1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Sal Eki 08, 2019 1:00 pm
gönderen amanism
Beklenenden hızlı ilerleyen telefonların fotoğraf yetenekleri, fotoğraf makinalarını "yalan oldu" noktasına getirdi gibi hissetmeye başladım bir kaç haftadır. Iphone 11, Huawei mate 30 pro, Samsung note 10... gibi ürünlerin fotoğraf özellikleri o kadar çok konuşuluyor ki, son haftalarda fotoğraf makinası üreticilerinin çıkardığı ürünler sanki hiç çıkmamış gibi. Oysa bir hayli ürünü piyasaya sürdü fotoğraf üreticileri. İlk defa reklam, inceleme, prezentasyon... gibi noktalarda aradaki farkın bu kadar telefonlar lehine açıldığını hissediyorum. Telefon incelemelerindeki izlenme sayısı da fotoğraf makinası ve lens incelemeleriyle kıyas kabul etmez noktaya geldi. Elbette eskiden de arada fark vardı ama bu kadar değil. Görünen o ki insanlar fotoğraf makinalarına olan ilgilerini bir hayli kaybettiler.

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Sal Eki 08, 2019 1:12 pm
gönderen DrOpMaN
Malesef; ikinci el piyasasındaki durgunluk en büyük örneği. Sıfır satışlarda da görmüyoruz ama duyuyoruz...

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Sal Eki 08, 2019 6:24 pm
gönderen Eski Pentaxcı
sıfır ve 2. el piyasası böyle devam ederse olacağı buydu hocam

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Sal Eki 08, 2019 8:53 pm
gönderen ugryy
Offf of...

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Çrş Eki 09, 2019 3:38 am
gönderen ciddibiri
Foto makinası üreticileri ortak bir sistem ve android gibi bir altyapıya geçmezler ise Çin silip süpürür bunları yakında. Çünki donanım değil, yazılım günümüzün en önemli katma değeri. Fotoğraf makinaları şu son 3 yıl içinde çıkmış (hadi öyle diyim) bir akıllı telefonu ile kıyaslandığında bildiğiniz aptal aletler. Cep tellerinin AF'leri falan bilan bile çok iyi, hatta bende androidli tel yok ve en son gördüğüm de sanırım 2 yıl öncesinin bir modeliydi ve arkadaş bildiğin konfor, keyif, rahatlık ooooh, fotoğraf çekmenin yazılımsal yetenekleri ile keyfini veren cep teldir bence !.. Bu ben ve benden daha dinaZOR'lar bence "deklanşör sesi" , sanki maziden gelen çocuk dekmanşör oynuyor da arkadaşları ile onun anısına 2 de ben basayıp şu deklanşöre der gibi :) yok işte efendim "vizörsüz foto makinesi mi olurmuş" valla oluyor ve vizörsüzlerle çekenler daha kötü falan çekmiyor, olmasa Canon EOS M6 mark 2 sene 2019'da vizörsüz, Fujifilm X-A7'de çıkar mı ? "Sen Fujifilm'in mühendisinden daha mı iyi biliyorsun" !!! (Vay arkadaş bu lafı aynen zamanında Dee Hee forumdaki fujifilm başlığında bana söylemişlerdi, hehehe ve şimdi kalkanları kaldırdım yansıtıcılarla pırıldak güneş ışınlarını sizin gözünüze tutuyorum) Daha da PL9 da var yani, olsa da yesek tadında. Yani "Bilim ve teknoloji" gelişiyor, illa ki bu hızlı değişime ya ayak uyduracaklar ya fosil olarak zamanın deriiiin katmanlarında yerini alacaklar.

Hem bu ne ki ! Bu Zoom TV'deki ustalarla sohbet programlarından birisinde Fotoğraf makinası kiralama servisi yöneticisi konuktu, bir de diğer bir yılların ustası bu servisi kullandığını anlatıyordu ve usta diyor ki "Ne gidip o kadar paraya o makinayı ve lens(leri) alacağım. Ben işi aldım mı gider kiralarım ekipmanı, çeker-bitiririm işi. Accayip mantıklı. Her gün, belki her hafta bile işin çıkmıyor ise deli ekimpanlara para yatırıp da ne evinde o kadar pahalı malı ölü yatırım olarak bekletesin ? Bizde çok vardır ama bu "Her şeye sahip olma, benim de olsun, ya benimsin ya kara torpaan" zihniyeti.

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Çrş Eki 09, 2019 3:23 pm
gönderen sgtab1
Ureticilerin ana portfoyunu kapsayan sadece fotograf makinam var demek icin para harcayan yada harcayacak bir cok tuketici artik bu tuketim cilginligin icinde olmayacak olmasi sayesinde ne piyasaya sunarsam satiyorum mantiginin yikilmasina sevinmedim desem yalan olur. Canon hic yapmadigi yazilim guncellemeleri yapmaya baslamasi bile. Bu surecin gercek fotograf sevenlerin kazanclarinin yukseleceginin gostergeleridir. Canon onumuzdeki surecte aynali ve DSLR makinalarina IBIS koymaya baslayacagini aldigi patentler ile anlasiliyor. Bence her sene 4-5 model cikacagina 4 senede 1 model cikartip teknolojik gelismerin tuketicilere sunulmasi daha uygun (SLR zamaninda oldugu gibi) Sadece yazilim ozelliklerinin degistirilip yeniymis gibi sunmak acikca tuketicinin algisini tuketime zorlamak gibi geliyor bana.

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Prş Eki 10, 2019 11:01 am
gönderen ciddibiri
Nikon çok aptal bir aynasız çıkartmış ama ! Z50, gövdde is yok, kesin gerzekler lideri bir firmware vardır, 3 sürüm güncelleme gelmeden alet bir halta benzemez falan. 1/4000 çadır hızı hiç de pro görünmeyen bir gövde tasarımı falan !.. Batar bu Nikon, o aleti alan çıkar mı bilmem.

Bu foto dünyası sandığımdan hızlı gümleyecek gibi. Ben şahsen artık beni kendisini aldıracak özellikte yenilikler barındıran bir alet göremiyorum. Hani M1 mark 2 desen onun da o acayip özelliklerini asla kullanma ihtiyacım olmayacağı için para vermem. Bugün bana 1.500 $ veriyoruz ne istersen al deseler hiç bişe almam, tatile giderim tabi TR sınırları içinde , memleket kazansın.

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Prş Eki 10, 2019 11:32 am
gönderen DrOpMaN
ciddibiri yazdı:Nikon çok aptal bir aynasız çıkartmış ama ! Z50, gövdde is yok, kesin gerzekler lideri bir firmware vardır, 3 sürüm güncelleme gelmeden alet bir halta benzemez falan. 1/4000 çadır hızı hiç de pro görünmeyen bir gövde tasarımı falan !.. Batar bu Nikon, o aleti alan çıkar mı bilmem.

Bu foto dünyası sandığımdan hızlı gümleyecek gibi. Ben şahsen artık beni kendisini aldıracak özellikte yenilikler barındıran bir alet göremiyorum. Hani M1 mark 2 desen onun da o acayip özelliklerini asla kullanma ihtiyacım olmayacağı için para vermem. Bugün bana 1.500 $ veriyoruz ne istersen al deseler hiç bişe almam, tatile giderim tabi TR sınırları içinde , memleket kazansın.


Hahahaha.. +1

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Sal Eki 15, 2019 12:38 pm
gönderen amanism
Digital camera sitesi Imaging Resource da sene sonunda kepenk kapatıyormuş. Çok sürmez yakında söyleriz by by hepinıss...

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Sal Eki 15, 2019 1:42 pm
gönderen ciddibiri
Bizim milletten bir ekip açsın bir inceleme sitesi. Özellikle domalımhaber'deki kanon fanadikleri açsın, her gavur sitesine satılmış adiler diye de her incelemede yazsınlar bence :) Dünya satılmış gavur incelemesi sitelerden kurtulsun böylece.

Re: Yalan oldu gibi

Gönderilme zamanı: Çrş Eki 16, 2019 2:18 pm
gönderen azulceleste
Coşkun Aral da "yalan oldu gibi" diyor
https://www.youtube.com/watch?v=4FoUe8IXdNs