Olympus 12-100mm f4 Pro incelemesi

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Dikkat ! Olympus markasının üretmiş olduğu lensler hakkında paylaşımlar yapalım lütfen...
ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Olympus 12-100mm f4 Pro incelemesi

Mesajgönderen ozturert » Prş Eki 12, 2017 4:58 pm

Bu incelemeyi nihayet bitirdim. Bol bol karşılaştırma ve örnek fotoğraf da var incelemede:

http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=6100

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Olympus 12-100mm f4 Pro incelemesi

Mesajgönderen Ubeyd » Prş Eki 12, 2017 7:58 pm

Klasik Türk erkeği olarak özeti okudum sadece :)

Leica 12-60mm f/2.8-4 lensini denediniz mi?
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Prş Eki 12, 2017 8:34 pm

ozturert yazdı:Bu incelemeyi nihayet bitirdim. Bol bol karşılaştırma ve örnek fotoğraf da var incelemede:

...

Ellerinize sağlık hocam. Bir çırpıda okudum ve diğer yazılarınız gibi, birkaç kere daha okuyup iyice sindireceğim ileriki zamanlarda.
Bu lens ilk çıktığında çok rağbet görmeyeceğini düşünüyordum. Zira sabit diyaframlı olması büyük avantaj olmsasına rağmen, bu max. diyafram değerinin 4.0 olması canımı sıkmıştı açıkçası. En azından 25mm'ye kadar 2.8 kullanılabilecek 2.8-4.0 bir lens olsa, daha kullanışlı olur diye düşünmüştüm. 25+ odak üzaklığı için tamam diyebilirim ama böyle bir yatırım yapıp (ki cidden yatırım), geniş açılarda 4.0 diyaframa mahkum olma fikri biraz midemi bulandırıyor. Bu lense sahip olup, bir de üstüne 2 tane prime lens taşıyacaksam, 12-40 + 75 kombinasyonunun daha uygun olduğunu düşünüyorum hesap yapınca. Tabii ki bu hesabı, bahsettiğim bu iki lensin tevellütlerinin eski olmasından mütevellit, 2. elde daha kolay bulunabilmeleri ve 12-100 için ayırılacak bütçe ile (bu arkadaşı sıfır fiyatı ile hesaplıyorum zira 2. elde bulunabilmesini pek imkanlı görmüyorum bir süre) 12-40 + 75 alınabileceği, hatta bitçenin içine bir de 45mm sıkıştırabileceği gerçeklerini de göz önünde bulundurarak yapıyorum.
Tüm bunları söyledikten sonra IS gerçeğine geliyor konu. Dual IS işi Panasonic'te biraz daha avantajlı gibi. Zira IS'li lens seçeneği Panasonic'te daha geniş. Hatta boklu 14-42 kit lenste bile var. Olympus'ta ise seçenekler bi'hayli kısıtlı. Bildiğim kadarı ile bu lensten hariç bir de 300mm var. Bu da bu arkadaşı, sistemin tek geniş aralıklı IS'li lensi konumuna getiriyor. Saymış olduğunuz diğer tüm avantajları ve güzellikleri bir yana koyarak söylüyorum; bu lenste IS olmasaydı ya da IS'li başka alternatifler de olsaydı (misal 12-40'ta da IS olsaydı), bu kadar tercih edilebilir bir seçenek olarak görünmeyecekti (bence).
Ya da size sorayım; bahsettiğim koşullarda fikirleriniz aynı olur muydu?
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Eki 12, 2017 9:22 pm

Baştan sona okudum. Çok ayrıntılı ve başarılı bir inceleme.Teşekkür ederim.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Prş Eki 12, 2017 11:02 pm

castrobey yazdı:
ozturert yazdı:Bu incelemeyi nihayet bitirdim. Bol bol karşılaştırma ve örnek fotoğraf da var incelemede:

...

Ellerinize sağlık hocam. Bir çırpıda okudum ve diğer yazılarınız gibi, birkaç kere daha okuyup iyice sindireceğim ileriki zamanlarda.
Bu lens ilk çıktığında çok rağbet görmeyeceğini düşünüyordum. Zira sabit diyaframlı olması büyük avantaj olmsasına rağmen, bu max. diyafram değerinin 4.0 olması canımı sıkmıştı açıkçası. En azından 25mm'ye kadar 2.8 kullanılabilecek 2.8-4.0 bir lens olsa, daha kullanışlı olur diye düşünmüştüm. 25+ odak üzaklığı için tamam diyebilirim ama böyle bir yatırım yapıp (ki cidden yatırım), geniş açılarda 4.0 diyaframa mahkum olma fikri biraz midemi bulandırıyor. Bu lense sahip olup, bir de üstüne 2 tane prime lens taşıyacaksam, 12-40 + 75 kombinasyonunun daha uygun olduğunu düşünüyorum hesap yapınca. Tabii ki bu hesabı, bahsettiğim bu iki lensin tevellütlerinin eski olmasından mütevellit, 2. elde daha kolay bulunabilmeleri ve 12-100 için ayırılacak bütçe ile (bu arkadaşı sıfır fiyatı ile hesaplıyorum zira 2. elde bulunabilmesini pek imkanlı görmüyorum bir süre) 12-40 + 75 alınabileceği, hatta bitçenin içine bir de 45mm sıkıştırabileceği gerçeklerini de göz önünde bulundurarak yapıyorum.
Tüm bunları söyledikten sonra IS gerçeğine geliyor konu. Dual IS işi Panasonic'te biraz daha avantajlı gibi. Zira IS'li lens seçeneği Panasonic'te daha geniş. Hatta boklu 14-42 kit lenste bile var. Olympus'ta ise seçenekler bi'hayli kısıtlı. Bildiğim kadarı ile bu lensten hariç bir de 300mm var. Bu da bu arkadaşı, sistemin tek geniş aralıklı IS'li lensi konumuna getiriyor. Saymış olduğunuz diğer tüm avantajları ve güzellikleri bir yana koyarak söylüyorum; bu lenste IS olmasaydı ya da IS'li başka alternatifler de olsaydı (misal 12-40'ta da IS olsaydı), bu kadar tercih edilebilir bir seçenek olarak görünmeyecekti (bence).
Ya da size sorayım; bahsettiğim koşullarda fikirleriniz aynı olur muydu?

12-100'e alternatif olarak 12-40 ve 75mm iyi seçim aslında. 12-100'ün avantajı tak-çıkar yapmamak. Fiyat konusu Türkiye'de büyük sorun artık. 12-40 ve 75mm'nin avantajları ikinci elde bulunuyor olmaları ve bu yüzden Dolar/TL artışından hala çok etkilenmediler (aslında onların da ikinci elleri biraz artmış geçen seneye göre). 12-100mm biraz yeni, biraz süre geçince uygun fiyatlı ikinci eller de piyasaya gelir.
Geniş açıda f4 çoğu zaman yeterli. f2.8-4 farkı da hareketi dondurmak için faydalı sadece çünkü hareketsiz sahnelerde IS bu açığı çoktan kapatıyor.
Panasonic'teki IS sistemi de iyi, yalnız onda da gövde+lens anca Olympus'taki gövdenin başarısına geliyor. Olympus'teki gövde+lens IS başarısı şu anda rakipsiz.
Bu lensin en büyük avantajı, sonuç kısmında da yazdığım gibi, her açıda her diyaframda çok yüksek performans vermesi. Yani mesela Nikon 28-300mm ya da Sony 24-240mm gibi 1-2 durak kapatmak gerekmiyor, alet daha f4'te çok çok iyi ve bu performansını 100mm'de bile koruyor.

“Olympus m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir