1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Zenit ET fotoğraf makinesi

Gönderilme zamanı: Pzt Eyl 09, 2019 1:57 pm
gönderen azulceleste
Bir arkadaşıma akrabasından Zenit marka ET modeli bir filmli Sovyet fotoğraf makinesi geldi. 1 saattir takılı olan lensini çıkarmaya çalışıyoruz, beceremedik. Bir tırnak vb benzeri çıkıntı da göremedik.
Lensi çıkarmakla ilgili bilgisi olan var mı?

Re: Zenit ET fotoğraf makinesi

Gönderilme zamanı: Pzt Eyl 09, 2019 2:15 pm
gönderen 35MMUTLU35
Merhaba,
O modellerde lensler vidalıdır. Saat yönünün tersine çevirin çıkacaktır.
Kolay gelsin.

Re: Zenit ET fotoğraf makinesi

Gönderilme zamanı: Pzt Eyl 09, 2019 2:15 pm
gönderen Kokopelli
Zenit ET modelinde M42 vidalı lensler kullanılıyor. Lensi tüm avuç içinizle kavradıktan sonra sıkı bir çevirme ile açılması lazım. Sadece lens odaklama halkasından veya diyafram halkasından tutmamalısınız tabi. Olmazsa, çok çok az miktarda bir damla makina yağı damlatmayi deneyebilirsiniz ama yağ genel olarak diyaframlarin düşmanı olduğundan kürdan ucuyla falan ne kadar alabiliyorsanız onu asmamaniz lazım.

~SB

Re: Zenit ET fotoğraf makinesi

Gönderilme zamanı: Pzt Eyl 09, 2019 5:11 pm
gönderen azulceleste
Kokopelli yazdı:Zenit ET modelinde M42 vidalı lensler kullanılıyor. Lensi tüm avuç içinizle kavradıktan sonra sıkı bir çevirme ile açılması lazım. Sadece lens odaklama halkasından veya diyafram halkasından tutmamalısınız tabi. Olmazsa, çok çok az miktarda bir damla makina yağı damlatmayi deneyebilirsiniz ama yağ genel olarak diyaframlarin düşmanı olduğundan kürdan ucuyla falan ne kadar alabiliyorsanız onu asmamaniz lazım.

~SB


Sıkıca çevirerek lensi çıkarabildim. Teşekkür ederim...