Olympus OM-D E-M1 ana konu

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
batuhanturk
Isınmaya Başlayan Üye

Re: Olympus OM-D E-M1 ana konu

Mesajgönderen batuhanturk » Prş Mar 10, 2016 12:13 am

ciddibiri yazdı:
batuhanturk yazdı:...

Ben kullanmadım FF ama Cenk Gençdiş'i bilir misiniz ? Bilmezseniz de 1 dakikalık iş google'da aratmak ve bilmek. İşte geçen yıl Cenk Gençdiş 6D'sini sattı ve M1 kullanıyor. Zaten evvelsinden beri de kullanıyordu da 6D'nin artık boşuna yatmasını istemediğinden en sonunda satılığa çıkartmıştı. Tabi kişiden kişiye ihtiyaçlar değişken olabilir, hani bir profesyonel bunu tercih etti diye herkes için bunun "Tamam" olacağını kimse söyleyemez. Benim gözlemlediğim kadarı ile de Cenk Gençdiş insan hayatını fotoğraflıyor. Sokaklar, şehirler, kültürler işte insanla harmanlanan her alanı yaşamın. Ben kendime göre ciddi anlamda makro çalışacak olsam mevcut daha yüksek megapixelli bir ürün tercih ederdim diye düşünüyorum mesela. Çünki 5-6 yılda amatör denemelerimde megapixelin bu alanda çok faydası olduğunu gördüm. 12mp.'den 16mp. sensöre geçen m43 sistemde bile bizzat gördüm. Tabi arada-sırada denk gelirsem falan makro çekmeye çalıştığımdan bunu ciddi bir eksik olarak görmüyorum. Becerebildiğim kadarına zaten yetiyor ki benim becerdiğimden fazlasına sahip olduğunu da başarılı makro örneklerinden de görüyorum. Arkadaşlar içinde galiba var mıydı FF'den geçen ? Tam anımsamıyorum da.

Cevap için teşekkür ederim , Cenk Gençdiş'i yeni tanıdım yaklaşık 2 haftadır da Facebook arkadaşıyız kendisi ile. Cuma günü Olympus'un makina tanıtımları vs varmış, makinalarıda kullandırıyorlarmış, oraya davet etti beni, kısmet ise bu cuma gidip deneyeceğim, 6D ile ilgili soruyu ona da sordum ben bir fark göremedim dedi, bakalım cuma gününden sonra buraya da ff makina kullanan biri olarak izlenimlerimi yazacağım, tekrar teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Prş Mar 10, 2016 12:25 am

batuhanturk yazdı:Herkese merhabalar, uzun yıllardır dslr kullanıyorum. Son 2 yıldır 6D kullanmaktayım, aynı zamanda fotoğrafçılık son sınıf öğrencisiyim yaş 26 arefesi. M43 sensörden 3 hafta önce haberim oldu bu da benim eksiğim, aynasız makinalara geçmeyi düşünüyordum sokak fotoğrafı çekiyorum genelde, iş içinse ürün ve bazen model çekimleri yapıyorum. Ama en zevk aldığım sokak fotoğrafçılığı, fakat Ara Güler'in dediği gibi sokakta görünmez olmak gerekiyor ki Elimdeki 6D + Batery Grip + Kocaman Lenslerim ile zor. Bir diğer zor olanda o makinayı taşımak, kar-tipi demeden makinayı alıp dışarı çıkan biriyim fakat bazen ağrılar ve hamallığı yüzünden çıkmıyorum. A7-2 serisi vardı kafamda ff olmasından dolayı , fakat sonra olympus m43ler ile tanıştım neden bilmiyorum ama sıcak geldi, bir ff cihaz kadar keskin görüntü alamayacağımı düşünüyorum teknik olarak, fakat sokakta fotoğrafın ruhu önemlidir, açıkçası düşük ışıkta iso başarımı (yüksek ışıkta hepsi başarılı zaten) renkleri (ki filmli makina renklerine hayranımdır) ve retro tasarımı ve de fotoğraf kalitesi tatmin edici geldi , tabi henüz kendim incelemedim E-M1 veya E-M5 mark2 yi, zamanında ff body dslr vs kullanmış olan üyeler var ise görüşlerini bildirmelerini rica ediyorum.. Herkese teşekkür ederim...

Ben ürün çekimi için yıllarca M43 gövdeleri kullandım, hiç bir sorun olmadı. Bir iki etkinlik çekiminde de FF kamera kullanan fotoğrafçılarla birlikte çekim yaptım, fotoğraflarım onlarınkilerle birlikte kullanıldı, göze batan bir fark yoktu.

Düşük ışıkta iki stop kadar dezavantajınız olur, bir de net alan derinliği iki katına çılar bunun dışında önemli bir fark olduğunu düşünmüyorum.
Panasonic GM1
Panasonic Leica 15/F:1.7 Summilux, Lumix 42.5/F:1.7

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Prş Mar 10, 2016 12:30 am

batuhanturk yazdı:

Tam kare bir sistem kullanmadım ancak şunu yazabilirim,genellikle sokak fotoğrafçılığı ile uğraşıyorsanız taşınabilir,küçük,dikkat çekmeyen bir sisteme geçip insanları fotoğraflamak çok büyük bir avantaj olacaktır.
batuhanturk yazdı:Herkese merhabalar, uzun yıllardır dslr kullanıyorum. Son 2 yıldır 6D kullanmaktayım, aynı zamanda fotoğrafçılık son sınıf öğrencisiyim yaş 26 arefesi. M43 sensörden 3 hafta önce haberim oldu bu da benim eksiğim, aynasız makinalara geçmeyi düşünüyordum sokak fotoğrafı çekiyorum genelde, iş içinse ürün ve bazen model çekimleri yapıyorum. Ama en zevk aldığım sokak fotoğrafçılığı, fakat Ara Güler'in dediği gibi sokakta görünmez olmak gerekiyor ki Elimdeki 6D + Batery Grip + Kocaman Lenslerim ile zor. Bir diğer zor olanda o makinayı taşımak, kar-tipi demeden makinayı alıp dışarı çıkan biriyim fakat bazen ağrılar ve hamallığı yüzünden çıkmıyorum. A7-2 serisi vardı kafamda ff olmasından dolayı , fakat sonra olympus m43ler ile tanıştım neden bilmiyorum ama sıcak geldi, bir ff cihaz kadar keskin görüntü alamayacağımı düşünüyorum teknik olarak, fakat sokakta fotoğrafın ruhu önemlidir, açıkçası düşük ışıkta iso başarımı (yüksek ışıkta hepsi başarılı zaten) renkleri (ki filmli makina renklerine hayranımdır) ve retro tasarımı ve de fotoğraf kalitesi tatmin edici geldi , tabi henüz kendim incelemedim E-M1 veya E-M5 mark2 yi, zamanında ff body dslr vs kullanmış olan üyeler var ise görüşlerini bildirmelerini rica ediyorum.. Herkese teşekkür ederim...

ozturert yazdı:

iskampavya yazdı:

Kullanıcı avatarı
batuhanturk
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen batuhanturk » Prş Mar 10, 2016 12:43 am

Cevaplar için teşekkür ederim, kafamda az çok belirginleşmeye başladı, cuma gününden sonra daha net olacaktır, yıl sonuna doğru e-m1 serisinin 2. versiyonu çıkacakmış sanırım, bir ihtimal onu bekleyebilirim, eğer beklemek yerine önümüzdeki yaz aylarını m43 ile geçirmeye karar verirsem e-m1 veya e-m5 mark ii ikilisinden birini tercih edeceğim

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Mar 10, 2016 1:37 am

Rica ederim...
M1 Mark II'den çok şey beklemiyoruz ama bütçe sorun değilse bekleyebilirsiniz tabi. Sürprizlerle de gelebilir. Yine de M5 serisi uzun süre Olympus'un gündemde tuttuğu bir seri oluyor. Hep güncellemeler ile de tazelenerek verimliliği ileri dönük üst seviyede tutuluyor. M1 de öyle ama tabi işinizi görecek ise M5+lensler ile daha ekonomik ve verimli bir sistem toplayabilirsiniz. Tabi M1 Mark II'nin sensöründe doğal olarak gelen netleme yeteneği daha iyi olur yine. Bir de bu süreçte yazılımsal olarak da gelişme gösterebilir ise bunlar için de beklenebilir.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Prş Mar 10, 2016 10:30 am

Hepsini kullandım: http://halkboyleistiyor.com/wp/
Şu anda elimde Oly EM5II, Pana GF1, Sony A3000, Canon EOS-M, Canon 7D (dünden beri), Nikon Coolpix A, Pana FZ-200 var. 5DMarkIII ve D800'ü sattıktan sonra "keşke şu anda elimde tam kare olsaydı" dediğim anlar oldu ama hemen sonra "tahminen yanımda değil dolapta olurdu" diye düşündüm.
Algılayıcı boyutu ufaldıkça performansı arttırmak için yapman gereken tek şey var: ISO'yu düşük tutmak. Bunu da titreşim azaltma veya geniş diyaframlı lenslerle yapabilirsin ki EM5II, EM5, EM1 ve kaliteli m4/3 lensler bu iş için çok uygun.

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Prş Mar 10, 2016 10:33 am

Bir de ek: Sürekli internette gördüğün efsane sokak fotoğrafları vardır ya, mesela Magnumcuların çektikleri. Şu anda piyasadaki BÜTÜN sistemler o fotoğrafları çekebilir (Pentax Q'yu kenara ayırırsak).
6D'ye 40mm f2.8 ya da sadece 85mm f1.8 takarsan da güzel bir sokak seti olur aslında. Canon'un 40mm f2.8, 50mm f1.8 lensleri ufak ve hafif.
Sonylere henüz bakma. Ben III. jenerasyonda düzelecek diye düşünüyordum ama sanıyorum bir jenerasyon daha atlamaları lazım gerçekten DSLRlara tercih edilmeleri için.

Kullanıcı avatarı
batuhanturk
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen batuhanturk » Prş Mar 10, 2016 1:17 pm

ozturert yazdı:Bir de ek: Sürekli internette gördüğün efsane sokak fotoğrafları vardır ya, mesela Magnumcuların çektikleri. Şu anda piyasadaki BÜTÜN sistemler o fotoğrafları çekebilir (Pentax Q'yu kenara ayırırsak).
6D'ye 40mm f2.8 ya da sadece 85mm f1.8 takarsan da güzel bir sokak seti olur aslında. Canon'un 40mm f2.8, 50mm f1.8 lensleri ufak ve hafif.
Sonylere henüz bakma. Ben III. jenerasyonda düzelecek diye düşünüyordum ama sanıyorum bir jenerasyon daha atlamaları lazım gerçekten DSLRlara tercih edilmeleri için.

Bende 6D'yi dolapta durduğu için satıyorum , iso başarımı tartışılmaz fakat hafif noise etkisi benim için sorun teşkil etmiyor sokak fotoğraflarında, 40mm 2.8 ve 85mm 1.8 kullandım gerçekten çok keskin lensler (sabit odaklı çoğu lens gibi). İlk başta zorlanacağım konular , pil ömrü ve elektronik vizör olacak diye düşünüyorum. A7-2 kullanan bir arkadaşım vizörden bakınca 2 stop aydınlık gözüküyor fotoğraf demişti, deklanşöre basınca daha karanlık görüntü alıyormuş.
M43 serisine geçince 24-80 e denk gelen bir lens vardı , 12-40 2.8 pro idi sanırım bu lens ile kit almayı düşünüyorum.

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Prş Mar 10, 2016 2:37 pm

12-40mm çok iyi bir lens.

suleyman.ozek
Üye

Mesajgönderen suleyman.ozek » Cum Mar 11, 2016 11:04 pm

Kullandığım M43 ve daha büyük sensörlü gövdeler:
Sony Apsc a57, a65, a77, nex-5n, nex-6, nex-7, a6000
Sony FF a99, a7
Canon Apsc 350d, 450d,
Canon FF 6d, 5dmk3
Nikon FF D600, D610, d750, d810
Fuji Apsc xt-1
Panasonic l100
Oly. m43 om-d e-m1

Meziyetmiş gibi yazdım kusura bakmayın.. Amacım ne kadar kararsız olduğumu gösterebilmek..
Son uzun soluklu setim d810 24--70 2.8 + 24.1.4 art + 50 1.4 Art ve 135 f2 idi..
Şu an ise imzamda bulunan seti kullanıyorum..
FF gövdeden vaz geçme sebebim çok yüksek maliyet, kaybetme çaldırma korkusu, ve çok dikkat çekmesi.
Ağırlığı yazmadım dikkat ederseniz çünkü benim için öncelikli olan ergonomi.. (Eşek ölüsü gibi ağırdı ama.. :D )
Bu sistemi, en azından d810 ve 24-70 2.8i bu kadar para verdim. O yüzden taşımam lazım pisikolojiisi ile sürekli taşıdım.
Ama çok büyük olduğu için çoğu zaman çıkartmadım veya sokakta birine doğrultamadım.. Sistem bu kadar kocaman olunca tatilde bile doğru düzgün foto çekemedim. Küçük bir sistem arayışına giriştim. ve d810 seti satıp 3. a6000 gövdemi aldım. Bir yandan da o forumdan bu foruma gövde ve lens bakınıp duruyordum. Bu arada bir aynalı bir aynasız kısır döngüsünü defalarca yaşadım.. Dslr pahalı ve dikkat çekiyor, apsc küçük ama mutlu etmiyordu.. Sonra bir süre ikisini birlikte kullanmaya başladım. Bu seferde ne çekiyorum ki iye kendime kızdım durdum.. Sonra bir kaç abimin, kardeşimin m43 kullandığını ve çok başarılı kareler yakaladıklarını gördüm. Onlardan gelen olumlu bildirimler ki çoğu elinden apsc ve tamkare geçmiş şu an m43 kullanarak mutlu olan kişiler beni m43 yoluna soktu. Hem him Olympus kullanmamıştım.. :) Uygun fiyata denk getirdiğimi düşününce bir om-d e-m1 ve 12-40 2.8 ile m43 maceram başladı.. Işık varken tüm gövdeler coştuğu için akşam oda ışığında a6000 ile m1 karşılaştırması yaptım ve omd nin a6000 den kesinlikle geri kalmadığını hatta daha hızlı ve doğru odakladığını gördüm. (Şimdiye kadar odak kaçırdığına şahit olmadım..) Ve a6000 ile yollarımı ayırdım.. M1 in gövde kullanım kolaylığı ve ergonomisini çok beğendim.. Hele grib ile d810 veya m3 kadar mutlu etti beni.. Gribi sök aynasız, tak Dslr.. Şahane. :) Dinamik aralığı bir Nikon olmasada bence Canon un üzerinde Sony e yakın.. Ve 16mp olması sebebi ile kırpma yapamadığım için kadraja daha çok dikkat etmemi sağlıyor. (D810 çok şımartmıştı bu konuda.) Vizörü gayet iyi, menü kısmı ve yazılımını çok beğendim. Elde stacking yapabilmek büyük nimet mesela.. Bence çok kaliteli ve eğitici bir gövde.. Gövdeden ve 12-40 dan memnun kalınca Fl600r ve 40-150 2.8 ve tc alarak seti tamamladım gibi.. m1 ve 12-40ı Sürekli yanımda taşıyorum ve sokakta insanlara çevirip rahatça fotoğraf çekebiliyorum.. Sokak için kesinlikle bir tam kare gövdeye tercih ederim..
Beğenmediğim yanları da var tabii : iso 100 yok ve iso 1600 sonrası kötü ve 16 mp 36 dan sonra yetmiyor gibi. 24mp olsa güzel olurdu mesela.. m2 ile bunların da üstesinden geleceklerini düşünüyorum.. Bekleyip beraberce göreceğiz..
Olympus om-d e-m1 _/_ Olympus 12-40 2.8 pro _/_ 40-150 2.8 pro _/_ MC-14 1.4x tc _/_
FL-600R Flash _/_ Bir sürü manuel _/_ Wacom intuos pro M
https://www.flickr.com/photos/34slymn76/

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Mar 12, 2016 7:07 am

suleyman.ozek yazdı:
..

Yazmis oldugunuz bilgiler o kadar degerli ki. Bir arkadasim ilk defa iyi bir fotograf makinasi alacak cevresinin doldurusu ile FF bir govde almak istiyordu. Defalarca konustum bir turlu ikna edemedim. 6D nin fiyati da cok dustugu icin illa FF govde istiyorum inadina girdi. Sizin bu yorumunuzu kendisine yolladim umuyorum ikna olur. Ben surekli olarak yaninda olmayan fotograf makinasi atil bir sistemdir diyorum ama insanimizda bir algilama sekli var Otomobil = Mercedes/BMW, Fotograf makinasi CONIKON DSLR. Samimi bilgileriniz icin size de cok tesekkur ederim.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Mar 12, 2016 2:13 pm

suleyman.ozek yazdı:...

Dersler konusuna alayım bu mesajı. Gerçekten çok güzel yazmışsınız. Tabi ben hep diyorum, kişilerin yaşadıkları 1'e 1 örtüşmez ve bunun gibi tecrübelerin herkese aynen cuk oturacağını söyleyemeyiz. Yani insanlar düşünmesinler ki burada "Şunu al bak işine" gibi bir anafikir yok. Değil mi ? Teşekkürler böyle detaylı ve açıklayıcı yazdığınız için.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
batuhanturk
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen batuhanturk » Cmt Mar 12, 2016 3:58 pm

Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Aslında hepimizin zaman zaman atladığı bir nokta var, iyi fotoğraf demek en yüksek milyon pikselin sığdığı kare midir? Değildir elbet. Kompozisyonu, ışığı, konusu, oranı, kontrastı gibi bir çok detayı ve en önemliside ruhu içerisinde barındıran fotoğraftır iyi fotoğraf. Elbette en iyi teknolojiyi kullanmak kadar doğal bir şey olamaz ancak, teknoloji fotoğrafı bilmez, görmez, fotoğrafçı yönetir fotoğrafıda makinayı da.Tabi ki iso başarımı, netleme gibi teknolojik konuları merak ediyor ve inceliyoruz (her ne kadar sadece orta notayı kullanan biri olsam da) Ben de 6D'den m43'e geçmeyi düşünen biri olarak ve zamanında 6mp Nikon D100 kullanmış biri olarak hali hazırdaki zilyon pixellerin ve fotoğraf kalitelerinin fazlası ile yeterli olduğunu düşünüyorum, ister ff olsun ister aps-c/h veya m43 olsun.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Mar 12, 2016 8:50 pm

ResimPSAO0023 by Sandro Tasso, on Flickr
ResimFun... by Sandro Tasso, on Flickr
ResimBlue Haired Betty by Sandro Tasso, on Flickr
ResimLonely... by Sandro Tasso, on Flickr

Bu adam da türlü sistemlerden sonra m43 (M1) e gelmiş gibi görünüyor.
-
-

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cmt Mar 12, 2016 10:04 pm

Kedi de aslan gibi çıkmış :)
75mm ve 40-150 2.8 şahane lensler.

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir