Fotoğraflarda yuvarlak leke sorunu

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Fotoğraflarda yuvarlak leke sorunu

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Nis 02, 2018 7:32 pm

Geçenlerde flickr'da paylaştığım aşağıdaki fotoğrafın üst kenarında sağa doğru yuvarlak bir leke vardı (görmemek mümkün değil zaten)

ResimAlone on the beach by Gokhan H., on Flickr

İlk çektiğimde bilgisayarda bakarken yuvarlak bir bulut gibi düşünmüş üzerinde durmamıştım. Sonra flickr'a eklerken daha bir dikkatimi çekti, buluttan ziyade lens ya da filtredeki bir çeşit leke olduğunu düşündüm bu kez. Fakat bugün çektiğim fotoğraflarda fark ettim ki fotoğrafların o bölümünün açık mavi olduğu bütün fotoğraflarda var bu. Bazısında ışık durumundan dolayı çok belirgin, bazısında ise belli belirsiz. O kısımda detay olan fotoğraflarda belli de olmuyor haliyle. Bugün çektiğim fotoğraflardan en belirgin olanlar şunlar ama bunun gibi o kısmın düz renk olduğu hemen her fotoğrafta seçilebiliyor.

Resim
Resim

Filtreye ve lensin camına, bayonet tarafındaki merceğe bakındım ama bir leke göremedim. Sensöre baktım sensörde de bir şey yok görünüyor, belki de ben göremedim ama baya bir canım sıkıldı bu duruma. Acaba lensten mi kaynaklı, makineden mi kaynaklı onu da bilemiyorum. Fakat eski lensimle çektiğim fotoğraflara bakındım, öyle bir şey göremedim. Lenste olan bir leke ya da sorun gibime geliyor.

Lightroom'da keskinleştirme ayarında masking yaparken resmen yusyuvarlak belli oluyor, moralimi iyice bozuyor. :( Ne olabilir bu, acaba temizleyerek halledilecek bir şey midir, yoksa sensörle alakalı elektronik bir problem midir? Eğer leke varsa ve ön-arka merceklerde değil de aradaki merceklerdeyse ne yapacağım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Fotoğraflarda yuvarlak leke sorunu

Mesajgönderen Ubeyd » Pzt Nis 02, 2018 7:38 pm

Objektifte olan bir toz sanki. Herhangi bir ışık kaynağına tutarak tekrar bakar mısınız lensin içine. Gökyüzünde daha doğrusu açık ve sade tonlarda göstermiş kendini, diyaframı kısınca daha fazla belli eder fotoğrafta
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Nis 02, 2018 8:00 pm

valla hocam baktım, telefonun flaşıyla baktım objektifi 40mm'ye alıp içine doğru da baktım bir şey göremedim. tekrar bir temizledim ama günışığında çekilen fotoğraflarda diyaframı kısınca belli oluyor dediğiniz gibi, o yüzden şimdi deneme şansım yok, yarın da deneyemeyeceğim muhtemelen.

şayet objektifte bir toz varsa çözümü nedir?

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Nis 02, 2018 8:30 pm

ayrıca bu lensle gündüz 2.8 diyaframda çektiğim nadir fotoğraflardan birini çekmiştim bugun ve o kısmı düz renk, leke dediğiniz gibi belli olmuyor ubeyd hocam.

ResimArtichoke field by Gokhan H., on Flickr

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 02, 2018 8:57 pm

Hocam o gördüğünüz sensör lekesi. Kısık diyaframda gökyüzü gibi açık konularda ortaya çıkarlar.

Sakın içine üflemeyin. Toz taneciği ise pompa ile hava üflenebilir. Ama dokunmayın. Kendiniz temizlemeye kalkmayın. Yollayın servise.

Ya da çok kısık olmayan diyaframlarda çekime devam edin. İleride yollarsınız.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 02, 2018 8:59 pm

Dipnot.

Objektif değiştirirken tozsuz, nemsiz ortamlarda hızlı ve sensör yere bakacak şekilde değişim yapın.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Nis 02, 2018 9:12 pm

biunlu yazdı:Dipnot.

Objektif değiştirirken tozsuz, nemsiz ortamlarda hızlı ve sensör yere bakacak şekilde değişim yapın.

Bence üst not. Prime lensler kullananlar daha çok sensör kirlenmesine maruz kalıyor tak-çıkar yaparken. Zoom kullananlar daha şanslı.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Nis 02, 2018 9:30 pm

biunlu yazdı:Hocam o gördüğünüz sensör lekesi. Kısık diyaframda gökyüzü gibi açık konularda ortaya çıkarlar.

Sakın içine üflemeyin. Toz taneciği ise pompa ile hava üflenebilir. Ama dokunmayın. Kendiniz temizlemeye kalkmayın. Yollayın servise.

Ya da çok kısık olmayan diyaframlarda çekime devam edin. İleride yollarsınız.

anladım, lens değiştirmekten imtina etsem, değiştirirmem gerektiğinde hızlı hareket etsem de kirlenmiş demek ki sensör. yalnız 1,5 sene garantisi olan makine bu, sensör temizliği için bir ücret alıyorlar mı ve makineyi gönderirken lensi de göndermeli miyim? olympus'a bununla ilgili bir mail attım şimdi, geri dönüşlerini bekleyeceğim artık. aslında tam da yılın fırsat buldukça gezip fotoğraf çekerim dediğim döneminde olması çok kötü oldu. bekleyip yazın mı göndersem acaba, bekledikçe daha kötü olur mu ki, ne dersiniz?

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Pzt Nis 02, 2018 10:24 pm

Zoom ithalat'a gittiğimde makinayı kapatmadan lensi değiştirin böylece toz tutmaz demişti.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 02, 2018 10:54 pm

poormansmoodyblues yazdı:...

viewtopic.php?f=49&t=2162&p=17507&hilit=servis+deneyimimim#p17507

Şurada yazmıştım. Ücretsiz yolluyorsunuz. Hızlıca çözüyorlar sıkıntıları.

İçinize sinmiyorsa sadece gövdeyi yollayın.

Ücret gerekirse sizi ararlar zaten.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 02, 2018 10:54 pm

desandör yazdı:Zoom ithalat'a gittiğimde makinayı kapatmadan lensi değiştirin böylece toz tutmaz demişti.

Dediğiniz mantıklı geldi bana.

@poor
Manuel objektiflerde adaptörden toz alma ihtimali yüksek geldi bana.

Eğer aralık çoksa adaptör ile manuellerinizin arasına yalıtım deneyin.

Benim bir ara DIY deneyimim olmuştu :D

https://ilkelifoto.wordpress.com/2017/1 ... ygulamasi/

flickrr / 500px
web adresim:

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Sal Nis 03, 2018 12:24 am

Makineyi kapatmadan lensi değiştirince algılayıcı hala elektrik yüklü oluyor, nasıl toz yapışmayacak anlayamadım. Zoom İthalat'ın toz temizleyen servisi mi var ki ne :)

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Nis 03, 2018 12:29 am

ozturert yazdı:Makineyi kapatmadan lensi değiştirince algılayıcı hala elektrik yüklü oluyor, nasıl toz yapışmayacak anlayamadım. Zoom İthalat'ın toz temizleyen servisi mi var ki ne :)
Onlar mantık yürütüp sensör hareket ediyor yapısan toz düser demislerdir diye düsünüyorum. Yani aklıma o geldi. Gerci 30mm makro objektifiniz var mı diye sorduğumda 30mm makro objektif yok ki demisti görevli eleman. Bende ne cabuk tükendi diye karşılık verdiğimde "yoo hayır olympusun 30mm makro objektifi yok belki panasonictir o" cevabını almıştım. E tabi sattığı ürünün varlığından haberi olmayan eleman öyle fantastik cevaplar da verebilir.

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Sal Nis 03, 2018 2:30 pm

karadagyan yazdı:
ozturert yazdı:Makineyi kapatmadan lensi değiştirince algılayıcı hala elektrik yüklü oluyor, nasıl toz yapışmayacak anlayamadım. Zoom İthalat'ın toz temizleyen servisi mi var ki ne :)
Onlar mantık yürütüp sensör hareket ediyor yapısan toz düser demislerdir diye düsünüyorum. Yani aklıma o geldi. Gerci 30mm makro objektifiniz var mı diye sorduğumda 30mm makro objektif yok ki demisti görevli eleman. Bende ne cabuk tükendi diye karşılık verdiğimde "yoo hayır olympusun 30mm makro objektifi yok belki panasonictir o" cevabını almıştım. E tabi sattığı ürünün varlığından haberi olmayan eleman öyle fantastik cevaplar da verebilir.
Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Makine açılırken algılayıcıyı titreştiriyor zaten (tozları atmak için). Makine açıkken algılayıcı elektrik yüklü olduğundan toz mıknatısı gibi olmalı (tahminen).
Türkiye'de sattığı ürünü iyi tanıyan insan sayısı az ne yazık ki. Bu satıcılardan çok onları işe alanların sorunu. İşe aldıklarına adam gibi eğitim vermiyorlar.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir