Olympus Gövdeler Fazla Mı Arıza Yapıyor ?

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Olympus Gövdeler Fazla Mı Arıza Yapıyor ?

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Haz 18, 2018 12:32 pm

Başlığı bilerek soru cümlesi olarak açtım ki deneyim sahibi arkadaşlar katkıda bulunsunlar.
Sanırım 5 yıldır olympus ağırlıklı olmak üzere m43 sistem kullanıyorum. Bu süre zarfında neredeyse sistemdei bütün lensleri ve makineleri deneme sansım oldu. Ancak olympus gövdelerde galiba fazlaca arıza ile karşılaştım.

Sık ekipman değiştiren bir kullanıcı olarak ve ikinci el alım-satım yaparken karşılaştığım olympus marka fotograf makinalarındaki problemleri modeline göre sorunları ile sıralamak istiyorum.

Olympus em1: Arka teker boşa dönmesi: Sanırım 7-8 kere bu makinadan aldım sattım kullandım ve yarıya yakınında aynı problemi yaşadım

Olympus em5: Biri kendi makinam olmak üzere 3 kere shutter unit sorunu ile karşılaştım ( perde sıkışması olarak tarif ediliyor bu )

Olympus em10: Biri benim elimdeyken diğeri bir arkadasımımn sıfır olarak aldıgı makina da tanık oldum. Shutter unit sorunu!

Olympus em10 mii : İki defa shutter unit problemi 3 defa da bazı düğmelere basınca makina aç kapa yapmadan o moddan çıkmıyordu.

OLympus pen serisinden ep3 : İKİ kere shuter unit sorunu

pen epl5 İS problemi. İS unit arızası yaptı ( imaj sabitleme)

em5 mark 2 ve pen f de henüz bir sey duymadım bugune kadar.

Bir de genel problem olympus lensleri güncellerken makine ile baglantısı kesiliyor ve makina objektifi görmüyor. Bu sorunu sanırım yasamayan kullanıcı yok gibi güncelleme yaparken.

Bu konuyu neden açtım? Son zamanlarda tesadüfen de olsa sattıgım bir kaç üründe arıza kaynaklı iadeler yaşadım. Elbette elektronik ürün bir şans meselesidir ancak Olympus gövdelerde benzer sorunu neredeyse tüm modeellerde görmek ve yaşamak beni panasonic makina kullanmaya itiyor giderek. Hoş panasonic makinaları Türkiye'de alamıyoruz bulamıyoruz. İkinci el satış yapan arkadaşlarım kusura bakmasınlar ama malesef beni ürküten bir gerçek olarak karşıma cıkıyor bu durum. Sanırım garanti kapsamında olmayan makina almamak en mantıklısı gibi geliyor giderek.

Sevgili forum kullanıcıları da buraya yasadıkları sorunları eklerlerse bir veri çıkarabiliriz diye düşünüyorum...
En son karadagyan tarafından Pzt Haz 18, 2018 12:35 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
elendil79
Üye
İletişim:

Re: Olympus Gövdeler Fazla Mı Arıza Yapıyor ?

Mesajgönderen elendil79 » Pzt Haz 18, 2018 12:47 pm

karadagyan yazdı:Başlığı bilerek soru cümlesi olarak açtım ki deneyim sahibi arkadaşlar katkıda bulunsunlar.
Sanırım 5 yıldır olympus ağırlıklı olmak üzere m43 sistem kullanıyorum. Bu süre zarfında neredeyse sistemdei bütün lensleri ve makineleri deneme sansım oldu. Ancak olympus gövdelerde galiba fazlaca arıza ile karşılaştım.
...
Sevgili forum kullanıcıları da buraya yasadıkları sorunları eklerlerse bir veri çıkarabiliriz diye düşünüyorum...

Ben 2 hafta önce E-M10 M2 de hareketli ekran da arıza yaşadım ki 2 el almış olsamda çok uzun süre kullanmışlığım yok.

Bir de şu makina açıkken lens değiştirme hatasını yaptığımdan siyah ekran problemiyle karşılaştım.

Panasonicte böyle problemlerle (yazılımsal donanımsal) karşılaşmadım. Bundan önce birkaç senedir Panasonic G5 kullanıyordum (çok da hor kullanmış oldum benim ufaklıktan dolayı pek sakınamadım) şu an kardeşime verdim ama Maşallahı var. Bir tek optik vizör lastiği Panasoniclerde kolay deforme oluyor.

ha bir de Panasonic Lenslerin eski serileri focus halkaları yumuşak plastik diye bolluk yapıyordu bu beni çok rahatsız ediyordu yenileri sert plastik yapmaya başladılar zaten. Gördüklerim bunlar.
Olympus OM-D EM-10 Mii
Panasonic DMC-G5
Panasonic 100-300MM
Panasonic 14-140MM
Panasonic 20mm F/1.7
Olympus 45MM F/1.8
Minolta MC 58MM F/1.4
Lowepro Passport sling Bag
Olympus Retro Bag ,15mm f/8.0 body cap
http://www.instagram.com/elendil79
https://500px.com/elendil79

aokcbs
Üye
İletişim:

Mesajgönderen aokcbs » Pzt Haz 18, 2018 12:52 pm

Tam bugün 2.el olympus body için anlaşmışken moralim bozuldu :)
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/aokcbs - FLICKR : https://www.flickr.com/onurkcbs

Ekipmanlar: Olympus OM-D E-M10 Mark III - Yi 42.5mm F1.8 Macro- olympus 14-42 EZ - Helios 44M 58mm - Helios 77M-4 50mm f/1.8 M42

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

Mesajgönderen Basri » Pzt Haz 18, 2018 1:11 pm

m5 mark2
siyah ekran sorunu ; Geçenlerde arkadaşla fotoğraf çekmeye gitmiştim makinayı ilk açtığımda siyah ekranla karşılaştım inanın ne yapacağımı şaşırdım :( bide vatandaşı olympusçu yapmaya çalışıyordum varın gerisi siz düşünün
tarih ve saat sorunu ; bu sorunmudur bilmiyorum ama uzun süre kullanmayacağım zaman pilini çıkartıyorum daha sonra takınca tarih ve saati ayarlamamı istiyor servise mail attım normalmiş hatta kullanma kılavuzunda bile yazıyormuş kontrol ettim doğru ama her açtığımda (uzun süre) ayar istemesi bazen insanı ayar ediyor

Kullanıcı avatarı
elendil79
Üye
İletişim:

Mesajgönderen elendil79 » Pzt Haz 18, 2018 2:39 pm

aokcbs yazdı:Tam bugün 2.el olympus body için anlaşmışken moralim bozuldu :)

Gerçi şu da var garantisi olmadığı halde 13 günde de olsa ücretsiz yapıp edresime gönderdiler.
Panasonicte böyle bir problem olsa ne yapardım bilmiyorum. resmi olarak Türkiye'de servisleri yok.

Şu siyah ekran muhabbeti de biraz bizlerden (aceleciliğimiz ve ihmarkarlığımızdan) kaynaklanıyor aslında. Makinayı kapatıp o şekilde lens değiştirmek lazım ama çoğunlukla ekran tasarruf modunda kapalı zannedip lensi değiştirdiğime makinanın açık olduğunu unutuyorum.

Gerçi Panasonicte umrum olmuyordu.
Olympus OM-D EM-10 Mii
Panasonic DMC-G5
Panasonic 100-300MM
Panasonic 14-140MM
Panasonic 20mm F/1.7
Olympus 45MM F/1.8
Minolta MC 58MM F/1.4
Lowepro Passport sling Bag
Olympus Retro Bag ,15mm f/8.0 body cap
http://www.instagram.com/elendil79
https://500px.com/elendil79

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Pzt Haz 18, 2018 3:33 pm

Em1 ve ep5 lerin kronik diyafram tekeri sıkıntısı var, yani teker boşa dönüyor, siz üç tur çevirseniz diyafram 1 tur değişiyor. Önceleri servis müşteri memnuniyeti adı altında, kullanıcı kaynaklı bir sıkıntı olmayışı sebebiyle ücretsiz yapıyordu. Şimdi de 110 ₺ gibi bir işçilik ücreti mukabilinde yapıyor ki bu bile büyük jest bence, neticede 4 sene öncesinin makinesi, başka markalarda olsa öttürürlerdi milleti :)
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Haz 18, 2018 4:53 pm

Çok sık makine değiştirmeyi seviyorum. Uzun zamandır Panasonic kullanıyorum; hatta Lumix ‘lerin en eski modellerini uzun zaman kullandım G1, G2 gibi. Hatta halen GX1 kullanmaya devam ediyorum. Yıllardır hiç problem yaşamadım desen yalan olmaz. Yukarıda bahsedilmiş G1’in vizör lastiği yırtılmıştı. İtiraf etmeliyim ki Olympus’a “kısmen” geçtiğimden bu güne problemler yaşamaya başladım. Olympus Türkiye’nin sorunları çözme konusundaki gayretini de takdirle izliyorum. Aynı sorunlar örneğin Sony’de ortaya çıkmış olsa yanmıştık.
Neden Olympus diye ısrarcı olmamın sebebi ise yazılımı seviyorum, benim istediğim her şeyi veriyor bana. Önerim temiz bir gövde elde ettiğinizde sahiplenin uzun zaman kullanın. Gaza gelip elden çıkarmayın, sonra alacağınız o’nu aratabilir; bunu aklınızdan hiç çıkarmayın.
Panasonic ile daha uzun süre giderim ama keşke yazılım olarak Olympus’a yakın bir güçte olsaydı.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Pzt Haz 18, 2018 11:18 pm

Servisten öğrendiğim kadarı ile perde sıkışması olabilir deniyor.
O kadar aldım sattım( em1-em1m2-em5-e5m2-m10-m10m2-gx7-gx80) sadece m10 m2 de perde sıkışması oldu... servis ücretsiz hallettiler.
D7000,d7100 ve d7200 de ki bunlar en üst aps-c nikonlar hep sensor yağlama sorunu oldu ve ciddi ücretler talep ettiler.

fkziraat
Yeni Üye

Mesajgönderen fkziraat » Prş Ağu 22, 2019 1:34 pm

Olympus E-M1 Mark II kronik sorunları var mı? Bu gövdeyi ikinci el alırken öncelikli olarak dikkat etmemiz gerekenler nedir?

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir