Kucuk bir sorunum var

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

furkanph
Isınmaya Başlayan Üye

Kucuk bir sorunum var

Mesajgönderen furkanph » Prş Eki 15, 2015 3:51 pm

E-p3 kullaniyorum ve manuel modda poz telafisini otomatik olarak makine yapiyor. Bunu duzeltme sansim var midir ?

Kullanıcı avatarı
hakki
Isınmaya Başlayan Üye
İletişim:

Re: Kucuk bir sorunum var

Mesajgönderen hakki » Prş Eki 15, 2015 4:21 pm

Her zaman mı? Normalde manual modda pozlama telafisi olmaz. Auto Exposure Bracketing ve Exposure Shift özelliklerini kontorl edebilirsiniz.

furkanph
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen furkanph » Prş Eki 15, 2015 6:03 pm

hakki yazdı:Her zaman mı? Normalde manual modda pozlama telafisi olmaz. Auto Exposure Bracketing ve Exposure Shift özelliklerini kontorl edebilirsiniz.

Aeb yi kontrol ettim kapali. Exposure shifti bulamadim.Sorun devam ediyor.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Eki 15, 2015 11:50 pm

M'de yapar zaten bence o normal bir durum A ve S'de yapmaz bu hareketi.
hakki yazdı:Her zaman mı? Normalde manual modda pozlama telafisi olmaz. Auto Exposure Bracketing ve Exposure Shift özelliklerini kontorl edebilirsiniz.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

furkanph
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen furkanph » Cum Eki 16, 2015 1:48 pm

ciddibiri yazdı:M'de yapar zaten bence o normal bir durum A ve S'de yapmaz bu hareketi.

Yapmamasi gerekmez mi ? Ben 30sn ve f3.5 ta yildiz fotografi cekmeye kalkinca poz telafisi -3 oluyor. A ve S modunda zaten mumkun degil 30sn ve f3.5

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cum Eki 16, 2015 2:17 pm

furkanph yazdı:
ciddibiri yazdı:M'de yapar zaten bence o normal bir durum A ve S'de yapmaz bu hareketi.

Yapmamasi gerekmez mi ? Ben 30sn ve f3.5 ta yildiz fotografi cekmeye kalkinca poz telafisi -3 oluyor. A ve S modunda zaten mumkun degil 30sn ve f3.5

Yapmazsa yanlış. Sizin mesela iso 100, f/5.6 ve 1/100sn ayarlarınız var diyelim. Fotoğrafın makinenin ışık ölçerine göre doğru pozlanması için ise değerlerden birini 4 katına çıkarmanız lazım diyelim. Bu durumda pazometre -2 olarak gözükecek. Yani makine size diyor ki "manuel moda alıp kontrolü bana bırak dedin ama ışığı ayarlayamadın be adam! Bu ayarlarla çekersen fotoğrafın 2 durak düşük pozlanmış olarak çıkacak. O yüzden diğerleri sabit kalacak şekilde iso 400 veya f/2.8 veya 1/25 saniye yaparsan pazometre sıfırlanacak ve benim ışık ölçerime göre doğru olacak. Ya da uğraşmayayım dersen A veya S moduna al, ben pazometreyi sıfır olacak şekilde ayarlarım."

M modunda telafi olmaz. Telafi, makinenin ölçtüğü ışığa göre yaptığı ayarları artırmasını veya azaltmasını söylemek demektir. Yani "bana olduğundan daha karanlık veya daha aydınlık fotoğraf ver" demek için kullanılır telafi. Bu da P, A, S modlarında olur. M modunda ise pozlamayı etkileyen tüm ayarlamalar (iso, diyafram ve perde hızı) sizin kontrolünüzde. Makine nasıl karışsın pozlamaya?

furkanph
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen furkanph » Cum Eki 16, 2015 9:19 pm

Ama bu manuel mod. Ben zaten 2 durak az veya fazla pozlamak istedigim icin geciyorum bu moda, istemesem A ve S de kullanirim zaten. Makine sadece uyarmiyor ki fotografa karisiyor bunu kapatmak icin bir ayar olmali yani adaptorle manuel lens kullanirken aliyorum S moduna diyafram zaten lens uzerinde poz telafisi de benim elimde ve hep 0da. Benim istedigim bunu afli lenslerde de yapabilmek. Ama makine beni kendi isik olcerine gore pozlama yapmaya zorluyor.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cum Eki 16, 2015 9:52 pm

Yani siz hangi ayarı yaparsanız yapın makine kendi ayarlarıyla mı çekiyor? Iso 200 gereken yerde siz iso 400 yapınca makine 200'e alıp mı çekim yapıyor? Eğer öyleyse menüde bir ayarı vardır herhalde. Gerçi öyle bir seçenek olacağını da sanmam. O zaman M modu diye birşey olmazdı zaten.

furkanph
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen furkanph » Cum Eki 16, 2015 11:43 pm

goodie yazdı:Yani siz hangi ayarı yaparsanız yapın makine kendi ayarlarıyla mı çekiyor? Iso 200 gereken yerde siz iso 400 yapınca makine 200'e alıp mı çekim yapıyor? Eğer öyleyse menüde bir ayarı vardır herhalde. Gerçi öyle bir seçenek olacağını da sanmam. O zaman M modu diye birşey olmazdı zaten.

Hayir durum oyle degil benim kast ettigim poz telafisi. Manuel modda otomatik olarak degisiyor poz telafisi. Ve bunu kapatmanin bi yolu yok anladigim kadariyla.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cmt Eki 17, 2015 12:15 am

furkanph yazdı:
goodie yazdı:Yani siz hangi ayarı yaparsanız yapın makine kendi ayarlarıyla mı çekiyor? Iso 200 gereken yerde siz iso 400 yapınca makine 200'e alıp mı çekim yapıyor? Eğer öyleyse menüde bir ayarı vardır herhalde. Gerçi öyle bir seçenek olacağını da sanmam. O zaman M modu diye birşey olmazdı zaten.

Hayir durum oyle degil benim kast ettigim poz telafisi. Manuel modda otomatik olarak degisiyor poz telafisi. Ve bunu kapatmanin bi yolu yok anladigim kadariyla.

Ben sizi tam olarak anlayamadım açıkçası. Yanlış anlamayın ama fotoğrafçılıkta yeni misiniz? Yani manuel modu tam olarak idrak edip etmediğinizi anlamaya çalışıyorum. Makinede bir deneme yapar mısınız? Makineyi sabit ışık olan bir yere koyup makinenin yerini değiştirmeden 2 adet fotoğraf çekin. Birincisini P modunda çekin. İkincisini ise M moduna alıp; diyaframı ve ve perde hızını 1. fotoğraftaki değerlerle aynı yapın, isoyu ise 1. fotoğraftakinin 2 katına çıkarın. Bu durumda pazometrenin ne gösterdiğini buraya yazar mısınız?

furkanph
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen furkanph » Cmt Eki 17, 2015 11:33 am

goodie yazdı:
furkanph yazdı:

Ben sizi tam olarak anlayamadım açıkçası. Yanlış anlamayın ama fotoğrafçılıkta yeni misiniz? Yani manuel modu tam olarak idrak edip etmediğinizi anlamaya çalışıyorum. Makinede bir deneme yapar mısınız? Makineyi sabit ışık olan bir yere koyup makinenin yerini değiştirmeden 2 adet fotoğraf çekin. Birincisini P modunda çekin. İkincisini ise M moduna alıp; diyaframı ve ve perde hızını 1. fotoğraftaki değerlerle aynı yapın, isoyu ise 1. fotoğraftakinin 2 katına çıkarın. Bu durumda pazometrenin ne gösterdiğini buraya yazar mısınız?

Fotografcilikta yeni degilim bu olayin da benim istedigim gibi olma sansi da yokmus zaten anlasamiyoruz :D

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzr Eki 18, 2015 7:31 pm

Olay bu makinaya, modele yada markaya özel bir durum değil. Bakın adamın biri de şöyle diyor mesela...

" I'm using a third party lens (Helios 44-2) on a Canon 6D in Manual Mode.

The camera correctly meters for light and sets a correct ISO given the shutter speed. However I'm unable to set exposure compensation. It seems the only way to do so is to set the ISO manually.

Is there a reason why Canon doesn't allow exposure compenation in Manual mode?"

http://photo.stackexchange.com/question ... -in-m-mode
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Pzt Eki 19, 2015 12:35 am

ciddibiri yazdı:Olay bu makinaya, modele yada markaya özel bir durum değil. Bakın adamın biri de şöyle diyor mesela...

" I'm using a third party lens (Helios 44-2) on a Canon 6D in Manual Mode.

The camera correctly meters for light and sets a correct ISO given the shutter speed. However I'm unable to set exposure compensation. It seems the only way to do so is to set the ISO manually.

Is there a reason why Canon doesn't allow exposure compenation in Manual mode?"

http://photo.stackexchange.com/question ... -in-m-mode

Adam manuel modu pek anlamamış. Manuel demek pozlamayı değiştiren 2 değerin de bizim kontrolümüzde olması. Adam ise isoyu kendisi ayarlayıp diğer 2 değeri kameraya bırakıyor. Dolayısıyla kamera A veya S modundaki gibi pozlamayı sıfırlamaya çalışıyor. 8 oy alan cevap aynen benim dediğimi söylüyor. Olayı açıkladığı için başka da kimse cevap verme gereği duymamış zaten. Furkanph herhalde iso, diyafram ve perde hızı değerlerinin tamamını kendisi kontrol ediyor. Yani herşey onun elinde. Dolayısıyla pazometredeki değer de sıfırda sabit kalmıyor çünkü eksik veya fazla pozlamalı değerler seçiyor. Eğer isoyu auto seçip diyafram ve perde hızını kontrol edersek pazometre sıfırda kalacaktır. Üçünü birden biz kontrol ediyorsak sürekli sıfırda kalamaz, kalmamalı. Doğru olan bu yani.

“Olympus P serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir