Kısa Film ve Klip Çekimlerim (Olympus ile)

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Kısa Film ve Klip Çekimlerim (Olympus ile)

Mesajgönderen Esat Sanlav » Çrş Oca 13, 2021 8:09 pm

Uzun zamandır forumla ilgilenme şansım olmamıştı iş yoğunluğundan ve çekimlerden dolayı, nasılsınız? Dilerim hepiniz iyisinizdir. Gördüğüm kadarıyla yeni üyelerimiz var bolca, hoşgeldiniz hepiniz :)

Sizleri bir kaç çalışmamla baş başa bırakıyorum;

Kendi imkanlarım ve arkadaşlarımın yardımıyla çektiğim bir klip:
phpBB [video]

Özellikle belirtmem gerekir ki alttaki videoları yalnızca pratik olsun diye çekmiştim, özellikle uğraştığım videolar değil yani:
phpBB [video]

Pratik olsun diye Rusya'da 6 ay kalıp Türkiye'ye dönememekle ilgili çektiğim günlük tarzı bir kısa film:
phpBB [video]

Kullandığım lensler: Olympus 7-14mm f/2.8, Olympus 25mm f/1.8 ve Samyang 85mm T/1.5

Not: Bunlar haricinde Rusya'da baya uğraşarak çekmiş olduğum 2 adet belgesel çekimim var, editleri bittiği zaman sizlerle paylaşırım.

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Kısa Film ve Klip Çekimlerim (Olympus ile)

Mesajgönderen ugryy » Prş Oca 14, 2021 4:27 am

Ellerinize sağlık, çok güzel olmuşlar. Bir iki tane sorum olacak.
Hangi gövde ile çektiniz acaba? Em1 Mark 2 diye tahminde bulunmak istiyorum :D.
Olympus için video kalitesini iyileştirmek için sharpness-color-contrast -2 olarak kullanmanın işe yaradığını okumuştum bir yerde. Sizin fikriniz, tavsiyeniz nedir daha iyi video için?
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

uncass
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen uncass » Prş Oca 14, 2021 2:42 pm

Esat Bey, harika olmuşlar. Görüntü kalitesi şahane olduğu gibi, içerik olarak da çok hoşuma gitti. Sizin ve emeği olanların ellerine sağlık.

Kullanıcı avatarı
khantheroth
Sağlam Üye

Mesajgönderen khantheroth » Cum Oca 15, 2021 9:32 am

Esat, ellerine sağlık ben çok beğendim. İçerik, görüntü kalitesi ,kurgu çok güzel. Bazı kısımlarda gimbal var bazı kısımlarda gimbal yok gibi. Sanırım 1 Mark2 kullanıyorsun. Tebrikler.
"Be the change you want to see in the world"

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Oca 15, 2021 10:24 pm

Ooo müthiş işler. İnstagram hikayelerinden bir şeylerin geleceğini biliyordum ama ne yalan söyleyim bu kadar profesyonel işler beklemiyordum.

Senin ve tüm ekibin ellerine sağlık. İleride meşhur bir yönetmen olduğunda bizleri de unutma. :)

Tebrik ediyorum.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Pzt Oca 18, 2021 1:21 am

ugryy yazdı:Ellerinize sağlık, çok güzel olmuşlar. Bir iki tane sorum olacak.
Olympus için video kalitesini iyileştirmek için sharpness-color-contrast -2 olarak kullanmanın işe yaradığını okumuştum bir yerde. Sizin fikriniz, tavsiyeniz nedir daha iyi video için?

Teşekkür ederim, evet E-M1 Mark 2 kullandım. Olympus video kalitesi ile ilgili ben de onu duymuştum eskiden. Açıkçası hiç ihtiyaç duymuyorum çünkü log profillerini getiren güncelleme benim çok işime yarıyor. Om-log400 zaten kontrastı düşürüyor, renkleri azaltıyor ve zâten sensörün keskinliği tatmin edici seviyede (hep daha iyi hep daha iyi olsun diye uğraşırsam bu işin sonu hiçbir zaman gelmez. Önemli olan sensörlerin tatmin edici seviyede olması.) Eğer E-M1 Mark 2 kullanıyorsanız size tavsiyem om-log400 profilini yalnızca çok kontrastlı sahnelerde kullanın, onun haricinde hep normal hâliyle bırakın. Ayrıca video çekerken çoğunlukla fullhd 60 fps çekiyorum, şu klibin materyalleri 80-100 gb civarı tuttu. 4k 237 mbps çekseydim kim bilir ne kadar sıkıntı çekerdim. Çoğunlukla anı videolarımı 4k çekiyorum ama büyük bir iş yapıyorsam mecburiyetten fullhd çünkü hem yer problemi var hem de bilgisayar kaldırmaz edit yaparken.

uncass yazdı:Esat Bey, harika olmuşlar. Görüntü kalitesi şahane olduğu gibi, içerik olarak da çok hoşuma gitti. Sizin ve emeği olanların ellerine sağlık.

Çok teşekkür ederim, beğenmenize sevindim :)

khantheroth yazdı:Esat, ellerine sağlık ben çok beğendim. İçerik, görüntü kalitesi ,kurgu çok güzel. Bazı kısımlarda gimbal var bazı kısımlarda gimbal yok gibi. Sanırım 1 Mark2 kullanıyorsun. Tebrikler.

Teşekkür ederim, beğenmene sevindim :) Gimbal hiç kullanmadım, hatta E-M1 Mark 2 almamın sebeplerinden birisidir gimbal satın almamak. Cage ve shoulder rig kullandım çekimlerde.

biunlu yazdı:Ooo müthiş işler. İnstagram hikayelerinden bir şeylerin geleceğini biliyordum ama ne yalan söyleyim bu kadar profesyonel işler beklemiyordum.

Senin ve tüm ekibin ellerine sağlık. İleride meşhur bir yönetmen olduğunda bizleri de unutma. :)

Tebrik ediyorum.

Ahah çok teşekkür ederim, siz güzel bakıyorsunuz ondandır. İleride meşhur yönetmen olur muyum bilmem lâkin şâyet olursam da tabii ki de unutmam sizleri, bu forumla büyüdüm desem yalan olmaz bile :D

Metehan
Üye

Mesajgönderen Metehan » Cum Nis 30, 2021 2:15 pm

Esat Sanlav yazdı:
ugryy yazdı:Ellerinize sağlık, çok güzel olmuşlar. Bir iki tane sorum olacak.

Teşekkür ederim, evet E-M1 Mark 2 kullandım. Olympus video kalitesi ile ilgili ben de onu duymuştum eskiden. Açıkçası hiç ihtiyaç duymuyorum çünkü log profillerini getiren güncelleme benim çok işime yarıyor. Om-log400 zaten kontrastı düşürüyor, renkleri azaltıyor ve zâten sensörün keskinliği tatmin edici seviyede (hep daha iyi hep daha iyi olsun diye uğraşırsam bu işin sonu hiçbir zaman gelmez. Önemli olan sensörlerin tatmin edici seviyede olması.) Eğer E-M1 Mark 2 kullanıyorsanız size tavsiyem om-log400 profilini yalnızca çok kontrastlı sahnelerde kullanın, onun haricinde hep normal hâliyle bırakın. Ayrıca video çekerken çoğunlukla fullhd 60 fps çekiyorum, şu klibin materyalleri 80-100 gb civarı tuttu. 4k 237 mbps çekseydim kim bilir ne kadar sıkıntı çekerdim. Çoğunlukla anı videolarımı 4k çekiyorum ama büyük bir iş yapıyorsam mecburiyetten fullhd çünkü hem yer problemi var hem de bilgisayar kaldırmaz edit yaparken.

uncass yazdı:Esat Bey, harika olmuşlar. Görüntü kalitesi şahane olduğu gibi, içerik olarak da çok hoşuma gitti. Sizin ve emeği olanların ellerine sağlık.

Çok teşekkür ederim, beğenmenize sevindim :)

khantheroth yazdı:Esat, ellerine sağlık ben çok beğendim. İçerik, görüntü kalitesi ,kurgu çok güzel. Bazı kısımlarda gimbal var bazı kısımlarda gimbal yok gibi. Sanırım 1 Mark2 kullanıyorsun. Tebrikler.

Teşekkür ederim, beğenmene sevindim :) Gimbal hiç kullanmadım, hatta E-M1 Mark 2 almamın sebeplerinden birisidir gimbal satın almamak. Cage ve shoulder rig kullandım çekimlerde.

biunlu yazdı:Ooo müthiş işler. İnstagram hikayelerinden bir şeylerin geleceğini biliyordum ama ne yalan söyleyim bu kadar profesyonel işler beklemiyordum.

Tebrik ediyorum.

Ahah çok teşekkür ederim, siz güzel bakıyorsunuz ondandır. İleride meşhur yönetmen olur muyum bilmem lâkin şâyet olursam da tabii ki de unutmam sizleri, bu forumla büyüdüm desem yalan olmaz bile :D

Merhaba, videolar gerçekten çok iyi tebrik ederim. Ben omd 10 mark iii kullanıyorum bahsettiğiniz loglar benim cihaza da yüklenebiliyor mu acaba? Genel olarak görüntü kalitesinden memnunum ancak instagrama atarken olabildiğince az kalite kaybı için uğraşıyorum.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Sal Tem 13, 2021 4:48 pm

Metehan yazdı:Merhaba, videolar gerçekten çok iyi tebrik ederim. Ben omd 10 mark iii kullanıyorum bahsettiğiniz loglar benim cihaza da yüklenebiliyor mu acaba? Genel olarak görüntü kalitesinden memnunum ancak instagrama atarken olabildiğince az kalite kaybı için uğraşıyorum.

Merhaba, güncellemeyle belki gelmiş olabilir lâkin bahsettiğim log profilleri sadece E-M1 serisine özgü diye biliyorum. Şuan emin olmadığım için net bir şey söylemek istemiyorum. İnstagram konusunda yapacak bir şey yok çünkü instagram belli bir kalitede paylaşım yapmaya izin veriyor, insanlar yakınlaştırmadığı sürece izlenebilir bir görüntü olacaktır.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Sal Tem 13, 2021 4:52 pm

Yeni klipler geldi :)

"Valgt'yn Tirenari" klibinin devamı olarak:
phpBB [video]

Babamın bestesi için öyle eğlencesine çektiğimiz bir klip:
phpBB [video]

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Sal Tem 13, 2021 8:28 pm

çok iyi çok iyi devamı gelir inşallah maşallah!
cut'ları ritme göre yapıp bi daha render al hocam daha da iyi olacaktır.
Bir de iki cut arasında kamera aynı istikamete doğru ilerlerse mesela birince sahnede kamera soldan sağa doğru hareket ederken kesip ikinci sahneye geçtiğinde ikinci sahnede de kamera aynı yönde hareket ederse gibi..

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Sal Tem 13, 2021 11:12 pm

zekisofu yazdı:çok iyi çok iyi devamı gelir inşallah maşallah!
cut'ları ritme göre yapıp bi daha render al hocam daha da iyi olacaktır.
Bir de iki cut arasında kamera aynı istikamete doğru ilerlerse mesela birince sahnede kamera soldan sağa doğru hareket ederken kesip ikinci sahneye geçtiğinde ikinci sahnede de kamera aynı yönde hareket ederse gibi..

Teşekkür ederim beğenmene sevindim :) Kesimleri ritme göre yapmaya dikkat etmeseydim söylediğini tabii ki de dikkate alırdım, 1-2 yerde ritme göre uyumlu değil o da maalesef materyal eksikliğinden o şekilde oldu. Kamera hareketlerinde evet haklısın, bir kaç yerde o eksik var. Benim de niyetim kamera hareketlerini dediğin şekilde yapmaktı zaten lâkin bazen bazı planları bilgisayar başında farkediyor insan, mesela "aa bu burada değil de aslında şurada olursa daha iyi olur" gibi fakat işte durumlar bu şekilde değişebilince kamera hareket yönleri de oturmayabiliyor, halbuki çekerken zaten çekim senaryosuna göre çekim yapıyorum. Bu gibi eksiklikler maalesef insanların gönüllü gelmesi sebebiyle planları %100 yapma imkânım olmamasından kaynaklanıyor, sonuçta gelecek insanların kesin gelip gelmeyecekleri bile belli olmuyor. Ama yine de bana fayda dokunacağını düşünerek bir yorum yaptın, bu beni mutlu etti o yüzden teşekkür ederim :)

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Çrş Tem 14, 2021 12:20 am

öyle parmakla yapılsaydı ben de yapardım demiş napolyon :))
"you good i good, dimitri" de mission imposible 2'den favori repliğimdir ;)

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir