Fujifim - Olympus ikileminden birkaç satır

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

edo
Üye

Fujifim - Olympus ikileminden birkaç satır

Mesajgönderen edo » Çrş Ara 18, 2019 1:03 pm

Herkese merhaba. İş yoğunluğundan dolayı foruma çok dahil olamayan ama sürekli takip eden birisi olarak son dönemde yaşadığım olympus - fujifilm ikilemiyle ilgili birseyler yazmak istedim.
Arada bir oly-fuji ile ilgili konular çıkıyor ya da baska konuların içinde konuşuluyor. Yada fuji ekipmanını oly ile takas etmek isteyen arkadaşların ilanlarını görüyorum. Bir süre önce ben de böyle bir başlık açmıştım. Şu an fujiden devam ediyorum ve bunun birkaç teknik ve duygusal nedenini affınıza sığınarak sizinle paylaşmak istedim.
Aynasız kullanmaya pana gx1 ile başladım, tabi kocaman dslr dan geçtigim için yapamadım ve em1 aldım. İş yoğunluğundan kullanamadım ve maddi sebeplerden dolayı sattım. Forumdan karadagyan arkadaşım çok yardımcı oldu sağolsun.
Daha sonra fuji xpro1 aldım. Renklerine ve iso basarımına hayran kaldım. Kullanması da çok keyifli ve kolay geldi. Ama 35mm f1.4 lens ile kullandığım için yavaşlıkta zirveydi resmen. Bu sebepten dolayı tekrar olympusa dönmeyi düşünmeye başladım. Ama fiyatları görünce çok ta mümkün görünmedi. Gerçi herşeyin fiyatı artmıştı ama oly nin fiyatları baya bir artmıştı.
En son izmir fuji de xt2 yi denedim tesadüfen ve hemen aldım. Birkac teknik neden dışında asıl nedenini en son yazacağım.
1- fujifilmin iso performansını daha çok beğendim. Oly de çok güzel ama fujinin yüksek isosu ve renk skalası gerçekten harika.
2- kişisel bir görüştür belki ama kullanması daha keyifli ve hızlı geldi. Tüm ayarlar elinizin altında menüyle uğraşmıyorsunuz. Bolca özellik atanacak tuş var.
3- özellikle prime lenslerin kalitesi çoook iyi. Önceden paramı biriktirip f2.8 zoom lens almaya çalışırdım. Oly em1 de 12-40mm kullanıyordum. Birkaç arkadaşımdan prime lens tecrübem olmuştu. Ama fujinin lenleri bir başka geliyor. Kalitesine göre fiyatlarını da beğeniyorum.
4- sadece fuji 3 yıl garanti veriyor. Ayrıca çoğu makina ve lensini yurt dışı fiyatlarına ya da bir tık altına satıyor.

Dönem donem oly için de fuji için de sıfır fiyatına çok yakın ikinci el fiyatlarını görüyorum. Markaya özel bir durum mu bilmem. Yakın zamana kadar fuji de ikinci el ilanları böyleydi şimdilerde normale dönmeye başladı.

Fujiden devam etmemin asıl nedenini ise şoyle anlatabilirim : xt2 yi denemek için aldım, bir süre sonra gözümün önünde birşeyler belirmeye başladı. Başımmı dönüyor ne oluyor derken, gençliğimde dayımın canon ae1 makinasını almak için yalvarıp sokaklara çıktığım günler geldi aklıma. Acaip bir his. Tamamen duygusal sebeplerden ötürü satın alıp kullanmaya başladım diyebilirim. Olympus ile kıyasladığımda acaip bir üstünlüğü yok ama yukarıda yazdığım sebeplerde ekstra artıları oldu.
Olympus em1 + 12-40mm f2.8 // fujifilm xpro-1 + 35m f1.4 + 14mm f2.8 /// fujifilm xt2 + 56mm f1.2 + 16mm f1.4 + 23mm f2 + minolta md 50mm f1.7 ...

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Fuji - oly ikileminden birkaç satır

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Ara 18, 2019 1:46 pm

Bu deneyimleri yaşamak muhteşem; herkesin yaşaması gerektiğine inanıyorum imkanlar dahilinde :) Ayrıca düşüncelerinizi "açıkça" farklı bir platformun forumda dile getirmeniz de takdir edilecek bir durum, kutluyorum ve bizimle kalmanızı diliyorum.

X-T2 çok iyi bir makine, öncelikle makineniz hayırlı olsun. Güzel günlerde fotoğraflar çekip paylaşmak kısmet olsun diyelim.

Sizin gibi ben de Fujifilm deneyimi yaşadım/yaşıyorum. Tamamen kendi isteğim ve arzumla sistem değiştirdim ancak Olympus & Panasonic sisteme geri döndüm. Kişisel gerekçelerim şünlardı;

Madde madde belirtmişsiniz "hepsine" katılıyorum; hepsinde üstün Fujifilm!

Benim gerekçelerim kullanım alışkanlığı tarafında;

1- Dokunmatik LCD çok ama çok sık kullanıyorum. Bende X-E2 kullandığım dönemlerde bu çok büyük bir eksikti; ısınamadım, kullanamadım; makine beni mutlu etmedi.
2- Yazılımsal bazı özellikler; mesela Focus Stacking gibi eksiklikleri inanılmaz hissettim.
3- Ani fotoğraf çeken biriyim; yani oturup senaryo yaratıp kadraj düzenleme gibi alışkanlıklarım olmadığından gördüğüme 1-2 saniye bakıp makineyi gözüme getirip deklanşöre basıveriyorum. Bu nedenle;
a- Ya makineyi titretmiş oluyorum
b- Ya tam olarak netlemesine zaman vermemiş olduğumdan elde ettiğim sonuç; netsiz ve titrek fotoğraflar. Keşke IBIS olsaydı diye çok içimden geçirmişimdir.
4- AF ne kadar geliştirlmeye devam etse de m43 Sistemin gerisinde halen; bu önemli bir eksikti benim için.
5- RAW çekip işlemeyi seviyorum ve Windows Platformunda .raf dosyalar ciddi sorun. Tanımıyor, görmüyor, doğru renkleri alamıyorsunuz belirli yazılımları ve eklentileri kurmadan.
6- Lightroom kullanıyorum X-Trans dosyalaıyla halen %100 uyumlu değil; bilgisayarım ara uygulama doldu RAF dosyaları işleyebilmek için. Jpeg çekseydim ve bundan keyif alsaydım mükmmel olacaktı.
7- Lens tarafında da zoom lenslerin makro yeteneği m43 sistem lenslerinden zayıf, hatta çok çok zayıf. Örneğin XC16-50 zoom ile hiç makro keyfi alamadım. Son yazılım güncellemesi ile de makro modunun elle açılması engellendi; ancak makro lensler ile kullanırken aktif hale geliyor, sevemedim.

Bu gerekçeler ile X-E2 makinemi şimdilik elden çıkardım; ama ileride gövdede IS bulunan X-H1 gibi bir gövde ile 16mm veya 23mm gibi bir lens almayı çok istiyorum; kısmet diyelim belki yılbaşından sonra.

Tekrar hayırlı olsun dileklerimi iletmek istiyorum; Keyifli forumlar dileklerimle.
Sevgi ve saygılar.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Çrş Ara 18, 2019 2:18 pm

Tesekkür ederim sağolun. Evet sizin yazdığınız bazı özelliklere bende katılıyorum. Titreşim önleme, dokunmatik lcd, focus stacking gibi konularda oly daha önde. Af konusunda ben karşılastirma yapmamıştım açıkçası. 35mm f1.4 kullanirken zaten çok memnun değildim. Şu anda 16mm f1.4 kullaniyorum çok memnunum. Ama daha çok manzara çektiğim için af hızlarına bakma aklıma bile gelmemişti.
Ileride düşünüyorum demişsiniz şimdiden 16mm lensi tavsiye ederim ben çok beğendim hem kalitesini hem af sini.
Zoom lensler konusunda da haklısınız 16-50 nin performansı çok iyi değil. Ben de bu aralar fuji macro tube lere bakıyorum. İnceleme videolarını takip ediyorum gerçekten iyi performans veriyorlar.
Ayrıca xe2 veya xpro serisi maminalar da kullanma alışkanlıklarınıza uymayabiliyor gerçekten. Ben kösede olan vizörü birtürlü kullanamamıştım.
Tabi aklımda halen oly ep5 tarzı bir makinam olsa yanımda dursa demiyor değilim ; ) bence iki marka da aynasız konusunda çok güzel işler yapıyor.
Umarım herkes mutlu olduğu maminayı veya ekipmanı bulur diyorum.
Başka görüşler de yazılır umarım herkese keyifli gunler olsun...
Olympus em1 + 12-40mm f2.8 // fujifilm xpro-1 + 35m f1.4 + 14mm f2.8 /// fujifilm xt2 + 56mm f1.2 + 16mm f1.4 + 23mm f2 + minolta md 50mm f1.7 ...

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Ara 18, 2019 5:24 pm

DrOpMaN yazdı:Bu deneyimleri yaşamak muhteşem; herkesin yaşaması gerektiğine inanıyorum imkanlar dahilinde :)
Bu gerekçeler ile X-E2 makinemi şimdilik elden çıkardım; ama ileride gövdede IS bulunan X-H1 gibi bir gövde ile 16mm veya 23mm gibi bir lens almayı çok istiyorum; kısmet diyelim belki yılbaşından sonra.

Tekrar hayırlı olsun dileklerimi iletmek istiyorum; Keyifli forumlar dileklerimle.
Sevgi ve saygılar.

Açıkçası, bu konu benim çok işime geldi. Özellikle Olympus sonrası Fujifilm XH1 ile Sony A7II arasında gidip geliyorum ve bu tarz tartışmalar sayesinde, karar vermeye daha da yaklaşacağımı düşünüyorum. XH1 benim de gözüme kestirdiğim bir makine ve eğer Fuji'de karar kılarsam, başlangıçta XE3 ya da XT20 ve devamında da XH1 alırım sanırım.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Ara 18, 2019 5:36 pm

Benim şu andaki düşünce yapım; hiçbir şekilde hareketsiz ve dokunmatik olmayan ekranılı bir gövde almama yolunda. IBIS bile sonraki sırada geliyor; çünkü onun çözümü mevcut. En azından OIS olan lenslere yönelinebilir.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Fujifim - Olynpus ikileminden birkaç satır

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Ara 18, 2019 6:28 pm

Konu sahibinin anlayışına sığınarak başlığı düzenledim; bu konuyu çok okuyacak olur ;)

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: Fujifim - Olympus ikileminden birkaç satır

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Ara 18, 2019 7:00 pm

Xt10 ve kopmak x20 kullanmıştım gözüm korkmuştu ancak vakit ve nakit ikilisini denkleminde uygun zamanda bende bir fuji sendromu yaşamak istiyorum :) Bunarada can hocam telefonunuzu kaybettim bana özelden watsapdan vs yazarsanız sizi arayacağım selamlar..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Çrş Ara 18, 2019 7:36 pm

"Konu sahibinin anlayışına sığınarak başlığı düzenledim; bu konuyu çok okuyacak olur ;)"

Rica ederim ne demek.

Dokunmaktik lcd hakkında şu şekilde düşünüyorum: focus için çoğu zaman orta alanlarda dolaştığımdan dokunmatik elzem olmayabilir benim için. Xt2 de joystic var. Ama para varsa xt3 te hem dokunmatik ekran hem de joystick var.ama bu kişisel tercihtir tabiki.
Ibis için de oly de sevmediğim birkac senaryo ile karşılaşmıştım ve iso mu titreşim önlememi tercihinde iso yu seçtim diyebilirim. Kısaca açıklamaya çalışacağım: akşam veya az ışıklı bir ortamda bir kompozisyon yarattınız ve kareyi dondurmak istiyorsunuz. Oly de is var düşük çekim hızında çalışırsın ama kareyi "dondurmak" istiyorsun yani yüksek çekim hızına ihtiyacın var o zaman ilk yapacağın şey iso ya yüklenmek. Eğer makinanın iso performansı iyi değilse o bir sorun.

Karadagyan hocam tarz olarak penf seviyorsan xe ya da xpro serisine bak derim, xt10/xt20 denemedim ama xt2 için şunu söyleyebilirim : allaaam one güzel vizör öyle ! Oly em1 dahil daha önce kullandığım canon nikon pentax makinalar dahil gördüğüm en iyi vizör diyebilirim..

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Ara 18, 2019 7:53 pm

T Serisi vizörleri sinema perdesi gibi.. X-Pro ve X100 serisinin de vizörlerine de ben bayılıyorum...

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Çrş Ara 18, 2019 8:50 pm

Xpro 1 kullanırken iki vizörü de kullanıyordum. Değişık bir tarzı var ama sevmek lazım sanırım.

İso performansıyla ilgili yazdığım seyleri bir tık acmak istedim. İso performansından kastım 100 bin isoya çıkayım ama gren olmasın değil, aksine o grenleri görmek isterim. Filmli makine kullanırken yüksek asa lı film (1600 asa mesela) almak için para biriktirirdim. 200-400 asalık filmler bakkalda bile vardı.
Benim iso performansından beklediğim yüksek isoda bile renklerin dağılmaması fotoğrafın çamur olmaması.
Hem oly hem fuji bu konuda çok başarılı. Fujinin benim için artısı daha iyi yüksek iso kabiliyeti ve film simülasyonları. En çok velvia ve acros kullanıyorum. Eskiden filmli dönemde provia, velvia ve b&w filmler aldığımı hatırlıyorum. Dijitale gerçekten çok iyi bir şekilde adapte etmişler.

Webbie hocam xe3, xt20,xt2 nin ortak kullandığı sensör bence şu an en iyi sensörü fujinin. Ben xh1 e bakmıştım body olarak baya büyük gelmişti aynasıza göre.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Ara 18, 2019 9:13 pm

Son paragrafı ben de aklıma yazayım; X-T20 mercek altında izlediğim makinelerden. 16mm lens de hakkında çok iyi eleştiriler gördüğüm bir lens. 60mm Makro ile tam bir kombo olur sanırım.

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Çrş Ara 18, 2019 9:35 pm

Hocam 16mm f1.4 lens için neredeyse macro lens kadar başarılı yorumları çok vardı ben incelerken. Bundan önce kullandığım 35mm f1.4 ve 56mm f1.2 den sonra netleme mesafesi ciddi derecede iyi. Bu kadar geniş açıda neredeyse objenin dibine girebiliyorsunuz. Bu konuda hakikaten çok memnunum 16mm den. Tavsiye edilir...

Kullanıcı avatarı
Florad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Florad » Çrş Ara 18, 2019 9:50 pm

Bir hafta kadar XT3 kullandım. Bir gün de XH1i deneyimleme şansım oldu. Fujifilm gövdeler kullanımı çok sayıda özel fonksiyon sayesinde menuye boğulmadan hızlı ayar açısından mantıklı. Ayrıca menuleri olympusa göre çok daha iyi. Otomatik netleme, sürekli takip ve 4K video özellikleri XT3 ve XT30da çok gelişmiş. Yalnız eski serileri bu performanstan yoksun. raw dosyalarında denoise uyguluyor fuji, buna göre iso performansı değerlendirmek lazım. Zoom lensler konusunda olympusta çok fazla seçenek var. Gerçi fuji bu konuda yeni lensler çıkarıyor ancak hem pahalılar hem de ikinci el bulmak çok zor. Ayrıca resimdeki 16-55 2.8 in büyüklüğünü görünce 12-40ın yerini dolduramıyacağımı anladım. Sabit odaklı lenslerde ibis olmaması çok engelleyici. Bir sistem olarak değerlendirdiğim de fujiye geçmekten son anda vazgeçtim. Kompaktlık ve ibis' den vazgeçip ne alabileceğini düşünmek lazım. Bir de fujifilmshop gerçeği var. Hem sıfır ve ikinci el piyasısını tek başına elinde tutuyor. Resim

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Prş Ara 19, 2019 9:02 pm

Söylediklerinizin hemen hepsine katılıyorum florad hocam. Fujinin Menü, kullanım kolaylığı ve birçok insana göre film benzetim modları gerçekten çok güzel ve işlevsel.
Ayrıca 12-40 ve 16-55 kıyaslamasında oly çok daha kompkt kalıyor tabiki. Prime lenslerde ise bence titreşim önleyici olsa iyi olurmuş ama tarz olarak düşündüğünüzde zorunlu değil gibi.
Benim tercihimin fujiden yana olmasının ana nedenleri, filmli makina kullanıyor hissini yaşattığı ve film benzetim modlarının kalitesiydi. Harika renkleri var. Ben graphite silver modelini aldım özellikle.
total sistem olarak bakıldığında size hem katılıyorum hem de katılmıyorum. Dediginiz çok doğru sistem olarak değerlendirip seçim yapmak lazım. Ancak bir de şu var; ne kadar para harcayabiliriz? Evet sistemin çok güzel makinaları veya lensleri vardır. En güzel makina bir de yanında 2-3 tane lens seti yapabilecekmiyiz. O açıdan da değerlendirmek lazım.
Ben Sürekli hareketli nesne çekiyor olsaydım olympus daha ağır basardı. Spor veya doğa fotoğrafı için direk olympus derdim. Hatta param olsa 300mm f4 is ve em1 ii alırım birdaha da satmam. Ama özellikle manzara ve sokak fotoğrafçıları için (benim gibi) fuji çok iyi bir seçenek diye düşünüyorum.
Yorumlarınız çok doğru noktalardan okuyup vakit ayırıp cevap verdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
Florad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Florad » Cum Ara 20, 2019 7:49 pm

edo yazdı:Söylediklerinizin hemen hepsine katılıyorum florad hocam. Fujinin Menü, kullanım kolaylığı ve birçok insana göre film benzetim modları gerçekten çok güzel ve işlevsel.
Ayrıca 12-40 ve 16-55 kıyaslamasında oly çok daha kompkt kalıyor tabiki. Prime lenslerde ise bence titreşim önleyici olsa iyi olurmuş ama tarz olarak düşündüğünüzde zorunlu değil gibi.
Benim tercihimin fujiden yana olmasının ana nedenleri, filmli makina kullanıyor hissini yaşattığı ve film benzetim modlarının kalitesiydi. Harika renkleri var. Ben graphite silver modelini aldım özellikle.
total sistem olarak bakıldığında size hem katılıyorum hem de katılmıyorum. Dediginiz çok doğru sistem olarak değerlendirip seçim yapmak lazım. Ancak bir de şu var; ne kadar para harcayabiliriz? Evet sistemin çok güzel makinaları veya lensleri vardır. En güzel makina bir de yanında 2-3 tane lens seti yapabilecekmiyiz. O açıdan da değerlendirmek lazım.
Ben Sürekli hareketli nesne çekiyor olsaydım olympus daha ağır basardı. Spor veya doğa fotoğrafı için direk olympus derdim. Hatta param olsa 300mm f4 is ve em1 ii alırım birdaha da satmam. Ama özellikle manzara ve sokak fotoğrafçıları için (benim gibi) fuji çok iyi bir seçenek diye düşünüyorum.
Yorumlarınız çok doğru noktalardan okuyup vakit ayırıp cevap verdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim
Rica ederim ne demek. Olympus da Fuji de aynasızların en gelişmiş sistemleri. Sizin de bildiğiniz artı eksiler düşünülerek yapılan her tercih doğru olur.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir