Olympus em10 Gövdede A Mount Lens Kullanımı Hkk.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Grave33
Yeni Üye

Olympus em10 Gövdede A Mount Lens Kullanımı Hkk.

Mesajgönderen Grave33 » Cmt Ağu 14, 2021 7:06 pm

Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım.
İkinci el bir Olympus em10 mark 1 aynasız almayı düşünüyorum. Elimde eski Sony a37 Dslrdan kalma 4 tane a mount lensim var.
Adaptörleri araştırdığımda en yüksek fiyatlı ve nadir bulunan olanı nedense Sony-Minolta af a mount oldu. Acaba bu adaptörü alsam verimli ve stabil bir şekilde lensleri kullanabilir miyim?
Birde adaptöre baktığımda a mount bağlantı kısmı Manuel makro uzatma tüplerinin aynısı olduğunu farkettim. Bende de o tüp seti mevcut.
Adaptör yerine sadece Olympus gövdeye göre bir adaptör halkası bulma ve bu tüpteki a mount parçayla birlikte kullanma gibi bir imkanım olur mu?
Biraz çetrefilli oldu soru ama çok fikir sahibi olmadığım için anlatabildim mi onu da bilemedim =)

zekisofu
Müdavim Üye

Re: Olympus em10 Gövdede A Mount Lens Kullanımı Hkk.

Mesajgönderen zekisofu » Pzr Ağu 15, 2021 12:10 am

sabit obje sabit makine; stüdyo fotoğrafçılığı yapacaksanız adaptörler işe yarar, diğer türlü erken yaşlanırsınız.
em10 Mark 3 veya Panasonic x85 gibi daha modern bir gövde ile başlamanızı öneririm, diğer türlü cep telefonunuzun pili erken biter ;)
Ama bu nickname ile kimse size ekipman satmaz ha :))

fipar
Isınmaya Başlayan Üye

Re: Olympus em10 Gövdede A Mount Lens Kullanımı Hkk.

Mesajgönderen fipar » Pzr Ağu 15, 2021 11:02 pm

Olympus veya Panasonic’in kendi orijinal 4/3 to M4/3 adaptörleri bile ancak EM-1 serisinde sağlıklı AF yapabiliyor. Diğer Olympuslarda (örneğin EM-5 te) eski 4/3 lensler AF yapamıyor.
Ben M4/3 sisteme geçmiş birisine Olympus veya Panasonic M4/3 lenslerle çalışmasını tavsiye ederim.
A mount Sony lensler sadece LA serisi orijinal adaptörlerle Sony aynasız kameralarda tam uyumlu (bu da tartışılır gerçi) ve makul hızla AF yaparak çalışabiliyor.
Bir de elinizdeki lensler nedir mesela?
Sony’nin kendi adaptörleri bile her A Mount lensi AF yapamıyor.
Örneğin LA-EA3 ancak Sony SSM lensleri çalıştırıyor.
Bu nedenle elinizdeki lensleri denemek için öncelikle bir arkadaşın makinesini ödünç almanızı, sonra satın alma işini düşünmenizi öneririm.
Bir de başka marka lensleri AF olarak kullanmak için en uygun seçenek sanki Sony gibi duruyor
Örnek vereyim,
A7 M2 ile kullandığım AF adaptörler
1. LA-EA4 Tüm a mount lensleri AF kullanıyorum
2. Sigma MC 11 pek çok Canon lensi AF kullanıyorum
3. Sigma MC 11 (başka bir versiyon) tüm SA bayonet Sigma lensleri AF kullanıyorum
4. Techart adaptör tüm manuel leica m bayonet lensleri AF kullanıyorum (ayrıca bu adaptörle M42, CY, PK gibi pek çok manuel lensi Leica M dönüştürücü ile AF olarak kullanabiliyorum. Adaptör ilginç, takılı lensi ileri geri hareket ettirerek AF yapıyor)
5. Bir başka Techart adaptör ile Contax lensleri AF kullanıyorum…
6. Bunun dışında çok çok eski bir çok lensin (DKL mount örneğin) manuel adaptörünü sony E mounta dönüştüren adaptörü kolayca bulabilirsiniz…

Gündelik ve sokak fotoğrafçılığı için kullandığım Olympus EM1 M2 ile kullandığım 12-40 Pro ve 35-100 Panasonic M2 lensten oluşan bir setim var. Bu setin pratikliği, fotoğraf kalitesi, taşınabilirliği hiçbir marka ile kolay kolay kıyas edilmez.
Böyle bir set oluşturursanız m4/3 sistemin keyfini yaşarsınız.
Aksi halde adaptörle bir set gerçekten işe yarar mı ,deneyenlere de sormak gerekir.

“m43 sistem uzatma tüpleri & adaptörleri incelemeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir