Olympus Ekipmanıma Elveda...

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Olympus Ekipmanıma Elveda...

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Şub 25, 2019 11:52 am

Evet arkadaşlar yaklaşık 1 yıl süren Micro Four Thirds maceram bugün son resmi olarak son buldu. Artık Pen-f'im yok, açıkçası içim biraz buruldu, biraz da boşlukta hissediyorum.

Öncelikle Olympus sistemden çıkma sebebim kesinlikle memnuniyetsizlik değil. Bugüne kadar kullandığım tüm olympus kameralar ile çok güzel fotoğraflar çektim. Özellikle E-M1 Mark II, Pen-f ve 17mm f/1.2 bende iz bırakanlar oldu. Bir çok kişiye bu sistemden kamera aldırdım. Onlar da çok mutlular.

Sistemden çıkmamın üç sebebi var;
1) Ekipman bakımından çok dağıldığımı fark ettim.
Benim için FF kamera artık vazgeçilmez ve A7R III'ün performansından çok memnunum. Bunun yanına ikinci bir sisteme dağılmak hem maddi açıdan, hem manevi açıdan insanı zorluyor. Ekipmana çok önem veren bir insanım, iyi fotoğrafçı kendi tarzına en uygun ekipmanı kullanmalı düşüncesindeyim ve iki sisteme ayrı ayrı kafa yormak çok zaman ve emek çalıyor.

2) Düşük ışık başarımının oldukça sınırlı oluşu.
Yine de sensör boyutuna göre oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle E-M1 Mark II'nin sensörü çok çok iyi. Yine de büyük sensörlü kameralara alıştığınızda, Olympus insanı biraz üzüyor.

3) Silent Shutter sorunu (Benim için en önemli sorun)
Silent shutter ne yazık ki tüm kameralarda problem. Kompakt kameralar, objektiflerinin içerisinde yer alan leaf shutter (yaprak perde) sayesinde çok sessiz çalışıyorlar. Ancak değiştirilebilir lensli kameralar sensör önünde yer alan focal plane shutter (obtüratör) kullanıyorlar. Bu ne yazık ki çok sesli bir sistem ve benim gibi 24mm ile insanların burnunun dibine girip çekim yapıyorsanız, büyük sıkıntı yaratıyor.

Silent shutter'da ise tüm kameralar, hareketli sahnelerde, rolling shutter adı verilen görüntü bozulmasını yaratıyor. Bunun da sonradan düzeltilebilmesi mümkün değil. Sensörünüz ne kadar büyükse bu sıkıntı o kadar artıyor. Bu nedenle bu sorunu en az yansıtan M43 sistemler. (Sony A7R III'de bu sorun inanılmaz boyutta mesela) Ancak yine de bir çok iyi fotoğrafınız bu nedenle heba oluyor. Tamamen sessiz çekim yapmak için Fujifilm X100 serisi, Ricoh GR serisi, Leica Q gibi yaprak perde mekanizmasına sahip kompakt kameraları tercih etmeniz lazım. Değiştirilebilir lensli kameralarda sorun yaşanmayan (veya en az sorun yaşanan) tek kamera ise Sony A9.

Pen-f veya E-M1 Mark II ile A9'u kıyasladığım sonucu çıkmasın. A9, bu kameraların 4-5 katı fiyat etiketine sahip, Nikon D5, Canon 1Dx Mark II ayarında bir kamera. Bunları kıyaslamak çok büyük yanlış olur.

Elimde hazır Sony ekipmanım da varken, tüm M43 ekipmanımı elden çıkarıp sokakta Sony A9 ile şansımı denemek istedim.

Yine de malum Olympus ile gönül bağım var. Fiyat/fayda ve kullanım keyfi olarak çok iyi ekipmanlar. Ayrıca pek forum insanı olmasam da, bu forumu bilgi paylaşımı açısından çok kaliteli ve faydalı buluyorum. Genellikle forumlar kavga gürültülüdür bizim toplumda, ama burası gerçekten bir ev ortamı gibi. Kabulünüz olursa, olympus ekipmanım olmasa da foruma elimden geldiğince katkı sağlamaya ve faydalanmaya devam etmek isterim.

Hem Micro Four Thirds'e bir gün yine dönerim belki, belli mi olur..:)
En son erhanmeco tarafından Pzt Şub 25, 2019 12:21 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Olympus Ekipmanıma Elveda...

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Şub 25, 2019 12:08 pm

M43 sistemle yapılabileceklerin üst sınırlarını görebilmemize vesile olan bir kullanıcıydınız, sistemden çıkmanız bizim için bir kayıp oldu. Bilgilerinizi paylaşmaya devam etmenizi kendi adıma çok isterim. Yeni tercihlerinizin de sizi memnun etmesini dilerim.

Bir Pen-F sahibi olmam konusunda yardımcı olduğunuz için de tekrardan teşekkürler. Umarım sizin Pen-F de forumdan birine gitmiştir. Lazım olduğunda karşılıklı akıl danışabilmemiz için :)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Şub 25, 2019 12:28 pm

Mesajınızı okurken, en büyük korkum “Olumpus ekipmanı elimden çıkardım, size de veda ediyorum” gibi bir cümle okumaktı.

Foruma devam ediyor olmanıza şahsım adıma çok sevindim. Sizden öğreneceğimiz daha çok şey var.

Yeni ekipmanlarınız ile daha da güzel kareler yakalamanız dileğiyle.

@poormans...

Pen-f size mi gitti? Aman dikkat edin, kılıfını hiç çıkarmayın. Gözüm kalmadı değil :D
Şaka bir yana sizin adınıza çok sevindim. İyi günlerde olsun.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Şub 25, 2019 12:59 pm

biunlu yazdı:@poormans...

Pen-f size mi gitti? Aman dikkat edin, kılıfını hiç çıkarmayın. Gözüm kalmadı değil :D
Şaka bir yana sizin adınıza çok sevindim. İyi günlerde olsun.

Hocam teşekkürler, Erhan Bey’in Pen-F’ini değil yeni bir Pen-F almıştım da birkaç hafta evvel, Erhan Bey yol göstermişti sağolsun. Ben de umuyorum bizden birine gitmiştir Erhan Bey’in olan; kılıfıyla askısıyla yedek bataryalarıyla çok uygun fiyatlı tam teşeküllü bir setti çünkü :)

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Pzt Şub 25, 2019 3:15 pm

Erhan bey gibi, bilgisini ve tecrübesini hiç esirgemeden paylaşan bir arkadaşımızın, sadece M43 sisteme veda edip, forumda kalması, özellikle genç arkadaşlarımız için faydalı olmaya devam edeceği anlamına geliyor ki, bu da sevindirici bir durum.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Pzt Şub 25, 2019 3:24 pm

hayırlı olsun Erhan bey. Herkes mutlu olduğu ekipmanda olmalı.
bende ekipman konusunda kendimi sıkıntılı buluyorum. vazgeçemediğim bir ff (bunun tadını almamış olsam bi sn durmam vazgeçerdim:) ), vazgeçemediğim bir taşınabilirlik, yine vazgeçemediğim bir analog sevdası. hepsi tamamen hobi işi olunca bütçeyi de minimum tutup her dala atlıyorum. m43 ekipmandan çıktığımda zamanla oluşan bir pişmanlık sonucu geri döndüm :) sizinde geri döneceğinizi düşünüyorum. bazen gerçekten taşınabilirlik herşeyin önüne geçiyor. a7 serisi ne kadar aynasız da olsa hiç de taşınabilir bir ekipman değil olympusun yanında.

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt Şub 25, 2019 4:46 pm

Erhan bey

Onemli olan ekipmaninizin ne oldugu degil hep beraber paylastiklarimizdir. Bizler ile kaldiginiz icin sahsim adina cok mutlu oldugumu soylemek isterim.

Secimlerimizin bizi mutlu eden sonuclari elde etmemiz onemlidir.

.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Pzt Şub 25, 2019 6:29 pm

Marka taassubu olan forum değiliz malumunuz üzere Erhan bey. İsterseniz hesap makinesi ile çekin :) her zaman yeriniz ayrıdır bu forumda.
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Şub 25, 2019 11:31 pm

Hepinize güzel sözleriniz ve hoşgörünüz için çok teşekkürler.

Sisteme bir gün yeniden dönüş yapabileceğimi ben de düşünüyorum. Özellikle global shutter teknolojisi yaygınlaşıp, perde ortadan kalktığında.

Yine de bir bakarsınız bir gece ansızın 81: Pen-f, 82: E-M1 Mark II, 83: 17mm f/1.2 :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
melihtaycan
Üye

Mesajgönderen melihtaycan » Sal Şub 26, 2019 1:20 am

Erhan kardeşim senin neyi nasıl kadraja alıp çekmen gerektiğini bilen tecrüben varken,gözlerini dayadığın vizör sony olsa ne olur,olympus olsa ne olur bizler forumda bir aile sıcaklığıyla fotoğraflarını izlemeye devam ederiz,saygılarımla

SM-N930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
OM-D EM-1-Panasonic 14-45-Tamron 90mm f2.5 Macro-Vivitar 55mm f 2.8 macro-Metz ring flash nebuyukturkiye*

Kullanıcı avatarı
melihtaycan
Üye

Mesajgönderen melihtaycan » Sal Şub 26, 2019 1:23 am

Ubeyd yazdı:Marka taassubu olan forum değiliz malumunuz üzere Erhan bey. İsterseniz hesap makinesi ile çekin :) her zaman yeriniz ayrıdır bu forumda.
Paşam fotoğraf çeken hesap makinası düşerse haberim olsun,Allahta seni güldürsün inşallah kardeşim benim.

OM-D EM-1-Panasonic 14-45-Tamron 90mm f2.5 Macro-Vivitar 55mm f 2.8 macro-Metz ring flash nebuyukturkiye*

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Sal Şub 26, 2019 3:56 am

melihtaycan yazdı:
Ubeyd yazdı:Marka taassubu olan forum değiliz malumunuz üzere Erhan bey. İsterseniz hesap makinesi ile çekin :) her zaman yeriniz ayrıdır bu forumda.
Paşam fotoğraf çeken hesap makinası düşerse haberim olsun,Allahta seni güldürsün inşallah kardeşim benim.

Öyle diyorlar ya abi :) hesap makinesi ile mi çektin bu videoyu bu nasıl kalitesiz birşey diye :)
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir