Neden yeni Gelişmiş m43 Sistemi Bırakıp Eski Ölmüş Pentax'a Geçtim

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Mar 21, 2019 1:40 pm

Öğrencilik yıllarımda Basın fotografcılığı dersi alırken, elimdeki makina filmli makina olan Yashica süper2000 modeldi. Hocamızda çok güzel nikon set vardı. Durumu iyi olan arkadaşlarda da keza. kimi arkadaslarda makul çözüm olan pentax kimisinde zenit vardı. Her hafta 2 makara 36 lık filmli bitirip okulun karanlık odasında okul tarafından çıkartılan gazeteye basılacak fotografları tab ederdik. Okul bitti, dijital makinalar çıktı filmli makinalar devri kapanmaya başladı. İLk işe girdiğim zaman kodak tarafından cıkartılmış kompakt bir dijital makina almıştım. Büyük kolaylıktı. 36 film değil 200-300 kare fotograf çekebiliyor ve bunları anında lcd den görebiliyorduk. Tek zahmeti 300 fotograf arasından en iyileri bulup şeçmekti.

Tarihi bir kenara bırakıp günümüze gelelim ve neden eski hantal, ikinci eli olmayan pentax k5ii ye dönüş yaptım ondan bahsetmek isterim. Ve Pentax'ın diğer markalara olan üstünlüğünden.

Aynasasızlar büyük kolaylık. Vizörden yada lcd den bakarken sonucu daha denklanşöre basmadan görüyoruz ki bence en güzel özellik bu. Çünkü aynasız kameralar aslında birer video kameradır ve kamera açıkken bir video kamera gibi çalışır. Tek farkı o an kayıtta değildir! Siz ne zaman denklanşöre basarsanız o videodan 16mp-20 mp vs görüntü alır sensör. Aslında tam olarak böyle değil de kolay anlaşılsın diye basite indirgeyerek anlatmak istedim. İkinci muhteşem özellik lcd ekranların dokunmatik olması daha sonra da hareketli panele dönüşmeleri. Sonrasında eklenen 20 mp,35mp, saniyede 40 kare, 1/8000 mekanik, 1/32000 elektronik perde gibi ıvır zıvır işler sadece tüketici kandırmacadan ibaret diye düşünüyorum. Pil ömrü artık sorun olmaktan çıktı sayılır. Ama eskiden filmli makinalara saat pili takardın ve 3 sene sonra değiştirdin :) Bugünlerde de benim kullandığım pentax k5ii de en sevdigim şey bu pil olayı. 950 shutter diyor pentax kitapçığı pil ömrü için ama bunun bana yansıması 1 hafta boyunca acımadan denklanşöre basmak. Bitmiyor işte pil napacan :) Pentaxı tercih etmemdeki ikinci önemli faktör ise dayanıklılık. Gerçekten en dandik pentax makina en iyi nikon yada canon makinalar kadar dayanıklı. Olympus yada Panasonic kullanırken hep korkuyordum ki olympus malesef bence bu konuda abartıldığı kadar iyi değil. Evet bir Sony kadar kötü değil ama bir Pentaxın yanına yaklaşamaz. Sony dedim cünkü pek bilinmiyor ama ( sağolsun Ertan Öztürk'den öğrenmiştim ) adam 10 bin liralık 15 bin liralık makina yapıyor su toz vs korumalı diyor ama pil yuvasına o lastik parçasını takmadığı için belki onlarca kişi ellerindeki makinalara o pil yuvası bölümünden su toz vs kaçırdılar ve aletleri bozuldu. Dandik bir lastik parcası takmayan sony'e bir alkış lütfen! Olympus'unda meshur iki sorunu var. Biri kronik teker boşa dönmeleri diğeri de kronik perde sıkışması. Hiç tamir bakım görmemiş ve ömrü 70bin perde sayısına erişmiş EM1 gören var mı ? Em5 m2 ? em5 ? em10 ? Em10 m2 ? pentax türk foruma makina arızaları bölümüne girin 10 yıllık forumdaki arıza sayısı bizdeki son 1 yıl kadar yoktur. İşte pentaxı tercih etmemdeki en önemli faktörlerden biri de bu dayanıklılık mevzusu. Aynasız makina alıp yanımıza yedek makina alıyoruz. İki makina biri elde diğeri omuzda..Eee nerede taşınabilirlik ? Bazı arkadaşlar hatırlar iki üç sene önce em10 ve 20mm f1.7 objektifimi ( yedek makina olarak omzumdaydı) yere düşürmüştüm ve ikisiyle de vedalaştım. Bugünün parasıyla 2000tl ye maloldu yedek makina taşıma ihtiyacı.

Pentax ülkemizde ölü bir sistem hatta dünyada da ölü bir sistem. Ben pentax alayım ilerde ihtiyacım olursa kolayca satarım diyen adam pentax'ı seçerse hata yapar. Çünkü pentax enteresan bir şekilde reklam yapmayan, tanıtım filmleri çok az çeken tuhaf bir firma. AMA! Pentax(ricoh) Sony Olympus ve Panasonic gibi çok farklı alanlarda devasa bir şirket. Finans sorunu olmayan, fotograf alanından zarar ettik kapatalım gitsin diye düşünen bir firma değil. Samsung gibi değil! Samsung kore pentax japon olympus japon...Kore kültürü üret sat kar et derken Japon kültürü Üret sat memnun et diye düşünüyor. farazi olacak ama 1000 tane ciddi fotografcıya gidip 12ay şu dağlarda fotograf çekin deseniz önlerine de secenek olarak pentax sony ve olympus koysanız belkide yüzde 50 net pentaxı tercih eder. Cünkü taşınabilirlik kolaylık sağlasada aslolan dayanıklılıktır fotograf makinası için.

Bir de dolar etkisi var tabi. Abdulkadirden 2200 tl ye garantili em5 m2 almıştım ve makina piyasaya cıkalı belki de 6 ay olmuştu. Sıfırı 36oo tl falandı. Yanına birde 12-40 almıştım 2200 tl ye. 4400 tl ye mis gibi makina ve lens. Hadi şimdi alalım bakalım garantili piyasaya cıkalı 6 ay olmuş yeni makina. İmkanı yok. Ama pentax öyle mi..Abartmıyorum 4400 tl ye harika pentax set düzülür.

Aşırı derece de al sat yapaktan, tüketim toplumunun bir neferi olmaktan bıktım açıkcası. Forumlarda ve bizim forumda en cok megapixel, zart zurt teknolojik özellikler üzerine fazlaca muhabbet dönüyor ve bu aslında alttan alta hepimizi olumsuz etkiliyor. Elimizdeki makinalara aslında hakaret ediyoruz. Belki de o makinaları tasarlayan mühendisler içten içe bize gülüyorlardır. Bazıları kızıyordur kesin. Ulan elindeki aletin neyini begenmiyosun deyyus diyen vardır herhalde :) İşte bu nedenle satmak istersem zor satabileceğim pentax set kurdum kendime. Ve parayı Leicaya gömme kararı aldım. 1 sene 2 sene dişimi sıkıp leica alacagım abicim. Belki Almanya'da kapıcılık yaparak altında mercedesle Türkye'ye gelen gurbetcinin aldıgı o bilinmez hazzı bende tadarım :)
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Neden yeni Gelişmiş m43 Sistemi Bırakıp Eski Ölmüş Pentax'a Geçtim

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Mar 21, 2019 8:48 pm

Ben Pentax'a çok baktım. Öyle bir öne çıkan yönünü göremedim. Pil ömrü Nikon'ların d-slr'larından hemen her modelde ciddi oranda geriydi. Hatta Pentax'ın d-slr'larının pil ömrü nerede ise Olympus aynasızlar ile aynı falan şu mark II'lerden beri... yada 50-100 foto çok çekiyor olabilir hani. Fakat Nikon 900-1200 fotoluk pil ömürlerine sahip.

Sonra lensleri de öyle bir Canon gibi uygun değildi baktığımda. Belki de bakmayı bilmediğimdendir. 4400'e 2.elde harika set düzülür mü ? Öyle ise iyimiş ama işte bir de ne verecek bana m5 ark 2 gibi mesela alengirli bir alet olacak mı o ? Ben PEN E-P5'i bile M5 Mark 2'den sonra cidden ilkel görür oldum. Bu yetenekleri sebebi ile de zaten sistem değiştirmem çok zor olacak gibi. Ha Pentax'ın gövdede IS'i vardı di mi ? Elde çekimlerde en düşük kaç perde hızlarında fotolarınız var ? Örnek görebilir miyiz ?

Ben 2.el'de 24mp. çıktı veren ve RAW'ı güçlü olan bir alet bakıyorum 2 senedir Nikon'lara bakıyorum da...
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
simsekmakkuin
Üye

Mesajgönderen simsekmakkuin » Prş Mar 21, 2019 10:34 pm

Benim de merak ettiğim sistemlerden birisi. Hayırlı olsun ,İncelemelerinizi ve iyisiyle kötüsüyle düşüncelerinizi bekliyoruz..
Yalnız ben lensler pahalı diye hatırlıyorum

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Mar 22, 2019 4:08 am

Pentax'ı bir kez deneme imkanı bulduydum; D10K mıydı neydi geçmiş zaman. Ekranı ütü gibi ısınıyordu, geri verdim kurtuldum :(
Fakat optikleri çok güzel, harika fotograflar veriyordu; ama pahalıydı...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Mar 22, 2019 11:38 am

Etti benimle 3 kullanıcı "Lensleri pahalı" diyen. Galiba haklıyız demek ki, ben öyle anımsamıştım çünki. Yoksa Olympus delisi değiliz , işimizi görecek ve bunu en uygun fiyata yapacak olana taparız anında :) "satarız" mı deseydim yoksa ? Hehehe
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cum Mar 22, 2019 11:43 am

Güzel bir yazı olmuş, birçok açıdan hak vermeden edemedim. Bugün 40-50 yıllık en vasat lensleri bile kullanabiliyoruz ama 2050'de günümüzün en üst düzey lenslerini bile kullanamayacağız muhtemelen. Donanımlar elektronikleştikçe uzun ömürlülüğü azalıyor, bozulabilecek bileşenlerin sayısı artıyor. Sadece fotoğraf makinelerinde değil her alanda bu böyle (en basitinden bir müzik CD'si ile bir müzik plağının ömrü kıyaslanabilir) O açıdan tüm sistemlerde, en azından pro seviye lenslerin tümünde manuel diyafram halkası da olması gerektiğini düşünüyorum ben. Zira lenste asıl parayı optiklere veriyoruz ama AF'li lenslerde odak motoru bozulduğunda veya diyafram kontrolü gövde üzerinden yapılamayacak duruma gelindiğinde (o ürün için teknik destek ömrü de dolduysa) binlerce lira ödenen o optikler çöp olacak. Halbuki elektronik aksam bozulsa bile manuele geçip o lensleri onyıllarca kullanma imkanı hala mevcut olurdu.

Pentax için bir yorum yapamayacağım ancak Leica konusunda doğru bir karar verdiğinizi düşünüyorum ben. Temiz bir ikinci el M9'un yanına keskin bir 35mm lens alıp uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cum Mar 22, 2019 12:43 pm

Oly 17mm’de manuel fokusa geçiş modu var ama diyaframı manuel ayarlanmıyor. Sistemdeki AF’li lensler arasında Pana Leica 15mm 1.7’de manuel diyafram ayarı var ama sadece Panasonic gövdelerde çalıştığı söyleniyor onun da. Yine Pana Leica 12mm 1.4 ve 42.5mm 1.2’de de var sanırım manuel diyafram halkası.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cum Mar 22, 2019 3:17 pm

ciddibiri yazdı:Ben Pentax'a çok baktım. Öyle bir öne çıkan yönünü göremedim. Pil ömrü Nikon'ların d-slr'larından hemen her modelde ciddi oranda geriydi. Hatta Pentax'ın d-slr'larının pil ömrü nerede ise Olympus aynasızlar ile aynı falan şu mark II'lerden beri... yada 50-100 foto çok çekiyor olabilir hani. Fakat Nikon 900-1200 fotoluk pil ömürlerine sahip.

Sonra lensleri de öyle bir Canon gibi uygun değildi baktığımda. Belki de bakmayı bilmediğimdendir. 4400'e 2.elde harika set düzülür mü ? Öyle ise iyimiş ama işte bir de ne verecek bana m5 ark 2 gibi mesela alengirli bir alet olacak mı o ? Ben PEN E-P5'i bile M5 Mark 2'den sonra cidden ilkel görür oldum. Bu yetenekleri sebebi ile de zaten sistem değiştirmem çok zor olacak gibi. Ha Pentax'ın gövdede IS'i vardı di mi ? Elde çekimlerde en düşük kaç perde hızlarında fotolarınız var ? Örnek görebilir miyiz ?

Ben 2.el'de 24mp. çıktı veren ve RAW'ı güçlü olan bir alet bakıyorum 2 senedir Nikon'lara bakıyorum da...

Pentax k10 k20 ve k5 serisinde pil ömrü oldukça uzun. Benim olympus da en beğendiğim model hala m5ii ve uzun süre de kullandım. Evet teknolojik yenilik olympus da çok daha fazla fakat lens ve gövdeler bh de bakarsanız yada ebay da m43den daha uygun. Örnek olarak 18-55 14-42 kitlere bakın yada 25mm f1.8 olym ile pentax 35mm yada 50mm lenslere bakın. Türkiye’de seçenek az ama yurt dışında bol bol pentax bulunuyor. Bayonet olarak zaten pentax lensleri 1960 yılında da üretilse kullanabiliyoruz. Ben olympusdan şikayetçi değilim fakat fiyat politikasından şikayetçiyim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Cum Mar 22, 2019 4:05 pm

Ben uzun süre pentax kullandım.
Pentaxın artıları:
- İlk defa gövdede İBİS kullanan marka. Hala başarılı.
- Pentaprizma vizörlerin mucidi
- Çok sağlam, sıvı ve toz geçirmez gövdeleri ilk üreten marka
- Başarılı yazılım. Mesela hala Sony gövde yazılımlarından daha iyi.
- Renk yorumu diğer markalardan çok daha güzel
-Fotoğraflardaki derinlik hissi, bazı lenslerin ürettiği fotolardaki 3 D algısı
-Efsaneleşmiş limited lensleri( Leicaya bile lens üretir)
- 60 -70 yıllık K bayonet lensleri hala kullanabilme imkanı
-Pil ömrü aynasızlara göre daha iyi
Pentaxın eksileri:
-Teknolojik olarak daha geri
-Eski lensler gürültülü, yeni lenslerin SDM motorlu olanlarda fazla arıza çıkması
-Türkiye desteği çok zayıf, hatta yok gibi
-Reklamı ve tanıtımı yok
-Yeni lens veya gövde arasanız her zaman bulamazsınız.
-Dünya pazar payı %5 lerde.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Ama her şeye rağmen hala Pentaxı özlüyorum

Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Mar 22, 2019 4:08 pm

Ben cektigim fotograflara LCD ekrandan bakmiyorum. Bu yuzden LCD ekrani hic acik tutmuyorum. Saniyorum bu benim filmli makinalardan gelen bir aliskanligim. Bu yuzden dolayi da vizorsuz makina da kullanamiyorum. Vizorsuz makina ile fotograf cektigimde cep telefonu yada video kamera ile fotograf cekmis hissi uyandiriyor bende . Bu yuzden zevk almiyorum vizorsuz makinalardan. M5 ile 1 pil ile tam dolu iken 800-1.000 cekim yapabiliyorum. Batarya konusu kesinlikle kullanim aliskanliklarina ve kullandiginiz lense gore de degisiyor. 12-40 2.8 ile 40-150 2.8 arasinda cekimlerde batarya omru farki da var. Bence sistemler arasinda batarya omrunu bu yuzden pek kiyaslamamak gerekiyor. Aynali digital fotograf makinasi kullandiginizda cektiginiz fotografa LCD ekrandan bakmak zorundasiniz ama aynasiz fotograf makinalarinda zaten ne cekeceginizi vizorden gorebildiginiz icin hic LCD ekrani kullanmaya gerek yok. Bu yuzden aynasiz fotograf makinasi kullaniyorum zaten. Hem vizoru, hem de fotograf makinasinin ustundeki LCD panel kullanilinca aynasiz fotograf makinalari daha fazla pil tuketiyor. Cektiginiz fotografa bakmak aynali digital fotograf makinalarindan gelen bir aliskanlik .
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Özgür
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Özgür » Sal Mar 26, 2019 1:28 am

Merhaba, şu an hem olympus hem pentax kullanıyorum. Olympus Em1 mark2 ve Pentax K3 II yi dönüşümlü olarak kullanmaktayım. Pentaxı sonradan aldım. Alma sebebim elimdeki manuel lensleri daha büyük bir sensörde deneme hevesimdi. Yıllarca Canon çilesi çektikten sonra farklı bir marka olsun istedim. Gövdede titreşim engelleyici olması ayrıca cezbetti. Hayran kaldım açıkçası. Özellikle, arada çipli adaptör olmadan, manuel netleme yaparken dı dıt edip ben netledim demesine şaştım kaldım :) Gövde kalitesi ve dayanıklılık konusunda size katılıyorum. Kesinlikle taş gibi gövde. Gerçi olympusun da hakkını yiyemem burada. Yaklaşık 2 sene oldu, belki 100 bine yaklaşmışımdır. 1 yıl boyunca iş için kullandım tamamen. Her türlü fotoğraf çekimi işini onunla yaptım. Hiç sorun çıkarmadı bana şu ana kadar. Bugün pentaxı satma kararı aldım. Başlık ilgimi çekti o yüzden. Benim satma sebebim, sensör olarak olympus ile arasında çok fark görememem diyebilirim. Hatta olympusa bir kere daha hayran kaldım. Belki düzgün bir pentax lensim olmadığından k3ün tam performansını göremedim. Bu da kararımda etkili olmuş olabilir. Sadece Pentax F 100mm F/2.8 makro lensim var ki onun performansından epey memnunum. Pentaxı satmamdaki asıl neden ise olympustan aldığım keyif. Şu zamana kadar epey sistem kullandım ama hiç biri olympus kadar keyif vermedi. Bir süre sonra zaten sensör boyutu önemini yitiriyor. Arka tarafın, gençlerin deyimiyle, gebermesi o kadar umrunuzda olmuyor. İso olarak 4000-5000 isolarda gayet kullanılır konser fotoğrafları çektim ki yine şaşırdım. Hızı ve netleme performansına söyleyecek hiç lafım yok. Gayet tatmin edici. Yani bu sistem benim için en iyi sistem dedim açıkçası. Keyif aldığım sistem bu, şu an için. O yüzden pentaxı satma kararı aldım. Açıkçası bir sonraki olympus serisinin harika olacağını düşünüyorum ve m43 sistemde diretmelerini taktirle karşılıyorum. Maalesef olumsuz bir gerçek var. Sistemin kalburüstü lensleri cidden pahalı. Onları almak epey maliyetli ki elden çıkarmak da bir o kadar zor. İnsanlar, 6000 lira verip 45 1.2 alacağıma, tam kare gövde alıp önüne de 1.4lük bir lens takarım diyorlar genelde. Bence haklılık payları da var. Ben olympus sitemin keyifçi sistemi olduğunu düşünüyorum. Akılda soru işaretleri kalıyorsa , diğer sistemlerle sürekli kıyaslanıyorsa hiç bulaşılmamalı. Aldım ve çatır çatır fotoğraf çekiyorum,çok da keyif alıyorum diyebiliyorsanız vazgeçmezsiniz diye düşünüyorum :)

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Sal Mar 26, 2019 12:45 pm

Özgür bey, Pentaxta limited lensleri denemenizi öneririm. Pentax FA 31mm, 43mm ve 77 mm çok zevk alabileceğiniz lenslerdir. Pentax şimdilerde DFA lensler çıkarıyor. Bu gurup lensler de güzel. DA serisinden, 16-85, 50-135, 60-250mm lensler de olağanüstü güzel fotoğraf üreten lenslerdir.
Olympus kesinlikle teknolojik olarak çok ileride. Fakat pentax ve olympus elinizdeyken yeniden bir deneyin. Pentax fotoğrafları daha bir derinlik hissi bırakan, bazı lenslerde gerçekten 3 boyut etkisi bırakan fotoğraflar. Olympus JPEG leri fena değilse de Pentaxa göre daha bir flat, düz fotoğraflar. Burada sensör küçüklüğünün çok etkisi olduğu muhakkak. Ama pentaxın lens teknolojilerinin de etkisi ile fotoğraflarda fazla digitalize olmayan, keskin fakat rahatsız etmeyen, nostaljik bir hava var.

Ben yaşım icabı ağırlıkları azaltma adına Olympusa geçtim. Fakat olympusun son çıkan gövdeleri ve Pro lensleri de yeterince ağır ve iri.
Esasen kim hangi sistemle çalışmaktan mutlu ise onunla devam etmeli.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Mar 26, 2019 2:54 pm

Şöyle bir Pentax lenslere bakayım dedim...
https://www.dxomark.com/best-pentax-len ... 00-dollars

Bunun Nikon'una bakınca baya fark oluyor optik kalite olarak
https://www.dxomark.com/best-nikon-lens ... 00-dollars

Canon'a bakınca da böyle
https://www.dxomark.com/best-canon-lens ... 00-dollars

Olympus'un m43 sensörleri olmasına rağmen bu DxO Mark listesinde
https://www.dxomark.com/best-olympus-le ... 00-dollars

Pentax'tan iyi lensleri olduğu görülüyor. Dolayısı ile hem ufak sensör, hem daha düşük megapixelde daha yüksek puanlar elde etmiş lensleri olan Olympus bu veriler ışığında öndedir diye düşünüyorum.
-
-

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Mar 26, 2019 4:34 pm

ciddibiri yazdı:Şöyle bir Pentax lenslere bakayım dedim...
https://www.dxomark.com/best-pentax-len ... 00-dollars

Bunun Nikon'una bakınca baya fark oluyor optik kalite olarak
https://www.dxomark.com/best-nikon-lens ... 00-dollars

Canon'a bakınca da böyle
https://www.dxomark.com/best-canon-lens ... 00-dollars

Olympus'un m43 sensörleri olmasına rağmen bu DxO Mark listesinde
https://www.dxomark.com/best-olympus-le ... 00-dollars

Pentax'tan iyi lensleri olduğu görülüyor. Dolayısı ile hem ufak sensör, hem daha düşük megapixelde daha yüksek puanlar elde etmiş lensleri olan Olympus bu veriler ışığında öndedir diye düşünüyorum.

Puan hiçbir şeydir susuzluk herşey dir hocam. Olympus ve m43 sistem haddinden fazla pahalandı. Ben fp olarak pentax dan daha memnunum. Başkası Nikon başkası sony sever. Alın size örnek geçenlerde forumda em5m2 için baterygrip satıldı 550 tl ye. Malum sitede 850 tl yazmışlar. Söylentiye göre de sıfırı 1200 tl imiş. Ayıptır yazıktır günahtır yahu. 200-250 tl idi o baterygripler sıfırı 650 tl idi.

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Mar 26, 2019 4:47 pm

karadagyan yazdı:...

Orası öyle... Yazacaktım da tekrar editlemeyim mesajımı dedim. Şunu diyecektim "Anlaşılıyor ki testler ne der ise desin bu işin kimyası var ve bu kimya kullanıcı ile ekipmanın uyumu. O uyumu bulabilen kişi ne kullanırsa kullansın bu uyum nedeniyle memnun olabiliyor"

Tabi bu uyumda en güzel uyum sağlamayı kolaylaştıran etken de tamamen "DUYGUSAL" bir etki olan "Yeşil Dolar" etkisi muhakkak :ugeek:

Abi Bat-Eri-Grip eskiden öylemiştir de satan adam eskide yaşamıyor ki ama ? Bu mantık ile 5 yıl evvel aldığımız evi de arabayı da bugünün parası ile satmayalım ? Bugün neyimizi satmak durumu doğmuş ise o sattığımız ile elimize geçecek parayı yiyecek OT almak için bile kullansak otun, biberin, hıyarın kilosu oldu kaç para. Çok da haksızlık dememek lazım bence. Ha ot almayacak da gripi satıp tripod alacaksa bile onların da fiyatı arttı.
-
-

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir