Pro Olmayan Lenslerde Denendi, Onaylandı!

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Pro Olmayan Lenslerde Denendi, Onaylandı!

Mesajgönderen webbie » Çrş Mar 06, 2019 10:47 am

Konusu açıldı mı, bilmiyorum ama OM-D EM-1 makinenin 29 dakikalık kısıtlı video çekim özelliğini artırmak için araştırma yaparken, firmware hack ile ilgili bir konuya denk geldim. Yurtdışındaki cengaverlerden biri, Olympus firmware olayını kurcalamış ve hem video kısıtlamasını kaldırmış hem de EM-1 gibi "Stacking" yapabilen makinelerin sadece Pro ve makro lenslerle yapılan bu işlemini tüm lenslerle yapmayı sağlamış.
Konuyu baştan sona okuduktan sonra, ulusumuzun bekası için riski göze alıp, kurcalanmış firmware indirip EM-1 model makineme kurdum ve çalıştırdım. Fransızların deyimiyle "Voila!"...
Arkadaşıma ait olan 25mm f/1.8 Olympus lensle de stacking yaptım. Forumda okuduğum kadarıyla, yani konunun aslının olduğu forumda, AF özelliği olan her lensle ya da AF özelliği olan adaptörle kullanılan her AF özellikli lenste bu işlem yapılabiliyormuş.
Sırada, 30 dakikanın üzerinde video çekim işi var ama onu yapmaya üşendiğim için, gelişmeleri daha sonra paylaşacağım.
Cengaver, birçok makine için, birçok firmware üzerinde oynama yapmış. Ben 4.6 olanını kurdum. Anladığım kadarıyla, firmware içerisinde sadece kısıtlamaları kaldırmakla yetinmiş ve bu da firmware tutarlılığının bozulmasına engel olmuş.

Aşağıda yer alan makineler için, şu anda düzenlenmiş firmware serisi var.
EM-5 MKII
EM-5
EM-1 MKII
EM-1
Pen-F

Stacking özelliğinin kısıtlamasının kaldırılması, makinemi daha fazla sevmeme neden oldu diyebilirim. Benim EM-1 tercih etmemin ana nedeni stacking özelliğiydi ve şimdi tüm AF lenslerle yapabilecek olmak çok güzel oldu.

Konuya ait bağlantı: https://www.mu-43.com/threads/modified- ... sers.99804

Not: Baştan da belirttiğim gibi, eğer bu konuda daha önce açıldıysa, açan arkadaş kusura bakmasın ve konu silinsin lütfen.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: Pro Olmayan Lenslerde Denendi, Onaylandı!

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Mar 06, 2019 11:46 am

webbie yazdı:Konusu açıldı mı, bilmiyorum ama OM-D EM-1 makinenin 29 dakikalık kısıtlı video çekim özelliğini artırmak için araştırma yaparken, firmware hack ile ilgili bir konuya denk geldim. Yurtdışındaki cengaverlerden biri, Olympus firmware olayını kurcalamış ve hem video kısıtlamasını kaldırmış hem de EM-1 gibi "Stacking" yapabilen makinelerin sadece Pro ve makro lenslerle yapılan bu işlemini tüm lenslerle yapmayı sağlamış.
Konuyu baştan sona okuduktan sonra, ulusumuzun bekası için riski göze alıp, kurcalanmış firmware indirip EM-1 model makineme kurdum ve çalıştırdım. Fransızların deyimiyle "Voila!"...
Arkadaşıma ait olan 25mm f/1.8 Olympus lensle de stacking yaptım. Forumda okuduğum kadarıyla, yani konunun aslının olduğu forumda, AF özelliği olan her lensle ya da AF özelliği olan adaptörle kullanılan her AF özellikli lenste bu işlem yapılabiliyormuş.
Sırada, 30 dakikanın üzerinde video çekim işi var ama onu yapmaya üşendiğim için, gelişmeleri daha sonra paylaşacağım.
Cengaver, birçok makine için, birçok firmware üzerinde oynama yapmış. Ben 4.6 olanını kurdum. Anladığım kadarıyla, firmware içerisinde sadece kısıtlamaları kaldırmakla yetinmiş ve bu da firmware tutarlılığının bozulmasına engel olmuş.

Aşağıda yer alan makineler için, şu anda düzenlenmiş firmware serisi var.
EM-5 MKII
EM-5
EM-1 MKII
EM-1
Pen-F

Stacking özelliğinin kısıtlamasının kaldırılması, makinemi daha fazla sevmeme neden oldu diyebilirim. Benim EM-1 tercih etmemin ana nedeni stacking özelliğiydi ve şimdi tüm AF lenslerle yapabilecek olmak çok güzel oldu.

Konuya ait bağlantı: https://www.mu-43.com/threads/modified- ... sers.99804

Not: Baştan da belirttiğim gibi, eğer bu konuda daha önce açıldıysa, açan arkadaş kusura bakmasın ve konu silinsin lütfen.
Tebrik ederim vatana millete hayırlı olsun ;)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Mar 06, 2019 11:53 am

MFT ile Fuji arasında bu aralar bir tercih planım vardı. Son durumda, Fuji X-H1 alma durumum oluşana kadar, EM-1 ile mutlu bir şekilde devam edeceğim.

Kullanıcı avatarı
Ravensight
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Ravensight » Çrş Mar 06, 2019 2:08 pm

denediğiniz fotoğrafları görebilir miyiz webbie bey
Oly E-M10ii - 25mm f1.8 - 12-40 f2.8 Pro

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Mar 06, 2019 2:34 pm

Ravensight yazdı:denediğiniz fotoğrafları görebilir miyiz webbie bey

Toplantıdan çıkabilirseniz, gelip görmeniz mümkündür efenim.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Mar 06, 2019 6:44 pm

webbie yazdı:

Siz tanısıyor musunuz beyler ;)

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Mar 06, 2019 7:15 pm

karadagyan yazdı:
webbie yazdı:

Siz tanısıyor musunuz beyler ;)

Yakinen... :)

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Mar 06, 2019 10:44 pm

Ne feci bir bilgidir bu böyle. İnsanlık için büyük bira dım :) Teşekkürler... "Hack" denince hep kötü bişi gelir akla ama işte bazen hack halk için çok iyi bir şey olabiliyor. Hem de hiç öyle siber savaş falan filan da değil işte.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Prş Mar 07, 2019 8:33 am

Olympus'un gizlediği ama sıradan birinin ortaya çıkardığı özellik sayesinde, şimdi Olympus'u daha fazla seviyorum. Bu işte bir yanlışlık var.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş Mar 07, 2019 8:49 am

M10 mII vb gövdelerde de focus stackingi çalıştıran bir yazılım bulurlarsa biri haber etsin lütfen :)
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Prş Mar 07, 2019 9:58 am

biunlu yazdı:M10 mII vb gövdelerde de focus stackingi çalıştıran bir yazılım bulurlarsa biri haber etsin lütfen :)

EM-10 Mark 2'de maalesef ki video süre kısıtını kaldırıyormuş. Stacking olayında yazılımsal değil de, donanımsal bir durum olabilir.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Prş Mar 07, 2019 10:50 am

Çok güzel bir haber fakat ne kadar güvenilir bu hack'e? Bir çeşit virus ihtimali olamaz mı? Diyelim ki bu hack'i yaptık, daha sonradan Olympus'un kendi sitesinden güncelleme yaptığımız zaman örneğin mesela Olympus bunu farkedip güncellemeyi iptal edebilir mi? Sizler ne diyorsunuz bu duruma?

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Prş Mar 07, 2019 11:00 am

Esat Sanlav yazdı:Çok güzel bir haber fakat ne kadar güvenilir bu hack'e? Bir çeşit virus ihtimali olamaz mı? Diyelim ki bu hack'i yaptık, daha sonradan Olympus'un kendi sitesinden güncelleme yaptığımız zaman örneğin mesela Olympus bunu farkedip güncellemeyi iptal edebilir mi? Sizler ne diyorsunuz bu duruma?

Bağlantısını verdiğim konu aslında yeni değilmiş. Ben de oradaki deneklerden yola çıkarak kurulum gerçekleştirdim ve dünden beri sıkıntısız bir şekilde kullanıyorum. Aynı zamanda, bazı kullanıcılar daha sonra (nedenini unuttum) normal yazılıma dönüp, tekrardan bunu kurmuşlar.
Benim anladığım kadarıyla, yazılımı kurcalayan kişi sadece kısıtlama kaldırmış. Yani, herhangi bir yazılım ekleme durumu olmamış. Diğer yandan, 1.700-1.800 liraya makine alıp, benim gibi stacking meraklısı olan kişilerin bir lense 5.000 lira vermesi zor ve olabilecek en büyük aksilikte de tahminimce çözüm bulunabilir.
Her halükarda, firmanın onaylamadığı ve para kazanmak için kısıtladığı bir özelliği açmak, en azından garantisi devam eden cihazlarda bazen sıkıntı olabiliyor. Yani sıkıntının kaynağı bu değişiklik olmasa bile, firma bunu bahane edip garanti dışı sayabilir. Ancak bu durumda, Android telefonlardaki "Root" olayı ile benzer bir durum ortaya çıkıyor, ki bir dönem telefonların garanti kapsamı dışına çıkarılmasına mahkemeler en azından batıda dur dedi. Artık birçok ülkede "Root" yazılımına geçirilmiş telefon garanti dahilinde kabul ediliyor.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Prş Mar 07, 2019 11:08 am

Teşekkür ederim yorumunuz için. Yani normal yazılıma geri dönülerek tekrardan kurulumlar yapılabiliyormuş, bu iyi haber. Çünkü yeni bir güncelleme çıkarsa bu hack'in sorun yaratmasını istemem. Özellikle em1 mark 2 için 120 fps özelliğini bekliyorum, em10 mark 2'ye koyup em1 mark 2'ye koymamalarını hiç anlamıyorum. O sizin dediğiniz garanti olayına gelirsek, normal yazılıma dönülebiliyorsa o zaman garanti için herhangi bir problem kalmaz. Makine garantiye gidip dönünce tekrardan bu hack kurulabilir.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Prş Mar 07, 2019 11:16 am

Esat Sanlav yazdı:Teşekkür ederim yorumunuz için. Yani normal yazılıma geri dönülerek tekrardan kurulumlar yapılabiliyormuş, bu iyi haber. Çünkü yeni bir güncelleme çıkarsa bu hack'in sorun yaratmasını istemem. Özellikle em1 mark 2 için 120 fps özelliğini bekliyorum, em10 mark 2'ye koyup em1 mark 2'ye koymamalarını hiç anlamıyorum. O sizin dediğiniz garanti olayına gelirsek, normal yazılıma dönülebiliyorsa o zaman garanti için herhangi bir problem kalmaz. Makine garantiye gidip dönünce tekrardan bu hack kurulabilir.

Ben EM-1'de 4.6 yazılımı (Son sürüm) kullanıyorum. Zaten delikanlı yeni yazılım çıkar çıkmaz saldırmış. İçiniz nasıl rahat ediyorsa, doğru olan ona göre hareket etmektir diye düşünüyorum. Ben genelde tüm cihazları bu şekilde kurcaladığım için, benim için sevindirici bir gelişme oldu bu.

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir