ACİLLLL Yardımınızı bekliyorum (Kart Sorunu)

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

ACİLLLL Yardımınızı bekliyorum (Kart Sorunu)

Mesajgönderen Basri » Pzt Nis 30, 2018 8:30 pm

Merhaba arkadaşlar
Bu gün bi arkadaşımla fotoğraf gezisine çıktık makinayı (M5 Mark2) ilk açtığımda ekran karanlık geldi kendi kendi me ulan millete gülüyorduk şimdi lensin kapağını biz çıkartmayı unuttuk diye düşünüyordumki lens kapağının cebimde olduğunu dehşetle gördüm makina ekranı çalıştığı halde simsiyahtı ne yapacağımı şaşırdım resmen bikaç defa açtım kapattım yok arkadaş banamısın demedi sonra nereden aklıma geldiyse lensi çıkartıp taktım makina kendine geldi herhalde lensi takarken tam oturtamadım diye kendimi teselli ettim ama vapur hareket ederken istediğim bikaç karedende oldum neyse dedim tam fotoğraf çekmeye başlayacaktımki lcd ekranda tarih ve saat uyarısını gördüm tarih ve saat ayarları sıfırlanmıştı neyse sakin ol diyerek hemen kafadan ayarladım tekrar besmele ile makinamı doğrulttum ve çekmeye başladım bi 20 dakka sonra makina aniden netlememeye başladı lan noluyoruz derken yine aniden düzeldi hatta bikaç defa manuel netleme yapmak zorunda kaldım sonra fotoğraf çekmeye biraz ara verdik (Çay Molası) sonra makinayı açtığımda kendi kendine bütün ayarları değişmişti tekli çekimden seri çekime geçmiş ve raw çekmiyordu ne yaptıysam seri çekim menusunu açamadım pili çıkardım olmadı kapattım olmadı lensi çıkardım olmadı sonra tepem attı biyere çarpim belki olur diye verdiğim para aklıma gelince (17mm lens dahil 3500) vaz geçtim o sinirle biraz ara verdim yine sonra açtım normale dönmüş her neyse lafı fazla uzatmıyım akşama kadar makina birkaç defa daha böyle saçmaladı ve asıl büyük süpriz akşam eve geldiğimde yaşadım hafızakartını laptopa taktığımda karın biçimlendirilmesi gerekiyormuş oysa bikaç defa çektiğim fotoları makineden bakmıştım o sinirle makinaya taktım kartı makina ne dese beğenirsiniz "KART HATASI" ne yapacağımı şaşırdım kartı şimdi ne bilgisayar görüyor nede makina delirtmeyinleyn bütün emeklere gitti güme a ben ne sert erkegim lütfen yardım edin makinadan şimdilik geçtim bari şu fotoğrafları kutarim varsa tavsiyeniz dört gözle bekliyorum

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: ACİLLLL Yardımınızı bekliyorum (Kart Sorunu)

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Nis 30, 2018 8:35 pm

@biunlu hocamız benzer bir sorun yaşamıştı; konuyu görüp yardım edecektir. Veya onun geçmiş mesajşarına bir bakın isterseniz vakit kazanmak açısından.

Geçmiş olsun.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 30, 2018 8:55 pm

Geçmiş olsun.

Bu çok farklı bir sorun. Ben kart sorunu yaşadım. Kartı pc görüyor. Gövde görmüyordu.

Kartı linux vb ortamlarda açıp fotoğrafları almaya bakın.

Ya da evde başka kompakt vb makine var mı? Onda görüp görmediğini deneyebilirsiniz.

Kısacası Windows harici çalışan bir sistem ile kartı kontrol etmeye bakın.

Sonra gövde hakkında yorum yapmaya çalışalım ama beni aşan bir konu.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

Mesajgönderen Basri » Pzt Nis 30, 2018 10:02 pm

Çok teşekür ederim
neten bulduğun bi programla fotoğraflarımı kurtardım hatta karta kayıt ettiğim taaa 70d fotolarımı bile tam çözünürlükte kurtardım inanın hayret ettim isteyen arkadaşlar olursa diye aşağıya link ini veriyorum umarım sizede faydası olur şu kadarını söyliyim bilgisayar hiç bir şekilde kartı görmüyor makina ise kart hatası diyip işin içinden çıkıyordu

Şimdi soru bu makine neden böyle aniden saçmalamaya başladı acaba karttan olabilirmi ?

https://www.warezturkey.org/29827-wonde ... overy.html

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Nis 30, 2018 10:21 pm

Geçmiş olsun...
Benim P5'de oldu geçenlerde. Aynen "Dedim kapağı unuttuk, e yook çıkartmışım" , hoo panik !.. Haa dedil lensi oturtmadık. Çıkart tak yaptım düzeldi o gün. Sonra ertesi gün yine çekiyorum bir ses geldi böyle motor czzzztt etti gibi amma elektrik cızzztt'ı na da benziyor ve görüntü yok oldu mu ! Ahan dedim gitti gövde veya lens, kesin birşey gitti derken kapattım, lensi çıkarttım ve tekrar taktım. 1 hafta önceydi. Hiçbir sorun yok gibi. Fakat o lensi acele ile çıkartıp takarken - birkaç kez de kapatmadan çıkarttım tabi. Sanırım en kötü şey bu, pinlerde elektrik var, lens ile gövde elektrik sinyalleri ile iletişim halindeyken lensi çıkartıyorsun çünki. Bir arızaya sebep verebilirim-belki de verdim de yakında çıkacak ortaya. Bakalım... Siz de böyle gövdeyi kapatmadan lens söktüğünüz oldu mu ?
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 30, 2018 10:26 pm

Yanlış hatırlamıyorsam benzeri sıkıntı arkadaşımın başına gelmişti. Dediğine göre objektif bağlantısı olan yere sıvı dökülmüştü. Ancak m5 yalıtımlı zaten. Gerçi o da nikon ff bir gövde kullanıyor ama.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

Mesajgönderen Basri » Pzt Nis 30, 2018 10:59 pm

Evet yeni sorun ;
biraz önce fotoğrafları kurtardığım karta windows ile derin format attım bilgisayar görmeye başaldı ama makina hala Kart hatası havalarında ulan dedim acaba kartmı bozuk (Hala makinaya toz kondurmuyorum) gittim diğer kartı getirdim taktım yine kart hatası velahevlevela çekmeye başladım ufaktan bende bide nikon s9100 kompakt makina var ona taktım kartları hiç bir sorun yok cayır cayır okuyor kartları bikaç foto çektim nikonla (JPG) çıkartıp taktım benim m5 mark2ye odane birden makina kartları görmeye başladı
Şimdi soru şu bu makinayı servise göndersemmi göndermesemmi ?
gödersem arızaya ne yazacaz
hadi gönderdim diyelim aksilik bu ya kutuyu da bi arkadaşa gönderdim şimdi nasıl paketlicez
kısacası tavsiyelerinizi bekliyorum ....... :(

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 30, 2018 11:11 pm

Fabrika ayarlarına alsanız gövdeyi. Gerçi denemişsinizdir.

Yollamanız gerekirse bu sayfanın linkini ekleyin :)

Uzun uzun yazın bir şey olmaz.

Pıt pıt, pıtırcık denen patlatmalı baloncuklu naylondan temin edip(ambalajcılarda) güzelce sarıp sarmaladıktan sonra uygun kutuya koyabilirsiniz.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
Basri
Üye

Mesajgönderen Basri » Pzt Nis 30, 2018 11:28 pm

Evet güzel fikir(ler) teşekkür ederim

fabrika ayarları aklıma gelmemişti hemen deniyorum

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Sal May 01, 2018 1:26 am

geçmiş olsun. benim de (lens değiştirdikten sonra özellikle) makineyi açarken ekranın önünde kapak varmış gibi kararması durumu oluyor ama lensi söküp takıp birkaç kez kapatıp açınca düzeliyor. elektronik ürünlerin mekanik ürünler kadar uzun ömürlü, evladiyelik olamayacağının ispatı işte bu sorunlar; 50 senelik analog makineyi hala açıp kullanırsın, aksayan bir yeri varsa kendin bile düzeltebilirsin ama sayısal makineler (hele artık full elektronik olan bizim aynasızlar) için 5 sene bile iyi bir süre. bu yüzden dijital çağında bu makinelerin (hatta netleme ve diyaframı otomatik olan lenslerin de) "yatırım" olarak değerlendirilmesi uzun vadede zor geliyor bana. manuel netleme halkası olmayan bir lensin af motoru bozulduysa artık çöpe mi atacağız o lensi, ne olacak onca "yatırım"? her şeyi manuel olan lenslerde öyle bir kaygı yok, malzeme desen zaten metal, evladiyelik o işte, yatırım kabul edilebilecek olan o.

neyse tekrardan geçmiş olsun. bu arada olympus'un teknik servisi çok ilgili, maillere ilk iş günü içinde dönüş yapıyorlar, moralinizi bozmayın. reset ile düzelmese bile serviste bir çözümünü bulurlar.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal May 01, 2018 4:57 am

Em5 de ve ep3 de basima gelmisti. Bir zaman sonra perde takılı kalmistinservise gitti shutter unit degisti. Size tavsiyem makinayi pc ye takın güncelleyin ve servise gonderin. Guncellemeden sonra bu tur probleler yasadim diye de not yazın mailinize. Shuttrr unit problem degil de, sensor de sorun varsa problem.. 1300 tl idi en son em5 m2 de sensor degisim masrafı...
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir