Panasonic gx80/85 touch screen AF yardımı

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

nopasaran
Isınmaya Başlayan Üye

Panasonic gx80/85 touch screen AF yardımı

Mesajgönderen nopasaran » Sal Oca 01, 2019 8:49 pm

Merhabalar
İyi seneler !
Bir soru sormak isterim lakin Başlığı doğru yere açtığımı umuyorum. Değilse de kusurum affola. Siteye yeniyim ve henüz dün gx85 imi yani ilk m43 ümü aldım.
Birşey hariç herşeyiyle harika; touch screen oto netlemesi sürekli off veriyor. M modunda netle foto çek şeklinde çalışıyor. Ama video da ve foto da ekrana dokununca sadece netleme yapmıyor. Touch screen ayarlarının hepsi on durumda. Zaten dokununca touch af off diyor altta. 2 saattir bakıyorum kullanma klabuzunu okudum yok. Sinirim bozuldu.
Video çekerken bastığım yeri netlesin tek derdim bu. 49 nokta af ve continuos af olmayan modda kullanıyorum.

Arkadaşlar bir bilen yardım ederse çok memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: Panasonic gx80/85 touch screen AF yardımı

Mesajgönderen karadagyan » Sal Oca 01, 2019 10:00 pm

nopasaran yazdı:Merhabalar
İyi seneler !
Bir soru sormak isterim lakin Başlığı doğru yere açtığımı umuyorum. Değilse de kusurum affola. Siteye yeniyim ve henüz dün gx85 imi yani ilk m43 ümü aldım.
Birşey hariç herşeyiyle harika; touch screen oto netlemesi sürekli off veriyor. M modunda netle foto çek şeklinde çalışıyor. Ama video da ve foto da ekrana dokununca sadece netleme yapmıyor. Touch screen ayarlarının hepsi on durumda. Zaten dokununca touch af off diyor altta. 2 saattir bakıyorum kullanma klabuzunu okudum yok. Sinirim bozuldu.
Video çekerken bastığım yeri netlesin tek derdim bu. 49 nokta af ve continuos af olmayan modda kullanıyorum.

Arkadaşlar bir bilen yardım ederse çok memnun olurum.
Kisa yol olarak fn tuslarindan birine touch screen af yi atayin bir de oyle deneyin. Forumda m.mete mutlu arkadasimizda var gx80-85 belki o yardimci olabilir ama nicedir forumda gorunmuyor.

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Sal Oca 01, 2019 10:33 pm

Hoş geldiniz. Umarım en kısa sürede sıkıntını çözülür.

35MMUTLU35 yazdı:.

35MMUTLU35’ da mı vardı? Hemen etiketleyim.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

nopasaran
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen nopasaran » Çrş Oca 02, 2019 12:19 am

@karadagyan cevap için teşekkürler maalesef o tuşu atayamıyorum. Sadece menüden oraya girelebiliyor.
@biunlu teşekkürler

Nette de araştırdım. İnanılmaz bir durum ama touch focus yani dokunarak netleme halen yapamıyorum. Model tam olarak panasonic gx85. Bir ingilizce forumda gördüm. Aynı sorunu yaşanlar var. Bir kaç cevabı denedim. Olmuyor. Zaten bir kaç kişi daha bu duruma çözüm bulamamış.
Eminim çok basit bir çözümü vardır. Dokunduğun yeri netleyecek makine. Nasıl bulamıyorum anlayamıyorum. Garip bir durum.

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Çrş Oca 02, 2019 3:40 am

Ekranda sağ tarafta açılır yan menü var, o menüyü genişletip birkaç farklı fonksiyon ile alt alta sıralanmış af dokunmatik fonksiyonunu belirleyeceğiniz kısım çıkar, orada ister 'dokun çek' ister 'dokun netle' olarak şekilleri değiştirebilirsiniz. Olympusta bu ana ekrandadır, Panasonicte ise ana ekranda saklı açılır menü içindedir.
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Oca 02, 2019 9:43 am

Daha basit söylemekngerekirse lcd ekranın sağında fn tuşları var. Yani dokunmatik ekranın sağ tarafında. Oraya parmaginizla dokunun size bir sürü sekme acacak. Onlardan biri dokun çek dokun netle şıkkını verecek size.

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Çrş Oca 02, 2019 10:45 am

İyi seneler,
biunlu'nün etiketini yeni gördüm. Makine yanımda olmadığı için akşam bakıp yazacaktım ama arkadaşlar yazmış zaten. Bu ara Panasonic'e işlerim nedeniyle vakit ayıramıyorum ama kızım projelerinde kullanıyor. Panasonic GX7 Mark II ve 12-35 F:2.8 lens ile çekilmiş bir storyboard proje ödevini paylaşayım:

https://youtu.be/UJaRDbEgHes
Mevcut sistem: Fujifilm X-T30 + XF 16-80mm

nopasaran
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen nopasaran » Çrş Oca 02, 2019 7:30 pm

Arkadaşlar öneriler için teşekkürler. Pc den değil telefondan yazıyorum; o yüzden nickleri bulamadım. İki arkadaşın da önerileri maalesef olmuyor. O göstergedeki menü ye giriyorum ama sadece bas ve çek çıkmakta! Bas netle yok! İnanılmaz!
Bazı forumlarda zaten sadece dokunarak netleme yok deniyor. Touch screen e dokunuyorsun ve yarım deklanjör yapıyorsun netliyor. Aklıma yatmıyor. 25 yıldır makine kullanıyorum arkadaşlar. Şaştım. Tüm kullanma klavuzunu okudum. Bulamadım.

Tam olarak model gx85 versiyon 1.2 acaba bu abd modelleri mi böyle.

Touch screen on off da atadım fiziksel fonksiyon tuşuna olmadı. Quick focus on / vizör on olmuyor olmuyor :)

Bu arada video harika olmuş; özellikle renkleri çok çok güzel.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Oca 03, 2019 2:38 am

nopasaran yazdı:Arkadaşlar öneriler için teşekkürler. Pc den değil telefondan yazıyorum; o yüzden nickleri bulamadım. İki arkadaşın da önerileri maalesef olmuyor. O göstergedeki menü ye giriyorum ama sadece bas ve çek çıkmakta! Bas netle yok! İnanılmaz!
Bazı forumlarda zaten sadece dokunarak netleme yok deniyor. Touch screen e dokunuyorsun ve yarım deklanjör yapıyorsun netliyor. Aklıma yatmıyor. 25 yıldır makine kullanıyorum arkadaşlar. Şaştım. Tüm kullanma klavuzunu okudum. Bulamadım.

Tam olarak model gx85 versiyon 1.2 acaba bu abd modelleri mi böyle.

Touch screen on off da atadım fiziksel fonksiyon tuşuna olmadı. Quick focus on / vizör on olmuyor olmuyor :)

Bu arada video harika olmuş; özellikle renkleri çok çok güzel.
Hocam galiba tek secenek makinayi yeninaldiysaniz aldiginiz kisiye iade etmek yada guncelleme yaparak sansinizi tekrar denemek..

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
Kokopelli
Üye

Mesajgönderen Kokopelli » Prş Oca 03, 2019 10:48 am

DPreview forumlarında böyle bir soru sorulmuş ve cevabını almış görünüyor. Bunu denemiş miydiniz acaba?

Video kayıt menüsünde AF tipi olarak AFS seçmeniz durumunda touch-focus'un video kaydı esnasında çalıştığı söyleniyor. AF modunun Custom Multi vb gibi bir seçimde olmaması gerekiyormuş anladığım.
___

https://www.dpreview.com/forums/thread/4233328

"With the 12-32mm kit lens, continuous autofocus to off, focus mode in record menu set to AFS, when I tap it selects the new focus point and it also refocuses at the same time. Note this is after record button is pressed. The only place where it doesn't work is if I have AF Mode set to Custom Multi.

Under [Custom] [Touch Settings] I have Touch Screen: On, Touch Tab: On, Touch AF: AF, Touch Pad AF: Exact."
_
SB

nopasaran
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen nopasaran » Prş Oca 03, 2019 5:48 pm

Sorun çözüldü!

@kokopelli selamlar ve teşekkürler! Evet aynen değerli kokopelli nin yazdığı gibi! Af single + tek nokta focus yaptım. Hemen netlemeye başladı.

Akıl akıldan üstündür! Saygılar iambirofesyonel

Kullanıcı avatarı
Kokopelli
Üye

Mesajgönderen Kokopelli » Prş Oca 03, 2019 6:55 pm

Ah, işinize yaradığına sevindim.

~SB
_
SB

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş Oca 03, 2019 7:28 pm

Valla sorun çözme çabanızı takdir ettim arkadaşlar.

Tebrikler.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Oca 03, 2019 8:36 pm

Gerçekten inanılmaz bir efor; soluksuz okudum...
Kutlarım konuya dahil olan herkesi
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

nopasaran
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen nopasaran » Cum Oca 04, 2019 4:49 am

:) arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım.
Arkadaşlar saolsunlar hakikaten herkes yardımcı olmaya çalıştı.

Kendimi m43 aleminde emin ellerde hissettim.

Ben bir olympus kullandım em 10 m3 ve 4k kalitesi ve titreşim önleyici sistemi dolayısıyla gittim panasonic aldım. (Olympus panasonic konusu tamamen maddi!)

Böyle yardımsever bir topluluğun olması şahane!

Makinenin tam muhakemesini yapamadım. Çünkü pc de derin inceleyemedim. Ama çok büyük beklentim var. Foto kısmını karşıladı videoyu 4k tv de post tan sonra izliycem.

Hadi bakalım..

“Panasonic GX serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir