olympus om-d e-m5 mark 2 netleme noktaları hakkında bir soru

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

olympus om-d e-m5 mark 2 netleme noktaları hakkında bir soru

Mesajgönderen Basri » Cmt Mar 10, 2018 4:05 pm

Merhaba
Aranıza yeni m5 mark2 alarak daha yeni katıldım iki gündür kullanma klavuzuyla cebelleşiyorum ayrıca yan unsur olarak nettede araştırma yapıyorum kısacası makinayı tanımaya çalışıyorum
sizlere sorum şu ;
Eski bi canon 70d kullanıcısı olarak bu makina tek noktadan mı netliyor yoksa bir çok noktadan netliyorda tek noktamı gösteriyor mesela 70d de bir objeyi netlemek istediğinizde o objenin uzerinde netleme başarımı na göre üç beş netleme noktası yanardı (en az) bu makinede ise neyaparsam yapim ekranın değişik yerlerinde tek nokta yeşil yanıyor acaba bendemi bi kusur var yoksa bu makinadamı bi ayarsızlık var örnek fotoyu aşağıya (başarabilirsem) koyuyorum

ResimÇiçek by Basri Koçyiğit, on Flickr
En son Basri tarafından Sal Mar 13, 2018 5:37 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

salih
Müdavim Üye

Re: Yeni Elemandan İlk soru

Mesajgönderen salih » Cmt Mar 10, 2018 4:22 pm

Bende ilk olympus'a geçtiğimde bunun gibi alışık olmadığım bir durum yaşadım, ama makineniz normal ne sizde nede gövde de bir sorun yok.

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

Mesajgönderen Basri » Cmt Mar 10, 2018 5:03 pm

tama olabilir ama benim sıkıntım çiçeklerin tamamını netlememiş çiçeklerin alt tarafları bulanık 70d de örnek aşağıda istediğim yer yani öndeki çiçeklerin tamamı net

ResimÇiçek 2 by Basri Koçyiğit, on Flickr

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Cmt Mar 10, 2018 5:23 pm

17 mm f.1.8 ile kullanıyorsunuz galiba.
1.8 diyaframda mi çektiniz fotoğrafı?

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cmt Mar 10, 2018 5:24 pm

Bu açı ile alakalı. 70d çiçekleri aynı yatay düzlemde.

Turuncu çiçek için bunu söyleyemeyiz.

Üstüne üstlük olympusta diyafram f1.8 yani en açık diyaframı kullanmışsınız.

Açık diyafram sığ alan derinliğini arttırır.

Diyafram kısıldıkça net alan artar. Tabi bunun dozunu bilmek lazım.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Cmt Mar 10, 2018 5:47 pm

biunlu yazdı:Bu açı ile alakalı. 70d çiçekleri aynı yatay düzlemde.

Turuncu çiçek için bunu söyleyemeyiz.

Üstüne üstlük olympusta diyafram f1.8 yani en açık diyaframı kullanmışsınız.

Açık diyafram sığ alan derinliğini arttırır.

Diyafram kısıldıkça net alan artar. Tabi bunun dozunu bilmek lazım.

Bende bunu demeye çalışıyordum diyaframı kısarak alan derinliğini ayarlarsanız istediğiniz yerler net olur.
Bide hocam güzel gözlem yaptınız tebrikler çiçeklerin şekilleri farklı olduğundan da kaynaklanır.

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cmt Mar 10, 2018 6:30 pm

Açıklama yapan arkadaşlara katılıyorum. Ben de 70D kullanıcısı olarak, neden o şekilde 3-5 noktadan netleme yaptığını yazayım. 70D ' de 3 farklı odaklama modu var. Single shot, AIFocus, AIServo. 1.si hareketsiz nesneler için, 2.si hareketsiz ve/ veya harekete geçebilecek nesneler için, 3.sü ise sürekli hareket eden nesneler için. Siz o çiçeği çekerken muhtemelen AIServo' da idi makina. Çünkü birden fazla odak noktası sadece o zaman yanıyor. Ben hep 2.modu kullanıyorum kuş çekerken (AIFocus) ve 19 AF noktasından hep ortadaki tek noktayı kullanıyorum. Sadece kuş çok çok yakınsa kuşun bakış yönüne göre ortadaki noktayı sağa ya da sola kaydırıyorum. Uçan kuş çekimlerinde bile tek noktayı kullanıyorum. O tek noktaya denk gelmese bile kuşu netliyor makina (AIFocus ve sürekli odaklama açık olduğundan)
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Cmt Mar 10, 2018 6:32 pm

Basri abi, çekim ekranında iken yön tuşlarından birisine basın, ekrandaki tüm netleme noktaları belirecek, sonra Info tuşuna basın, solda ufak bir menü açılacak, buradan yukarı aşağı yön tuşları ile kaç noktadan çekim almak istediğinizi ayarlayabilirsiniz.
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
amasseia
Müdavim Üye

Mesajgönderen amasseia » Cmt Mar 10, 2018 6:34 pm

Birde netleme noktalarini küçültüp büyütebiliyorsunuz. Noktalar ne kadar kucuk olursa o denli minimal bir bolgeye netleme yapiyor, noktalari buyuturseniz daha genis alana netleme yapabiliyorsunuz... Seklinde biliyorum...
https://www.flickr.com/photos/162118719@N03/

Olympus E-PL5 Mirrorless+ M.Zuiko 14-42mm+ M.Zuiko 40-150mm + Olympus mcon-p01 macro converter
Kodak Z990 Max Schneider-Kreuznach 28-840m IS
Zenith 12 CD+ Helios 44-5 mc 58m
***Vanguard Biin 21LC
***Slik Compact ii

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

Mesajgönderen Basri » Cmt Mar 10, 2018 7:00 pm

cevaplarınız için çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu uyarılarınızı dikkate alıcam yanlız şunu da belirtmek isterim şu acemi halimle canon un netlemesi daha iyiydi sanki en azından nerelere netleyebildiğini anlıyorsunuz mesela manzara fotosu çektiğimde deklanşöre birkaç defa yarım basarak en çok netleme noktası aldığımda fotoyu çekiyordum bu büyük bi kolaylıktı ama her istediğinizi bir makinada almanız mümkün değil yavaş yavaş alışacaz artık yapacak bişey yok

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Cmt Mar 10, 2018 8:06 pm

70d kullanmadım ama olympus özellikle em5 mark2, em1 veya em1 mark2 sizi asla yaniltmaz odak konusunda, hatta eski mark olmayan em5 bile odağı çoğu zaman tutturur.
Şuan iyice alıştım makinaya D7200 ve 17-50 sigma yi asla aramıyorum.

Kullanıcı avatarı
amasseia
Müdavim Üye

Mesajgönderen amasseia » Cmt Mar 10, 2018 8:25 pm

Her dünyanin yaşam tarzı, alışkanlıkları farklıdır. Canon dünyasında da makinenizi elinize aldiginizda yadirgadiniz, alisamadiniz; ısındınız, sevdiniz ve ogrendiniz...
Olympus dunyasinda da ayni olacaktir inanin. İnsan herşeye öyle cabuk alisiyor ki... Bu dünyaya da bazi seyler tuhaf gelecek, eski aliskanliklar ozlenecek belki ama en sonunda alışacak ve vazgecemeyeceksiniz...
https://www.flickr.com/photos/162118719@N03/

Olympus E-PL5 Mirrorless+ M.Zuiko 14-42mm+ M.Zuiko 40-150mm + Olympus mcon-p01 macro converter
Kodak Z990 Max Schneider-Kreuznach 28-840m IS
Zenith 12 CD+ Helios 44-5 mc 58m
***Vanguard Biin 21LC
***Slik Compact ii

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cmt Mar 10, 2018 8:31 pm

Hangi sistem olursa olsun, netleme yaptığınızda, makineniz, doğrusal uzaklığı aynı olan her noktaya netler. Mesela düz bir duvardaki herhangi bir noktaya, tam karşısından (90 derece) netleme yaparsanız, makineniz size ister 1 nokta, ister 10 nokta göstersin, duvarın tümüne, tüm noktalara netler. Nikon ile çekmiş olduğunuz fotoğrafta dikkat ederseniz, net olan çiçeklerin hepsi aşağı yukarı aynı mesafedeler. Üstelik diyafram 5.6... yani Olympus ile kullandığınız 1.8 diyafram ile aralarında 3 ⅓ stop fark (yani yaklaşık 11 kat ışık farkı) var. Tüm bu etkenleri göz önüne aldığınızda, her iki fotoğraf da gayet normal görünüyorlar.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

Mesajgönderen Basri » Cmt Mar 10, 2018 8:42 pm

Evet sizlere sonuna kadar katılıyorum zaman meselesi ama şunu samimi söylüyorum sokakta kullandığım dünyanın en dandik makinasını evde yatırdığım dünyanın en iyi makinasına tercih ederim ki elimdeki makinayı oyle böyle değil çok sevdim fikirlerinize ve samimi görüşlerinize çok teşekkür ediyorum inşallah yarından itibaren sahaya çıkıp artık pratikte tecrübe edecem

ardabaranburcak
Üye

Mesajgönderen ardabaranburcak » Cmt Mar 10, 2018 10:48 pm

Geniş alana netlemek diye bir şey yok. Geniş AF noktaları odaklanılabilecek nokta ihtimalini arttırır. Netleme sadece belli bir mesafeye yapılır. Netleme yapılan alandan ne kadar ilerisinin ve gerisinin net olacağı da "Net Alan Derinliği (Depth of Field)" ile ifade edilir. Net alan derinliğini arttırmak için diyaframınızı kısabilirsiniz (f değerlerinizi büyütebilirsiniz).

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir