Neden yeni Gelişmiş m43 Sistemi Bırakıp Eski Ölmüş Pentax'a Geçtim

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: Neden yeni Gelişmiş m43 Sistemi Bırakıp Eski Ölmüş Pentax'a Geçtim

Mesajgönderen karadagyan » Sal Mar 26, 2019 5:27 pm

ciddibiri yazdı:
karadagyan yazdı:...

Orası öyle... Yazacaktım da tekrar editlemeyim mesajımı dedim. Şunu diyecektim "Anlaşılıyor ki testler ne der ise desin bu işin kimyası var ve bu kimya kullanıcı ile ekipmanın uyumu. O uyumu bulabilen kişi ne kullanırsa kullansın bu uyum nedeniyle memnun olabiliyor"

Tabi bu uyumda en güzel uyum sağlamayı kolaylaştıran etken de tamamen "DUYGUSAL" bir etki olan "Yeşil Dolar" etkisi muhakkak :ugeek:

Abi Bat-Eri-Grip eskiden öylemiştir de satan adam eskide yaşamıyor ki ama ? Bu mantık ile 5 yıl evvel aldığımız evi de arabayı da bugünün parası ile satmayalım ? Bugün neyimizi satmak durumu doğmuş ise o sattığımız ile elimize geçecek parayı yiyecek OT almak için bile kullansak otun, biberin, hıyarın kilosu oldu kaç para. Çok da haksızlık dememek lazım bence. Ha ot almayacak da gripi satıp tripod alacaksa bile onların da fiyatı arttı.

Bakış açınız yanlış. Mart 2018 dolar kuru 3.90 2019 da 5.60 tl olmuş. Em5 m2 baterygrip Mart 2018 de mi ithal edildi yada bu ay mı ithal edildi de fiyatını dolardan daha fazla arttırdı stokçular ve ikinci el satıcılar. Hesabı yapın. 350 tl olsun ikinci elde baterygrip geçen yıl Mart ayında. Forumda 550 tl diğer satıcı da 850 ve sıfır 1250 tl. Ne güzel değil mi...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Mar 26, 2019 6:34 pm

Sizin dediğinizi doğru kabul ederim. Çünki ticaretin T'sinden anlamam. Hayatımda ne alıp sattım ise zerre para kazanamamışımdır zaten :lol: Bu nedenle de ticaretten para kazanabilene (dürüst bir şekilde ise tabi) saygı duyarım. Hep maaşlı bir iş olsun, vergisiydi, kirasıydı, muhasebecisiydi osu-busuydu uğraşmıyim deyip taşeronlarda kölelik yaparak bir dönem ömrümü çürüterek geçirmişimdir.

Geçenlerde 2-3 parça birşeyler al-sat yapayım dedim 50-100 TL kazanmak derdim ha. O da hem eğlencesine hem de kendi kendime "Dur bakalım yapabileceğim mi ?" diye test. Yok arkadaş 300-500 liralık şeylerde bile zarar etmeyi başarabildim. Burada söylemeyeyim de aynada kendimi gördükçe epey bir saydırıyorum :P !

Peki ben şimdi 2 yıl evvel aylık 1500 TL. gelirimden 100 $'lık bir saat aldım. Saati hiç kullanmadım, 1 yıl da garantisi devam etmekte. Saatimi aldığımdaki fiyatı 400 liradan mı satmalıyım, yoksa hadi garantisi de 1 yıl durduk yere geçmiş diye 450-500 TL'ye mi satmalıyım ? :) Biri bana ticaret yapma dersi verse birazcık iyi olcak.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Mar 26, 2019 10:32 pm

ciddibiri yazdı:

Sizin dediğinizi doğru kabul ederim. Çünki ticaretin T'sinden anlamam. Hayatımda ne alıp sattım ise zerre para kazanamamışımdır zaten :lol: Bu nedenle de ticaretten para kazanabilene (dürüst bir şekilde ise tabi) saygı duyarım. Hep maaşlı bir iş olsun, vergisiydi, kirasıydı, muhasebecisiydi osu-busuydu uğraşmıyim deyip taşeronlarda kölelik yaparak bir dönem ömrümü çürüterek geçirmişimdir.

Geçenlerde 2-3 parça birşeyler al-sat yapayım dedim 50-100 TL kazanmak derdim ha. O da hem eğlencesine hem de kendi kendime "Dur bakalım yapabileceğim mi ?" diye test. Yok arkadaş 300-500 liralık şeylerde bile zarar etmeyi başarabildim. Burada söylemeyeyim de aynada kendimi gördükçe epey bir saydırıyorum :P !

Peki ben şimdi 2 yıl evvel aylık 1500 TL. gelirimden 100 $'lık bir saat aldım. Saati hiç kullanmadım, 1 yıl da garantisi devam etmekte. Saatimi aldığımdaki fiyatı 400 liradan mı satmalıyım, yoksa hadi garantisi de 1 yıl durduk yere geçmiş diye 450-500 TL'ye mi satmalıyım ? :) Biri bana ticaret yapma dersi verse birazcık iyi olcak.

Hocam yani ne diyim :) Mesela 3000 tl ye 40-150 pro aldım kriz patladı sıfırı 7000 tl oldu. İkinci elde 3000 tl ye aldığım ürün o gün kaç dolara mal olduysa bugün o kadar dolardan satardım. Misal dolar 1 tl iken 100 tl ye aldıysam 100 dolar vermiş olurum. Dolar 1.5 tl mi oldu o zaman 150 dolara satardım.

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Mar 26, 2019 10:40 pm

Hehe, sağolasın... Ben zaten birşeyi satmak üzere deneyip alacağım zaman satamazsam yada zarar edeceksem bari ben kullanabileyim de hiç olmazsa elimde patlamasın komple diye düşünerek gidiyorum o işe. Yine de olmasa niye yok demeyeceğim birkaç şeyim olmak zorunda kaldı bu sebeple :lol: Bilsem ki bir yerden "Bu herifin ticaret yapamama kusuru vardır" diye bi rapor, belge falan veriyolar onu alıp hiç olmazsa kendi kendime bir rahatlama yaşamak istiyorum aslında. Böyle sürekli beni dürten bir iç ses "Bu sefer olacak, ömür geçiyor dene, haydi durma" falan dedikçe çok fena işlere girmekten de korkuyorum. Önerebileceğiniz bir doktor var mı ? :roll:
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Özgür
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Özgür » Sal Mar 26, 2019 11:00 pm

REİS yazdı:Özgür bey, Pentaxta limited lensleri denemenizi öneririm. Pentax FA 31mm, 43mm ve 77 mm çok zevk alabileceğiniz lenslerdir. Pentax şimdilerde DFA lensler çıkarıyor. Bu gurup lensler de güzel. DA serisinden, 16-85, 50-135, 60-250mm lensler de olağanüstü güzel fotoğraf üreten lenslerdir.
Olympus kesinlikle teknolojik olarak çok ileride. Fakat pentax ve olympus elinizdeyken yeniden bir deneyin. Pentax fotoğrafları daha bir derinlik hissi bırakan, bazı lenslerde gerçekten 3 boyut etkisi bırakan fotoğraflar. Olympus JPEG leri fena değilse de Pentaxa göre daha bir flat, düz fotoğraflar. Burada sensör küçüklüğünün çok etkisi olduğu muhakkak. Ama pentaxın lens teknolojilerinin de etkisi ile fotoğraflarda fazla digitalize olmayan, keskin fakat rahatsız etmeyen, nostaljik bir hava var.

Ben yaşım icabı ağırlıkları azaltma adına Olympusa geçtim. Fakat olympusun son çıkan gövdeleri ve Pro lensleri de yeterince ağır ve iri.
Esasen kim hangi sistemle çalışmaktan mutlu ise onunla devam etmeli.

REİS hocam değerli yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Söylediğiniz lensleri epey araştırmıştım. Özellikle limited lensler gerçekten harika. Sıkıntı şu, Olympusa öyle bir bağlandım ki göbeğimden kımıldayamıyorum :) 6 ay öncesine kadar ufak bir stüdyom vardı. Kapatmadan son 1 sene öncesine kadar her şeyim Canondu. Ağırlığından dolayı öyle bir geldiler ki bana ne var ne yok sattım,kararttım gözümü olympusa geçtim. Geçmişte olympus kullanmışlığım vardı ve çok seviyordum. Müşterilere de kızdım esasen. Siz ne kadar kaliteli ekipman kullanayım deseniz de karşınızda anlayan bir kitle olmuyor ne yazık ki. Neden kendimi perişan ediyorum deyip sattım Canonları :) Olympus tarafında 25mm 1.2 ve 7-14 hariç tüm lenslere sahibim ne yazık ki. Ne yazık ki diyorum çünkü, iş için kullanmayacak olsam pro lensleri almazdım. Gerek yok çünkü. Sağlık sebeplerinden dolayı stüdyoyu kapattım ki makine ağırlıkları ve çekimlerdeki saçmasapan duruşlarımdan dolayı sinir harabiyeti ve nöropatik ağrı tanısı kondu. O yüzden herkese tavsiyem,sizinde yaptığınız gibi mümkün olan en hafif sistemdir.Bir umut toparlarsam diyerek de hiç bir lensi satamıyorum şu an . Yani pentaxa ayıracak bütçem yok ne yazık ki. Manuel lenslerimi kullanmak için almıştım. Artık çok az zaman ayırabiliyorum fotoğrafa. O zaman aralığında da manuelleri kullanıyorum genelde pentaxla lakin, netledim mi netleyemedim mi derken o zaman da uçuyor. O yüzden tüm manuelleri ve pentaxı satışa koydum. Gerçi pek toparlayacak gibi görünmüyorum. Ömürlük dediler teşhis için ama bir umut tutuyorum her şeyi şu an. Bu sebepler olmasa Pentax seçeneklerini genişletirdim kesinlikle. Pentax F 100mm F/2.8 makro lensim var sadece ama çok seviyorum. Bir de eskilerden 28mm F/2 manuel lensim var. O da harika. Açıkçası Canondan bin kat daha fazla keyif aldığım bir sistem pentax. Umarım alan olmaz da bir şekilde devam ederim :)

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Çrş Mar 27, 2019 12:13 am

M43 aslında hiç bir zaman çok ucuz bir sistem de değildi. Hem kamera, hem lens olarak Nikon ve Canon'da ve hatta Sony'de benzer ve bazen daha uygun fiyatlı alternatifler her zaman mevcuttu. Halen de mevcut.

Şimdi E-M1 Mk II'yi 1.700 dolara satmaya çalışırken, Canon'un 1.300 dolara, Sony'nin 1.000 dolara sattığı çok yüksek fotoğraf kalitesi sunan (daha iyi iso performansı, daha fazla çözünürlük ve detay gibi) Full Frame kameralar var. Yani 900 dolar şu an E-M5 Mk II'ye de hayatta vermem.

Sony ile karşılaştıralım. (Ki Nikon ve Canon DSLR'ler çok daha avantajlı olacaktır Sony'ye göre)
Olympus 12-40mm f/2.8 ile Tamron 28-75mm f/2.8 de aynı fiyatlarda.
Olympus 7-14mm f/2.8, Tamron 17-28mm f/2.8'den daha pahalı olacak muhtemelen.(Daha piyasaya sürülmedi)
Olympus 40-150mm f/2.8, Sony 70-200mm f/4 ile aynı fiyatlarda
Olympus 12mm f/2, Sony 28mm f/2'den daha pahalı
Olympus 25mm f/1.8, Sony 50mm f/1.8'den daha pahalı
PRO Prime lenslere hiç girmiyorum.

Şunu diyebilirsiniz, "Ama Olympus'ta 2.8 kullanırken, Sony'de f/4 kullanıyorsun." Tamam ama elde ettiğin net alan derinliği aynı ve FF kamerada iso başarımın 1-2 stop daha iyi. ISO 1600'de çekmezsin, 3200'de çekersin ama yine M43'teki gürültüden daha az gürültü elde edersin.

Yani demem o ki, ucuzluğu için kullanacaksanız bence doğru bir sistem değil M43. Portatifliği ve teknolojik özellikleri için kullanacaksanız kullanın. Olympus'lardaki bir çok özellik, "ben alemin kralıyım" diyen Sony'de yok.

EDIT: Bir de ikinci eldeki saçmalama M43’e özel değil, geçen “sıcak fırsatlar” bölümünde yazdım; herkes kafayı yemiş, 2-3 sene önce satın aldığı fiyata, bugünkü fiyatın %80’ine mal satmaya çalışıyor.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Mar 27, 2019 12:58 am

Kesinlikle Erhan beye katılıyorum. M43 ucuz değil arkadaşlar. Eski pen serisi harikaydı fiyat olarak. Olympus çok özler miyim bilmiyorum açıkcası ama insan 700-800 tl civarına 10-20 geniş acı bulunca yemişim olympusun teknolojisini diyorum. Elde var geniş açı ve makro lens. Eylül’de de yaparım bir tele lens ve canon 70d oldu bitti. Taşınabilirlik evet önemli ama tembel miyiz yahu yaşımız kaç ki taşınabilirlik diyoruz sürekli?Tatile mi gittim bas çek tarz için eldeki cep telefonunyeter...

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Mar 27, 2019 1:24 am

Erhan bey'e Olympus hiç ucuz olmadı konusunda ben de katılıyorum. Ben zaten ucuz diye almadımdı ilk alırken. Baktım ufak, minicik lensler falan. O zaman da birini görmüştüm parkta Canon 6D miydi neydi kit lensle sanırsın özel fotrafçı gelmiş çocuğu fotoluyor ama babası :) Çocuğu ile oynayamıyor, yaklaşamıyor makina boynunda. Ben ise kucaklayıp yardım ediyorum falan benimkine makina yok gibi...

Dedim yahu profesyonel diiliz, gidip FF yok bir de performansı prime lens ile çıkar falanlara da gidemem, al sen bi PL1 + kit lens takıl. Ha o şekilde ucuz idi o zaman bana, ucuz ve harika bir taşınabilirlik.

Şimdilerde benim de o kadar taşınabilirlik derdim yok. Artık o günler geçti. Çocuk büyüdü falan işte. Tabi gidip de hala tam kare bişeyler almam (alamam da :) almam diyim ben yine de). Zaten ekipman olarak satıp d-slr'a geçsek kardayız. D-slr yakında iyice tercih sıralamasında gerilere düşer. Tahminim 2 yıl sonra d-slr pazarı ciddi geriler. Bir dönem eski filmli makina lensleri kullandığımız gibi gerisin geri tersten biz de d-slr'a geçermişiz :) Geçenler olmuş diyorlar bir de zaten bu başlıkta ;) Onun için geldim, gerçek mi diye.
-
-

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Mar 27, 2019 1:27 am

ciddibiri yazdı:Erhan bey'e Olympus hiç ucuz olmadı konusunda ben de katılıyorum. Ben zaten ucuz diye almadımdı ilk alırken. Baktım ufak, minicik lensler falan. O zaman da birini görmüştüm parkta Canon 6D miydi neydi kit lensle sanırsın özel fotrafçı gelmiş çocuğu fotoluyor ama babası :) Çocuğu ile oynayamıyor, yaklaşamıyor makina boynunda. Ben ise kucaklayıp yardım ediyorum falan benimkine makina yok gibi...

Dedim yahu profesyonel diiliz, gidip FF yok bir de performansı prime lens ile çıkar falanlara da gidemem, al sen bi PL1 + kit lens takıl. Ha o şekilde ucuz idi o zaman bana, ucuz ve harika bir taşınabilirlik.

Şimdilerde benim de o kadar taşınabilirlik derdim yok. Artık o günler geçti. Çocuk büyüdü falan işte. Tabi gidip de hala tam kare bişeyler almam (alamam da :) almam diyim ben yine de). Zaten ekipman olarak satıp d-slr'a geçsek kardayız. D-slr yakında iyice tercih sıralamasında gerilere düşer. Tahminim 2 yıl sonra d-slr pazarı ciddi geriler. Bir dönem eski filmli makina lensleri kullandığımız gibi gerisin geri tersten biz de d-slr'a geçermişiz :) Geçenler olmuş diyorlar bir de zaten bu başlıkta ;) Onun için geldim, gerçek mi diye.

Gerçek. Bknz ben :)

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Pzr Mar 31, 2019 4:58 pm

Özgür yazdı:
REİS yazdı:Özgür bey, Pentaxta limited lensleri denemenizi öneririm. Pentax FA 31mm, 43mm ve 77 mm çok zevk alabileceğiniz lenslerdir. Pentax şimdilerde DFA lensler çıkarıyor. Bu gurup lensler de güzel. DA serisinden, 16-85, 50-135, 60-250mm lensler de olağanüstü güzel fotoğraf üreten lenslerdir.
Olympus kesinlikle teknolojik olarak çok ileride. Fakat pentax ve olympus elinizdeyken yeniden bir deneyin. Pentax fotoğrafları daha bir derinlik hissi bırakan, bazı lenslerde gerçekten 3 boyut etkisi bırakan fotoğraflar. Olympus JPEG leri fena değilse de Pentaxa göre daha bir flat, düz fotoğraflar. Burada sensör küçüklüğünün çok etkisi olduğu muhakkak. Ama pentaxın lens teknolojilerinin de etkisi ile fotoğraflarda fazla digitalize olmayan, keskin fakat rahatsız etmeyen, nostaljik bir hava var.
Ben yaşım icabı ağırlıkları azaltma adına Olympusa geçtim. Fakat olympusun son çıkan gövdeleri ve Pro lensleri de yeterince ağır ve iri.
Esasen kim hangi sistemle çalışmaktan mutlu ise onunla devam etmeli.

REİS hocam değerli yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Söylediğiniz lensleri epey araştırmıştım. Özellikle limited lensler gerçekten harika. Sıkıntı şu, Olympusa öyle bir bağlandım ki göbeğimden kımıldayamıyorum :) 6 ay öncesine kadar ufak bir stüdyom vardı. Kapatmadan son 1 sene öncesine kadar her şeyim Canondu. Ağırlığından dolayı öyle bir geldiler ki bana ne var ne yok sattım,kararttım gözümü olympusa geçtim. Geçmişte olympus kullanmışlığım vardı ve çok seviyordum. Müşterilere de kızdım esasen. Siz ne kadar kaliteli ekipman kullanayım deseniz de karşınızda anlayan bir kitle olmuyor ne yazık ki. Neden kendimi perişan ediyorum deyip sattım Canonları :) Olympus tarafında 25mm 1.2 ve 7-14 hariç tüm lenslere sahibim ne yazık ki. Ne yazık ki diyorum çünkü, iş için kullanmayacak olsam pro lensleri almazdım. Gerek yok çünkü. Sağlık sebeplerinden dolayı stüdyoyu kapattım ki makine ağırlıkları ve çekimlerdeki saçmasapan duruşlarımdan dolayı sinir harabiyeti ve nöropatik ağrı tanısı kondu. O yüzden herkese tavsiyem,sizinde yaptığınız gibi mümkün olan en hafif sistemdir.Bir umut toparlarsam diyerek de hiç bir lensi satamıyorum şu an . Yani pentaxa ayıracak bütçem yok ne yazık ki. Manuel lenslerimi kullanmak için almıştım. Artık çok az zaman ayırabiliyorum fotoğrafa. O zaman aralığında da manuelleri kullanıyorum genelde pentaxla lakin, netledim mi netleyemedim mi derken o zaman da uçuyor. O yüzden tüm manuelleri ve pentaxı satışa koydum. Gerçi pek toparlayacak gibi görünmüyorum. Ömürlük dediler teşhis için ama bir umut tutuyorum her şeyi şu an. Bu sebepler olmasa Pentax seçeneklerini genişletirdim kesinlikle. Pentax F 100mm F/2.8 makro lensim var sadece ama çok seviyorum. Bir de eskilerden 28mm F/2 manuel lensim var. O da harika. Açıkçası Canondan bin kat daha fazla keyif aldığım bir sistem pentax. Umarım alan olmaz da bir şekilde devam ederim :)

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım söylenilenlerin aksine kısa sürede eski sağlığınıza kavuşursunuz. Çünkü bu tür hastalıklarda mevcut sinir paketini zorlamadan yapılan bazı fizyoterapi ve ilaçlar ile bu mümkün olabiliyor.
Ben sadece bir Pentax yorumu eklemek istemiştim. Yoksa benim de geriye dönmem pek mümkün değil artık. M43 sistemin ürettiği fotoğraflardan pek memnun olmasam da şimdilik devam ediyorum. Zannediyorum bir süre sonra sabit lensli kaliteli bir makine alarak tüm ağırlıklardan ve arayışlardan kendimi kurtaracağım.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

Cumbat53
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Cumbat53 » Pzt Nis 01, 2019 1:48 am

Merhabalar benimde ufakta olsa tercubelerim var sirketten elime canon 60d 7d 5dmark2 sonra sony a6000 a7r2 geldi gecti canon 7d 200 000 shuterdaydi netlik kalmadi renkli pikseller ismini unuttum belliriyordu gun batimi veya uzun pozlamada, Sony en sevdigim yani iso su 3200 6400 guzel di bide makine uzerinden sarj olabiliyordu bunlari biraktiktan sonra para biriktirip makine arayisina girdim ve olympus ep5 aldim yanina da panasonic 14-42 koydum renkler muazam ama Lensleri pahaliydi pentax boynet lensler aldim adaptorle bu sefer oldu tele ornek 80-200 koydum 160-400 oldu arastirmalarim ucuza genis aci alamiyorum satiyim dedim sadece lensini sattim ne yapsam ne yapsam derken ccd sensor u olan 10mp pentax k10d sahibi oldum 17-70 f4 battery grib dahil aldim fotografta netlik sikintisi cikti arastirdim af adjust ayari cikti ugras dur netligi ortaya getirmek icin. Basardim sonra sdm problemi cikti 50 70mm de kararsiz calisiyor. Pentaxi uyguna satip nikon d7200 tokina 11-16 sigma 17 70 yanina da 60mm macro koymayi dusunuyorum.

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Pzt Nis 01, 2019 7:36 pm

Şöyle bir yorum katayım kendi açımdan, ne zaman m43 sistemi değiştirsem ki anıl hepsine şahit oldu, yine geri dönüyorum.
7200 ve bir sırt çantası lens aldım, em1 ve 12-40 a geri döndüm...fuji set kurdum em1'e geri döndüm :)
Heleki bu saaten sonra allahın kulu bana o koca makinaları taşıtamaz :)
Anıl sayesinde bir dji 15 sahibi oldum lensi değiştirirken hangi cebime koyduğumu karıştırıyorum :)

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Nis 02, 2019 11:33 pm

salih yazdı:Şöyle bir yorum katayım kendi açımdan, ne zaman m43 sistemi değiştirsem ki anıl hepsine şahit oldu, yine geri dönüyorum.
7200 ve bir sırt çantası lens aldım, em1 ve 12-40 a geri döndüm...fuji set kurdum em1'e geri döndüm :)
Heleki bu saaten sonra allahın kulu bana o koca makinaları taşıtamaz :)
Anıl sayesinde bir dji 15 sahibi oldum lensi değiştirirken hangi cebime koyduğumu karıştırıyorum :)

Sol cebine bak ;)

esekherifhakareti

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir