Panasonic 14-140mm. incelemesi...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
elendil79
Üye
İletişim:

Re: Panasonic 14-140mm. incelemesi...

Mesajgönderen elendil79 » Çrş Ara 19, 2018 9:57 am

poormansmoodyblues yazdı:bu lensin nem toz koruması var mı acaba? 12-50 ve 40-150 kullanan biri olarak tek bir Olympus 14-150’ye geçebileceğimi düşünüyorum ama Oly’nin ikinci eli piyasada kolay kolay bulunmuyor, bunu bulmak ise daha kolay. Oly sanırım daha ufak tefek ve ikinci versiyonda nem toz koruması var. İki zoom lensi tak çıkar yapmaktan kurtulmak ve çantada başka açılar için 1 lenslik yer açmak iyi olabilir.

12-50 kullanmadım ama Engin Beyin bahsettiği "boru gibi tipi"ni hiç beğenmiyorum (kalitesine laf edebilecek durumum yok).14-140mm II almak Çantayada yer açmak için yapılabilecek bir hareket, diğer kısımlar için Engin bey daha bilgili, deneyimli.

Kendi adıma konuşacak olursam Çoluk çocuk olunca fotoğraf amacıyla seyahat etmeye nadiren zaman buluyorum. Yine de dışarı çıkarken çantaya 14-140 ve 45mm sığdırabiliyorum çocuklarla da çıkacak olsam.

Yanımda Taşırken normalde 45mm lensi yanımdan hiç ayırmam desem yeri var.
Çantada Pana.20mm f1.7'de bulunur genelde ama netlemesi yavaş diye seyrek kullanıyorum (gece daha çok işime yarıyor)
Sırf fotoğraf için dışarı çıkarsam Nedense 100-300mm en çok kullandığım lens oluyor açık alanlarda.Ama genel olarak 14-140mm + 45mm +20mm + 100-300mm taşıma sırası oluyor.

14-140 II inanılmaz ufak (OIS var - boyut performans çok şaşırtıcı) diğer iyi yanı çok sessiz, odak şaşması olmuyor (ben pek yaşamadım) video için muazzam. Dışarda hiç dikkat çekmiyor. Makinaya takınca Yakışıklı duruyor. Yalıtım yok tabi.
Olympus OM-D EM-10 Mii
Panasonic DMC-G5
Panasonic 100-300MM
Panasonic 14-140MM
Panasonic 20mm F/1.7
Olympus 45MM F/1.8
Minolta MC 58MM F/1.4
Lowepro Passport sling Bag
Olympus Retro Bag ,15mm f/8.0 body cap
http://www.instagram.com/elendil79
https://500px.com/elendil79

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Panasonic 14-140mm. incelemesi...

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Ara 19, 2018 12:13 pm

castrobey yazdı:...

Engin hocam değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Aslında tek tek düşündüğünüzde haklısınız ki buna ben de kefilim, zira 12-50 zaten herkesin malumu "kit olmayan" bir kit lens gibi. 40-150 ise benim alırken beklediğimin çok üzerinde bir optik kaliteye sahip çıktı. Çektiğim fotoğraflar içinde "beğendim" diyebileceğim 5 fotoğraf varsa bunların 2 tanesini bu lensle çekmişimdir. O yüzden elden çıkartmak dediğiniz gibi deli işi olabilir. Fakat mevzu 10 üzerinden ortalama 7 puanlık iki lensi verip 6 puanlık tek bir lense geçmekse bile, çantada yer açmak söz konusu olduğunda bu insanın aklını kurcalayan bir şey. Zaten Pana Leica 25 aldığımdan beri 12-50'yi makineye sadece 2 kere takmışımdır. Yani illa ki o açıya ihtiyaç duyacağım anlar olacak ama 25mm'yi artık zorunlu durumlar dışında makineden çıkarmak istemediğimden yanındaki lenslerin performansı biraz önemsiz kalıyor sanki. Bir yanım da "çantada yer açıp ne yapacaksın, başka lens alma, otur yerine de elindekiyle yetin" diyor aslında :D

elendil79 yazdı:...

Size de görüşleriniz teşekkür ederim. Ben de optik kaliteden ziyade işin taşınabilirlik boyutunu hesaba katarak böyle bir düşünce içine girdim, siz de anladığım kadarıyla aynı amaçla kullanıyorsunuz. Yalıtım benim için önemli olan kısım, 12-50'den vazgeçeceksem yenisinde de yalıtım olmalı. O açıdan kompaktlığına, yakışıklılığına rağmen Oly 14-150 II daha bir tercih sebebi olurdu. Gövde de Olympus olduğundan OIS olması zaten fark etmiyor.

ciddibiri yazdı:...

12-50mm'i sizin çok beğeneceğinizi düşünüyorum hocam. Yalnız dediğiniz gibi fiyatları çok oynak oluyor. Ben şansıma neredeyse 14-42 pancake fiyatına jelatini bile üzerinde duran, hiç kullanılmamış, kutulu 12-50 bulabildim. Şans işi biraz. Yalnız açı olarak alternatifi Pana 12-60'ın da çok değil en fazla 1 yıl içinde ikinci eli çok yaygın bulunan bir lens olabileceğini düşünüyorum. Zira GX9'un üzerinde kit olarak geliyor, sırf body olarak satılmıyor o model. O gövdeyi alanlar o lensi bence kullanmaz, piyasaya ikinci elleri düşmeye başlar.

“Panasonic TELE lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir