Fujifim - Olympus ikileminden birkaç satır

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Fujifim - Olympus ikileminden birkaç satır

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Ara 20, 2019 8:38 pm

Denemek isteyen her şekilde bu denemeyi yaşamalı. Şahsen her iki sistemin ortasında duruyorum; kullanım kolaylığı ve pratiklik tarafında Olympus; daha yüksek fotoğraf kalitesi gereksinimim olduğunda Fujifilm sistem...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Cmt Ara 21, 2019 9:18 am

Merhabalar. Ben de kısaca birkaç kelime etmek istedim. Bir yıldır Olympus kullanıyorum. Benim kullanım amaçlarımı düşündüğümüzde oly den çok memnunum ve herkese de tavsiye ediyorum. Özellikle benim gibi yeni başlayan ve belli bir yaşa gelmiş ağır makineler taşımak istemeyen, daha çok Sokak fotoğrafı çeken ve bütçesi sınırlı kişiler için ideal.

Fuji yi bir workshop ta denedim. XT3 + 10-24 mm f4 ikilisi Antalya Kaleiçi nde beni gayet memnun etti. Kaliteli bir makine ve lens.

Ancak deneme sonunda kendimce şu sonuçları çıkardım. Tabiki forumdaki ustalarımız kadar teknik bilgim yok. Benim fikirlerimi yeni başlayan fotoğraf çekmeyi seven birinin fikirleri olarak düşünün. Öncelikle 3-4 saatlik çekim sonunda ağırlığı sebebiyle baya yordu. Menü kullanımına alıştıktan sonra Oly nin menüsünü daha kolay ve pratik buldum. Kullanım kolaylığı benim için oly de daha rahat. Cihazda bulunan özellikler de ise oly de fazlası vardı, benim için. En önemli konulardan birisi fiyatlara baktığımızda Fuji nin fiyatları oly den daha yüksek.

Tabiki bu iş zevk ve bütçe meselesi. Bütçemiz daha geniş olsa gönül neler istiyor. Ama amaçlarıma uygun kaliteli ve fiyat/performans olarak beni memnun eden şu ana kadar tek marka olan Olympus a buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bana fotoğrafı sevdirdi diyebilirim.

Herkese sevgiler, saygılar
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ Pancake
M.ZUIKO DIGITAL 17mm 1:1.8
Tripod: Manfrotto Pixi Evo
SD Card : Sandisk Extreme Pro 64 gb
Çanta: Think Tank Mirrorless Mover 10

Kullanıcı avatarı
Eski Pentaxcı
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Eski Pentaxcı » Cmt Ara 21, 2019 1:42 pm

Renk skalası yönünden bende fuji'yi olympus'a göre önde görüyorum. Diğer önde gördüğüm nokta fiyatlandırma. Türkiye pazarında fuji fiyatlarıyla yarışacak başka bir marka yoktur.
Arayış içinde.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Ara 21, 2019 2:08 pm

Eski Pentaxcı yazdı:Renk skalası yönünden bende fuji'yi olympus'a göre önde görüyorum. Diğer önde gördüğüm nokta fiyatlandırma. Türkiye pazarında fuji fiyatlarıyla yarışacak başka bir marka yoktur.

... derken hangi bağlamda? Yüksek ise; Sony'leri küçümsemeyin. Düşük diyorsanız; Fujifilm ikinci el piyasasını da kontrol ediyor, yine ikinci elde donanım fiyatları "Outlet" fiyatlarında. Soruyorsunuz, Garanti diyorsunuz. "Eee, yeni bitti" oldu mu???
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

Kullanıcı avatarı
Eski Pentaxcı
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Eski Pentaxcı » Cmt Ara 21, 2019 2:39 pm

DrOpMaN yazdı:
Eski Pentaxcı yazdı:Renk skalası yönünden bende fuji'yi olympus'a göre önde görüyorum. Diğer önde gördüğüm nokta fiyatlandırma. Türkiye pazarında fuji fiyatlarıyla yarışacak başka bir marka yoktur.

... derken hangi bağlamda? Yüksek ise; Sony'leri küçümsemeyin. Düşük diyorsanız; Fujifilm ikinci el piyasasını da kontrol ediyor, yine ikinci elde donanım fiyatları "Outlet" fiyatlarında. Soruyorsunuz, Garanti diyorsunuz. "Eee, yeni bitti" oldu mu???

fiyat konusunda yarışamaz diyorum. Fuji dışında bir marka söyleyin fiyatları karşılaştıralım.
Arayış içinde.

Kullanıcı avatarı
Florad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Florad » Cmt Ara 21, 2019 3:29 pm

Eski Pentaxcı yazdı:
DrOpMaN yazdı:

fiyat konusunda yarışamaz diyorum. Fuji dışında bir marka söyleyin fiyatları karşılaştıralım.
Aslında şöyle yurtdışı fiyatlarından bakarsan fujifilm ile olympusun fiyatlandırma politikaları ülkemiz açısından fark taşımıyor. Sadece olympusun gövde fiyatları dolar bazında yüksek. Bunun da temel nedeni bence sertifikalı hava şartlarına dayanıklılık ve ibis. bhphotoda, xt30 800 dolar, xt3 1300 dolar. Buna karşın em5 mark iii ise 1200 dolar. Sony ise bambaşka olay.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Cmt Ara 21, 2019 9:13 pm

Evet fujinin ikinci el fiyatları garantili outlet fiyatlarına yakın oluyor çoğu zaman malesef. Arada normal diyebileceğim fiyatlar görüyorum.
Fujinin fiyat konusunda daha iyi olduğunu düşündüğüm nokta yurtdışı ile aynı satılması. Ama keşke döviz bu kadar yüksek olmasaydı da istediğimiz ürünleri daha insani fiyatlara alabilseydik.
Olympus em1 + 12-40mm f2.8 // fujifilm xpro-1 + 35m f1.4 + 14mm f2.8 /// fujifilm xt2 + 56mm f1.2 + 16mm f1.4 + 23mm f2 + minolta md 50mm f1.7 ...

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Pzr Ara 22, 2019 12:47 am

Ben fiyat/performans derken yurtdışından bahsetmemiştim. Bugün ülkemizde fuji xt3 + orta seviye bir lens 13 - 14 bin tl civarında. Benim setim oly setim 3-4 bin. Varsın biraz kalitesi düşük olsun. Aradaki fark çok fazla. Sonuçta bu iş bir hobi. Abartmaya gerek yok bence. Tabiki bana göre. Bunlar benim fikrim.

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Pzr Ara 22, 2019 1:02 pm

Sanırım xt3 ve olympus em1 mkii aynı fiyat şu sıralar. Yakın zamanlarda ara ara bakmıştım. Kit lensler de benzer fiyatlarda olması lazım. Hangi makinaları karşılaştırdığımız da önemli. Olympusun ikinci eli daha geniş ve daha uygun fiyatlı olabilir tabiki. Ayrıca panasonic ve diğer markaların lens çeşitliliği de var.
Benzer fiyatlarda yine sony ler var ama herkesin kendi tercihir. Bana çok teknolojik ve ruhsuz geliyor.
Ben sahsen hangi marka isteklerime cevap veriyorsa onu kullanırım ama olympusun ve pentaxın yeri bir başka. Son birkaç yılda fuji yapmak istediklerime daha iyi cevap verdiği ve benim için önemli kriterleri karşıladığı için bu markayı kullanıyorum. Belki de ara ara hen fuji hem oly geçiş yaparım.
Siz hangi seti kullaniyorsunuz yldrm bey..
Olympus em1 + 12-40mm f2.8 // fujifilm xpro-1 + 35m f1.4 + 14mm f2.8 /// fujifilm xt2 + 56mm f1.2 + 16mm f1.4 + 23mm f2 + minolta md 50mm f1.7 ...

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Pzr Ara 22, 2019 2:04 pm

Aslında imzamda var. M10 mark ii ve 17 mm benim için süper oldu.

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Pzr Ara 22, 2019 2:08 pm

Aslında dediğim gibi, ben çok usta değilim. Belki xt3 ile m10 mark ii aynı kategori de değil diyebilirsiniz. Ama benim kullanım amaçlarım için fazlasıyla özelliği olan bir cihaz ve xt3 te müthiş fark yaratan bir özellik göremedim. Dedim ya çok teknik bilgiye girmiyorum.

edo
Üye

Mesajgönderen edo » Pzr Ara 22, 2019 2:27 pm

Tabiki herkesin kullanım amacina göre ekipman seçmesi gerek diye düşünüyorum gereksiz paralar harcamamak için. Oly m10 mkii ye denk xt20 ya da xt100 olabilir fuji de karşılığı, onlarda ortalama benzer fiyatlarda. Xt3/xt2 ile oly em1mkii ya da em5 mkii kıyaslaması daha doğru olur heralde.
Neyle mutluysanız o en iyisidir, daha da ötesi yoktur bence. Para verdiğimiz ekipmanları mutlulukla kullanmak dileğiyle...

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Pzr Ara 22, 2019 2:37 pm

Bir yıl önce makine alım aşamasın da öncelikle aynasız makine alma kararı verdim. O zaman forumları ve inceleme yazılarını okumaya başladım. Bütçem belli idi. Max 3000 tl ye halletmek istiyordum. Çünkü bir hevesle alıp sonra bir kenara atarsam bari zararım az olmalıydı. Ha, seversem ileride belki biraz daha masraf yapabilirdim. İlk tercihlerimden biri Fuji idi. Fujishop şehrimizde bulunduğu için makineler görme şansım vardı. Ve oradan aldığım fiyat tahmin edebileceğiniz üzere t20 + kitlens 5 bin lira civarındaydı. Oradaki satış yetkilisi arkadaş bütçeyi biraz daha arttırırsam birazcık daha iyi bir lens ile 5-6 bin tl maliyet çıkardı. Ve ben M10 mark ii den daha düşük özellikli bir makineye iki kat fazla fiyat veremezdim. Canon aynasızı da eleyerek, gerek forumlarda gerekse inceleme yazılarında belirtilen özelliklerini çok beğendiğim m10 mark ii yi 14-42 EZ lens ile 2.750 tl ye aldım. Çevremde birçok kişi başlangıçta makineye değil bütçeni lenslere ayır demişti. Ki böylede oldu. 2-3 ay sonra 17 mm 1.8 lensi aldım ve keyifle kullanmaya başladım. Özellikle düşük ışık koşullarında çok güzel fotolar yakaladım. Antalya da bir çok müze ve ören yerlerinde, mağaralarda, doğum günü partilerinde kapalı mekanlarda f 1.8 in ve 5 axis image stabilization özelliğinin nimetlerinden faydalanarak çok güzel anılar depoladım.

Ve tüm bunları daha hafif bir makine ile daha az yorularak, daha az para ödeyerek daha az maliyetle yaptım.

Sonuçta ben giriş seviyesi makineler ile karşılaştırma yapıyorum. Sizde tespitinizde haklısınız. Siz daha üst seviye makinelerden bahsediyorsunuz.

Ama yine de benim fikrim, m10 mark ii mi xt3 mü deseniz ben yine de m10 mark ii yi seçerim. Ayrıca M1 mark ii nin de xt3 ten çok daha iyi bir makine olduğunu düşünüyorum, kullanan arkadaşların yorumlarından ve incelemelerden aldığım bilgilerle.

Amacım herhangi bir şeyi ispatlamak falan değil sakın yanlış anlamayın. Sadece farklı bir görüş sunarak insanların makine seçerken farklı düşünceler de olabileceğine dikkat çekmek.

Keyifli kareler yakalamanız dileğiyle, İyi pazarlar,

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Pzr Ara 22, 2019 2:38 pm

edo yazdı:Tabiki herkesin kullanım amacina göre ekipman seçmesi gerek diye düşünüyorum gereksiz paralar harcamamak için. Oly m10 mkii ye denk xt20 ya da xt100 olabilir fuji de karşılığı, onlarda ortalama benzer fiyatlarda. Xt3/xt2 ile oly em1mkii ya da em5 mkii kıyaslaması daha doğru olur heralde.
Neyle mutluysanız o en iyisidir, daha da ötesi yoktur bence. Para verdiğimiz ekipmanları mutlulukla kullanmak dileğiyle...

Ben yazımı yazarken görmemiştim mesajınızı. Kesinlikle size katılıyorum. Bir renk katmak adına fikirlerimi paylaştım.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Ara 22, 2019 3:23 pm

Harkesin kendince bir kullanım tarzı var; benim ayarlarım şöyle; 4 preset ayarım var )MySet diyelim) Her şekilde RAW (.Orf) çekiyorum.

1- Makineyi elime aldığımda açılan (manzara Modu da diyebiliriz)
ISO 200
AF-M
Auto ISO Kapalı
WB Auto
IS - Kapalı
NR- Off

2- Normal Mod
ISO 200
AF-S
Auto ISO 200-400 arası
WB Daylight
IS- Auto
NR- Low

3- Kapalı Alan Modu
ISO 200
AF- Wide Area
Auto ISO 200-800 Arası
WB Cloudy
IS- Auto
NR-Low

4- Gece Modu
ISO 200
AF- Manual
Auto ISO 200-1600 Arası
WB 4200K
IS- Auto
NR-Auto

Olympus Gövdede ortama göre bunlar arasında hızlıca geçiş yapabiliyorum.

Fuji tarafında bunları bir standarda oturtamadım. Hep iki-üç FN veya menü sekmesi ile ön taraftaki netleme seçme düğmesi arasında dolaştım durdum; acele ile de hep bir şeyi eksik yaptım. Q menü de çözüm olmadı. Sonuç mutlaka teknik sıkıntılı netsiz ve titrek fotoğraflar oldu.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir