Kısa inceleme panasonic gx80/85

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Kısa inceleme panasonic gx80/85

Mesajgönderen karadagyan » Cum Tem 28, 2017 12:18 am

Ubeyd sağolsun kendisinden gx80 aldım. Bu makinayı alırken açıkcası tereddütlerim vardı. Alsam mı almasam mı, alırsam kullanabilir miyim, kullanamazsam satar mıyım, satmak istersem satabilir miyim ? gibi onlarca soru eşliğinde aldım. abdulkadir (ubeyd) bilir 2 senedir gx7 almak istiyorum ama bir türlü alamadım. Almak istedigimde satan kimse olmadı, satan oldugunda alacak param olmadı :) Gx7 hasretini gx80 ile giderdim. Açıkcası iyiki de öyle yapmışım. Sona yazacagımı başa yazayım. Parası olan bu makinayı alsın!

Gx80 oldukca sağlam bir kasa üzerine kurulmuş. Yada içine mi demeliyim :) Kesinlikle dandirik bir yapısı yok. Malzeme kalitesi iyi, tuşların hissiyatı güzel.

Gövde üzerinde 4 adet,lcd ekranda 5 adet olmak üzere 9 adet Fn tuşu var.

Sanırım Ertan Hoca yazmıştı biryerlerde, panasoniclerin dokunmatik ekranda en iyilerden biri oldugunu. Kesinlikle haklıymış diyorum. Lcd ekran üzerinde Fn tuşu ilk zamanar biraz garip gelsede bana işlevsel olarak güzel olmuş. Bu sayede makinenin her tarafını düğmelerle doldurmamışlar.

Vizör sanırım EM1 ve em5 m2 den daha parlak ama biraz küçük.
lcd ekran klasikleşmiş 1040mp
wifi falan onları yazmıyorum.

48af noktası var. Uçan kuş fotograflacıları için ideal değil keynowski sen alamayacaksın bunu yani :))

Post focus çok fantastik birşey. Fotograf makinası focus bracketing/stacking gibi her yeri netliyor ve siz sonra istediginiz yere dokunarak oranın net olmasını geri kalan kısımların flu olmasını sağlayabiliyorsunuz. Makro için bence cok güzel bir yöntem olabilir. Malesef elimde manuel makro oldugundan deneyemiyorum ama 12-40 pro ile yaptıklarımın sonuclarını cok begendim.

5axis denen olay kesinlikle süper. Panasonic bu konuda en iyisi oldugunu iddia ediyor gx8ile birlikte ki video da çalısıyor olması da güzel bir özellik.

4k fotograf diyor. 4k video cekiyorsunuz ve o videonun herhangi bir anını secip oradan 8mp fotograf çıkartıyorsunuz ki güzel birşey.

EM10m2de olan Lcd ekran üzerinden af hedefleme GX80 üzerinde de var.

Ele oturuşu güzel oldukça. Ne çok ağır ne kuş gibi bir makina. Pil ömrü bildiğiniz gibi :)

12-40 gibi iri objektiflerle taşıması cok zevkli değil.

4k video çektiğini zaten herkes biliyor ki artık bu bir artı özellik olmaktan çıktı bile. 8k lar geliyor

Enteresan bir özellik de stop motion özelliği. Kadraja aldıgımız objenin yerini değiştirdikten sonra lcd ekrandan bakarken objemizin eski yerinde silüetini yeni yerinde kendisini görebiliyoruz. Stop motioncular bunu kaçırmasın derim.

timelapse zaten var.Panasonic ilk defa bu sensör önündeki bir filtreyi kaldırmış. Keskinliğe biraz katkı sağladığını ifade ediyorlar ama ben anlamam o işlerden. Bunu sınayacak bir labaratuvarım yok. Fakat iso konusunda en azından em5 ile kıyasladıgımda sanki biraz daha iyi gibi. Yani em5m2 den de daha iyi olmalı bu konuda.

Sahibinden de bir iki tane ilan var. Parası olan alsın ve 5 sene çatır çatır kullansın. Yeni bir gövde ve bir üst model olan gx8 ile arasındaki 1000 tl lik fiyat farkı neden var ben anlamadım :)

Kimler alsın: Parası olanlar, panasonic lensleri daha keskin bulanlar, sokak ve seyahat fotografcıları.

Kimler almasın: Parası olmayanlar, ben bunu alırım olmadı satarım diyenler almasın. Üzerine 40-150 pro takmayı düşünenler varsa bu fikirlerinden vazgeçsinler :)

Şahsi kanaatim şu ki EM1-em5Mii-em10m2 ve pana gx80 mi alırsın diye sorsalar sanırım kağıt üzerinde gx80 derdim. Not : Menü karışık gibi bazen kayboluyorum ;)
En son karadagyan tarafından Cum Tem 28, 2017 12:26 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Re: Kısa inceleme panasonic gx80/85

Mesajgönderen keynowski » Cum Tem 28, 2017 12:53 am

Hayırlı olsun hocam. Bir ara benim de aklımdaydı bu makine. (ne çok şey geçiyor aklımdan :)). Sokakta fotoğraf çekebilen biri olsaydım, ilk düşüneceğim gövde bu olurdu sanırım. Buna bir de 15mm f1.7 ve 42.5mm f1.7 eklesek süper olur diye düşünürdüm hep. Kuşa gelince 48af de yeter hocam; yeter ki doğru ve hızlı odaklasın. Tabi bir de en önemlisi konuyu iyi takip etsin. Benim 70D de 19af noktası var. Ama uçarken yakalayamadığım kuş çok enderdir. :)
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cum Tem 28, 2017 1:06 am

Yeni makineniz hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın. Fikirlerinizi paylaştığınız içinde teşekkürler. Bu makine ile çekeceğiniz fotoğrafları merakla bekliyoruz :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Tem 28, 2017 6:43 am

hayırlı olsun. Güzel makine GX80
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cum Tem 28, 2017 12:12 pm

Tesekkurler arkadaslar. Evet makine gercekten guzel. Uzerinde 20mm gibi kücük bir lens ile bin bisiklete heryere götür. Ne pen F kadar gereksiz pahalı ne de vizör problemi var ep5 gibi....

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Cum Tem 28, 2017 2:59 pm

Hayırlı olsun harika bir makine. Hele fiyatına göre belki de en iyi m4/3 gövdesidir (EM1 II ve GH5'in fiyatları malum).

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: Kısa inceleme panasonic gx80/85

Mesajgönderen karadagyan » Cum Tem 28, 2017 3:14 pm

ozturert yazdı:Hayırlı olsun harika bir makine. Hele fiyatına göre belki de en iyi m4/3 gövdesidir (EM1 II ve GH5'in fiyatları malum).

Sagolun ertan hocam. Gx8 ile kıyasladigim da ciddi bir fark göremedim. Sizin yakaladığinız benim gözumden kaçan birsey var mı aradaki devasa fiyat farkini ortaya çıkaran?
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Cmt Tem 29, 2017 1:28 am

Ben gx8 deki 20mp sensörü beğenmedim pek, fotoğraflara normal bakınca hep bir pus, hep bir netsizlik var gibi geliyor bana, fotoğrafa yaklaşınca netlik çıkıyor ortaya
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Re: RE: Re: Kısa inceleme panasonic gx80/85

Mesajgönderen ozturert » Cmt Tem 29, 2017 11:39 pm

karadagyan yazdı:
ozturert yazdı:Hayırlı olsun harika bir makine. Hele fiyatına göre belki de en iyi m4/3 gövdesidir (EM1 II ve GH5'in fiyatları malum).

Sagolun ertan hocam. Gx8 ile kıyasladigim da ciddi bir fark göremedim. Sizin yakaladığinız benim gözumden kaçan birsey var mı aradaki devasa fiyat farkini ortaya çıkaran?

Ben bugün alsam GX80 alırım, ya da G80. G8'in büyük ve dönen elektronik bakacı, biraz daha büyük gövdesi sayesinde biraz daha iyi tutuş ergonomisi dışında pek bir artısı yok bence. NFC, harici mikrofon girişi, 1/8000 mekanik perde hızı aman aman önemli değil bence.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Ağu 07, 2017 11:01 pm

Bugun yeni birsey ogrendim panasonic gx80 de. Ilginc bir özellik. Video cekiminden önce belirlediginiz bir alanı enine yada derinlemesine cropluyabiliyorsunuz. O kadar enteresan bir makine yapmislar ki panasonic firmasında G serisi baslangic gx serisi fotograf odaklı gh serisi video odakli seriler diye adlandırılıyor ama bu gx80 hem video hem fotograf odaklı olmuş. Bahsettigim 4k video crop ( canlı krop ) icin link asagıda.
https://youtu.be/KaB7sXR3j8M
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Ağu 08, 2017 1:34 pm

Gx80 ile bazı fotograflar paylaşayim. Son fotograf panaromik fotograf. Olympus neden bu özelliği hala gövdeye koymuyor anlamıyorum. Sagdan sola ceviriyorsun ve makina cekip bitiriyor işi...Lens Olympus 12-40 pro...Netlemesi gayet hızlı. Olympus 12-40 gx80 uzerinde biraz büyük kalsada uyumluluk başarılı...ResimResimResimResimResimResim

esekherifhakareti

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Sal Ağu 08, 2017 4:44 pm

karadagyan yazdı:...

Çekirge, ilk civcivli fotoğraf ve yol fotoğrafını beğendim :)

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Ağu 08, 2017 10:40 pm

Ben sadece yol fotografini begendim :)))

esekherifhakareti

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Çrş Ağu 09, 2017 10:29 pm

[quote="karadagyan"]Bugun yeni birsey ogrendim panasonic gx80 de. Ilginc bir özellik. Video cekiminden önce belirlediginiz bir alanı enine yada derinlemesine cropluyabiliyorsunuz.../quote]

Anıl hocam, gerçekten kötü bir arkadaşsın. Her seferinde elim gidip gidip geri geliyor bu gövdeye. Son darbede kaldı elim artık orada. Ciddi ciddi karar verdim almaya :)
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum Ağu 18, 2017 9:05 pm

Bu aleti çok merak ediyordum, merakıma yenik düştüm sonunda. Karadagyan sağolsun, GX85 aldım kendisinden. Kargom bu öğlen geldi, kurcalayabildiğim kadar kurcaladım. Ben de bir "ilk görüşlerim" listesi paylaşayım müsadenizle.
Öncelikle Panasonic gövdelere karşı negatif önyargılı olarak başladık bu çocukla iletişimimize. Özellikle, oyuncak gibi tasarlanan GF serisi (hele ki GF serisi nazarımda çöptür) yüzünden, bir türlü ısınamadım Panasonic'e. GH4 güzel aletti, GH5 ile henüz tanışma fırsatım olmadı. Hep uzak tuttum bu önyargım yüzünden kendimi Panasonic'ten. Bir ara GX7'ye niyetlendim, ondan dahi vazgeçtim (hiç elime almadan hem de). GX85'in, bu önyargımı "çat" diye kırdığını itiraf etmeliyim.

Gövdeyi elinize aldığınızda kaliteyi hissediyorsunuz. Şu anda kullanmakta olduğum E-M1 ve E-M10 Mark II'den bir eksikliği hissedilmiyor bu anlamda. Hatta M10 ve M5 serilerinden daha çok güven verdi bana. Çizilmeye, darbeye vs daha dayanıklı olduğunu net hissettiriyor. Tutuşu da yine bir M1 gibi değil ama 5 ve 10'dan biraz daha rahat tutulduğunu söyleyebilirim. Aslında dışarıdan baktığımda dikdörtgenler prizması gibi görünen bu gövdenin bu kadar rahat tutulabileceğine ihtimal vermemiştim.
Arada şunun altını tekrar çizeyim; kıyaslamayı (bir Olympus fanı olduğum ve bugüne kadar ağırlıklı olarak Oly kullandığım için) Olympus ile yapıyorum... farkındasınızdır. Neyse. gövde yapısının, Olympus gövdelerden en bariz farkı, vizörün ortaya değil, sol köşeye yerleştirilmiş olması. İlk elime aldığımda biraz garip geldi ama 15 dakika sonra alıştım. Bu tasarım, kullanım açısından bazı kolaylıklar sağlıyor. Gözünüzü vizöre koyduğunuzda, yüzünüz, makineyi tutan sağ elinizden uzakta kalıyor. Ayrıca yüzünüz LCD'den uzaklaştığı için, vizörden bakarken, burnunuzun veya yanağınızın LCD'ye dokunma ihtimali sıfıra yaklaşıyor. Özellikle (M1 Mark II ve M10 Mark II'de de olan) focus targeting'i kullanırken sıkça başıma gelen bir durumdu bu. Ayrıca demin belirttiğim "tutuş rahatlığı" avantajında, vizörün köşede olmasının payı büyük.

Vizör ve LCD gayet başarılı. Özellikle eski serilerde (GH4 dahil) LCD'nin dokunmatiği -bence- kazık gibiydi. Aradak fark, kötü Çin malı Android telefon ile iPhone dokunmatiği kadar bariz bence. Bu 2 bileşeni de çok beğendim makinede.

Cihazın kutusundan pil şarj aleti çıkmıyor. Onun yerine micro USB kablo ve USB adaptör ile geliyor ve pil direkt olarak makine üzerinden şarj ediliyor. Çok dert değil; yedek pil kullanmak isterseniz, BLG10E pili şarj edebileceğiniz muadil şarj aletleri piyasada ucuza bulunabiliyor. Yine E-M10 serisindeki gibi DC (ya da USB) kaynaktan direkt güç veremiyorsunuz alete. Şarj kablosu takılı iken, aktif olması için makineyi kapatmanız gerektiği konusunda uyarıyor sizi cihaz. Benim nazarımda hanesine eksi puan yazar bu makinenin.

4K videosu bence gayet başarılı. Prodüksiyoncuların bile birçok işini görebileceğinden eminim. Yalnız ses kaydı konusunda Olympus'un bir tık daha iyi olduğunu da belirteyim arada.

Çoğumuz için en önemli kısma gelelim; fotoğraf. Henüz sadece JPEG çekebildim. Oturup RAW çekecek ve karşılaştıracak fırsatım olmadı. Onun için tüm yorumları JPEG üzerinden yapacağım. Öncelikle imaj kalitesinden genel olarak çok çok çok memnun kalmadım. Aslında memnuniyetsiz de değilim. Şimdilik adını koyamıyorum ama 5 ve 10 serileri ile karşılaştırdığımda, sanki Olympus (genel olarak) biraz daha (ama biraz!) iyiymiş gibi geldi. Yine JPEG'de renkler, Olympus'a göre bariz daha başarılı bence. Özellikle kırmızı ve mavide, Olympus'tan başarılı olduğunu net söyleyebilirim. Sensörden kaldırılan low-pass filtrenin nimeti bu sanırım. Yine Olympus'ta (M1 Mark II hariç) canımı sıkan bir şey vardı; kadraja gökyüzünün girdiği fototoğrafları açıp %100'e getirdiğimde, gökyüzündeki mavi tonlarda can sıkıcı bir gürültü oluyordu. Tabii ki hemen onu denedim, sonuç Olympus'a göre daha başarılı çıktı. Bunların dışında seri çekim hızı falan jet gibi aletin.
Olympus'un bize göstermediği [:(] birkaç özellik var makinede, hemen onları da denedim.

İlki, yukarıda karadagyan'ın da bahsettiği 4K video crop. Örnek videosu yukarıda var, seyredip ne olduğunu görebilirsiniz. Bence benim ve benim gibi işler yapanların -hayatlarını kurtaracak demeyeyim ama- çok işini görebilecek bir özellik.
Bir diğeri stop motion.
Tıpkı timelapse'de olduğu gibi, çektiğiniz fotoğrafları art arda dizerek (tabii ki timelapse gibi belli aralıklarla otomatik çekmiyor makine, arzu ettiğiniz pozisyonda siz çekiyorsunuz) bir stop motion animasyon (video) olarak veriyor size makine. Haa, isterseniz otomatik olarak da çekiyor ama o timelapse oluyor zaten. Siz yeni kareyi çekerken, önceki kareler silik olarak görünüyor ekranda. Elde çizerek animasyon yapmış olanlar bilirler, önceki kare, ışıklı masa üzerinde yeni karenin altına koylur (temiz kağıtta silik olarak görünür), öyle çizilir yeni kare. Bu temel animasyon yardımını da makine üstüne koymuş abiler.
Sıra Post Focus'a geldi. Bilenleriniz vardır; Lytro isimli bir makine var. Çektiğiniz fotoğrafları özel bir formatta kaydediyor ve siz sonradan, fotoğrafın içinde herhangi bir noktaya dokunarak netleme noktasını seçiyorsunuz. Bir ara fena halde kafayı takmıştım bu makineye. Panasonic bu özelliği de koymuş GX85'e! Post focus özelliğini açıp deklanşöre basıyorsunuz. Makine, ekran üzerindeki tüm netlik noktalarına sırayla odaklayarak bir fotoğraf çekiyor. Fotoğraf dedim ama video formatında kaydediyor bunu. Sonra siz o fotoğrafı istediğiniz zaman açıp, istediğiniz noktaya dokunarak, oraya netleyerek çekilmiş fotoğrafı elde edebiliyorsunuz. Sadece bu özellik bile, Olympus kalesinde -hem de doksana asılmış- bir gol bence!
https://youtu.be/Ffkp9Zh6B14

Ara ara Panasonic'in menüsüne karışık dendiğine ve bok atıldığına şahit oluyorum. Tüm alışkanlığım Olympus üstüne olduğu halde hemen alıştım makineye Tuş konumları gayet başarılı, hassasiyetleri mükemmel, FN tuşları bol (mekanik tuşların yanısıra LCD üzerinde de var ve dokunmatik mükemmel olduğu için kullanımı çok kolay). Tıpkı Olympus'un Süper Kontrol Panel'i (SCP) benzeri QMENU var (Default olarak Fn2 tuşuna atanmış) ve işleri çok kolaylaştırıyor. Menü ve Tuş kullanımı (çok alışkın olmama rağmen) Olympus'tan bir eksiklik hissettirmedi bana. Tekerleklerin pozisyonları da süper, kullanımları gayet rahat. Deklanşör butonunun hassasiyetini ve deklanşör sesini de beğendim.

Sıra geldi, benim gibi Olympus fanlarının amiral gemisi titreşim engellemeye. İtiraf ediyorum arkadaşlar; Panasonic becermiş bu işi. Deriiiin derin incelemeye fırsat bulamadım ama elde, Olympus 75mm ile 1/3.2 perde hızında jilet gibi fotoğraf çektim mesela. Bir de bu özelliği tes etmenin en hızlı yolu video çekmek benim için. İmaj sabitlemenin, videoda da gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. Sadece Rolling'de (direksiyon hareketi) Olympus daha iyi. Bunun haricinde E-M1'i aratmayacağını söyleyebilirim ilk izlenim olarak. Ayrıca bu konuda Panasonic'i avantajlı kılan bir Dual IS özelliği var. OIS özellikli Panasonic lenslerin üzerindeki IS'i, gövdedeki IS ile beraber kullanabiliyorsunuz.

Gelelim sonuca: Yaklaşık 3-4 saatlik kullanımın sonunda, GX85'in çok güzel bir makine olduğuna kanaat getirdim. Tasarımındaki sadelik, kullanım kolaylığı, sağlam gövde (taş gibi!) yapısı ve özellikleri ile Panasonic GX80/85'in "alınır" bir makine olduğunu net olarak söyleyebilirim. Olympus ile kıyas yapmak gerekirse, benzer fiyat segmentinde E-M10 Mark II'den eksiği yok (gerçekten bir eksiğini göremedim), ziyadesiyle fazlası var. Bir E-M10 Mark II fanı olarak itiraf edeyim; bugün ilk makinemi alıyor olsaydım ve bu 2 model arasında seçim yapmam gerekseydi, sanırım tercihimi bu çocuktan yana kullanırdım!
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

“Panasonic GX serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir