Olympus OM-D E-M10 Mark II Güncellemelimiyim ?

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Olympus OM-D E-M10 Mark II Güncellemelimiyim ?

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Sal Kas 06, 2018 5:18 pm

Ayarları resetliyor hatırladığım kadarıyla, o açıdan daha tam kendi ayarlarınızı oturtmamışken yapmanız daha iyi.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Kas 06, 2018 7:03 pm

Ayarları resetliyor, bilginize. Custom setup ayarlarınızı bir yere not alın.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Pzt Kas 12, 2018 1:58 pm

Teşekkür ederim. Daha henüz ne gibi ayarlar yapabileceğimi, fn1 2 3 tuşlarını nasıl kullanacağımı, ayarlarım 1 2 3 4 te ne gibi ayarlar yapacağımı ve bunları nasıl kullanacağımı bilmiyorum :(
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ Pancake
M.ZUIKO DIGITAL 17mm 1:1.8
Tripod: Manfrotto Pixi Evo
SD Card : Sandisk Extreme Pro 64 gb
Çanta: Think Tank Mirrorless Mover 10

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Kas 12, 2018 7:38 pm

ayarlarım bölümlerini ben de pek kullanmıyorum, en azından şu an için. orasını nasıl kullanabilirsiniz, mesela bir tanesini sokak fotoğrafçılığı için ayarlarsınız, perde sesini kapatıp c-af’yi aktive edersiniz gibi. bir tanesini de tripodla yapılan çekimler için ayarlarsınız, onda da zamanlayıcıyı kurup görüntü sabitleyiciyi devre dışı bırakırsınız gibi. daha bir çok ayar eklenebilir gece fotoğraflarında beyaz ayarını tungsten yapmaktan tutun da güneş tepedeyken çekilen fotoğraflarda kontrast ayarını kısmaya kadar. bunları hızlıca ayarlarsanız, her çekim türünde tek tek ayar yapmanıza gerek kalmaz.

fn yani fonksiyon tuşları ise bence hayat kurtarıcı. ben mesela em10 m2’de bir tanesine iso/wb ayarını, bir tanesine büyüt fonksiyonunu, bir diğerineyse 2x dij. tele dönüştürücü ayarını koydum. lenste de l-fn var hatta, ona da af alanı ayarlama tuşunu atadım. bunların hepsini de kullanıyorum, bence siz de zamanla en sık kullandığınız ayarları atayın, büyük kolaylık oluyor.

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Sal Kas 13, 2018 9:22 am

Çok teşekkürler. Ayıptır söylemesi kullanmaya çalıştım ama beceremedim. Tuşa basıyorum ama tuşa atanan özellik aktif olmuyor. Sanırım başka bir şeyler yapmam gerekli.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ Pancake
M.ZUIKO DIGITAL 17mm 1:1.8
Tripod: Manfrotto Pixi Evo
SD Card : Sandisk Extreme Pro 64 gb
Çanta: Think Tank Mirrorless Mover 10

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Sal Mar 26, 2019 9:24 am

Dijital tele dönüştürücü fotoğrafı tek tuşla 2x büyüterek croplamanızı sağlayan bir fonksiyon. Bu fonksiyonu kullanıp çektiğiniz fotoğrafın JPEG’i yine croplanmış halde çıkıyor, RAW’ı ise croplanmamış halde oluyor. Ben daha çok daha doğru odaklamak için bu tuşu kullanıyordum diyebilirim. Büyüt tuşu bu yönden daha işlevsel diyebilirsiniz, çünkü hem büyütme yapılacak odak yerini, hem büyütme oranını ayarlayıp ince odak ayarı yapma şansınız var ama bu süreç zaman kaybettirebiliyor. Örneğin en son çektiğiniz fotoğrafta 14x büyüttüyseniz mesela bir sonraki fotoğrafta büyüt’e basınca bir önceki büyütme oranını hatırlayıp yine 14x büyütüyor, zoom out yapmanız bu arada odak noktasını belki yeniden ayarlamanız gerekebiliyor bunlar hep zaman kaybı. Büyüt fonksiyonunu Dij. Tele Dönüştürücüyle aynı amaçla hatta daha bile çok kullanıyorum ama Dij. Tele Dönüştürücüyle tam merkezden 2x crop yapıp bir yakınlaşma sağlıyor, odağımı belirleyince aynı tuşa tekrar basıp orijinal boyutuna alıp fotoğrafı çekiyorum.

Büyüt fonksiyonunu da fn tuşuna atamamın sebebi vizörden çektiğim için her seferinde ekrandaki büyüt tuşunu kullanmak zorunda kalmamak. Vizörden bakarken büyüt fn tuşuna basıp kadranı döndürerek büyütmeyi ayarlamak mümkün.

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir