Olympus OM-D E-M10 Mark II - inceleme+bilgiler

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
deepsea_man
Üye

Re: Olympus OM-D E-M10 Mark II - inceleme+bilgiler

Mesajgönderen deepsea_man » Sal May 26, 2020 1:30 pm

- Duraklatma yoksa bam-bam-bam cekıcez artık napalım :))

- Şöyle bir durum farkettim bugün; video odaklama S-AF ve C-AF de çıt çıt ses geliyor fakat M'ye geçince ses kesiliyor. Anladığım kadarıyla netlemeye çalışıyor devamlı bu ilk iki mod aktifken ve bu sesler de o yüzden geliyor. Değişik birşey ama devamlı olmuyor sanki.(17mm takılı test ettim, 14-42 EZ'de nasıl tepki verecek henüz denemedim.)

- K menüsündeymiş. "Quick sleep mode" bunu kapattım, Lcd ekran kapalı modda iken super kontrol menusü devamlı acık duruyor. Yani habire deklansöre basıp açma derdı kalktı. Gerci pili ne kadar etkıler bilemem.

- Şimdilik kalsın bakalım güncelleme..

Cevaplarınız için teşekkürler. ;)

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ugryy » Sal May 26, 2020 2:25 pm

deepsea_man yazdı:- Duraklatma yoksa bam-bam-bam cekıcez artık napalım :))

- Şöyle bir durum farkettim bugün; video odaklama S-AF ve C-AF de çıt çıt ses geliyor fakat M'ye geçince ses kesiliyor. Anladığım kadarıyla netlemeye çalışıyor devamlı bu ilk iki mod aktifken ve bu sesler de o yüzden geliyor. Değişik birşey ama devamlı olmuyor sanki.(17mm takılı test ettim, 14-42 EZ'de nasıl tepki verecek henüz denemedim.)

- K menüsündeymiş. "Quick sleep mode" bunu kapattım, Lcd ekran kapalı modda iken super kontrol menusü devamlı acık duruyor. Yani habire deklansöre basıp açma derdı kalktı. Gerci pili ne kadar etkıler bilemem.

- Şimdilik kalsın bakalım güncelleme..

Cevaplarınız için teşekkürler. ;)

Rica ederim, ben de 14-42EZ ile test ettim size yazmadan önce herhangi bir ses yok netleme sırasında.
Uyku süresini düşük ayarlarsanız bence çok değişen bi şey olmaz :) .
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

Kullanıcı avatarı
deepsea_man
Üye

Mesajgönderen deepsea_man » Sal May 26, 2020 4:04 pm

Hocam, 14-42 EZ ile bende denedim şimdi ses yok gayet iyi çekiyor ama 17mm'de yine yapıyor. AF ayarı C-AF Videoyla çok fazla işim olmaz ama takıntı işte, neden çıt çıt ses gelıyor :roll:

Bu recording volume var, kayıt sırasında mikrofon seviyesini kısıp açabiliyoruz. Onu da genellikle -5 -6 gibi tutuyorum. Mikrofonu çok hassas galiba herşeyi alıyor :)

Kullanıcı avatarı
deepsea_man
Üye

Mesajgönderen deepsea_man » Sal May 26, 2020 9:07 pm

2. madde ile ilgili olarak bugün birşey öğrendim o da bu çıt çıt sesinin tüm 17mm 1.8 lerde olduğu yönünde. Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim.. Bununla ilgili aşağıda bazı linkleri paylaşıyorum.

https://www.dpreview.com/forums/thread/4098633

https://m.youtube.com/watch?v=iRbvylEl9sU

Kullanıcı avatarı
deepsea_man
Üye

Mesajgönderen deepsea_man » Çrş Tem 01, 2020 4:59 pm

Arkadaşlar fotoğraf isimleri bazen O0001... oluyor bazen P0001... oluyor. Bu ne manaya geliyor bilen ustalar varsa yardimci olabilir mi?

sarkihalindekal
Yeni Üye

Mesajgönderen sarkihalindekal » Pzr Tem 12, 2020 12:58 am

deepsea_man yazdı:Arkadaşlar fotoğraf isimleri bazen O0001... oluyor bazen P0001... oluyor. Bu ne manaya geliyor bilen ustalar varsa yardimci olabilir mi?

P picture kısaltması olmalı, yani jpeg formatındaki fotoğraflar için. O ise orf. formatındaki yani ham(raw) fotoğraflar için olmalı.

Kullanıcı avatarı
deepsea_man
Üye

Mesajgönderen deepsea_man » Prş Tem 16, 2020 4:42 pm

Hiç raw çekmiyorum.

zafermavi
Üye

Mesajgönderen zafermavi » Cmt Eyl 12, 2020 7:23 pm

deepsea_man yazdı:Arkadaşlar fotoğraf isimleri bazen O0001... oluyor bazen P0001... oluyor. Bu ne manaya geliyor bilen ustalar varsa yardimci olabilir mi?

Renk uzayini adobe, rgb olarak degistirdiginizde isimlendirmede degisiyor.
Olympus m10 Mark 2
Oylmpus 14-42 II R
Olympus 60mm f2.8 Macro
Canon fd 50mm f1.8
Jupiter 37A 135 mm F3.5
Meyer Optik Görlitz Domi Plan 50mm F2.8

zafermavi
Üye

Mesajgönderen zafermavi » Çrş Şub 16, 2022 11:23 am

bu makine ilgili bi ayarı yapamadım. mesela manuel modda resmi çekerken ekranda veya vizörde görüntü gayet parlak ve ışıklı görünmesine rağmen, resmi çektikten sonra karanlık veya daha parlak çıkıyor. bunu nasıl düzeltebilirim. resmi çekerken ki görüntüyü aynen resimde olsun istiyorum. sanki makinede resim çekim esnasındaki görüntü otomatik ayarda gösteriyor ama resmi çekerken benim yaptığım ayarda çekip kaydediyor gibi.
Olympus m10 Mark 2
Oylmpus 14-42 II R
Olympus 60mm f2.8 Macro
Canon fd 50mm f1.8
Jupiter 37A 135 mm F3.5

fanican
Üye
İletişim:

Mesajgönderen fanican » Sal Şub 22, 2022 10:37 am

Pozlama telafisini izleyerek çekeceğin fotoğrafın parlak mı karanlık mı olacağını önceden öngörebilirsiniz.
Konuyla ilgili bir makale https://www.arthenos.com/pozlama-telafisi-nedir/
En son fanican tarafından Sal Şub 22, 2022 10:38 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

fanican
Üye
İletişim:

Mesajgönderen fanican » Sal Şub 22, 2022 10:37 am

zafermavi yazdı:bu makine ilgili bi ayarı yapamadım. mesela manuel modda resmi çekerken ekranda veya vizörde görüntü gayet parlak ve ışıklı görünmesine rağmen, resmi çektikten sonra karanlık veya daha parlak çıkıyor. bunu nasıl düzeltebilirim. resmi çekerken ki görüntüyü aynen resimde olsun istiyorum. sanki makinede resim çekim esnasındaki görüntü otomatik ayarda gösteriyor ama resmi çekerken benim yaptığım ayarda çekip kaydediyor gibi.

Pozlama telafisini izleyerek çekeceğin fotoğrafın parlak mı karanlık mı olacağını önceden öngörebilirsiniz.

zafermavi
Üye

Mesajgönderen zafermavi » Çrş Şub 23, 2022 10:15 pm

Tesekkurler inceleyeyim hocam
fanican yazdı:
zafermavi yazdı:bu makine ilgili bi ayarı yapamadım. mesela manuel modda resmi çekerken ekranda veya vizörde görüntü gayet parlak ve ışıklı görünmesine rağmen, resmi çektikten sonra karanlık veya daha parlak çıkıyor. bunu nasıl düzeltebilirim. resmi çekerken ki görüntüyü aynen resimde olsun istiyorum. sanki makinede resim çekim esnasındaki görüntü otomatik ayarda gösteriyor ama resmi çekerken benim yaptığım ayarda çekip kaydediyor gibi.

Olympus m10 Mark 2
Oylmpus 14-42 II R
Olympus 60mm f2.8 Macro
Canon fd 50mm f1.8
Jupiter 37A 135 mm F3.5

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir