1x.com ' da fotoğrafı yayınlanan var mı ?

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

1x.com ' da fotoğrafı yayınlanan var mı ?

Mesajgönderen ciddibiri » Pzr Eyl 20, 2015 3:11 pm

;) Ben yıllar önce burayı keşfetmiştim. Birkaç foto yollamıştım birisi kabul edilmiş. Sanırım 4 yada 5 fotodan birisi.

https://1x.com/member/ciddibiri
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Olym
Müdavim Üye

Re: 1x.com ' da fotoğrafı yayınlanan var mı ?

Mesajgönderen Olym » Pzr Eyl 20, 2015 4:29 pm

Fotoğraf yollamadım da siteyi dışarıdan takip ederdim,uzun zamandır hiç bakmıyorum.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cmt Oca 09, 2016 3:27 am

ciddibiri yazdı:

Ciddi, bu fotoğrafı flickr'da aynı isimlemi paylaştın bilmiyorum ama bu fotoğrafın ismiyle aratınca google bir tek seninkini bulamadı :) belki bulmuştur da arka sayfalardadır.Böyle güzel fotoğrafları forumda da paylaşta bizde görelim,yoksa ben bunu 1328 fotoğrafın arasından nasıl bulayım :) fotoğrafın tonları muhteşem olmuş.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cmt Oca 09, 2016 6:58 am

Olym yazdı:
ciddibiri yazdı:

Ciddi, bu fotoğrafı flickr'da aynı isimlemi paylaştın bilmiyorum ama bu fotoğrafın ismiyle aratınca google bir tek seninkini bulamadı :) belki bulmuştur da arka sayfalardadır.Böyle güzel fotoğrafları forumda da paylaşta bizde görelim,yoksa ben bunu 1328 fotoğrafın arasından nasıl bulayım :) fotoğrafın tonları muhteşem olmuş.

Hangisi bilmiyorum ama flickr'da kişinin sayfasına girip anahtar kalimelerle arama yapınca çıkıyor.

ResimSquares - Kareler by Ciddi iyi1i, on Flickr

ResimMetro Subway by Ciddi iyi1i, on Flickr

Bunların ikisi de explore'a girebilir şimdi yüklense. Bence bir daha yükleyin. Bu tarz kontrastlı, gölgeli, siyah beyaz fotoğraflar ilgi çekiyor. Ben 1 haftadır fotoğraf yüklemediğim için bugün öylesine dandik bir tane yükledim ve yukarılardan girmiş mesela.

O yüzden sizin bu 2 fotoğrafınız gibi hak ettiği değeri görmemiş fotoğraflar tekrardan yüklenebilir. Ayrıca insanın zevkleri de değişiyor zamanla. Önceden beğendiğim bazı düzenlemeleri şimdi hiç beğenmiyorum mesela. Ya renkleri abartmışım yada keskinliği, clarity'i falan. Yeniden düzenlenip paylaşılabilir böyle fotoğraflar.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Oca 09, 2016 1:50 pm

goodie yazdı:
Bunların ikisi de explore'a girebilir şimdi yüklense. Bence bir daha yükleyin. Bu tarz kontrastlı, gölgeli, siyah beyaz fotoğraflar ilgi çekiyor. Ben 1 haftadır fotoğraf yüklemediğim için bugün öylesine dandik bir tane yükledim ve yukarılardan girmiş mesela.

O yüzden sizin bu 2 fotoğrafınız gibi hak ettiği değeri görmemiş fotoğraflar tekrardan yüklenebilir. Ayrıca insanın zevkleri de değişiyor zamanla. Önceden beğendiğim bazı düzenlemeleri şimdi hiç beğenmiyorum mesela. Ya renkleri abartmışım yada keskinliği, clarity'i falan. Yeniden düzenlenip paylaşılabilir böyle fotoğraflar.

Teşekkür ederim. Ben o explorer'a eklemeyi bilmiyorum. Öyle fotoyu oraya kendimiz ekleyebiliyor muyuz ? Ben oranın yöneticisi bulup davet ediyor fotorafımızı sanıyordum :shock: . Niye ise öyle kalmış aklımda ve hiç eklemeyi düşünmedim.

Şu metro merdivenleri yap-poz.com ' da 1'inci olmuştu. Bir de mavi yaprak makrom da 1'inci olmuştu yap-poz'da aylık foto yarışmaları yapılıyordu birkaç kere katıldım 5-6 kez mi ne 3 1'incilik 1 kez de 3'üncülük mü ne kazanmıştım sanırım. :)
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cmt Oca 09, 2016 2:06 pm

Explore o gün Flickr'a yüklenen 10 milyon fotoğraf arasından ilk 500'e girenleri kapsıyor. Biz eklemiyoruz yani. Öyle olsa herkes eklerdi ve bir anlamı kalmaz. Görüntüleme, favori ve yorum sayısı etkiliyor bunu. Başka faktörler de var tabi.

Oranın bir yöneticisi yok. Site kendi algoritmasına göre en dikkat çekici 500 fotoğrafı seçiyor. Her gün değişiyor.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cmt Oca 09, 2016 6:17 pm

goodie yazdı:Explore o gün Flickr'a yüklenen 10 milyon fotoğraf arasından ilk 500'e girenleri kapsıyor. Biz eklemiyoruz yani. Öyle olsa herkes eklerdi ve bir anlamı kalmaz. Görüntüleme, favori ve yorum sayısı etkiliyor bunu. Başka faktörler de var tabi.

Oranın bir yöneticisi yok. Site kendi algoritmasına göre en dikkat çekici 500 fotoğrafı seçiyor. Her gün değişiyor.

goodie, hayır ikiside değil 1x'e yüklenen renk tonu farklı olan fotoğraftan bahsediyorum. Yukarıdaki fotoğraflar da güzel.

Demişsiniz ki oranın bir yöneticisi yok,şuan hesabımda olan ve sildiğim fotoğraflarım arasında exploreye giren fotoğraflarım admin onaylı geldi ,sitenin kendi algoritmasıyla gelmedi şunu demek istiyorum oranın yöneticileri var.Favori,yorum sayısıda explore ye girmeyi etkilemiyor,flickr'ı sık kullananların fotoğraflarını explore de görmek mümkün sık kullanıma bağlı olabiliyor olmaya da biliyor.Flickr'dan çıkmayan biri olarak benim gözlemlerim bu yönde.

Ciddi'nin bahsetiğim fotoğrafı (burada olmayan) söylediğiniz gibi exploreye girmesini istiyorsa bir daha şansını denemesini bende isterim,çok güzel olmuş çekimi ve işlemesi.

Flickr'da bana göre değerini gören fotoğraf sayısı çok çok az.Milyonlarca fotoğrafın arasından adminler takip edemiyorsa tabiki anlarım,flickrdaki sistemin taraması ve seçmesi gibi bir uygulama varsa eğer ,binlerce güzel fotoğrafın değerini bulamaması zaten normal,piyango sistemi gibi birşeye benzetebiliriz.

Yabancı üyelerin yanında bu ve diğer forumdan takip ettiğim üyeler var,fotoğraflarına bakıyorum kimisine hiç ,kimisine son 1 yıl veya son 2 yıldan beri o piyango vurmamış(yabancı üyelerde de bu durum çokça var).Piyango bazı fotoğraflarıma vurduğu gibi aşağıdaki bu fotoğrafıma da vurmuş.Fotoğrafı Ege'de bir ilçede Canon sx 150 ile çekmiştim.2015 Yaz başı gibi flickr bu fotoğrafı exploreye ekledi.
Resim

Görüldüğü gibi olağan sade hiçbir özelliği olamayan sadece albüme eklenmesi için yüklenmiş,sonradan albümden de silmiş olduğum bu fotoğrafı aldı flickr exploreye ekledi.O kadar binlerce çok çok güzel fotoğraf varken bu ve buna benzer fotoğrafların exploreye girmesi flickr'daki diğer kullanıcılara hakarettir.Piyongo dememin nedeni de budur.Her exploreye giren fotoğrafa piyongo demiyorum yanlış anlaşılmasın içinde çok çok güzel fotoğrafların olduğu emek verilerek güzel çalışmaların olduğu fotoğraflarda var,piyangolarda çokça var.(Benim fotoğrafım da olduğu gibi bir başka örnek explore'ye giren saksı yanında çekilen basit köpek fototğrafı vs. explore piyangosu bu örnek ve benzerleri gibi işlemiş)

Exploreye bir fotoğraf eklenince insan gaza geliyor,seviniyor diye daha önce yazmıştım,bu fikrimi daha sonraları değişti.Flickr çok güzel bir site internette en çok zaman geçirdiğim site ,herkesin de hesap açıp paylaşım yapmasını isteyeceğim bir site,istediğin ürünün işlenmemiş fotoğraflarına bakılabileceği,karşılaştırma dahi yapılabileceği bir site, eğlenceli,üyeler fotoğraf yüklüyor beğeniyorsun,sen yüklüyorsun onlar beğeniyor ,grupları takip ediyorsun,gruplara fotoğraf ekliyorsun ,yada benim yaptığım gibi son zamanlarda explore dahil hiç bir grubu takip etmiyorsun ve yüklemiyorsun :) zaman geçirmek için ve yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı harika bir site.Fakat fotoğrafların değerini görülebileceği bir site değil,böyle bir site varmıdır bilmiyorum.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cmt Oca 09, 2016 7:52 pm

Yanılıyorsunuz :) Explore'a giren fotoğrafları algoritma seçiyor. İnsanlarla, editörlerle hiç alakası yok. Interestingness denilen bir puanlamaya her gün fotoğraflar sıralanıyor ve ilk 500 oraya giriyor. Her gün 10 milyon fotoğraf ekleniyor zaten. Ona insanlar nasıl yetişsin? Bu algoritma için çok tartışmalar dönüyor internet üzerinde. Sürekli değişen bir algoritma bu. Eskisine göre daha zorlaştırılmış 2015'te.

En çok etkileyen şey görüntülenme, ardından favori ve en son yorumlar. Ne kadar çok gruba eklerseniz fotoğrafın interestingness puanı o kadar düşüyor. O yüzden ilk gün hiç gruba eklemek en iyisi. Explore'a giremezse ertesi gün gruplara eklenebilir. Zaten artık girme şansı kalmıyor.

Admin onaylı dediğiniz şeyler gruplar. Bir fotoğraf algoritmadaki puanına göre explore'a girmişse bazı gruplardan davet geliyor. Mesela "in Explore" diye bir grup var ve Explore'a giren fotoğraflara istek yollayıp o grupta topluyor. Benimkine bugün davet geldi ve kabul ettim. O gruba eklenmeden önce zaten Explore'daydı fotoğrafım. Oranın admini Explore'da görüp de davet yolluyor zaten. O seçmiyor yani.

Acaba 9 ocakta hangi fotoğraflar girmiş diye takip etmek isteyenler girip o gruptan bakabilir. Ben de "Explore" isimli bir grup açıp o gün Explore'a giren fotoğrafları davet edebilirim yani. Onlar zaten seçilmiş ve ben bir araya topluyorum sadece.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cmt Oca 09, 2016 10:50 pm

goodie yazdı:

Yazınızda katıldığım kısımlar olduğu gibi katılmadıklarımda var.Flickrdaki fotoğraf sayısını düşününce günlük 10 milyon verdiğiniz rakamın inandırıcı gelmediğini belirteyim Facebook deseniz eyvallah der sesimi çıkarmam,demişsiniz ki fotoğrafın bakılma ve yorumu exp.girmeyi etkiliyor bende diyorum ki etkilemiyor.Sizin fotoğrafınız exp.girmeden ki hemen önceki bakılma sayısı nedir 50-200-300-1200 hangisi ,mesala 50-600 bakılma sayısında yorumda en fazla 10-15 exp girdimi girdi.Nice fotoğraflar var kişinin bakılma sayısı 2.güne girmeden 70 bin ,yorum 200 civarı aldığı fav 5.bine dayanmış.fotoğraf şahane ve bu yazdığınıza göre bunun girmesi gerekiyor değil mi ama girmemiş takipçi sayısının çok fazla olmasından dolayısıyla beğeni sayısı çok çok yükselmiş ,denk gelmedi giremedi ondan önceki fotoğraflar yine şahane exp.girmiş mi diye bakıyoruz çok ender exp.girenlerin sayısı ee bakılma sayısı ve yorum önemliydi hani.Takipçi sayısı acayip rakamlara ulaşan bir kaç kullanıcı var (isterseniz isimde verebilirim) 3 yıl bilgisayar başından kalmadan sadece flickr ile uğraşsam o kişiyi takipçi ve favde yakalamamın imkanı yok kullanıcı 2-3 saat içerisinde 4 bin-5 bin fav'ları görüyor yapılacak yorumları da az çok tahmin edersiniz bakıyorum exp. giren fotolarına yine az ee hani bu etkenlere bağlıydı,bunları gözününe alarak yazdıklarınızın bir kısmı hariç katılmam mümkün değil.In exp.-exp yönetici kısmına katılıyorum.

Yazınızın en başındaki '' Yanılıyorsunuz gülücük'' kısmına geliyorum.Yanılıyormuyum yoksa yanıldığım noktalar mı var.Siz ''yanılıyorsunuz'' yazmışsınız size göre ilk yorumumda tamamen yanılıyorum ki yukarıda algoritmayla ilgili açık kapıda bırakmışım (açıkça ortada)Siz daha önce bu fotoğraf da ne öyle exp.girmeyi hakediyor mu ee bu fotoğrafda girermi tarzında ve ee benimkide iyi değil ama girmiş vs. gibi yazdığınız mesajları hatırlıyorsunuzdur çok uzakta değil zaten konu ,oradaki konuda ve bu konuda hakeden fotoğraflar hakettiğini alamıyor,exp.girmeyi haketmeyen bir çok fotoğraf var dediğiniz halde bu yazının katıldığınız yönlerini belirtmemek ile samimi olmadığınızı yada konuyu okuyup anlamadığınız düşüncesi oluştu bende.Çünkü direk katılıyorum demesenizde dolaylı olarak katıldığınız ortada. Algoritma-hakeden-haketmeyen-piyango katılmıyor musunuz ?

Exp.girmek için fotoğrafları ilk gün hiç gruba eklememek demek istediniz herhalde bu tavsiye güzel olmuş,bende 5-6 ay önce görseydim denerdim belki işe de yarayabilirdi bilemiyorum ama ilk mesajımdada yazdığım gibi artık o olaylara girmiyorum yukarıda hiçbir flickr grubu takip etmediğimi ve grublara fotoğraf yüklemediğimi yazmıştım o nedenle fotoğraf yüklemeyişim exp girer mi acaba ilgili değil girmesede çok önemi yok,girsede heyyy exp. girdi alooo gibi duyurular yapmayada ihtiyacım yok yapmadım da yapmayacam da inşallah.

Amatörüm az çok fotoğraf çekmeye çalışıyorum,çektiğim fotoğrafı gerçekten de beğenirsem hmm bu sefer olmuş diyebiliyorum ve bunların sayısı şimdiye kadar çektiğim binlerce fotoğraf arasından gerçekten çok çok az mesala Ara Güler'e sorsak sen daha fotoğraf çekmemişin de diyebilir,haliyle yol daha çok uzun,heves devam ettikçe ömür yettiğince.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Pzr Oca 10, 2016 1:39 am

Algoritması karışık. Takipçi sayısı çok etkiliyor tabii ki. Fazla takipçisi olanın girme şansı daha düşük. O kadar ayrıntısına girmek istemedim. Zaten ((görüntülenme sayısı + favori + yorum) / Takipçi sayısı) gibi basit bir hesaplama yöntemi olsaydı girip girmeyeceğimizi hesaplardık. Fotoğrafınızda aktivitede bulunanlar arkadaşınız mı değil mi, sizi fotoğrafınızla yakın puanda bulunan fotoğraflarada aktivitede bulunmuşlar mı? Bulunmuşlarsa sizinkine kıyasla nedir? Onların ilgi alanları sizin fotoğrafla uyuşuyor mu yoksa farklı tarz seviyorlar ama yine de sizinkini beğenmişler mi? Gibi onlarca kriteri varmış. Bir seferinde araştırmıştım. Tabi bilinmeyen kriterler de var. Explore'a giren birinin sonraki 1 hafta falan tekrar girmesi de zorlaşıyor. Bunun sebebi ise sürekli aynı insanların girmesini engellemek.

Yanılıyorsunuz dediğim şey algoritma olmadığını belirtmeniz. Benim aklımda 10 diye kalmış ama şimdi baktım ve günde 2 milyon fotoğraf yükleniyormuş. Bu da insanlar için yüksek bir sayı.

Ben gayet sakin ve seviyeli olduğumu düşünüyorum. Niye böyle agresifleştiniz anlamadım. Benim çok damarıma basılmadıkça kimseye saygısızlık yapmam ve yardımsever biriyimdir. "Benim fotoğrafım explore'a girse de gelip burada heyy exp girdim demem, senin kadar düşmedim" demeye getirmişsiniz herhalde olayı. Ben kendi fotoğrafımı öne çıkarmak için söylemedim exp'e girdiğimi. Ciddi'nin fotoğraflarının daha iyi olduğunu belirtmek için söyledim. Bunun beğenmişlik/reklam değil tam tersi bir davranış olduğunu düşünüyorum. Siz istediğinizi düşünmekte serbestsiniz tabi. Ben bildiklerimi en açık ve saygılı şekilde aktarırım. Sizin algoritma konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüp birşeyler yazdım. Keşke yazmasaymışım gereksizmiş. Herkese iyi forumlar.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzr Oca 10, 2016 2:07 am

Arkadaşlar azıcık gerilim iyidir. Foruma can verir :) Yanlış anlaşılmalar da olur, insanız, gün içi hatta bir dakika evvel canımızı sıkan veya aklımızı kurcalayan birşeyler olur, yanlış yazarız-düşünürüz-tam ifade edemeyiz falan. Konuşa konuşa hallederiz. Benim hiç bu detayları araştırmadığım bilgiler verdiniz mesela. "Forum"un forum olmasının en gerçekçi yanı bu. Burada olayı kişisele götürmeyip herkes bildiğini söylese(söylemiş olsa yada söylediğini kabul etse) bence bir gerilim de doğmaz. Bilgi , fotoğraf sebebi ile aramızda problem olmamalı diye düşünüyorum. Fotoğraf nasıl bizi birbirimize ters düşürebilir ki ?! Hani ancak birimizin fotoğrafını çalar isek olabilir. Bunun ötesinde bence gerilim yaratamamız gerek.
-
-

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Pzr Oca 10, 2016 2:13 am

goodie yazdı:

Bana saygısızlık yapmışsın demeye getirmişsiniz olayı,son paragrafın son cümleleri yazılmamış olsaydı samimi yazdığınıza inanacaktım.Sizinde ,bana yazdığınız gibi sakin olmadığınız ortada.Biraz forumun sayfalarını karıştırırsak alındığınız noktanın sadece bu sayfa ile sınırlı olmadığı da ortada.Gerçi orası beni ilgilendirmez o da ayrı konu.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Pzr Oca 10, 2016 2:17 am

ciddibiri yazdı:

Ciddi, gerilim olmamasının imkanı varmı ki daha burası fotoğrafçılık sitesi burada da olur heryerde olur.Diğer forumda yakın zamanda olmadımı ne gerilimli mesajlar yorumlar oldu.Yöneticisin kontrolü elden bırakmayacaksın artık :)

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzr Oca 10, 2016 2:25 am

Valla ben kişilerin kendilerinin kontrolünü kaybetmesine karşı "yönetici" değilim :) Mümkün olsa da size bir çay molası verse idim, şöyle uzak ve ayrı masalarda birer çay içip şu sayfadaki gerilimden bir uzaklaşıp başka bir hava solusaydınız. Hakemlik falan yapacak değilim. Dediğim gibi konu bir xplorer , bilen bildiğini söylemiş bunun için bir gerilim çıkıyor ise kendiniz kendinize gelmesini becerin bence. Çocuk yok herhalde aramızda ki bir yol göstericinin desteğine ihtiyaç duysun. Rica ediyorum... Faydası olur mu bilmiyorum...
-
-

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Pzr Oca 10, 2016 2:37 am

ciddibiri yazdı:

İnsanlar evet burada haklısın,fakat burada katılmıyorum tarzında yazmadığı sürece gerginlik çıkmaması zor,o kadar zaman ayırıp yazı yazıyorsun ''yokkk öylleee değil olmamışş ama'' tarzı yaklaşımlarda hoş değil.Kendime baktığım zaman yanlış yazdığım yerler olduğunun farkına vardığım gibi karşı tarafta farkına varsın ki seninde söylediğin gibi konu normal seyrinde ilerlesin.Hala da farkına varılamıyorsa konu uzar da uzar ,esas konu dağılır gider.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir