Beklenenden Daha Hızlı

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

amanism
Müdavim Üye

Beklenenden Daha Hızlı

Mesajgönderen amanism » Prş Şub 07, 2019 1:23 pm

Fotoğraf dünyasındaki son gelişmeler muhtemelen tüm fotoğraflar forumlarında konuşulan "alt segment bitecek" olayının tahminlerden daha önce olacağını gösteriyor gibi. Firmalar giriş seviyesi makinalarda açıkça çok isteksizler. Cep telefonları bu segmentte olayı bitirmiş bence ve fotograf piyasası durumu gördü ve kabullendi. Bu kadar çabuk olması da ayrı bir şey tabi ki...

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Beklenenden Daha Hızlı

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Şub 07, 2019 1:37 pm

Sadece giriş segmenti değil, küçük sensör veya bilinen adıyla crop sensor olayı da bitiyor. 1.5 sene evvel yazmıştım; bir sensörün içine 100Mpix sığdırdıklarında belki durup düşünecekler ne yapıyoruz biz diye.
Her markanın giriş seviyesi full frame olacak birkaç yıl içinde.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
Ravensight
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Ravensight » Prş Şub 07, 2019 2:12 pm

Kaynağınız kim ya da neresi bilmiyorum da,
Kendi adıma bu haberleri okuyunca çok üzülüyorum.
Daha bir sene olmadı ilk makinemi alalı , OMD10.2
Daha tam öğrenemeden, elime bir 12-40 alamadan (eh biriktiremiyoruz) özellikle son 2 aydır çok fazla "m43 is dead" haberleri duyuyorum.

Üzülüyor insan, çünkü benim için kuracağım sistem, benim için bir servet.
Mesela daha sabah düşünüyordum, 12-40 için ödeyebilir miyim taksitleri diye hesap yapıyordum.
Bundan 1 sene sonra EOL seri kategorisine girecekse kabus gibi olurdu.
Oly E-M10ii - 25mm f1.8 - 12-40 f2.8 Pro

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Prş Şub 07, 2019 2:56 pm

Burada söylemek istediğimiz tamamen yok olmak değil. Ama firmaların çizdiği yol da çok açık. Diyorlar ki "üst segment hariç kurtarmıyor abi, olsa dükkan senin". Belki aç gözlüler, belki piyasa gerilemesi... belki... vs. sebep ne olursa olsun maalesef realite böyle.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Prş Şub 07, 2019 5:09 pm

Mevcut kapitalist düzenin hep en günceli, en teknolojik olanı, en trend olanı dayatması fotoğrafı da etkiliyor maalesef. Halbuki fotoğraf demek ISO başarımı, dinamik aralık, megapiksel, full frame demek değil. Bunlar fotoğrafın görüntü kalitesini etkileyen şeyler ama fotoğrafı fotoğraf yapan asıl şey, evimizin duvarına astığımız ünlü bir fotoğraf karesini bizim için özel kılan şey kompozisyon. 70 sene öncesinin fotoğraflarına hala "keşke ben de böyle bir şeyler çekebilsem" diye bakıyorsak bunun ilacı daha yeni, daha iyi özelliklere sahip bir kamera değil. Oysa şirketler tarafından dayatılan bu ve bir menfaati olmasa da birçok kullanıcı "croplu kamera mı, m43 sensör mü, alayı çöp" diyerek bu dayatmaya destek oluyorlar, şirketlerin paraya endeksli bu söylemleri kullanıcı kanadından böyle destek buldukça da güçleniyor, paragöz söylemler kaide oluyor.

m43 fiyat ve teknoloji olarak rakiplerinin gerisinde kalırsa artık insanlar tarafından tercih edilmekten çıkar ve Olympus-Panasonic tarafından kaderine terk edilebilir. Panasonic zaten FF'ye adım attı, o tarafta işler istedikleri gibi giderse m43'i hepten terk etmeye başlayabilirler. Fakat AB standartlarına göre şirketler sattıkları ürün piyasadan kalksa bile 10 yıl teknik destek ve parça desteği sağlamak zorundalar. O yüzden Olympus ve Panasonic bugün bıraktık dese elimizdeki EM10 Mark II'nin atıyorum en az 6-7 yıl teknik servis desteği olacak. Olur da makinaların ömrü yeterse daha uzun süre de kullanılabilirler. Kullanılmazlarsa bile uygun fiyatlı kameralar her zaman var olacaktır, bu pazarı boş bırakmazlar, en kötü Çinlinin biri gelir oturur oraya.

Çektiğimiz fotoğrafları birçoğumuz baskı alıp dev duvarlara asmıyoruz, Flickr, 500px, Instagram ya da en fazla stok sitelerine koyuyoruz. Bu makinalarla çektiği fotoğraflarla stoktan para kazanan, yarışmalara girip ödüller kazanan insanlar var, aramızdalar üstelik. İnsanları ekipmanına göre yargılayan bir düzenin güç kazandığı çok açık ama "iyi fotoğraf" hala çekildiği makinadan bağımsız olarak "iyi fotoğraf"tır. O açıdan gövdelere, lenslere büyük büyük paralar verip lensin keskinliğinden, gövdenin iso başarımından kendimize pay çıkarmak, noise'i olmayan, jilet gibi keskin, iyi işlenmiş ama kompozisyon olarak bir şey ifade etmeyen fotoğraflara bakarak "ben oldum" demek büyük bir hata diye düşünüyorum.

Sonuç olarak biz, sen, ben kullanacak olduktan sonra M43 yaşamaya devam eder. Sensörler geçici, iyi fotoğraf kalıcıdır :)

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Prş Şub 07, 2019 6:23 pm

Kesinlikle katılıyorum. Üreticiler tarafından tamamen ortadan kalkmadan debelenerek yaşatılacaklar. Ve bu süreç başladı.

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Prş Şub 07, 2019 7:25 pm

poormansmoodyblues yazdı:Mevcut kapitalist düzenin hep en günceli, en teknolojik olanı, en trend olanı dayatması fotoğrafı da etkiliyor maalesef. Halbuki fotoğraf demek ISO başarımı, dinamik aralık, megapiksel, full frame demek değil. Bunlar fotoğrafın görüntü kalitesini etkileyen şeyler ama fotoğrafı fotoğraf yapan asıl şey, evimizin duvarına astığımız ünlü bir fotoğraf karesini bizim için özel kılan şey kompozisyon. 70 sene öncesinin fotoğraflarına hala "keşke ben de böyle bir şeyler çekebilsem" diye bakıyorsak bunun ilacı daha yeni, daha iyi özelliklere sahip bir kamera değil. Oysa şirketler tarafından dayatılan bu ve bir menfaati olmasa da .................

ne güzel yazmışsınız, malesef ki gerçekten öyle. bende dahil bir çoğumuz bu kervana kapılıp gidiyoruz. forumda bile fotoğraftan çok ekipman konuşuyoruz.

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Şub 07, 2019 9:10 pm

Ben APS-C sensörlü gövdelerin zamanla tamamen yok olacağına inanmıyorum. Nikon D500, Canon 7D Mark II' nin devamları sürekli olarak gelir diye düşünüyorum. Ama tabi APS-C gövde sayısı epey azalacak gibi...
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
Kokopelli
Üye

Mesajgönderen Kokopelli » Cum Şub 08, 2019 9:29 am

Bir süredir dışarı çıktığımda M43 makina kullanıyordum. DSLR'lar sadece iş için kullanıldığı için onların ağır ve büyük görünmeleri gerekiyordu :) M43 makinanın hafifliğinin yanında lenslerinin ufaklığına alışmış olmalıyım. Samsung NX300 gibi ufak tefek ama APS-C'li bir makineyi, 55-200 gibi bir lensle kullanınca "aman tanrım ne kocaman" dedim. Full frame makinayı artık gün boyu boynumda taşıdığımı düşünemiyorum bile.

İtiraf etmek lazım. Sony, Fuji gibi APS-C sensörlü makinaları hala piyasayı domine eden markaların yüksek ISO başarımı, dinamik aralığı "çoğu zaman" M43'ü öyle veya böyle geçiyor. Full frame ise çoğu zaman, daha büyük bir hacimden öteye pek de gidemiyor gibi. Ultimate Bokeh, 46 MPixel vs çözünürlüklere ihtiyacı olan işler hariç tabi.

Aslında diyeceğim odur ki, insan ergonomisi, kullanılabilirlik, fiyat/performans vs düşünüldüğünde APS-C sanki ideal bir noktada gibi. Bundan aşağısı şirin ve kullanışlı ama boynu bükük, bundan yukarısı mağrur ama yorucu geliyor. Bence APS-C silinmemeli, mantıken silinmemeli en azından, ama alışveriş ile mantık nadiren buluşabiliyorlar :).
_
SB

listera
Üye

Mesajgönderen listera » Cum Şub 08, 2019 2:07 pm

Kokopelli yazdı:...Aslında diyeceğim odur ki, insan ergonomisi, kullanılabilirlik, fiyat/performans vs düşünüldüğünde APS-C sanki ideal bir noktada gibi. Bundan aşağısı şirin ve kullanışlı ama boynu bükük, bundan yukarısı mağrur ama yorucu geliyor. Bence APS-C silinmemeli, mantıken silinmemeli en azından, ama alışveriş ile mantık nadiren buluşabiliyorlar :).

APS-C'nin çoğu zaman iyi bir orta yol olduğu söylenebilir, ama kullanıcılar çoğunlukla makineleri tam kare için üretilmiş objektiflerle beraber kullandığından hacim ya da ağırlık açısından bir fark kalmıyor. m43'ün belki de en büyük avantajı gövdelerinden ziyade objektiflerin daha taşınabilir oluşu ama üreticilerin de bunu hala yeterince iyi değerlendirdiklerini sanmıyorum. Olympus'un son çıkardığı makine güya spor ve doğa fotoğrafçıları için çıkarılmış ama bu amaçla duyurdukları 150-400'ün raflara girmesi 1 yıldan fazla sürebilir. 60mm makronun daha uzun bir kardeşe ihtiyacı varken gidip 35mm gibi bence kimsenin derdine derman olmayan bir ürün çıkardılar, ama 100-120mm f/1.8-2.0 gibi bir başka objektif sistemin albenisi açısından çok daha iyi olurdu. Su geçirmeyen özel bir makro flaş sistemi çıkardılar ama neredeyse kendilerinin haberi yok; Internet üzerinde değerlendirme bulmak bile mesele.

Neyse şu son birkaç satır benim Olympus'a şahsi kızgınlığım, konuyu dağıtmayayım.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Cum Şub 08, 2019 5:00 pm

Önümüzdeki 2 sene içinde çok köklü değişiklikler olacak. O nedenle öngörmesi zor bir döneme giriliyor. Aynasız kameranın ilk çıkış mantığı hafifliğiydi. Ancak bugün gelinen noktada ağırlık avantajı gitgide ortadan kalkıyor. Son 5 senedir çıkan her yeni model bir öncekinden ağır. Aynasız Panasonic S1 ile DSLR Nikon D750 hemen hemen aynı ağırlıktalar. Lensler küçülmediği, aksine gitgide büyüyüp ağırlaştığı için, küçük gövdelerin albenisi de ortadan kalkmaya başladı. Yani fotoğraf teknolojik olarak ilerliyor olsa da, boyut ve ağırlık olarak eskisine dönüyor. (Lensler eskisinden dahi ağır)

Gidişat bu yöndeyken M43'ün boyut ve ağırlık avantajı hala bir silah olarak kullanılabilir de, kullanılamayabilir de. "Bizim kameralarımız hafif ve kompakt" diye pazarlarken gider E-M1X çıkartrsan, bu silahı doğru kullanamazsın. Kaldı ki; E-M1 Mark II de küçük bir kamera değil.

Bir defa Olympus'un bu "Oooo çok iyiymiş" deyip, sonra bir daha kullanılmayan özelliklerden biraz kurtulup, sensörlerini geliştirmeye başlaması lazım. E-M1X'in o koca gövdesi, saçma sapan özelliklerle dolu ve görüntü kalitesinde neredeyse hiç bir yenilik sunamıyor.

Neyse Olympus'tan dönelim APS-C'ye. Nikon ve Canon'da sıkıntıları, lenslerinin dandikliği. Hele Canon'da lensler çin malı oyuncak plastiği gibi bir materyalden yapılma. M43 sistem lensleri gerçekten çok başarılı.

APS-C DSLR'lar biter mi? Çok uzun vadede biter. Kısa vadede giriş ve orta seviyeler yok olacaktır. Ama müşteri sadakati nedeniyle D500 ve 7D Mk II gibi modellerin muadilleri DSLR olarak gelecektir. Yani piyasada bir D850/5D Mark IV muadili ve D500/7D Mark II muadili iki DSLR kamera kalır. Kalanlar komple aynasıza döner.

Sony bile hala a77 ve a99 serisini sürdürüyor. Satamasa dahi.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Şub 09, 2019 10:35 am

erhanmeco yazdı:.

Erhan bey

E-M1X hakkinda ben de sizin gibi dusunuyordum ama Ertan beyin yazisini okuduktan sonra kendimi cok on yargili ve yargisiz infaz yaptigimi hissettim. Bence Ertan bey in yazsini okuyan bir cok kisi E-M1X hakkinda fikrini degistirecektir. Herkese tavsiye ederim.

Yazinin linki asagidadir.

http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=8267

.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Şub 09, 2019 12:15 pm

Evet bende bu yazıyı okuduktan sonra em1x için daha olumlu bakmaya başlamıştım. İşin aslı şu. Bu makinaya profosyonelleşmis bir fotografçi ihtiyaç duyar mi? Eğer bir spor fotografçısı olsaydım koşa koşa bunu alırdım. Yaban hayat fotografçısı olsam ikinci makina olarak bunu alırdım çünkü sabit duran nesneler için hafif hızlı çözüm. Ayrıca yaban hayatta bazen fotografçılar video da cektikleri için suan en güzel secenek bi makina gibi. Gelelim sıradan kullanıcıya. Parası olan zaten bu makinadan alacak. Parası olmayanlar da pen f serisi yada eski em1 em5m2 serileriyle devam edecek. 75mm+12-40+17mm f1.8 seti olan daha ne ister ? Ancak şu bir gercek ki olympus uygun fiyatlı omd govde çıkarmazsa yada vizörü olan uygun bir pen çıkarmaz ise genel alıcı kitlesinden bir hayli kaybedecek...

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Şub 09, 2019 1:01 pm

karadagyan yazdı:..

Haklisiniz. Canon ve Nikon yapinca yadirgamiyorum ama Oly yapinca tepki veriyorum. Saniyorum M43 tarafinda buna alisik olmadigimdan tepki verdim. Bir de AF olayini tam anlayamamisiz. Yapay zekali fotograf makinasi .
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Cmt Şub 09, 2019 8:21 pm

Olympus finansal raporu yayınlandı. Görüntüleme alanında büyük zarar var (Bkz. 43rumors). Yani görünen köy kılavuz istemez. Bu zarardan em1x gibi ile ürünlerle kurtulmayı düşünüyorlar gibi geliyor bana. İlginç günler bekliyor piyasayı.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir