Fujifim - Olympus ikileminden birkaç satır

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

edo
Üye

Re: Fujifim - Olympus ikileminden birkaç satır

Mesajgönderen edo » Pzr Ara 22, 2019 5:43 pm

Kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki ne olympustan ne de fujifilmden vazgeçmem sanırım. Dslr kullanırken, canondan nikona pek çok marka modelin içinde en çok sevdiğim ve memnun olduğum marka pentax tı.
Aynasızda panasonic nedense olympus kadar güzel gelmedi. Tabi en son çıkan modelleri bilmiyorum.
Benim için oly nin de fuji nin de vazgeçemeyeceğim özellikleri var. Fujinin retro tarzını çok seviyorum. Hızlı ayarlar ya da kısayollar ile ilgili bir kıyaslama yapmamıştım açıkçası onun için yorum yapmak yanlış olur.
Kompaktlık olarak olympus (em1 ii hariç) bir tık daha önde tabi. Ama bu da kişisel bir tercih olabilir çünkü ben şimdiki makinamı battery grip ile kullanıyorum. Olympus em1 varken yine battery grip ile kullanmıştım. Benim için kompaktlık elimde küçücük kalmayacak bir boyut olmalı. Yoksa istediği kadar özellik olsun almak istemem. Herşey dönüp dolaşıp kullanım tarzına ve alışkanlıklarına çıkıyor. Hangisi sizi karşılıyorsa onu almak lazım. Elimde ki para em1 ii ve 7-14mm f2.8 e yetseydi belki oly kullanıyor olurdum ama fujiden şu an cok memnunum. Beklediğim özelliklerin ve kriterlerin içinde titreşim önleme en sondaydı çünkü. Olsa da olur olmasa da diye bakıyordum. Ya da kullanmayacağım yüksek megapilsel çekim modunu beklentilerim arasına almamıştım.
İleride şu an kullandığım makinayı (xt2) değiştirirsem ille de bir fuji x100 serisi yanında param yeterse bir olympus hayalim var. Umarım gerçekleştirebilirim umarım herkes kendi hayalini gerçekleştirebilir....
Olympus em1 + 12-40mm f2.8 // fujifilm xpro-1 + 35m f1.4 + 14mm f2.8 /// fujifilm xt2 + 56mm f1.2 + 16mm f1.4 + 23mm f2 + minolta md 50mm f1.7 ...

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Ara 22, 2019 5:58 pm

edo yazdı:...

Hocam Nikon demeyin; çünkü hem gün ışığında, hem iç ortamda hem de gece çekimlerinde jpeg tarafında hepsinden ileride (Sony kullanmadım)

Nikon bambaşka bir alem; hiç birisi Nikon ile kıyaslanmaz -bence-
Renk derinliği, kullanım kolaylığı, serilik, uzun pil ömrü... Ben aşığıyım, 30 yıl kullandım yine kullanmaya devam edeceğim ;)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Pzr Ara 22, 2019 6:50 pm

aman hocam hassas noktaya dokunmayalım ; ) benim nikonda ki tecrübem ikinci el d70 ve d200. Ikisini de aldığım da çoktaaan yeni modelleri çıkmış bunlar külüstür kalmıştı. Size göre çok kısıtlı tecrübe sahibiyim. Değerini bilememişiz demek ki ; ))
Olympus em1 + 12-40mm f2.8 // fujifilm xpro-1 + 35m f1.4 + 14mm f2.8 /// fujifilm xt2 + 56mm f1.2 + 16mm f1.4 + 23mm f2 + minolta md 50mm f1.7 ...

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Pzr Ara 22, 2019 7:24 pm

Ben de o topa hiç giremem. Korhan hocamızın hassas noktasıdır Nikon :) :D :)
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ Pancake
M.ZUIKO DIGITAL 17mm 1:1.8
Tripod: Manfrotto Pixi Evo
SD Card : Sandisk Extreme Pro 64 gb
Çanta: Think Tank Mirrorless Mover 10

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Ara 22, 2019 7:31 pm

Estafurullah
Maddi imkanlar çerçevesinde hepsinden biraz denemeye çalışıyorum; ne için yaşıyoruz ki.

Nikon D3400 giriş seviyesi ile D5200, 5300, 5500 deneyimlerim ile sağolsun dostlar tarafından “kurcalamam” için gönderilen D750, D610 ham dosyaları işleme ile edinilmiş bir tecrübedir edindiğim.

Renk derinliği ve Dinamik Aralıkta -denemediğim için Sony tarafında yorum yapamam ama- hepsinden daha iyi.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Pzt Ara 23, 2019 12:06 pm

DrOpMaN yazdı:Estafurullah
Maddi imkanlar çerçevesinde hepsinden biraz denemeye çalışıyorum; ne için yaşıyoruz ki.

Nikon D3400 giriş seviyesi ile D5200, 5300, 5500 deneyimlerim ile sağolsun dostlar tarafından “kurcalamam” için gönderilen D750, D610 ham dosyaları işleme ile edinilmiş bir tecrübedir edindiğim.

Renk derinliği ve Dinamik Aralıkta -denemediğim için Sony tarafında yorum yapamam ama- hepsinden daha iyi.
Biliyorsunuz, ben de bu aralar d3400 ve kit lensi ile takılıyorum. Bundan önceki gövdem Canon 80d. Sadece bu gövdeyi Nikon+kit lensin nerdeyse 3 katı fiyatına sattım. Ancak sensör anlamında nerdeyse tam tersi bir oran söz konusu. Nikon'un raw dosyalarını kurcalamak bile bir keyif. Öyle hemen bozulmuyorlar, korkmadan oynayabiliyorum.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Ara 23, 2019 12:20 pm

maccek yazdı:... Nikon'un raw dosyalarını kurcalamak bile bir keyif. Öyle hemen bozulmuyorlar, korkmadan oynayabiliyorum.
...

Çok doğru; şimdi şöyle yazayım; Aynı gün batımı fotoğraf hayal edin, Fujifilm veya Nikon'ile (APSC) çekilmiş olsun; bir de Olympus E-P5 makine ile (micro FT) çekilmiş olsun.

Her üçünü de Photoshop'ta açın. Camera Raw Filter ile her üçüne de -100 Highlight işlemi uygulayın. Sonucunda APSC sensör ile çekilenlerde gökyüzünde grileşme veya pixelleşme olmayacaktır, ama m43 sensör ile çekilende koyu/açık pikselleşme (mozaiklenme) gözle görünür hale gelecektir. Bu sensör yapısıyla alakalı bir durumdur. APSC makinelerimde hiç yaşamadım özellikle Nikon (Toshiba) sensör yapısı olan Nikon gövdelerde... X-Trans sensör bile grileşmeye meyil verdiği halde Nikon'da nedense olmuyor.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Ara 23, 2019 6:40 pm

maccek yazdı:

Biliyorsunuz, ben de bu aralar d3400 ve kit lensi ile takılıyorum. Bundan önceki gövdem Canon 80d. Sadece bu gövdeyi Nikon+kit lensin nerdeyse 3 katı fiyatına sattım. Ancak sensör anlamında nerdeyse tam tersi bir oran söz konusu. Nikon'un raw dosyalarını kurcalamak bile bir keyif. Öyle hemen bozulmuyorlar, korkmadan oynayabiliyorum.

Bunu yıllar yılı DxO Mark adidir, satılmıştır, yavjaktır, gevjektir diyenlere söyleseniz en güzeli o olur aslında. Hem de Canon 80D'den Nikon D3400'e geçip kıyaslıyorsunuz ! Nikon D3400'ün RAW'ı 12 bit'ti sanıyorum. Siz bir D5500 falan ele geçirin hele, görün n'olcak o zaman kimbilir. DPreview'in o eksi pozlama yapıp da RAW'ını açtığı test fotolarına diyorlar ki "Herkes de o fotoları o kadar zorluyor mu" ama haberleri yok biraz RAW işlemeyi öğrendin mi bölgesel olarak +/- 3 eV dijital olarak pozlama ile oynuyorsun, gerekiyor yer yer.

DrOpMaN yazdı:Her üçünü de Photoshop'ta açın. Camera Raw Filter ile her üçüne de -100 Highlight işlemi uygulayın. Sonucunda APSC sensör ile çekilenlerde gökyüzünde grileşme veya pixelleşme olmayacaktır, ama m43 sensör ile çekilende koyu/açık pikselleşme (mozaiklenme) gözle görünür hale gelecektir. Bu sensör yapısıyla alakalı bir durumdur. APSC makinelerimde hiç yaşamadım özellikle Nikon (Toshiba) sensör yapısı olan Nikon gövdelerde... X-Trans sensör bile grileşmeye meyil verdiği halde Nikon'da nedense olmuyor.

Canon'ların APS-C'lerinde olmuyor mu ? Bence Canon APS-C ile Olympus'lar çok yakın bu RAW dosyası dayanıksızlığı açısından. Olympus'u anlarım 12 bit raw ve m43 diye. Canon 6D Mark II'raw'ını indirip DPreview'den yapın ona bir de :)

İşte bu link bunun için çok faydalı bir eser :
https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 9723889555
.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Pzt Ara 23, 2019 8:35 pm

ciddibiri yazdı:
maccek yazdı:

Bunu yıllar yılı DxO Mark adidir, satılmıştır, yavjaktır, gevjektir diyenlere söyleseniz en güzeli o olur aslında. Hem de Canon 80D'den Nikon D3400'e geçip kıyaslıyorsunuz ! Nikon D3400'ün RAW'ı 12 bit'ti sanıyorum. Siz bir D5500 falan ele geçirin hele, görün n'olcak o zaman kimbilir. DPreview'in o eksi pozlama yapıp da RAW'ını açtığı test fotolarına diyorlar ki "Herkes de o fotoları o kadar zorluyor mu" ama haberleri yok biraz RAW işlemeyi öğrendin mi bölgesel olarak +/- 3 eV dijital olarak pozlama ile oynuyorsun, gerekiyor yer yer.

DrOpMaN yazdı:Her üçünü de Photoshop'ta açın. Camera Raw Filter ile her üçüne de -100 Highlight işlemi uygulayın. Sonucunda APSC sensör ile çekilenlerde gökyüzünde grileşme veya pixelleşme olmayacaktır, ama m43 sensör ile çekilende koyu/açık pikselleşme (mozaiklenme) gözle görünür hale gelecektir. Bu sensör yapısıyla alakalı bir durumdur. APSC makinelerimde hiç yaşamadım özellikle Nikon (Toshiba) sensör yapısı olan Nikon gövdelerde... X-Trans sensör bile grileşmeye meyil verdiği halde Nikon'da nedense olmuyor.

Canon'ların APS-C'lerinde olmuyor mu ? Bence Canon APS-C ile Olympus'lar çok yakın bu RAW dosyası dayanıksızlığı açısından. Olympus'u anlarım 12 bit raw ve m43 diye. Canon 6D Mark II'raw'ını indirip DPreview'den yapın ona bir de :)

İşte bu link bunun için çok faydalı bir eser :
https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 9723889555
.

Zorlama kısmı konusunda, açıkçası bazen gerekiyor. Özellikle makro ve aşırı ışık alan ve zıttı karanlık bölgelerin olduğu fotoğraflarda zorlayabiliyorsunuz. Hele makroda herşey her an ters gidebilir ve siz aynı sahneyi muhtemelen bir daha bulamayacaksınız ( kelebeğin, böceğin, sizin vs en ufak hareketinizle kompozisyon tamamen değiştirebilir). Dahası, fotoğrafı da sıklıkla keseceksiniz. Bu durumlarda örneğin bence Canon 7d mark 2'nin e-m1' den pek bir üstünlüğünü göremedim. Ancak canon 80d farklı, bu gövde gerçekten iyiydi. Buna rağmen nikon giriş seviyesi gövdesi d3400 bariz olarak canon 80d'drn iyi. Bu söylediklerim elbette algılayıcıları için geçerli yoksa diğer bakımlardan elbetteki 80d içlerinde en iyisi. Yapabilseydim 80d gövdesine d3400'ün algılayıcısını koyardım.
12 bit olgusunun ne derece etkili bir faktör olduğu hakkında bir bilgim yok ancak sunu soyleyebilirim, sony a6000 'de 12 bit, nikon d3400'de.. ve ikisinide - algılayıcı anlamında - her türlü canon apsc ve m43'e tercih ederim. Hatta ve hatta x-trans dahil...
Umuyorum ki , bundan sonraki gövdem Nikon 5500 değil de, Nikon d750 olacak. O zamana kadar d3400'le devam etmeyi planlıyorum.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Ara 23, 2019 9:54 pm

maccek yazdı:Zorlama kısmı konusunda, açıkçası bazen gerekiyor. Özellikle makro ve aşırı ışık alan ve zıttı karanlık bölgelerin olduğu fotoğraflarda zorlayabiliyorsunuz. Hele makroda herşey her an ters gidebilir ve siz aynı sahneyi muhtemelen bir daha bulamayacaksınız ( kelebeğin, böceğin, sizin vs en ufak hareketinizle kompozisyon tamamen değiştirebilir). Dahası, fotoğrafı da sıklıkla keseceksiniz. Bu durumlarda örneğin bence Canon 7d mark 2'nin e-m1' den pek bir üstünlüğünü göremedim. Ancak canon 80d farklı, bu gövde gerçekten iyiydi. Buna rağmen nikon giriş seviyesi gövdesi d3400 bariz olarak canon 80d'drn iyi. Bu söylediklerim elbette algılayıcıları için geçerli yoksa diğer bakımlardan elbetteki 80d içlerinde en iyisi. Yapabilseydim 80d gövdesine d3400'ün algılayıcısını koyardım.
12 bit olgusunun ne derece etkili bir faktör olduğu hakkında bir bilgim yok ancak sunu soyleyebilirim, sony a6000 'de 12 bit, nikon d3400'de.. ve ikisinide - algılayıcı anlamında - her türlü canon apsc ve m43'e tercih ederim. Hatta ve hatta x-trans dahil...
Umuyorum ki , bundan sonraki gövdem Nikon 5500 değil de, Nikon d750 olacak. O zamana kadar d3400'le devam etmeyi planlıyorum.

Herkese aynı olacağından değil de ben birini tanıdım. NX300 kullanıyordu, çok iyi fotoları vardı falan. Bu arkadaş sonra zannetti ki ben FF alırsam falan, daha iyi bir köfte alırsam demek ki ne biçim daha iyilerini çekecem. Gitti Nikon D750 aldı ve hayatı kaydı resmen ! Valla takip ediyordum, flickr'dan da falan, pixoto.com'dan falan böyle gün gün resmen gördüm bu dediğimi. Kendini bitirdi resmen. Tabi nedeni belki sadece makinaya bağlı değildir. Belki de ilgilenemedi, belki de d-slr gerçekten de Samsung NX300'den sonra çok büyük ve zor da gelmiş olabilir, üretkenliğine mani olmuş olabilir. Soramadım da çünki birkaç böyle malum forumda NX300 başlığında fanatiklerin tepkisini çeken bilgiler paylaşınca kendisinden de fanatikler kadar sert olmasa da tepki mesajları almıştım :) Makina ile uyum da üretkenliğini ve üretim kalitesinde çok etkili insanın. Gerçi esnek olmak asıl kullanıcı açısından güzel bir farklılık ama işte arkadaş hep çok pahalı bir hobiydi bu, 2 kalite lens aldın mı onu 2.el sat git başka sisteme geç kolay olmuyor ve dolayısı ile yatırım yaptığı sistemde insan bu yüzden çakılı kalıyor çok uzun süre. Sonra bu bi alışkanlık oluyor.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Pzt Ara 23, 2019 11:04 pm

ciddibiri yazdı:
maccek yazdı:Zorlama kısmı konusunda, açıkçası bazen gerekiyor. Özellikle makro ve aşırı ışık alan ve zıttı karanlık bölgelerin olduğu fotoğraflarda zorlayabiliyorsunuz. Hele makroda herşey her an ters gidebilir ve siz aynı sahneyi muhtemelen bir daha bulamayacaksınız ( kelebeğin, böceğin, sizin vs en ufak hareketinizle kompozisyon tamamen değiştirebilir). Dahası, fotoğrafı da sıklıkla keseceksiniz. Bu durumlarda örneğin bence Canon 7d mark 2'nin e-m1' den pek bir üstünlüğünü göremedim. Ancak canon 80d farklı, bu gövde gerçekten iyiydi. Buna rağmen nikon giriş seviyesi gövdesi d3400 bariz olarak canon 80d'drn iyi. Bu söylediklerim elbette algılayıcıları için geçerli yoksa diğer bakımlardan elbetteki 80d içlerinde en iyisi. Yapabilseydim 80d gövdesine d3400'ün algılayıcısını koyardım.

Herkese aynı olacağından değil de ben birini tanıdım. NX300 kullanıyordu, çok iyi fotoları vardı falan. Bu arkadaş sonra zannetti ki ben FF alırsam falan, daha iyi bir köfte alırsam demek ki ne biçim daha iyilerini çekecem. Gitti Nikon D750 aldı ve hayatı kaydı resmen ! Valla takip ediyordum, flickr'dan da falan, pixoto.com'dan falan böyle gün gün resmen gördüm bu dediğimi. Kendini bitirdi resmen. Tabi nedeni belki sadece makinaya bağlı değildir. Belki de ilgilenemedi, belki de d-slr gerçekten de Samsung NX300'den sonra çok büyük ve zor da gelmiş olabilir, üretkenliğine mani olmuş olabilir. Soramadım da çünki birkaç böyle malum forumda NX300 başlığında fanatiklerin tepkisini çeken bilgiler paylaşınca kendisinden de fanatikler kadar sert olmasa da tepki mesajları almıştım :) Makina ile uyum da üretkenliğini ve üretim kalitesinde çok etkili insanın. Gerçi esnek olmak asıl kullanıcı açısından güzel bir farklılık ama işte arkadaş hep çok pahalı bir hobiydi bu, 2 kalite lens aldın mı onu 2.el sat git başka sisteme geç kolay olmuyor ve dolayısı ile yatırım yaptığı sistemde insan bu yüzden çakılı kalıyor çok uzun süre. Sonra bu bi alışkanlık oluyor.
Aslında bu dediğinize benzer bir deneyimim oldu. Ilk gövdem em5 idi. Sonra em1'e geçtim, odak takibi sevdasına. Odan takibi konusunda oda bir hayal kırıklığı olmasına rağmen em1'i cok daha severek kullandım. Elimden resmen düşmedi. Dışarı cikamadigimda evde tv kumandasini vs cekip durdum
Bir benzerini 7d mark 2'de yaşadım. Umuyorum d750'de böyle olur. Açıkçası gövde ve lenslere pek bel baglamamayi zor yoldan öğrendim. O yuzden sanirim benzer sınıftaki govdelerin hangisini kullanirsam kullanayim, keyfini çıkaracağım bir olgunluğa ulastim yada en azindan oyle umuyorum ve hissediyorum.
Olympus'u birakmamdaki temel etmen odak takibi, pahalı lesnler - ben kullanırken oyle her lensi 2.el bulamiyorduk. Aylarca 2.el oly 45mm aramistim- . Sunuda farkettim, boyut benim icin ilk planda değilmiş hatta çekim sırasında ellerime oturuş, ergonomi vs - ki ellerim büyüktür - tasinabilirlikten daha onemliymis. Tabii bunlar subjectif kişisel tercihler. Insanin kendisiyle ilgili bu tercihleri keşfetmesi zaman ve biraz tecrube istiyormus. Sonuc : elimdeki giris seviyesi gövde ve kit lesnle bile mutlu olabiliyormuşum

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Ara 24, 2019 9:56 am

Konu aldı başını gitti...

Fujifilm & Olympus ikilemine kesin dönüş yaparsak; söyle bir düşündüm Fujifilm kullandığım zaman diliminde Olympus'a göre elimde fazladan ne var dediğimde Film Simulasyonları geliyor aklıma. Bir de APSC sensör.
Soruyu tersten sorduğumda ise; Ooo, çok şey diyebiliyorum. Çok net bu...

Tek eksik Film Simulasyonları ise; Olympus Workspace yazılımınız kuruluysa aşağıdaki linkten indirip atın içerisine olsun size Eterna, Velvia, Across, Chrome ;)

https://robtrek.com/index.php/olympus-w ... e-presets/

APSC sensör? Olmasın varsın, çok da gerekli değil ;)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Ara 24, 2019 10:15 am

azulceleste yazdı:
DrOpMaN yazdı:
Tek eksik Film Simulasyonları ise; Olympus Workspace yazılımınız kuruluysa aşağıdaki linkten indirip atın içerisine olsun size Eterna, Velvia, Across, Chrome ;)

https://robtrek.com/index.php/olympus-w ... e-presets/

Aaa bu tam bir amme hizmeti
Hazırladığı için Rob abiye paylaştığınız için de size teşekkürler

Ben teşekkür ederim ;)

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Pzr Oca 05, 2020 6:09 pm

Olympus için böyle bir yazılımın olduğunu yeni öğreniyorum. Bilgilendirdiğiniz çok iyi oldu teşekkürler.

Oly-fuji karar aşamasında kullanmak istediğim lensler ve makinaların parasal boyutunu da karşılaştırmıştım.

Em1 mk2 ve xt2 ikilisinde fiyat olarak xt2 çok daha uygun fiyatlıydı. Ben vitrinde duran hiç kullanılmamış bir xt2 yi outlet fiyatına (4500tl idi sanırım) aldım. Normal fiyatı da 5700tl gibi birşeydi sanırım. Ama oly em1 mk2 nin ikinci el fiyatları neredeyse 7000tl lerde sıfırı da 8000tl civarındaydı.

Lens olarak oly 25mm veya 45mm f1.2 lenlerden birini, fujide de 56mm f1.2 lensi istiyordum. Yine fiyat olarak fuji daha iyiydi. 56mm f1.2 5 bin tl iken oly 25 veya 45mm f1.3 6500 tl civarında satılıyordu. Halen de öyle diye biliyorum. f1.2 diyaframı daha uygun fiyata ve apsc sensörde kullanma imkanım oldu. Diyaframın lens üzerinden kontrol edilmesi de benim tercihim oldu diyebilirim.

Oly em1 mk2 nin af sistemi daha gelişmiş veya daha hızlı olabilir karşılaştırma sansım olmadı tabi ama iş tercih meselesi olduğunda hareketli nesne çekmiyor veya spor fotoğrafçılığı yapmıyorsanız, o af sisteminin hiçbir farkı kalmıyor.

Olympusun titreşim önleme sistemini özlemiyor değilim itiraf etmek gerekirse. Ama birkaç gündür oly em1 ile çektiğim fotoğrafları karşılaştırıyorum renk doygunluğu ve iso başarımi olarak fuji önde görünüyor.

Kompaktlık konusunda küçücük makinaları sevmediğim için benim arasında kaldığım modeller oly em1 mk2 veya fuji xt2/xt3 serisiydi. Bu da zaten rahatlık anlamında tamamen kişisel tercih meselesi.

Oly nin focus stacking, yüksek çözünürlükte çekim, dokunmatik ekran, hızlı af vb. Özelliklerini gerçekten kullanıyor olsaydım başka markaya zaten bakmazdım. Orası çok net. Özellikle sync is veya dual is ile elde çekilen videoları izleyince inanamıyorum. Çok iyi ! Hakikaten çok iyi !!!

Her sistemin hem artıları hem de eksileri var. Beklentiye ve gerçekten kullanacağınız özelliklere para vermek gerekiyor diye düşünüyorum. Yoksa sadece " benim makinam bunu da yapıyor " demekten başka işe yaramıyor o özellikler.

Bir m43 kullanıcısı olarak aklımda zaten olympus herzaman olacaktır. Bana hissettirdiği güzel duygular ve manuel makina kullanıyormuş gibi işleyen yapısıyla tercihim fuji oldu. Ama para ayırabilirsem bir oly ep5 ya da pana lx100 gibi daha kompakt bir makina alıp elimde tutmak istiyorum. Umarım yapabilirim.

Tercihler ne olursa olsun elimizdeki makinaları haşat edinceye kadar doya doya kullanmak nasip olsun diyorum ; )

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzr Oca 05, 2020 7:24 pm

APS-C'lerin genelde zaten önde m43'lerden ama işte bu 5x işe girince APS-C ile ISO 1600'de çektiğin fotoyu en azından Olympus ile iso 800'de bile çektiğinde Olympus'lar öne geçiyor. Yoksa tripoda koyyorum ben hep ISO 100'de çekiyorum falan derseniz çoğu APS-C sensörlü gövdeler öndedirler. m43'ün en önemli olayı evde yatan değil bizimle gezen + tripodla değil elde çekim ile bize çok daha fazla fotoğraf çektiren bir sistem olmasıdır. Manda kafası kadar bir Nikon D7200 + 105mm makro lens yada 18-105 ile kıyaslandığında onun sensörü daha iyimiş ne fayda ?

Arkadaşlar 2019'un Aralık ayı içinde 5mp. foto çeken 2004'te aldığım Nikon Coolpix E5600 foto makinam ile çektiğim fotoğraflarım satıldı !.. Ki ben 3mp. çekmişim o zamanlar !..

Resim

Velhasıl buradan "En iyi daktiloyu kullanan..." olayına teğet geçerek şunu diyim, aldığınız şeyi ne kadar kullanabiliyorsanız o kadar iyi demektir. Bunlar araç, araç işinize yarıyor mu ? Yoksa verdiğiniz onca para evde gömü gibi yatıyor mu ? Altın da değil ki durdukça değerlensin, teknolojik alet her gün değerini yitiriyor (Lensler hariç tabi).
-
-

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir