Panasonic GM1 ile ilgili bir soru

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

bakaplan
Isınmaya Başlayan Üye

Panasonic GM1 ile ilgili bir soru

Mesajgönderen bakaplan » Sal Nis 04, 2017 8:33 pm

Merhaba arkadaşlar..
Biliyorsunuz GM1'de dokunmatik ekran var. Fotoğraf çekerken ışık ölçümünü, ekrana dokunarak yapma imkanı vermiyor mu bu makine ? Akıllı telefonlarda olduğu gibi ekrana dokunarak ışık ölçümünün yapılacağı bölgeyi yada noktayı seçme imkanımız yok mu ? coksicaksusadim bikaç kez denedim ama dokunduğum noktadan ışık ölçümü yapmadı..

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Re: Panasonic GM1 ile ilgili bir soru

Mesajgönderen REİS » Prş Nis 06, 2017 12:21 pm

Işık ölçümü biraz farklı bir olay.
Dokunmatik ekranlı makinelerdeki bu işlev, fokus noktasını obje üzerine hızla taşımak, netlemek ve deklanşör görevi yapmak şeklinde bir işlevdir.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş Nis 06, 2017 1:41 pm

Ben 12-50 objektif üzerindeki tuşa poz kilidi ekledim. (Ael/afl)

Panasonicte var mı bilmiyorum ama gövde üzerindeki bir tuşa bu görevi atayabilirsiniz.

Lcd ekrana göre daha pratik ve yanlış odaklanma ihtimali yok.

Örneğin gün batınında gökyüzünden ölçüm alıyoruz ya.

Gökyüzünde yarım deklanşör yapıp ael/afl atadığım tuşa basıyorum. Daha sonra objektifi indirip, istediğim yere odaklanıp çekimi tamamlıyorum.

Böylece gerektiği kadar eksi pozlanmış ve doğru yere odaklanmış bir fotoğraf çıkıyor.

Siz lcd ekrandan ışık ölçtürürseniz odaklanmada orada kalacak. Yanlış yerlerde flulaşma ile karşılaşacaksınız.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

bakaplan
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen bakaplan » Cmt Nis 08, 2017 3:09 am

biunlu yazdı:Ben 12-50 objektif üzerindeki tuşa poz kilidi ekledim. (Ael/afl)

Panasonicte var mı bilmiyorum ama gövde üzerindeki bir tuşa bu görevi atayabilirsiniz.

Gökyüzünde yarım deklanşör yapıp ael/afl atadığım tuşa basıyorum. Daha sonra objektifi indirip, istediğim yere odaklanıp çekimi tamamlıyorum.

Böylece gerektiği kadar eksi pozlanmış ve doğru yere odaklanmış bir fotoğraf çıkıyor.

Siz lcd ekrandan ışık ölçtürürseniz odaklanmada orada kalacak. Yanlış yerlerde flulaşma ile karşılaşacaksınız.

Uzun ve detaylı anlatımınız için size ve yanıtı ile yardımcı olan bi önceki sayın üyeye teşekkür öncelikle ederim..
Peki benzer bi soru daha sorayım; makine otomatik odaklama modunda iken dokunmatik ekrana dokunmak suretiyle dokunduğumuz yere odaklama yapabiliyor muyuz ? bu konuda bilginiz var mıdır acaba ?

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: Panasonic GM1 ile ilgili bir soru

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Nis 08, 2017 3:40 am

bakaplan yazdı:
biunlu yazdı:Ben 12-50 objektif üzerindeki tuşa poz kilidi ekledim. (Ael/afl)

Uzun ve detaylı anlatımınız için size ve yanıtı ile yardımcı olan bi önceki sayın üyeye teşekkür öncelikle ederim..
Peki benzer bi soru daha sorayım; makine otomatik odaklama modunda iken dokunmatik ekrana dokunmak suretiyle dokunduğumuz yere odaklama yapabiliyor muyuz ? bu konuda bilginiz var mıdır acaba ?

Gm1 kullanmadim ancak bildigim kadariyla dokunmatik ekran makinelerin büyük kısmında ekrana dikundugunuz an netliyir ve cekim gerceklestiriyor. Tabi bu ozellik menuler icerisinde biryerde kapalı degilse...en azindan bildigim tum olympus makinelerde ekrana dokunarak cekim yapabiliyirsunuz af ( auto focus) açık konumdayken..
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

“Panasonic GM serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir