Beklenenden Daha Hızlı

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Beklenenden Daha Hızlı

Mesajgönderen erhanmeco » Pzr Şub 10, 2019 1:03 am

Okudum ama hala sıcak bakamıyorum. :)

Daha kamera duyurulduğunda, herkese uygun değil, spor, haber ve vahşi yaşamcılar için bir kamera, rakipleri d5, 1dx mark ii diyordum. Onlara göre fiyat avantajı var evet.

Ancak özellikle netleme sistemi ve vizör konusunda net saçmalamış. Sony’nin vizörünün yanında olympusun vizörü atari ekranı gibi kalıyor. Netleme takipte de çok gerisinde. Testlerde sınıfta kaldı. Sensör düşük ışıkta hala kötü. Bu özellikler çok iyi olmadan, o sınıfta mücadele etmek zor.

Zaten o pazar o kadar küçük bir pazar ki, hiç bir şeyi etkilemez.

Eğer yakın zamanda makul fiyatlı E-M5 mk III ve E-M1 mk III çıkarmazlarsa, işleri zor. Zarar açıklamaya devam ederler...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

sgtab1
Sağlam Üye

Re: Beklenenden Daha Hızlı

Mesajgönderen sgtab1 » Pzr Şub 10, 2019 9:38 am

amanism yazdı:Olympus finansal raporu yayınlandı. Görüntüleme alanında büyük zarar var (Bkz. 43rumors). Yani görünen köy kılavuz istemez. Bu zarardan em1x gibi ile ürünlerle kurtulmayı düşünüyorlar gibi geliyor bana. İlginç günler bekliyor piyasayı.

Merhaba
Ben finansal raporlara baktim gelir azalmasi var ama zarar yok. IFRS tabloda YEN/USD kurdan kaynaklanan zarar (kur zarari), Cin de hukuksal tazminatlar karsiligi, USA adalet bakanligi ile yapilan sozlesme maliyeti ve yatirimlardan dolayi kar da azalma var. Gelirler gecen seneye gore azalmis.

Nine months ended Nine months ended
December 31, 2017 December 31, 2018 Increase (Decrease) Increase (Decrease) Ratio (%)
--------------------------- -------------------------- -------------------------
Revenue 47,313 38,338 (8,975) (19.0)
Operating profit (loss) 1,493 (13,129) (14,622) –

Baslik zaten zarar etti demiyor gelirler de büyük kayıp olduğunu yaziyor.

Olympus financial report released: Imaging Business reports big loss in revenue
Olympus finansal raporu yayınlandı: Görüntüleme Şirketi, gelirlerde büyük kayıp olduğunu bildirdi (zarar degil gelirlerde eksilme)

¥5,957 million in costs associated with the restructuring of the Imaging Business’s manufacturing locations; a ¥3,828 million provision for damages resulting from the judgment regarding a lawsuit involving a Chinese production subsidiary; and a ¥9,653 million in costs associated with the plea agreement with the U.S. Department of Justice (DOJ). Moreover, an increase in finance costs associated with exchange losses resulted in profit attributable to owners of parent of ¥6,527 million (down 86.4% year on year).
TURKCESI ;
Imaging Business’ın üretim yerlerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak 5,957 milyon ¥ maliyet;
Çinli bir üretim iştiraki içeren bir dava hakkındaki karardan kaynaklanan zarar için 3,828 milyon ¥ tutarında bir karşılık;
ve ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ile yapılan anlaşma ile ilgili maliyetler ile 9,653 milyon ¥.
Ayrıca, döviz kuru zararları ile ilişkili finansman maliyetlerindeki artış,
ana ortakların 6,527 milyon ¥ 'ya (yıllık% 86,4 düşüş) sahip olduğu kârla sonuçlandı.
(uretim yerlerine yapilan yatirim ve hukuksal davalara karsilik ayrilmasi, USA adelet bakanligi ile yapilan anlasma maliyetleri ve Yeniden degerleme, Yenin USD karsisindaki kaybi yuzunden kur zararlari)

Consolidated revenue in the Imaging Business amounted to ¥38,338 million (down 19.0% year on year), while operating loss amounted to ¥13,129 million (compared with an operating profit of ¥1,493 million in the same period of the previous fiscal year). The Imaging Business’s revenue declined due partly to the impact of constraints on supplies of certain existing products and on the number of new products in conjunction with intensifying competition for mirrorless cameras and restructuring of manufacturing locations. As a result of a decrease in revenues and the recording of costs associated with the restructuring of manufacturing locations and impairment losses of ¥1,345 million, operating loss was recognized in the Imaging Business.
TURKCESI
Görüntüleme İşindeki konsolide gelir 38.338 milyon ¥ (bir önceki yıla göre% 19.0 düşüş) iken, faaliyet zararı 13.129 milyon ¥ (bir önceki mali yılın aynı döneminde 1.493 milyon ¥ faaliyet karı ile karşılaştırıldığında) olarak gerçekleşti. Imaging Business’in geliri, kısmen mevcut bazı ürünlerin tedarikinde ve yeni ürün sayısındaki kısıtlamaların, aynasız kameralar için yoğunlaştırıcı rekabet ve üretim yerlerinin yeniden yapılandırılması ile birlikte etkisiyle azaldı. Üretim yerlerinin yeniden yapılandırılması ve 1.345 milyon ¥ değerindeki değer düşüklüğü zararı ile ilgili gelirlerin azalması ve maliyetlerin kaydedilmesinin bir sonucu olarak, Imaging Business'ta işletme kaybı kaydedildi. (zarar kismi sebebi mevcut bazı ürünlerin tedarikinde ve yeni ürün sayısındaki kısıtlamaların, aynasız kameralar için yoğunlaştırıcı rekabet ve Üretim yerlerinin yeniden yapılandırılması giderleri + yeniden degerleme sonucunda (revaluation) deger kaybindan dolayi kur zarari)

Uluslararsi sirketlerin IFRS ve USGAAP mali tablolarina, bilanco dip notlarini anlamak gerekiyor. Ornegin bir ulkedeki firma zarar ederken obur ulkedeki firma kar ediyorsa IFRS (international financial reporting standards Turkcesi Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS)) consolide raporlar toplam sonucu gormeye yariyor. IFRS lokal tutulan muhasebe defterlerine gore farklilik gosterebilir. IFRS de sirketler ileriye yonelik olusabilecek tahmini giderlerini/risklerini cok onceden karsilik ayirarak gider ve riskleri kompanse edebilirler. Kanuni takipteki alacaklar, calisanlara odenecek tazminatlar, hukuksal dava dosyalari, eski anlasmalarin feshi, yeni anlasmalar icin odenecek masraflar v.s. ya da yapilacak yatirimlar icin karsilik ayira bilinir. Cok ortakli ve halka acik firmalar icin zarar etmis, kar etmis aciklamalari da manipulasyon konusuna giriyor. Bu yuzden cok da bu konuyu konusmak istemiyorum. Bir cok amator yatirimcilar ilk gordugu seyi okuyup inaniyor ve insanlar hatali yonlendiriliyor (isteyerek yada istemiyerek).

Onemli olan bu tur firmalarin Faaliyet geliri ve Faliyet giderleri arasindaki fark olan Faliyet geliri mi elde etmis ? Faliyet zarari mi elde etmis ? bakmak lazim. Firma kar/zarar edebilir. Bir cok firma vergi odememek Adina zarar bile acikliyor. Turkiye de bu yuzden 3 yil ust uste zarar aciklayan firmalari maliye gozetleme altinda tutuyor.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Pzr Şub 10, 2019 12:34 pm

Toplamda zarar yok tabii ki. Ama görüntü bölümü bir yılda yüzde 13.1 gerilemiş. Bu da fotoğraf tarafında olympusun geleceğinin sıkıntılı olabileceğine işaret ediyor. Ha bunlar çok büyük firma. Fotoğraf ilk öncelikli sırada değilse kapatır o departmanı Samsung gibi geçer gider.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Pzr Şub 10, 2019 2:49 pm

erhanmeco yazdı:Okudum ama hala sıcak bakamıyorum. :)

Daha kamera duyurulduğunda, herkese uygun değil, spor, haber ve vahşi yaşamcılar için bir kamera, rakipleri d5, 1dx mark ii diyordum. Onlara göre fiyat avantajı var evet.

Ancak özellikle netleme sistemi ve vizör konusunda net saçmalamış. Sony’nin vizörünün yanında olympusun vizörü atari ekranı gibi kalıyor. Netleme takipte de çok gerisinde. Testlerde sınıfta kaldı. Sensör düşük ışıkta hala kötü. Bu özellikler çok iyi olmadan, o sınıfta mücadele etmek zor.

Zaten o pazar o kadar küçük bir pazar ki, hiç bir şeyi etkilemez.

Eğer yakın zamanda makul fiyatlı E-M5 mk III ve E-M1 mk III çıkarmazlarsa, işleri zor. Zarar açıklamaya devam ederler...

O yazıdaki vizörle ilgili kısımdan bir kesit:

"EM1 X’te benim ilk defa gördüğüm özel bir bakaç var, ama troller hala “Olympus eski 2.36 milyon noktalık bakacı kullanıyor! Halbuki Sony’de 3.69 milyon noktalık bakaç var!” diye geveliyorlar.

Okuyunca “vay be Olympus bize eski teknoloji satıyor” diyorsunuz ama iş o kadar basit değil. A9 veya A7R III kullandıysanız farketmişsinizdir ki fotoğraf çekmeye başlayınca elektronik bakacın çözünürlüğü azalıyor!!! Yani 3.69MP gösterebilen bakaç, siz fotoğraf çekecekken nedense daha az sayıda piksel gösteriyor. Hele bakacı hızlı tazelemeye alırsanız (120hz) piksel sayısı açırı belirgin bir şekilde azalıyor. Sony A9’da 3.69 milyon nokta, benim gözlemlerime göre sadece:

4K video çekerken aktif (burada da tazeleme hızı belirgin şekilde yavaşlıyor, hatta belki de video hızına düşüyor (saniyede 24 kare olabilir mi?)Yavaşlatılmış video çekiminde (mesela saniyede 120 karelik 1080p video çekerken). Burada da tazeleme hızı 120 kare değil, 60 karenin altında.Çektiğiniz fotoğraflara bakarken.

Anlatabildim mi? A9 bir aksiyon makinesi ve siz hızlı sahneleri çekerken ekranda titreyen görüntü istemeyeceksiniz. Bu yüzden elektronik bakacı saniyede 120 kare tazelemeye alacaksınız ve bu durumda 3.69 milyon nokta değil çoook daha az nokta göreceksiniz!"

Netleme sistemi ile ilgili kesit:

"EM1 II’de de 121 nokta ve tamamı çapraz odaklama sistemi var ama Olympus’a göre odaklama sistemi farklı. Yazılım yeni, odaklama sistemine gömülü yapaz zeka algoritmaları var, ve f1.2 lensle -6EV’de odaklama yapmak mümkün! Önceki m43 gövdeler de çok ciddi düşük ışıkta odaklama yapabiliyor (hatta sanıyorum ki bu konuda m43 gövdeler en iyiler arasında, belki de en iyisi) ama -6EV çok ciddi rakam. Yeni EOS R de f1.2 lensle -6EV’de otomatik odaklama yapabiliyor. EM1 X ayrıca f2 lensle -4.5EV ışıkta odaklayabiliyor. Burada bir not ekleyeyim: Diğer markalar bazen “f2’de şu kadar EV’de odaklayabiliyoruz” diyorlar. Burada “f2 yerine f1.2 lensle daha düşük ışıkta odaklar” diye düşünmeyin, örneğin bir makine için “f2 diyaframda -4EV’de odaklar” deniyorsa o makine f1.2’de -5.5EV’de odaklamaz, diyaframdan bağımsız olarak en karanlık -4EV’de odaklama yapabilir. Yani bu konuda Canon EOS R ve Olympus EM1 X piyasada en iyi gövdeler.

Bir de ek: Tamamı çapraz 121 odak noktası aynasızlarda tek. Sony A9, Canon EOS R, Nikon Z7’dekilerin hepsi yatay veya düşey odak noktası. Belki de bu yüzden EM1 II ile tekli odaklamada %100 doğru sonuç alıyorum (tamamen hatasız odaklama). Örneğin deli gibi övülen X-T3 ve 56mm f1.2 lens ile beklediğimin çok üzerinde hatalı odak gördüm, hem de tekli odaklamada.

Yeni odaklama sistemiyle gelen önemli bir özellik daha var: Yapay zeka yardımıyla otomatik odaklama. “Yapay zeka” bir süredir Panasonic ve Sony’nin de bahsettiği bir konu. Dediklerine göre Olympus bu konuda 3 yıldır çalışıyormuş bile. Bu “zeka” yardımıyla EM1 X şimdilikmotorsiklet, araba, helikopter ve uçakları tanıyor (bütün obje olarak tanıyor) ve odak takibini bu şekilde yapıyor.

“Şimdilik” dedim çünkü Imaging Resource’taki röportajdan anladığım kadarıyla EM1 X içinde bu “derin öğrenme” verilerinin saklandığı yaklaşık 1GB’lık bir depo var. Zaman içinde makinenin tanıyabildiği objelerin artacağı izlenimi edindim. İnşallah doğrudur çünkü bu sistemin güzelliği şu: Örneğin uçak gösterisindesiniz. Siz makineyi uaklara çeviriyorsunuz ve odak noktası seçmek zorunda kalmadan makine uçakları tanıyor ve anında kokpite odaklıyor! Ya da araba yarışındasınız, odak noktası seçme zorunluluğu olmadan sadece kadrajı belirliyorsunuz, makine araçları tanıyıp sürücünün kaskına odak yapıyor. Müthiş yardımcı bir sistem.

Satır aralarından anladığım kadarıyla EM1 X sürekli odaklamada sadece o sahneyi analiz etmiyor, ayrıca çektiğiniz fotoğraflara da bakıyor ve bu sayede sonraki fotoğrafta nereye odaklaması gerektiğini hesaplıyor. Daha önce bunu yapan makine var mı bilmiyorum ama çok akılı bir sistem bu. İlk deneyenlere göre EM1 X 1-2 kare odağı kaçırsa bile çok hızlı bir şekilde odağı geri yakalıyormuş. Sanıyorum ki çekilen fotoğrafları analiz etmesinin bir sonucu…

EM1 X’te göze ve yüze odaklama da var.

Bir de ekleyeyim: Videoda sürekli odaklama EM1 II’ye göre inanılmaz geliştirilmiş. Özellikle sahnede yüz varsa EM1 X bu yüzü EM1 II’ye göre çoook daha tutarlı ve hızlı takip ediyor."

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzr Şub 10, 2019 5:25 pm

Teşekkür ederim. Daha önce de belirttiğim üzere yazının tamamını okudum. Sony A7R III’üm de var. A9’u da test ettim.

“Aslında şöyle gibi gözüküyor ama böyle” bir inceleme olmuş. Kağıt üzerinde her şey güzel.(Ki onda da değil) Ancak testler çok net, kameranın vizörü gayet kötü, netleme sistemi FF aynasızlara göre takipte başarısız. Düşük ışıkta EM1 Mk II’den çok farklı değil.

Vizör konusunda şunu söyleyeyim bir defa, Sony’nin paneli OLED bir panel. Olympus’un paneli klasik LCD. Zaten Olympus’ların vizörü atari gibi olmasının nedeni, noktasından çok teknolojisinde diye düşünüyorum. (Pen-f’de 2.36m nokta OLED var, o bile Sony’nin yanında çok başarısız.)

Ayrıca “çekime başlayınca nokta sayısı düşüyor.” konusunda; Zaten çekime başlayınca saniyede 10-20 kare çekerken, çekilen fotoğrafı oturup yüksek çözünürlük inceleme vaktiniz olmuyor. Fotoğraf çekilmeden önce çözünürlüğün yüksek olması yeterli, çekime başlayınca tek derdiniz “kadraja oturtabildim mi?” oluyor.

Tabi A9’da black-out olmadan çekim yapılabildiği kısmı da biraz atlanmış.

Netleme konusunda A7R III ile E-M1 II’yi kıyaslamam. (E-M1x de hemen hemen aynı) E-M1 II kötü değildi, ama A7R III çok çok başarılı. Hele A9 bambaşka bir boyuttaydı. Cross-type meselesi ise, DSLR döneminde, netleme noktasının az olduğu (11-39-51) durumlarda önemliydi. 425-693 netleme noktası olduğu durumda (Hatta Eos R 5.655 nokta) cross-type olmuş olmamış artık bir önemi yok.

Deep Learning meselesi de çok iyi; bugün belki netleme takipte çok iyi netleyemiyor olabilir ama, 1-2 seneye öğrenir netler..:)

Youtube’daki testlerde zaten netleme performası gözüküyor. (Jared Polin, Tony Northrup, Chris Niccolls)

Neyse sonuç olarak, o sınıfa daha düşük fiyat ve daha yüksek taşınabilirlik dışında pek bir şey katmadı. Hoş M43’ün ana hedefleri bu olduğundan belki başarılı bile görülebilir. Ama o sınıf, M43’e uygun bir sınıf mı, orasını zaman gösterecek.

Av. Erhan Meço (İzmir)

Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Şub 11, 2019 12:41 am

Bu arada bir ekleme;
Nisan ayında A9 ve A7R III ve A7 III’e güncelleme geliyor.

A9 bu güncelleme ile “yapay zeka bazlı gerçek zamanlı AF takip sistemi (AI Based Real Time AF Tracking)”ne sahip olacak. Bu sistemin testlerde %95-100 oranında net fotoğraf verdiği saptandı. Ki C-Af kullananlar bunun efsane bir değer olduğunda hemfikir olacaktır.

Ayrıca A9, A7 III ve A7R III’e de “Gerçek zamanlı göz AF (Real Time Eye-AF)” ve “Gerçek zamanlı Hayvan gözü AF (Real Time Animal Eye-AF)” özellikleri gelecek.

Bu özellikler yeni piyasaya sürülen APS-C sensörlü a6400’de halihazırda mevcut.

Yani ne yazık ki Olympus’un dev gibi kamera ile yapmak isteyip başaramadığını, Sony E-M1 Mark II’den küçük kameralarda yaptı.

Av. Erhan Meço (İzmir)

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt Şub 11, 2019 8:46 am

erhanmeco yazdı:..

Erhan bey,

Sony govdeler de kullanilacak lens buyuklugu ve fiyatlari neredeyse Oly ye gore 2 kati. Olympus ABD COE nin aciklamalarinda amacin tasinabilir lens boyutlari, lens agirliklari, lens kaliteleri, lens fiyatinin en buyuk avantaji oldugunu soylemisti.
Sony de batarya omru kisa. Vahsi yasama gideceginiz zaman 10 tane batarya almadan yaniniza kendinizi rahat hissedemessiniz. MX-1 yaninizda tasidiginiz powerbank ile doldurma sansiniz var.
Sony nin kameralari suya karsi korumali derken hic garantisi yok, suya dayanikli oldugana guvenen de yok. Oly nin testlerini gordum hakikaten cok onemsiyorlar. Sony bu konuda Oly nin yanina bile yaklasamaz. Yalitim konusunda Oly nin 600 USD M5 makinasi bile Sony nin tum makinalarindan daha iyi. Vahsi yasamda adam su alti kabiylami kullanacak ? Hadi su alti kabi ile kullandi zoom lensi nasil kullanacak. Hadi diyelim fotograf makinasi yagmurlugu kullandi Karli havada ne yapacak cep sobasi ile mi dolasacak. Oly nin elde yuksek cozununurlugunun testlerini gordum hic fena degil. Hareketli objelerde fluluk var ama bu ozelligi dis ortamda kullanmamak lazim gerektigi asikar. Urun cekimlerinde ideal. Yuksek cozunurlulukte resmen uc ayak ve tek ayak tarihe karisiyor artik, bence bir sonraki nesil modelde ilerleme daha cok olacak. ND filitre modunda canli olarak cekeceginiz fotografi gorebiliyorsunuz. Pro cap mod bence haraketli objeler icin guzel ozellik. Elestirmenlerin video ozellikleri hakkinda agizlarini acamadiklarini da seyrettim. Ken kum kelimeler ile gecistirmeleri cok ayip. Guzel olmus diyemiyorlar yada dolayli olarak fena degil demeleri cok ilginc.

Ben testleri okudum/seyrettim elestirilen bolumler LCD bakacdan ve ISO dan baska ciddi bir elestiri gormedim. AF konusunda cok abartili elestiriler yok. Bir defa ucak, tren motorsiklet AF olayi ciddi bir gelisme. Bunu diger tasitlara ve canlilara tasiyip guncelleme getire bilirler. M43 un en buyuk sorunu bence ISO. Ertan beyin dedigi gibi Canon, Nikon nun en ust modellerini alanlar icin imaj kalitesinden cok cihaz kalitesi onemli profesyoneller icin. Saglamlik ve dayaniklilik. Ben acikca Sony nin hangi urununu aldiysan hep hayal kirikligina ugradim. Ornegin ; Mx-1 ile Sony govdeyi elinizden ayni anda dusurseniz hangisinin hasar goreceginden endise duyarsiniz ? On yargili olmayayim ama benim icin cevap belli.
MX-1 ozelliklerinde, saglamliginda Sony bir kamera piyasaya cikarsa 4.500 - 5000 USD den assagiya satmaz.

Elestirilecek yanlari da var tabii. Ama Youtuber tiplerinde bu tur abartili agdali agdali konusarak islerine geldiginde super aletmis gibi lanse edip islerine gelmediginde M43 oluyormu diye videolar cekmesinden iriti olmaya basladim. Bu adamlar icin youtube gelir kapisi olmus. Elestirilecek bir sey bulamayinca oluyor mu bitiyor mu tarzi video yapan bir adamin bilgisinden degil ama tetikci olabilme olasiligini dusunurum. Canon R modellerini cikartmaya yakin adam kalkti M43 oluyor bitiyor diye video cekti. Bu kadar da kor gozunun parmagi olmaz. Ben artik bu unlu tetsterlar yerine hakikaten amator ama gercekci olmaya calisan insanlari takip etmeye basladim Benim gozlemlemelerine inandigim Ertan bey bu konuda gercekten tarafsiz olmaya calisanlardan. Gordugunu yazmak, bildigi kadar elestirmek, algiliyabildigi kadar anlatma ve TARAFSIZ olmak onemli. Evet her insan duygusal davrana bilir. Ama bilincli olarak kotu/iyi yada manipulasyon yapmak benim icin en tehlikelisidir. Ama Ertan bey bu isten para kazanmayan hatta cebinden fazlaca para harcayan nadir insanlardan birisi. Paranin oldugu her konuda menfaat, menfaatin oldugu her konuda adaletsizlik, adaletin olmadigi her konuda da haksizlik vardir.

Elestiri olmali. Elestirini oldugu yerde ilerleme ve gelisme olur. Elestirinin oldugu yerde ilerlemeye ve gelismeye zorlama olur. Eskiden ureticiler piyasayi yonlendirirken simdi tuketiciler piyasayi yonlendirmeye basladilar. Kompakt, DSLR konusunda bu tuketici tavri cok etkili oldu. Bence her konuda bilincli tuketici tavrini koymali.

Acikca sunu soylemek istiyorum. Her insan kullandigi cihaz ile mutlu olmasi gerekiyor. Super cihaz yok ama baskalarinin dusunceleri ne olur sa olsun, beni mutlu eden cihaz benim icin en iyi cihazdir.

.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Şub 11, 2019 9:56 am

Olympus'un o segmente daha uygun fiyat ve kompaktlık getirdiği konusunda başından beri hemfikiriz. Hatırlarsanız E-M1X ilk duyurulduğunda herkes gömerken, ben savunuyordum.

Pil ömrü konusunda; Sony bir pil ile 480 fotoğraf çekiyor. Battery grip ile 1160. E-M1X'te ise bu rakam 860. Yani Sony eşit koşullarda daha fazla fotoğraf çekiyor. Ki ben de A7R III'e 3 adet ekstra pil aldım, tüm gün çekim yaptığımda dahi 2. pile geçmedim henüz. E-M1 Mk II ile aynı performanstalar.

Suya dayanıklılık konusunda Olympus kesinlikle bambaşka bir boyutta, ona da tamamen katılıyorum. Sırf yağmurda düşünmeden kullanabilmek için bir tane E-M1 aldım. Ama housing'e filan ihtiyaç yok, bir tane yağmurluk alırsınız 5-10 dolara işi çözersiniz. Ya da kameranın altını güçlü koli bandı ile bantlarsınız. (Kameranın sadece altı sorunlu)

Live ND bence en güzel gelişmelerden biri. ProCapture modu biraz amatör rüyası. Elektronik perde kullandığı için hızlı hareket eden nesnelerde kullanamıyorsunuz. Ben an yakalayan bir insanım, E-M1 Mk II ile bir defa kullanma ihtiyacı hissetmedim. "Aaa ne güzelmiş" deyip bir daha kullanmadığınız özelliklerden biri daha. Elde High Res shot işi ileride ilerlerse belki bir işe yarayabilir, ama zamanı durduramadığı sürece işi zor. Video özelliklerinde de büyük bir yenilik yok.

Testler konusunda net söyleyeyim, adam gözümün önünde AF Tracking test edip, kameranın kaçırdığını ben görüyorsam, artık o testte bir art niyet aramam. Olympus bu adamları kamerayı test etmeleri için davet ediyor, ücretsiz kamera yolluyor.

693 netleme noktası olan kamerayla 125 netleme noktalı kamerayı karşılaştırıp, ama 125 olan cross type ondan daha iyi derseniz; 3.69 milyon noktalı OLED EVF'yi, 2.36 milyon noktalı LCD EVF ile karşılaştırıp, ama sürekli 2.36 milyon ondan daha iyi derseniz; Rakip marka cücük kadar kamerada her defasında menüden araba, tren seçmeden AI based Real Time AF Tracking teknolojisi sunmuş %95-100 doğru netleme oranı tutturmuşken, testlerde alenen netlk kaçıran dev gibi kameraya işte deep learning var o yüzden daha iyi derseniz, Ben o teste artık iyi gözle bakamam kusura bakmayın.

E-M1X dev gibi cüsseyle değil de, bu özellikleri E-M1 Mark III ile sunsaydı. Pen-F yerine düşünebilirdim. (17mm f/1.2 PRO ile) E-M1X yepyeni bir sensör ile, yepyeni bir netleme sistemi ile, yepyeni bir oled vizörle sunulsaydı, burada yine en çok ben savunurdum, o konuda da emin olun.

Tarafsızlık konusunda sanırım en çok tarafsız olabilecek insanlardan biri de benim. Mevcutta üç farklı marka kullanıyorum ve yakın gelecekte buna bir 4. markayı ekleme düşüncem var (Fujifilm X100F). O yüzden güzelleme testlerini fazla kafaya takmıyorum. Sony ile ilgili de hatırlarsanız bütün handikaplarını ortaya döken bir yazı da yazmıştım.

Olympus Fuji ile rekabete geri dönsün, gençler için retro görünümlü, art modları, renk filtreleri, film emulasyonları olan kameralar üretsinler. Sokak fotoğrafı için biçilmiş kaftan, ama nedense sokak fotoğrafçılığına gerek reklam yönünden, gerek marka elçisi yönünden hiç eğilmiyorlar.

Evet kesinlikle, herkes mutlu olduğu kamerayı kullanmalı. Yapmaya çalıştığınız işte size en çok uyan kamera en iyi kameradır.
Av. Erhan Meço (İzmir)

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Şub 11, 2019 10:46 am

Bu testler nerede ? Merak ettim gercekten oturup test izleyecegim yardimci olan olursa...

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt Şub 11, 2019 10:56 am

karadagyan yazdı:Bu testler nerede ? Merak ettim gercekten oturup test izleyecegim yardimci olan olursa...

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,

Bu test 43rumors sitesinde olan. Baska test yapanlar da var (YOUTUBE) . Size bir ornek.

Test videosunu seyrettikten sonra herkes yorum yazarsa katki vermis olursunuz.

https://www.43rumors.com/new-45minutes- ... don-laing/

.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Sal Şub 12, 2019 11:07 am

En sonunda A9 ile yan yana koymayaydı iyidi:)))

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Çrş Şub 13, 2019 8:04 am

43rumor sitesi son 10 yılın toplam kamera ve lens satış grafiğini yayınladı. İnanılmaz düşüş var. Haberi şöyle bitirmiş: "Önümüzdeki bir kaç yıl da düşüş sürerse firmaların nasıl ayakta kalacaklarını merak ediyorum".

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Çrş May 01, 2019 12:25 am

Geçenlerde bir yerde okumuştum. Değişebilir lensli kamera satışı Şubat 2018’e göre Şubat 2019’da %35 daralmış. Buna karşın, Full Frame kameralar toplam pazardaki payını büyütmüş. (Sanırım %15 kadar.)

Sony de 2018’de satışlarını %2, karlılığını %12 arttırmış.

Sadece M43’ün değil, tüm croplu kameraların piyasadan silineceğini iddia edenler var.

Av. Erhan Meço (İzmir)

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş May 01, 2019 4:57 am

erhanmeco yazdı:...

Aslında mantıklısı bu. Çünki hani teknoloji ilerledikçe ucuza sahip olmamız gerekir, öyle olunca da kim istemez ki ışığı, görüntüyü daha iyi algılayan büyük sensörlü olanı ? Fakat işte bu işteki lens etkisi sanırım en büyük etken. Cep telefonlarında bu yok, yani 10.000 liralık lens al tak olayı yok. Elbette ki üründe dahil gelen optik kalite ve yetenekler vardır ama böyle her sistemin kendi habitatı oluşmuyor. Dolayısı ile cep tellerdeki teknoloji başka bir yönlerde gelişiyor. Daha ulaşılabilir oluyor. En güzeli de yazılımsak olarak 2 yıl önceki cep tel ile bugünkisi %90 aynı yazılımsal yeteneklere sahip olabiliyorlar. O ise fotoğraf makinalarında böyle bir olay nerede ise hiç yok. Canon aldın Sony'e geçtin bambaşka bir yazılım ve farklılıklar falan da işte. Yani donanımsalının önesinde...
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş May 01, 2019 10:48 am

Ben de ayni fikirdeyim ama her FF sensorlu makinanin kaliteleri de ayni degil. Canon EOS RP en dusuk fiyatli FF. Ama video konusunda ve surekli AF konusunda cok yeterli degil. Artik zaman oyle bir garip duruma geldiki fotograf makinalarinin video cekme ozelligi elestiriliyor. Testler bile komedi. Kimin ne dedigi belli degil. Ben Canon EOS R modelinin makina kapaliyken sensoru ortme konusunu cok begendim. Adam gibi sahada fotograf ceken bilgili ama durust test yapan cok az insan var. Gidisat M43 ve FF dogru yolculuk , APSC ye bye bye. Elinde APSC lens olanlar FF lensler ile degistirmeleri gerekiyor bence.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir