Sokak Fotoğrafçılığı İçin Hangi Lensi Önerirsiniz?

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Dikkat ! Olympus markasının üretmiş olduğu lensler hakkında paylaşımlar yapalım lütfen...
salih
Müdavim Üye

Re: Sokak Fotoğrafçılığı İçin Hangi Lensi Önerirsiniz?

Mesajgönderen salih » Pzt Nis 02, 2018 5:07 pm

Razer yazdı:
salih yazdı:Sokak'ta insanları fotograflıyacaksanız (doğal hallerini) bence sabit odaklı lens yerine değişken odaklı lens bakmak daha faydalı.
100 mm ile çektiğim amca beni görünce bastonunu kaldırdı kızarak, gerçi bastondan başka birseyde kaldıracak mecali yoktu:)

Evet aslında ben de o şekilde düşünüyorum. Ülkemizde tepki alma riski var mı? Evet var. Ben bile bazen beni fotoğraflayan birini görünce "hayırdır birader niye çekiyorsun?" moduna girebiliyorum. Kendimden pay biçecek olursam karşımdaki kişilere hak vermekteyim. :)

Bu bilgiler ışığında, ne gibi bir lens önerirsiniz?

Çok iyi bir tak-gez lensi olarak en iyisi 12-100 f4 pro biraz pahalı.
1.Olympus 12-100 f4 pro (bende bu lensi kullanıyorum) her mm de sabit odaklı lens kalitesi verir, tartışmasız tüm sistemler icinde en iyi 2 tak-gez lensinden biridir.
Fiyat olarak 4500 tl civarında, boyut olarak biraz büyük olur kendisi.
2.Panasonic 14-140 f3.5-5.6 ois 12-100 f4'e en büyük alternatif 2. el olarak 1500 tl civarı bulunabilir, boyut olarak gayet makul seviyelerde taşınmasında herhangi bir sıkıntı olmaz.

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Re: Sokak Fotoğrafçılığı İçin Hangi Lensi Önerirsiniz?

Mesajgönderen Razer » Pzt Nis 02, 2018 5:36 pm

salih yazdı:
Razer yazdı:
salih yazdı:Sokak'ta insanları fotograflıyacaksanız (doğal hallerini) bence sabit odaklı lens yerine değişken odaklı lens bakmak daha faydalı.
100 mm ile çektiğim amca beni görünce bastonunu kaldırdı kızarak, gerçi bastondan başka birseyde kaldıracak mecali yoktu:)

Evet aslında ben de o şekilde düşünüyorum. Ülkemizde tepki alma riski var mı? Evet var. Ben bile bazen beni fotoğraflayan birini görünce "hayırdır birader niye çekiyorsun?" moduna girebiliyorum. Kendimden pay biçecek olursam karşımdaki kişilere hak vermekteyim. :)

Bu bilgiler ışığında, ne gibi bir lens önerirsiniz?

Çok iyi bir tak-gez lensi olarak en iyisi 12-100 f4 pro biraz pahalı.
1.Olympus 12-100 f4 pro (bende bu lensi kullanıyorum) her mm de sabit odaklı lens kalitesi verir, tartışmasız tüm sistemler icinde en iyi 2 tak-gez lensinden biridir.
Fiyat olarak 4500 tl civarında, boyut olarak biraz büyük olur kendisi.
2.Panasonic 14-140 f3.5-5.6 ois 12-100 f4'e en büyük alternatif 2. el olarak 1500 tl civarı bulunabilir, boyut olarak gayet makul seviyelerde taşınmasında herhangi bir sıkıntı olmaz.

Teşekkür ederim. Fiyatlar biraz yüksek. Normal tabi bu tarz sofistike lensler için. Birşey diyemeyiz. Olmadı başlangıç olarak biraz daha makul lenslerle takılıp, sonraki süreçte lens çeşitliliğine gidebilirim. (12-50 gibi) Hatta 2. el piyasası uygun olan retro lensler dahi önerebilirsiniz.
Web Sitem: Japonya Notları
Flickr Adresim: GC
Gövde: Olympus M43
Lens: 17mm, 14-45mm

“Olympus m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir