Olympus konusunda yardima ihtiyacim var. Fikrinizi söyler misiniz ?

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

ozkan33
Isınmaya Başlayan Üye

Olympus konusunda yardima ihtiyacim var. Fikrinizi söyler misiniz ?

Mesajgönderen ozkan33 » Prş Kas 08, 2018 11:17 pm

Öncelikle herkese Iyi aksamlar/Geceler

ben Amatör bir fotografciyim diyebilirim. Suana kadar resimlerimi Panasonic G3(14-42 mm kit) ile cekiyordum. Bana yetiyordu takii daha yeni nesil bir makine ile fotograf cekene kadar.

Öncelik olarak mediamarkt ta sony a68 denedim kamera cok hosuma gitti hizi, netlestirmesi filan. Ben bunu arastirirken sony a58 i buldum fiyat olarak daha iyiydi tam bu demisken cita hop sony a6000 gitti. A6000 mi a58 mi derken olympus un daha iyi bir kamera oldugunu, gövde icerisinde 3 ya da 5 sabitleyici oldugunu , yardimci programin ücretsiz oldugunu ögrendim. Ve fotograflari , inceledim cekilen fotograflar cok hosuma gitti. ve kararimi olympus almak konusunda netlestirdim. Ve benim sizden ricam sudur. Benim arasinda kaldigim hem fikir hem maddiyat kameralar ise:
om-d-e-m10 mark 2-3(14-42 mm Lens)
om-d-e-m5 mark 1-2(1 14-42m lensi ile - 2 lensiz)
om-d-e-m1 mark 1(lenssiz)

Ben yapacaklarimi belirteyim sizde bana yol gösterin.

-- Ürün Cekimi(Ayda bir-iki kez olabilir.)
-- Gece cekimleri (Cok bip olacagini sanmiyorum)
-- Doga Cekimleri
-- Aile Eglenceleri(Dügün,Nisan vb...)
-- Anlik cekimler

Simdi arkadaslar/tecrübeliler bana ne önerirsiniz.

Simdiden cok tesekkürler.

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Olympus konusunda yardima ihtiyacim var. Fikrinizi söyler misiniz ?

Mesajgönderen Ubeyd » Prş Kas 08, 2018 11:21 pm

Yalıtım sizin için önemli değilse şu anda alınabilecek en uygun fiyat/performans makinesi OM-D E-M10 Mark II, illa ki yalıtım da olsun derseniz E-M1 tavsiye ederim.

4k video hariç hemen her güncel özellik var bu iki makinede.
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

ozkan33
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ozkan33 » Prş Kas 08, 2018 11:34 pm

Ubeyd yazdı:Yalıtım sizin için önemli değilse şu anda alınabilecek en uygun fiyat/performans makinesi OM-D E-M10 Mark II, illa ki yalıtım da olsun derseniz E-M1 tavsiye ederim.

Öncelikle cevabiniz icin cok tesekkürler. Yalitim eksikliginin cok büyük eksikligini hissedermiyim acaba ? Video konusuna gelecek olursak kamera da en son ne zaman video cektigimi hatirlamiyorum ama sonuc olarak panasonic g3 dan cok daha iyi cekecektir.

naboo
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen naboo » Cum Kas 09, 2018 12:15 am

Yalıtım konusunu kafanıza takmayın bence. Fotoğraf makineleri için üretilen yağmurluklar var. Onlarla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben yalıtımı olmayan makinelerimde ihtiyaç halinde yağmurluk kullanıyorum. 20-30 TL gibi fiyatlardan başlıyor. Kalitesine, şekline ve yapıldığı materyallere göre fiyatları artıyor.

ozkan33 yazdı:
Ubeyd yazdı:Yalıtım sizin için önemli değilse şu anda alınabilecek en uygun fiyat/performans makinesi OM-D E-M10 Mark II, illa ki yalıtım da olsun derseniz E-M1 tavsiye ederim.

Öncelikle cevabiniz icin cok tesekkürler. Yalitim eksikliginin cok büyük eksikligini hissedermiyim acaba ? Video konusuna gelecek olursak kamera da en son ne zaman video cektigimi hatirlamiyorum ama sonuc olarak panasonic g3 dan cok daha iyi cekecektir.
Sony SLT A77 * Canon EOS-1D * Canon EOS 70D * Olympus OM-30 * Yashica MG-1

Sony 16-50mm f/2.8 * Sigma 75-200mm f/3.8 * Samyang 500mm f/6.3 * Helios 58mm f/2.0 (K4-M6 Melez)
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 * Tokina 35-135mm f/3.5-4.5 * Yashinon 45mm f/2.8 * Mir 1B 37mm f/2.8
Rodenstock Omegaron 105mm f/4.5 * Olympus OM 50mm f/1.4 * Schneider-Kreuznach 50mm f/2.8
Meteor (5-1) 17-69mm f/1.9

Manfrotto 190CLB * CullMann Magic 1 * Manfrotto 131DDB * Manfrotto 410 * Manfrotto 222 Joystick Slik Video Kafa

Godox TT685S * Godox X1TS * Quantum R300

ozkan33
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ozkan33 » Cum Kas 09, 2018 1:45 am

naboo yazdı:Yalıtım konusunu kafanıza takmayın bence. Fotoğraf makineleri için üretilen yağmurluklar var. Onlarla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben yalıtımı olmayan makinelerimde ihtiyaç halinde yağmurluk kullanıyorum. 20-30 TL gibi fiyatlardan başlıyor. Kalitesine, şekline ve yapıldığı materyallere göre fiyatları artıyor.

ozkan33 yazdı:

"Ubeyd" bu sartlarda m10 mark 2 yi öneriyor, siz("naboo") de ayni fikirde misiniz ?

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Kas 09, 2018 7:22 am

E-M1 alın; hiç bir koşulda sizi üzmez. Başlangıç için bir Olympus 14-42 II veya Panasonic 12-32 harika olur. Devamında buradaki tavsiyelere göre lenslerinizi yükseltirsiniz.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Kas 09, 2018 8:23 am

Merhaba

Urun fotograflari sizin icin onemli ise Olympus`un bir kisim modellerinde olan yuksek cozununurluk (HI RES) modu sayesinde JPEG olanlarda 36 - 40 MP, 60 - 64 MP RAW formatinda fotograf cekebilirsiniz. (asagidaki link)
https://www.imaging-resource.com/PRODS/ ... iTECH2.HTM

Bir de uksek cozununurluk ozelliginin yaninda focus bracketing ozelligi sayesinde amator bile olsaniz urun cekimlerinde size yardimci olacak cok onemli bir ozellik. Bu ozellik her lens ile kullanilamiyor PRO lensleri kullanmak zorundasiniz. (asagidaki link)
https://www.youtube.com/watch?v=_KszxKxKokI

Bu ozelliklerin hangi modellerde oldugunu arastirip, kendi butcenize gore modelinizi belirleyebilir siniz.

NOT ILAVE VE EKSIK BILGI :
Yukarida vermis oldugum bilgide eksik yazmisim webbie arkadasimizin uyarmasi sayesinde farkettim. Focus bracketing yerine "focus bracketing ve focus stacking ozellikleri sayesinde" yazmaliydim.

/
En son sgtab1 tarafından Cum Kas 09, 2018 9:53 am tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cum Kas 09, 2018 8:40 am

sgtab1 yazdı:Merhaba

Urun fotograflari sizin icin onemli ise Olympus`un bir kisim modellerinde olan yuksek cozununurluk (HI RES) modu sayesinde JPEG olanlarda 36 - 40 MP, 60 - 64 MP RAW formatinda fotograf cekebilirsiniz. (asagidaki link)

Bir de uksek cozununurluk ozelliginin yaninda focus bracketing ozelligi sayesinde amator bile olsaniz urun cekimlerinde size yardimci olacak cok onemli bir ozellik. Bu ozellik her lens ile kullanilamiyor PRO lensleri kullanmak zorundasiniz. (asagidaki link)

Bu ozelliklerin hangi modellerde oldugunu arastirip, kendi butcenize gore modelinizi belirleyebilir siniz.

Forumdaşım, yanlış hatırlıyor olabilirim ama stacking için pro lensler gerekirken, bracketing için gerekmiyordu. Dediğim gibi, ben yanlış hatırlıyor olabilirim ama aklımda öyle kalmış.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cum Kas 09, 2018 9:40 am

hocam bildiğim kadarıyla bracketing pro lenslerle (60mm macro dahil) mümkünken, stacking için hem pro lens hem de belli başlı gövdeler gerekiyor. mesela bende em10 mark 2 ile 12-40mm pro var ve bracketing yapabiliyorum ama stacking için bu lenslere ek olarak em1, em1 mark 2 gibi gövdeler gerekiyor.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Kas 09, 2018 9:46 am

poormansmoodyblues yazdı:hocam bildiğim kadarıyla bracketing pro lenslerle (60mm macro dahil) mümkünken, stacking için hem pro lens hem de belli başlı gövdeler gerekiyor. mesela bende em10 mark 2 ile 12-40mm pro var ve bracketing yapabiliyorum ama stacking için bu lenslere ek olarak em1, em1 mark 2 gibi gövdeler gerekiyor.

he following Olympus cameras have built-in focus bracketing and focus stacking.
OMD E-M1 Mark II
OMD E-M1 (firmware version 4.0)
OMD E-M5 Mark II (firmware version 2.0)
En son sgtab1 tarafından Cum Kas 09, 2018 10:36 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Kas 09, 2018 9:49 am

webbie yazdı:
sgtab1 yazdı:Merhaba

Forumdaşım, yanlış hatırlıyor olabilirim ama stacking için pro lensler gerekirken, bracketing için gerekmiyordu. Dediğim gibi, ben yanlış hatırlıyor olabilirim ama aklımda öyle kalmış.

Merhaba

Haklisiniz eksik yazmisim aslinda focus bracketing ve focus stacking yazacagima sadece focus bracketing yazmisim. notumun altina duzeltmeyi koyacagim.

Uyardiginiz ve ilginiz icin cok tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Kas 09, 2018 10:11 am

Arkadaş uzun uzun yazmış ne istediğini bilen birisi. Valla ne cevap vereceğimi bilemedim.

Ancak şöyle bir kanı da var m1 ne kadar eski bir gövde olsa da, m1 m2 den sonra en iyi gövde yine m1 deniyor.

2000tl altına temizi bulunabiliyorsa m1 yoksa m5 m2 alın diye toparlayayım.

Odak dilimleme bracketing m5 mark1 harici tüm omd gövdelerde pro objektif olmasa da yapılıyor. Ancak odak istifleme stacking (gövde üzerinde birleştirme) pro objektifinde olsa her omd ile yapılamıyor.
Yapabilenler m1, m1 mII, m5 mII.

Bir m10 mII kullanıcısı olarak bu duruma çok bozuluyorum. :(
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cum Kas 09, 2018 11:25 am

Bu arada, Olympus Zuiko 50-200mm f/2.8-3.5 lens ve MMF-2 adaptörle bracketing yapmayı başaramadım. Araştırma yapıyorum ama net bir sonuç yok.
Eğer bir yolu varsa, bu durum EM-1'i daha çekici kılacaktır; en azından benim açımdan.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Kas 09, 2018 2:50 pm

webbie yazdı:Bu arada, Olympus Zuiko 50-200mm f/2.8-3.5 lens ve MMF-2 adaptörle bracketing yapmayı başaramadım. Araştırma yapıyorum ama net bir sonuç yok.
Eğer bir yolu varsa, bu durum EM-1'i daha çekici kılacaktır; en azından benim açımdan.

Adaptör otomatik odaklamaya izin veriyor değil mi?
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cum Kas 09, 2018 3:01 pm

biunlu yazdı:
webbie yazdı:Bu arada, Olympus Zuiko 50-200mm f/2.8-3.5 lens ve MMF-2 adaptörle bracketing yapmayı başaramadım. Araştırma yapıyorum ama net bir sonuç yok.

Adaptör otomatik odaklamaya izin veriyor değil mi?

Evet, veriyor ama forumlardan okuduğum kadarıyla phase detection ile kullanıldığından dolayı yapmıyormuş.

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir