olympus om-d e-m5 mark 2 netleme noktaları hakkında bir soru

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

memtil
Yeni Üye

Re: olympus om-d e-m5 mark 2 netleme noktaları hakkında bir soru

Mesajgönderen memtil » Pzr Tem 08, 2018 3:10 am

Selâmün aleyküm.
Öncelikle belirteyim
D7200 + 35mm1.8 + 11-17tokina2.8 den e-m5 mark 2 + 12-40 2.8 e geçtim hayırlısıyla, fakat netleme konusunda problemlerim var. Tek nokta odakta İstediğim yeri netlemede başarısızlık yaşıyorum. Çoklu odak seçiyorum önünde kocaman surat varken arkadaki ağaç dalında ne işin var odak :) yani ben nikonda çatır çatır çekerken, olympus da ciddi zaman kaybım oluyor. Öneriniz, yardımınız ne olabilir. Saygılar.. Birde 2.8 diyaframda tek nokta odakta çekim yaparken aldığım ışık 10/7 iken mekinenin yüz tanıma modunuda otomatik kendisi yüzü kare içine aldığında aldığım ışık 10/9 bu neden olabilir. Tekrar saygılar.
Olympus om-d e-m5 mark2 / 12-40mm 2.8

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Pzr Tem 08, 2018 5:37 am

Ve aleykum selam

Olympus makineler DSLR makinelere göre odak kararlılğı bakımından bayağı iyi :) kolay kolay netleme kaçırmaz. Tam olarak yaşadığınız sıkıntı nedir? Tek odakta yavaş mı kalıyor, yanlış yeri mi odaklıyor? Tek odak noktası dikdörtgen şeklinde mi yoksa küçük kare şeklinde mi?

Yüz tanıma açıkken tahminimce ışığı yüzden odaklı alıyorsa daha iyi netice oluşabilir, kapalı iken merkeze göredir, ya da spot ayarladıysanız ona göredir
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

ardabaranburcak
Üye

Mesajgönderen ardabaranburcak » Pzr Tem 08, 2018 6:32 am

Nikonun çoğu makinesinde seçilen odak noktasından spot ölçüm yapılabiliyor diye biliyorum. Bildiğim kadarıyla olympusta bu yok. Söylediğiniz şey bundan kaynaklanıyor olabilir.

memtil
Yeni Üye

Mesajgönderen memtil » Pzt Tem 09, 2018 12:44 am

Çok nokta odakta netleme olayı yakında olan objeyi her zaman olmasada kaçırıyor. Arkalarda netleme yakalıyor, ki en yakını baz alması lazım ilk önce bence. Ayrıca Dikdörtgen şeklinde istediğim neticeyi alamadım her zaman portrede göze netlerim çünkü.
En küçük karede sığ bir odak olduğu için bir büyük olan tek kare kullanıcam.tek kare netleme odak kaydırma ile çekim yapıcam, bu makine için sanırım bu konuda yanlışım yoktur umarım. Yüz tanıma açıkken gayet güzel ışık alırken ben yüze odakladığımda daha az ışık alıyor bunu çözemedim. Yüz tanıma açıkken beyaz dengesi vs. Ayarını kendimi değiştiriyor anlamayamdım.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Tem 09, 2018 1:58 am

Portre'de yüztanıma ve göz tanıma'yı aktive edince olmuyor mu ?
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

ardabaranburcak
Üye

Mesajgönderen ardabaranburcak » Pzt Tem 09, 2018 2:01 am

Daha önce de yazdım tekrar ediyorum en küçük karede odak sığ diye bir şey yok. Makine her zaman tek bir noktaya odaklar. Biz odaklanma ihtimali olan noktaların içinde bulunacağı alanı seçiyoruz. Net alanın derinliğini objeye olan uzaklığımız ve diyafram açıklığımız belirler.

memtil
Yeni Üye

Mesajgönderen memtil » Cum Tem 13, 2018 9:59 am

ciddibiri yazdı:Portre'de yüztanıma ve göz tanıma'yı aktive edince olmuyor mu ?

Deniyim hbr veriyim.

memtil
Yeni Üye

Mesajgönderen memtil » Cum Tem 13, 2018 10:01 am

ardabaranburcak yazdı:Daha önce de yazdım tekrar ediyorum en küçük karede odak sığ diye bir şey yok. Makine her zaman tek bir noktaya odaklar. Biz odaklanma ihtimali olan noktaların içinde bulunacağı alanı seçiyoruz. Net alanın derinliğini objeye olan uzaklığımız ve diyafram açıklığımız belirler.

Dediğinize ok. Mantık nedir ozaman en küçük kare ile büyük kare arasında.

ardabaranburcak
Üye

Mesajgönderen ardabaranburcak » Cum Tem 13, 2018 10:09 am

Makine seçtiğimiz kare içinde bir noktayı seçip oraya odaklar. Bu odak noktası genellikle makineye en yakın nokta olur. Geniş kare seçmenin avantajı da çekeceğimiz objeyi odak noktasını tekrar değiştirmeden o kare içinde farklı bir yere de alabilecek olmamız.

memtil
Yeni Üye

Mesajgönderen memtil » Cum Tem 13, 2018 12:23 pm

ardabaranburcak yazdı:Makine seçtiğimiz kare içinde bir noktayı seçip oraya odaklar. Bu odak noktası genellikle makineye en yakın nokta olur. Geniş kare seçmenin avantajı da çekeceğimiz objeyi odak noktasını tekrar değiştirmeden o kare içinde farklı bir yere de alabilecek olmamız.

Teşekkür ediyorum

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir