Panasonic GH-3 - yorumlarım

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Panasonic GH-3 - yorumlarım

Mesajgönderen ozturert » Sal May 26, 2015 4:38 pm

Bu seri Türkiye'de kısıtlı bir azınlık haricinde çok tanınmıyor. Buna en büyük etken fiyat.

GH-3'ü 8 ay kadar kullandım. Kısaca görüşlerim şöyle:

- Gövde m4/3ler içinde en büyük gövde, AMA müthiş ergonomik ve çok sağlam. Toz-nem koruması EM5'ten daha iyi (EM1 seviyesinde diyorlar), tuşlar çok ufak değil ve hemen hepsi yerli yerinde. Ayrıca tonla özelleştirilebilir tuşu var. Ele oturuşu EM5'ten 5 kat daha iyi.
- Ekranı tam hareketli ve dokunmatik. Ekrandan birçok ayarı yapmak mümkün, ayrıca ek birkaç özelleştirilebilir tuşu da ekranda bulabiliyorsunuz. Böylece GH3 piyasadaki en çok özelleitirilebilen gövdelerden biri oluyor (D800, 5DMarkIII'ten daha esnek bu konuda).
- Otomatik odaklama hızı çok iyi, EM5 ayarında. Sürekli odaklamada GH4'ün ve EM1'in gerisinde.
- Video konusunda piyasadaki en iyilerden biri. Ki zaten en büyük hedef kitlesi video çekenler. Hareketli ve dokunmatik ekran da videoda çok faydalı.
- JPEG kalitesi EM5'in biraz gerisinde, RAW kalitesi aynı. Ben genelde 35-100mm f2.8 OIS ve 100-300mm OIS ile kullandım, o dönemde D800 ve Tamron 70-300mm VC genelde evde yattı.
- Elektronik bakacı var, ve aslında fena değil ama bakacın önündeki optikler rezalet. İlk aldığımda "bozuk lan bu" dedim, ama sonradan öğrendim ki tüm GH3ler böyle. Bakacı net olarak görmek kolay değil, sürekli belli belirsiz bir bulanıklık var. GH4'te bunu çözmüşler. GH3'ün en kötü tarafı bu bakacın önündeki optikler galiba.
- Perde sesi idare eder, ayrıca elektronik perde sayesinde tam sessiz çekim yapabiliyorsunuz ve perde hızı 1/16000'e kadar çıkabiliyor.
- Panasonic'in GH gövdeleri harici kontrol konusunda gerçekten çok iyi. Bakın bir örnek: Gözünüzü elektronik bakaca dayadığınızda arka LCD ekran kararıyor ve elektronik bakaç açılıyor. Buraya kadar herşey normal. Ama Panasonic burada bir güzellik yapıyor: Gözünüz bakaçtayken baş parmağınızla arka LCD'den odak noktası seçebiliyorsunuz! Hem de LCD kapalıyken! Müthiş bir güzellik! Şimdi elimde olmadığı için nasıl olduğunu gösteremiyorum ama buradaki sitede bunun nasıl yapıldığını anlatmışlar: http://naturalexposures.com/one-year-testing-the-panasonic-lumix-gh3/ . Sadece burnunuzu ekrana değdirmemeniz lazım :)
- Pek kimse bilmez ama Panasonic'in GH serisinde sonsuze kadar video çekebiliyorsunuz. Bu gövdelerin özel yapısından dolayı algılayıcı hiç kapanacak kadr kapanmıyor. Hemen her DSLR belli bir süre çekimden sonra kendini kapatır çünkü algılayıcı çok ısınır, Panasonic bu sorunu GH3 ve 4'te çözmüş (GH1 ve 2'den emin değilim).
- GH5'te gövdede titreşim olması lazım artık. GX7'de vardı, GH5'e de koyabilirler diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
DireFire
Üye
İletişim:

Re: Panasonic GH-3 - yorumlarım

Mesajgönderen DireFire » Prş May 28, 2015 3:37 pm

ozturert yazdı:...

GH3 kullanıcısıyım, LCD kapalıyken ekrandan netleme seçimi yapılabildiğini bilmiyordum :) Gönderdiğiniz linkteki yazıyı görmüştüm ama bu detayı fark etmemiştim. Bir ara deneyeyim :)
Panasonic GH3 + G Vario 14-45mm + M.Zuiko ED 40-150mm + Sigma 60mm + Metz 44 AF-1 + Hoya HD Cir-PL + Hoya ProND 1000 + Slik Pro 340DX
https://www.flickr.com/photos/guvengul

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Mesajgönderen dgncsk » Çrş Haz 10, 2015 12:44 pm

panasonic gövdeler jpeg te olympusa alıştıysanız çok soft kalır. tamamne jpeg motoru ile ilgili bir durum olsada ben jpeg çekerken hayal kırıklığına uğramıştım. ancak raw uğraşıım derseniz renkler ve keskinlik gayet iyi oluyor. iso başarımlarıda makul derecede iyidir.
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Çrş Haz 10, 2015 9:09 pm

JPEG anlayışı biraz farklı evet. Bazılarına da Olympus'un JPEgleri aşırı sert geliyor mesela.

“Panasonic GH serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir