EM-1 MK II Dilek Sepeti

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

EM-1 MK II Dilek Sepeti

Mesajgönderen Peremeci » Cum Nis 22, 2016 12:16 pm

Arkadaşlar, E-M1 Mk II bu yıl içinde (büyük ihtimalle yaz sonunda) piyasaya çıkacak. Bu gövdede hangi yeni özellikler olursa sizin için "alınmaya değer" olur?

Benim düşündüklerim;

1. Video kalitesinin ciddi şekilde arttırılması ve mümküse 4K video.
2. Panasonic gövdelerde olduğu gibi video modunda manuel kontrollerin olması.
3. Çift kart yuvası.
4. Daha iyi otomatik ISO ayarı. (Mesela benim elim fazla titremez, otomatik ISO'yu bir ya da iki stop geri almak isterim, başkasının eli çok titre bir stop ileri almak ister. Gövde bana en az üç stop ileri geri telafi imkanı sunsa çok iyi olur.
5. E-M1'daki phase detect auto focus özelliğinin geliştirilmesi sayesinde daha iyi bir focus takip sistemi.
Panasonic GM1
Panasonic Leica 15/F:1.7 Summilux, Lumix 42.5/F:1.7

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: EM-1 MK II Dilek Sepeti

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Nis 22, 2016 12:39 pm

Madde 1 kesin beklenen bir şey Olympus'tan artık. Pana 4K'yı kompaktlarına bile koyuyor.
Madde 2 video konusunda beklentiler var ama o kadar coşarlar mı ? Sanmıyorum ben.
Madde 3 çok ilgilendiğim bir yönü olmadığından açıkcası hiç beklemediğim bir özellik :)
Madde 4 Bu oto iso ayarı konusunda P5'te de, M10'da da ben biraz rahatsızım. Ben de dikkatli çekip daha düşük iso'yu tercih edebilmeyi çok isterdim.
Madde 5 kesinlikle katılıyorum. Diğer markalar acayip isimli ilginç AF geliştirmeleri çıkarttılar.

Bence yazılımsal yenilikler ile bizi kandırmaya çalışırlarmış gibime geliyor daha çok. Fakat hani "M1 bu yahu" der millet diye de M1 Mark II'ye illa ki donanımsal birkaç üst seviye özellik getirmeleri gerekir. Dedikoduları çıktığında TruePic VIIIINNN falan diye bir ibare görmez isek işi zor olur gibime geliyor
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Cum Nis 22, 2016 3:49 pm

Yazdıklarınıza ilave olarak
-Dokunmatik ekranı sadece ekrandan fotoğraf çekmekte değil de menü geçişlerinde de kullanma imkanı
-E-M5 ii deki gibi yüksek çözünürlüklü fotoğraf
-Gövde üzerinde AF/MF mandalı
-Gövde üzerinde Tek-Çoklu-Gecikmeli... çekim kadranı

Son ikisi ve Peremeci'nin dediği gibi çift kart yuvası ufak ama bence önemli detaylar, kullanımı acayip kolaylaştıracak şeyler

Otomatik iso kısmındaki şikayetleri tam anlayamadım, zaten alt ve üst limit belirleyip istediğimiz aralıkta otomatiğe almıyor muyuz?
Ben 200-1600 arası otomatikte kullanıyorum, isteyen 800-6400 kullanır mesela
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Nis 22, 2016 4:31 pm

Benim düşündüklerim;

Madde 1. Video ile hic isim yok. Hatta bana kalsa 2 ayri model cikartip video ozelligi olmayani ucuza satsalar.
Madde 2. Bu konu benim ilgim disinda.
Madde 3. Çift kart yuvası olabilir ama olmazsa olmaz degil.
Madde 4. Bu konuda tamamen size katiliyorum.
Madde 5. Bu konuda tamamen size katiliyorum

Ubeyd beyin dusunceleri konusunda
- Dokunmatik ekran ciddi gelistirmelerin yapilmasi gerekiyor

İlave olarak
- Elektronik bakactan baktigim noktaya AF yapmasini istiyorum
- Ben en az 22 - 25 Megapiksel sensor ve buna ilave olarak yuksek cozunurluluk ozelliginide cok suratli olup tripod suz kullanimasini istiyorum
- Odak yiginli cekimin daha gelistirilmisini istiyorum.
- M-1 in su anki boyutunun buyumemesini istiyorum
- Pil performasinin en az 700 karelere cikartilmasini istiyorum
- manuel lens kullanim ozelliginin daha gelistirilmesini istiyorum
- GPS ozelligini istiyorum
- Daha kaliteli bir flas istiyorum hatta mumkunse makinaya entegre olsun.
- Govde kalitesinin daha arttirilmasini istiyorum. Ozellikle siyah renkli govdelerin boyasi siyriliyor.
- Govde agirliginin daha dusurulmesini istiyorum
- Elektronik vizorun cok kaliteli olmasini istiyorum. Cunku ben vizor kullanmadan fotograf cekemiyorum. Saniyorum ozurluyum.
- Bir button grip istiyorum bu grip in ustundeki tum dugmelerin ozelliklerinin kullanicilarin atamasini istiyorum. (en az 10 dugme)
- Govdedeki IS ozelliginin daha da gelistirmesini istiyorum
- Fiyatinin da 1.000 USD olmasini istiyorum
- Kaliteli bir canta (12-40 F 2.8 pro lensi kullanilacak boyutta) istiyorum

cok sey mi istiyorum ?
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Osman ERMIS
Müdavim Üye

Mesajgönderen Osman ERMIS » Cum Nis 22, 2016 8:20 pm

M1 ilgi alanımda olmadığı izin bir şey istemiyorum. Ama ucuz olursa pen F nin fiyatına etkiler belki. Küçük gövdeye daha çok seviyorum.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
OLYMPUS OMD E-M5 markII 12 40mm pro
Olympus m10 14-150mm
Panasonic 20mm 1.7
Olympus 45mm 1.8

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Cum Nis 22, 2016 10:49 pm

Ubeyd yazdı:Yazdıklarınıza ilave olarak
-Dokunmatik ekranı sadece ekrandan fotoğraf çekmekte değil de menü geçişlerinde de kullanma imkanı
-E-M5 ii deki gibi yüksek çözünürlüklü fotoğraf
-Gövde üzerinde AF/MF mandalı
-Gövde üzerinde Tek-Çoklu-Gecikmeli... çekim kadranı

Son ikisi ve Peremeci'nin dediği gibi çift kart yuvası ufak ama bence önemli detaylar, kullanımı acayip kolaylaştıracak şeyler

Otomatik iso kısmındaki şikayetleri tam anlayamadım, zaten alt ve üst limit belirleyip istediğimiz aralıkta otomatiğe almıyor muyuz?
Ben 200-1600 arası otomatikte kullanıyorum, isteyen 800-6400 kullanır mesela

Son iki yazdığınız özellik bence de güzel ve bazı Panasonic gövdelerde mevcut. Özellikle drive modu GF-1'de bile vardı ve çok işe yarıyordu. Umarız yeni E-M1'de görebiliriz.

Otomatik ISO konusu şöyle; kamera sizin fokal uzaklığınıza göre bir minimum shutter belirliyor ve ışık azaldıkça buna ulaşabilmek için ISO'yu arttırıyor. Bunu da "rule of thumb" denilen kurala göre yapıyor. Mesela 25mm lens kullanıyorsam, bunun FF karşılığı olan 1/50 ve üstü shutter'lar elde edecek şekilde ISO'yu ayarlamaya çaışıyor. Oysa ben stabilizasyon olmayan gövdelerde bile, bu fokal uzaklıkta 1/10'da rahatlıkla net fotoğraflar çekebiliyorum. Yani ben kamerayı öyle ayarlayabilmeliyim ki otomatik ISO'yu hesaplarken bana belirlediğim kadar stop telafi verebilsin.
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Cum Nis 22, 2016 10:54 pm

Sensör konusunda pek umutlu değilim, bu yıl çıkan diğer gövdelerde kullanılan 20 MP Sony sensör kullanılacak diye tahmin ediyorum.

Bir de önemli bir konuyu atlamışım, adam gibi kablosuz bağlantı ve Wi-Fi Direct...

RAW, JPEG, Video... Daha siz çekerken aktarabilmeli. Böylece çekime gittiğinizde çekmiş olduğunuz fotoğrafları hemen tabletinizin kocaman ve yüksek çözünürlüklü ekranında görme şansınız oluyor. Ayrıca her fotoğrafın anında bir yedeği alındığından çekimin sonlarına doğru hafıza kartınız bozulursa ağlamıyorsunuz. (Bunun başka bir çözümü için, bkz. çift kart yuvası) Kaç yıl önce çıkan Eye-Fi kartların içindeki minicik çip bunu yapabiliyorsa E-M1 da yapabilmeli bence...
Panasonic GM1

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Nis 23, 2016 5:59 am

Permeci bey haklisiniz kaliteli bir wi-fi hatta ilave BT .
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cmt Nis 23, 2016 1:55 pm

Benim beklentim ya da benim almamı sağlayabilecek özellikler;
1) Geliştirilmiş otomatik odaklama sistemi (hızlı, doğru ve takipte iyi olacak)
2) Daha iyi iso başarımı (mevcuta kötü demiyorum ama aksiyon, spor ve özellikle kuş da bu iyi olurdu. :) )
3) Çok çok daha iyi bir pil ömrü (Bu aynasızların genel problemi ama bu konuda önemli adımlar atılabilir mi bilmiyorum. Şöyle 700-800 fotoğraf çekebilsek 1 pille harika olurdu. DSLR ile 3 arazide 1 kere pil değiştiriyorum. )
4) Yeni çıkan uzun tele lensleri elime almadım ama bunlarla daha ergonomik kullanılabilsin diye daha iri bir gövde olabilir yeni E-M1 Mark II (Oly 300mm f4 pro ve Pana 100-400mm ile kullanırken. Gerçi grip de alınabilir.)
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Pzt Nis 25, 2016 12:46 am

Bir özellik daha. Çok basit ama bence önemli bir özellik. Manuel odaklama yaparken ekranda mesafe göstergesinin çıkması...

Panasonic gövdelerde bu var ve bence çok faydalı.
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Pzt Nis 25, 2016 9:02 am

Güzel dilekler ama Olympus çoktaan teknik kısmı bitirmiştir.
Şimdi bu tespit ve dileklerin bakalım ne kadarını yeni gövdede göreceğiz?
Çift kart yuvasına ihtiyaç duyan amatör kullanıcı pek olmaz.
Ama şu pil ömrü ciddi bir sorun. Fakat aynasızlarda maalesef daha iyisi olmuyor gibi..Olsa olsa 350 Shut 400 e çıkar.
E m1 halen M4/3 ün en iyi gövdesi. Daha iyisi tabii ki istenir, ama daha uzun yıllar bu gövde fazlasıyla yeter.
Yeter ki fotoğraf çekmeye zaman bulalım.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Pzt Nis 25, 2016 10:23 am

Ben Panasonic gövdeleri daha çok tercih ediyorum ama E-M1 bana göre Panasonic gövdelerin önüne geçen bir gövde oldu. Özellikle 4.0 güncellemesinden sonra...

E-M1 zaten yarı profesyonel segmentte. Birlikte çekim yaptığımız Canon / Nikon kullanan fotoğrafçıların E-M1'a nasıl hayran kaldıklarını görmelisiniz...

Şu an E-M5 MkII kontrolleriyle filan E-M1 seviyesine geldiğine göre E-M1 Mk2'nin de iyice pro gövde olma yolunda ilerleyeceğini tahmin ediyorum. Zaten Fuji filan da bu yönde gidiyor, zira profesyoneller aynasıza geçtikçe aynasız pazarda rekabet bu yönde kızışıyor.
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Nis 25, 2016 11:18 am

Olympus'un M10 serisi ile ekonomik yoldan bu tadı yaşayabilmek de güzel. Giriş fiyatı 1.900 TL. olan E-M10 Mark II bence PEN'den gövde güncellemek isteyenler için harika bir seçenek, yine ilk kez ileri düzey bir makina alacaklar için de öyle. M1'in fiyatı M5 Mark II'nin gerisine düşmüş durumda. Profesyonel bir gövde düşünenler için elbette halen çok iyi bir seçenek. M1 Mark II'yi ne kadar geç çıkartırsa o kadar iyi diye düşünüyorum. Geç olsun ama gerçekten de kayda değer yenilikler ile gelsin.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Pzt Nis 25, 2016 12:24 pm

ciddibiri yazdı:Olympus'un M10 serisi ile ekonomik yoldan bu tadı yaşayabilmek de güzel. Giriş fiyatı 1.900 TL. olan E-M10 Mark II bence PEN'den gövde güncellemek isteyenler için harika bir seçenek, yine ilk kez ileri düzey bir makina alacaklar için de öyle. M1'in fiyatı M5 Mark II'nin gerisine düşmüş durumda. Profesyonel bir gövde düşünenler için elbette halen çok iyi bir seçenek. M1 Mark II'yi ne kadar geç çıkartırsa o kadar iyi diye düşünüyorum. Geç olsun ama gerçekten de kayda değer yenilikler ile gelsin.

Kesinlikle size katılıyorum. M1 şu an için gayet yeterli bir makine. M1 kullanıcısını terfiye ikna etmek için de, pazardaki rekabetle başa çıkabilmek için de çok sıkı özellikler lazım. Açıkçası 20MP sensör ve bir kaç yeni özellik için ben MkII'yi düşünmem, MkIII'ü beklerim.
Panasonic GM1

Onur_1923
Üye

Mesajgönderen Onur_1923 » Pzt Nis 25, 2016 2:59 pm

Ufak bir dilek: Peremeci ve Sgtab1'in madde 3 diye adlandırdıkları çift kart girişine başka bir boyut kazandırmak istiyorum; CF kart girişi!
"Bu ne yav, nerden çıktı ki?" sorularını duyar gibiyim :) Adı üstünde dilek, olmayacak duaya amin demek de olsa bir CF kart girişi ne şahane olurdu. Sebebim de dileğim kadar saçma üstelik :) Yıllar önce taa Antalyalardan pek merakla aldığım hızlı mı hızlı yüksek mi yüksek hafıza kartım Compact Flash çıkmış ve bunu görür görmez "Mark 2 gelince artık" deyip kutusunda rafa kaldırmıştım, "hiç bozuntuya verme oğlum" içgüdüsüyle sanırım :)
Son söz, E-M1 Mark 2 bir bakmışız CF hafıza kartı girişi ile geliyormuş iyi mi, olur mu olur, bekleyeceğiz gâri.
"Bağımsızlık benim karakterimdir." M. Kemâl Atatük

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir