Gereksiz ekipman dizmek..

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
simsekmakkuin
Üye

Mesajgönderen simsekmakkuin » Çrş Nis 10, 2019 9:16 pm

Merhabalar, çevremde fotoğraf adına kimse olmadığı için duygularımı,düşüncelerimi serbest kürsüye döküyorum..

Yaklaşık 2 senedir m43 sistemi içerisindeyim. Sadece birkaç hafta 12-50mm kit lensi kullandıktan sonra büyük bir ihtiras ile lens parası biriktirmeye başladım. Öğrenci halimle part time çalışıyorum ve para döktüğüm şeylere bakın.. :D Gövdelerimi yükselttim, lensleri dizdim vs elimde ufak bir setim oldu.
14mm 2.5 - 25mm 1.4 - 45mm 1.8 ve 14-42 gibi lens setim vardı.Benim için yetmeyi bırakın fazla bile. Ve farkettim ki artık daha az fotoğraf çekiyorum ve sürekli ilanlarda lens kovalıyorum. 12-50 lensimin olduğu zamanlar daha fazla keyif alıyordum sanki.
İşin kötü tarafı elimdeki lenslerin kıymetini bilemez oldum, kit kullanmamışım ki kitten farkını bileyim :D
Bu gidişata dur demek adına ekipmanlarımı minimalize etme kararı aldım. Elimdeki ile yetinmeyi öğrenmeden lens almayacağım.14-45 gibi bir kit alıp kendimi geliştirmeye çalışacağım. Lensleri bir bir satmaya başladım, yalan yok çoğunu çok iyi rakamlara aldım, ilerde de şimdiki rakamlara alabileceğimi sanmıyorum. Belki değerli lenslerimi elimde tutamadım ama bu yaptığımın meyvelerini ileride alacağımı düşünüyorum...

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Gereksiz ekipman dizmek..

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Nis 10, 2019 9:39 pm

Ben de geçtiğimiz yıl sadece 25mm lensle (ben de Pana 25mm 1.4 hatta) devam etme kararı almıştım ama o kararım kısa sürdü. Yine lens aldım, lens sattım, hatta gövdeyi de değiştirdim, şimdi elimde 25mm lens yok bile :D

Fakat yine tek lensle devam edecek olsam yine 25mm prime lens alırım. Zoom lenslerin insanı statik olmaya alıştırdığını düşünüyorum. Kadraj temiz değilse zoom in yap temizle, zoom out yap görüş alanını genişlet. Prime’da ise hareket edip, yer değiştirip o kadrajı bulman gerekiyor. Daha meşakkatli ama bence daha keyifli.

Aslında Panasonic, Pana Leica 15mm 1.7’nin metal gövde yapısına sahip bir 25mm 1.4 güncellemesi çıkarsa (mevcut modelle aynı boyutlarda) yine tek lense geçmeyi de düşünebilirim. Olympus 25mm 1.2 böyle kompakt bir sistem için (özellikle de Pen gövdeler için) çok büyük bir prime lens, Oly 25mm 1.8’in ise gövde kalitesi pek tatmin edici değil ve MF clutch’ı yok.

o_an
Müdavim Üye

Mesajgönderen o_an » Çrş Nis 10, 2019 9:50 pm

Bende uzun süredir sadece pana 25 mm 1.4 kullanıyorum. Zaten lens tak çıkar işinide çok sevmediğim için bana yetiyor. Bu arada parada yok yeni lens alacak o ayrı bir konu :)

Şahsi görüşüm bizler o lens bu lens derken fotoğraf çekmeyi unutuyoruz. Ekipman ön planda olmamalı gerçek amacımızdan dışarı çıkmamalıyız.

Bol fotoğraflı günler dilerim..

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Nis 10, 2019 10:22 pm

Bir gövde, bir çok iyi zoom veya bir iyi prime yeter...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Çrş Nis 10, 2019 10:23 pm

Güzel bir iç dökme olmuş, bende bazen benzer duygulara kapılıyorum fakat ekipman işi bi noktada hastalık maalesef, atılmıyor kolay kolay :) umarım kendinizi mutlu hissettiğiniz fotoğraflara ve ekipmanlara dönersiniz. Forumlarda da ekipman muhabbetleri her zaman fotoğrafın önünde gidiyor, bu forum için değil genel olarak takip ettiğim hepsinde böyle

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Nis 10, 2019 10:54 pm

Katılıyorum, abi lensi çok önemsiyoruz tamam da bunun ötesinde fotoğrafçılık olması gerek her zaman. Ben de gerisin geri kit lense dönebilirim :) 1 kit lens 1 güzel makina, dertsiz başım, hafif çantam...
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Mesajgönderen dgncsk » Çrş Nis 10, 2019 11:07 pm

FF gövde aldım ikinci el. tekrar fark ettim ki aradığım şey FF sensörün alan derinliğiymiş tıpkı filmli fotoğrafçılık günlerimden aklımda kaldığı gibi.

FF gövde ve 50mm prime lens candır. gerisi çok anlamlı değil benim için.
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Nis 11, 2019 7:54 am

Ben Canon govdeler kullanirken bir cok Canon lens aldim. Olympus aldiktan sonra govde ile gelen 12-50 kit lensimden baska hic lens almadim. Arkadasimin 40-150 lensini ihtiyac duydugum zaman kullana bildigimden hic lens almaya da ihtiyac duymadim. Su anda geriye donup baktigimda bir suru bosu bosuna para harcadigimi ve cok gereksiz kendime yuk yaptigimi anliyorum. Insanin kendini elestirebilmesi cok guzel bir sey. Sahip olma duygusunun sinirlari yok.

NOT :Canon lenslerim duruyor ve satmaya da kiyamiyorum belki yeni cikan Canon M serisi bir govde alip kullanabilirim.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Nis 11, 2019 9:08 am

sgtab1 yazdı:...

NOT :Canon lenslerim duruyor ve satmaya da kiyamiyorum belki yeni cikan Canon M serisi bir govde alip kullanabilirim.

M5'de kullanmıyor musunuz?
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Prş Nis 11, 2019 10:16 am

2 gövde, 3 sabit odak ve 1 tele lensim var....
Bırak haftada 1 fotoğraf çekmeyi, ayda 1 zor vakit ayırıyorum.
11 bin yatıyor dolapta ama satmaya kıyamıyorum açıkçası :)
Belki yakın zamanda pana 25 i satarım hanım çok vır vır ediyor çok yer kaplıyor diye.

Kullanıcı avatarı
simsekmakkuin
Üye

Mesajgönderen simsekmakkuin » Prş Nis 11, 2019 10:57 am

Pana 25i ben de satmaya çalışıyorum ama piyasa resmen sürünüyor :D İlerde kessin pişman olcam gibi geliyor. Dün 14mm yi paketleyip kargoya verdiğimde ben ne yaptım diye kafamı duvarlara vuracaktım keşke onu elimde tutsaydım :( Get süreci devam ediyor iptal mi etsem bi şekil :P En sevdiğim lensimdi 14mm... 17mm yi de birgün kullanırsam ikisinden birini almayı düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Prş Nis 11, 2019 11:00 am

Bu konuda en son tavsiye verebilecek insan benim ama :) Özellikle lens konusunda bitmek bilmeyen bir iştahım söz konusu.

Yine de; ilgilendiğiniz fotoğraf türüne uygun, o türde sizi diğerlerinden sıyırarak öne çıkarabilecek veya onlardan ayırabilecek ekipmanlar, ekipmanınızı daha rahat kullanmanızı sağlayan veya ondan daha fazla fayda sağlamanızı sağlayan aksesuarlar gereklidir.

Bu durumda hangi türlerle ilgilendiğinizi iyi belirlemek önemlidir. Bunu belirledikten sonra neye ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.

Kamera alırken; sensör boyutu, çözünürlük, iso performansı, netleme sistemi, çekim hızı, video performansı, vizör ve ekran özellikleri, boyut ve ağırlık, pil ömrü göz önünde bulundurulmalı.

Lens alırken, odak uzaklığı, maksimum diyafram değeri, farklı diyafram değerlerindeki imaj orta ve kenar keskinliği, renkleri, kontrastı, netleme hızı, boyutu ve ağırlığı göz önünde bulundurulmalı.

Alışveriş ederken de; kameraların her zaman değer kaybedeceğini, buna karşın kutulu, temiz ve uygun fiyatlı ikinci el lenslerin, aynı temizlikte kullanılarak satın alınan fiyatlara satılabildiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Yani bugün dolar bazında 500 dolara aldığınız lensi, temiz kullanırsanız 5 sene sonra da 500 dolara satarsınız. O yüzden ben lenslere pek gereksiz gözüyle bakmıyorum. Benim için bir tür yatırım.

Kamera ve lens dışında en çok para harcadığım aksesuarlar:
1) Çanta: Sağlam, rahat ve kullandığım ekipmana hızlı ulaşabildiğim çanta benim için ekipmandan dahi daha önemli.
2) Hafıza kartı: Daima kameranın desteklediği en hızlı ve en kaliteli hafıza kartını kullanırım.
3) Pil: Kesinlikle orijinal kullanırım.
4) Askı: Sadece Peak Design kullanıyorum. Çok rahat ve söküp/takması çok kolay. Tripod üzerinde sökülemeyen askı sıkıntı yaratıyor. Üzerinde marka/model yazan askıları hiç sevmiyorum. Herkesin ne kullandığımı bilmesine gerek yok.
5) Filtre: Her lensimin önünde UV filtre mevcuttur. Hoya ve B+W haricinde filtre kullanmıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Prş Nis 11, 2019 12:38 pm

erhanmeco yazdı:Bu konuda en son tavsiye verebilecek insan benim ama :) Özellikle lens konusunda bitmek bilmeyen bir iştahım söz konusu.

Yine de; ilgilendiğiniz fotoğraf türüne uygun, o türde sizi diğerlerinden sıyırarak öne çıkarabilecek veya onlardan ayırabilecek ekipmanlar, ekipmanınızı daha rahat kullanmanızı sağlayan veya ondan daha fazla fayda sağlamanızı sağlayan aksesuarlar gereklidir.

Bu durumda hangi türlerle ilgilendiğinizi iyi belirlemek önemlidir. Bunu belirledikten sonra neye ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.

Kamera alırken; sensör boyutu, çözünürlük, iso performansı, netleme sistemi, çekim hızı, video performansı, vizör ve ekran özellikleri, boyut ve ağırlık, pil ömrü göz önünde bulundurulmalı.

Lens alırken, odak uzaklığı, maksimum diyafram değeri, farklı diyafram değerlerindeki imaj orta ve kenar keskinliği, renkleri, kontrastı, netleme hızı, boyutu ve ağırlığı göz önünde bulundurulmalı.

Alışveriş ederken de; kameraların her zaman değer kaybedeceğini, buna karşın kutulu, temiz ve uygun fiyatlı ikinci el lenslerin, aynı temizlikte kullanılarak satın alınan fiyatlara satılabildiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Yani bugün dolar bazında 500 dolara aldığınız lensi, temiz kullanırsanız 5 sene sonra da 500 dolara satarsınız. O yüzden ben lenslere pek gereksiz gözüyle bakmıyorum. Benim için bir tür yatırım.

Kamera ve lens dışında en çok para harcadığım aksesuarlar:
1) Çanta: Sağlam, rahat ve kullandığım ekipmana hızlı ulaşabildiğim çanta benim için ekipmandan dahi daha önemli.
2) Hafıza kartı: Daima kameranın desteklediği en hızlı ve en kaliteli hafıza kartını kullanırım.
3) Pil: Kesinlikle orijinal kullanırım.
4) Askı: Sadece Peak Design kullanıyorum. Çok rahat ve söküp/takması çok kolay. Tripod üzerinde sökülemeyen askı sıkıntı yaratıyor. Üzerinde marka/model yazan askıları hiç sevmiyorum. Herkesin ne kullandığımı bilmesine gerek yok.
5) Filtre: Her lensimin önünde UV filtre mevcuttur. Hoya ve B+W haricinde filtre kullanmıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yeniden yazmamak için, sayın Erhan Meço'nun görüş ve duygularına aynen katıldığımı belirtmek, benim için yeterli olacaktır.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Nis 11, 2019 6:57 pm

DrOpMaN yazdı:
sgtab1 yazdı:..

Merhaba,

M5 de manuel focus yardimi yok. Ancak elektronik adaptor kullanirsaniz kendisi AF yapa biliyor. Elimde zaten Canon govde duruyor satmadim. Adaptore ihtiyac duymuyorum bu yuzden.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir