Olympus 30mm. F3.5 Makro inceleme ve örnek fotoğraflar !..

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Re: Olympus 30mm. F3.5 Makro inceleme ve örnek fotoğraflar !..

Mesajgönderen aytek » Pzt Nis 10, 2017 9:16 pm

DrOpMaN yazdı:Fenerbahçe amblemi güzel...

En güzeli o

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Pzt Nis 10, 2017 9:49 pm

Yeni stackingler fırından çıktı :)
Resim
Resim
Resim

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Pzt Nis 10, 2017 9:56 pm

Yeni öğrendim; karımın abisi benim kayınbiraderim oluyormuş! İşte o kayınbirader dün geldi, "haydi pazara gidelim" dedi. Çok yakınımızda kurulan ve benim daha önceden bilmediğim halk pazarına gittik. Fırsat bu fırsat dedim ve 30mm'yi takıp makineye öyle çıktım. Bakın net olarak söylüyorum; autofocus hızı da, keskinliği de hem Oly 60mm Macro'dan, hem Pana 45mm Macro'dan, hem de Oly 12-40'tan (bununla hızları aynıdır ama bariz daha keskin) daha iyi. Keskinlikte efsane olarak anılacak bence m4/3 sistemde bu lens. Sadece bir makro lensi değil, genel kullanım amacı ile de bakıldığında çok başarılı ve alınır buldum kendisini. Çok aşık diyaframa ihtiyaç duymuyorsanız, bu lens varken Olmypus 25mm 1.8 alınmaz derim mesela ben. Bu arada DxOMark puanlarını da merakla bekliyorum.

Fotoğraflara bakarken benim bir sokak fotoğrafçısı olarak çok tecrübesiz olduğumu ve Dudullu'daki pazarda insanların nasıl tepki vereceğini bilemediğim için ekstra çekingen davrandığımı hesaba katmanızı rica edeceğim.

ResimDudullu Halk Pazarı by Engin Süzen, on Flickr
...
...
ResimDudullu Halk Pazarı - Peynir tezgahı by Engin Süzen, on Flickr
...
...
ResimDudullu Halk Pazarı - Yumurta tezgahı by Engin Süzen, on Flickr
...
ResimDudullu Halk Pazarı - Turşu tezgahı by Engin Süzen, on Flickr

Fotoğrafların tam çözünürlüklü hallerini Flickr'dan görüp detaylara bakabilirsiniz.
...
Dip not olarak tekrar belirtmek istiyorum; ev ortamında, (kararsız led ışıklar, TV ışığı vesaire ile aydınlanan ortamdan bahsediyorum) alet de yavaş ve kararsız davranıyor. İlk yazdığımdan sonra defalarca denedim, düzgün ışıklı ortamdaki davranışları ile alakası yok resmen. Pana 45mm bahsettiğim ortamda daha kararlı davranış sergileyip, daha hızlı ve doğru netleme yapıyor. Haaa, "birini alacaksın" deseler düşünmeden Pana 45'e sırtımı dönerim, o ayrı.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 10, 2017 10:02 pm

Burası giderek şenleniyor. Şöyle yavaş yavaş önlere yanaşayım.

Çok güzel kareler paylaşılmaya başlandı. Tebrik ederim.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Pzt Nis 10, 2017 10:03 pm

biunlu yazdı:Burası giderek şenleniyor. Şöyle yavaş yavaş önlere yanaşayım.

Çok güzel kareler paylaşılmaya başlandı. Tebrik ederim.

Hocam elimizi açtık. Restimizi gördün , sıra sende

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Nis 10, 2017 10:21 pm

Bir gün benim de bir 30mm makrom olacak.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Pzt Nis 10, 2017 11:18 pm

Çok güzel paylaşımlar var. Severek izliyoruz. :) Fırsat bulursam ben de Oly 60mm macro ile birşeyler yapayım.
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Pzt Nis 10, 2017 11:20 pm

keynowski yazdı:Çok güzel paylaşımlar var. Severek izliyoruz. :) Fırsat bulursam ben de Oly 60mm macro ile birşeyler yapayım.

Biz sizin alana (ornito) gelemiyoz bari siz bizim mıntıkaya gelin

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Pzt Nis 10, 2017 11:39 pm

aytek yazdı:.

Kuşlardan önce ben de buradaydım ama ah şu kuşlar :)...

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Pzt Nis 10, 2017 11:41 pm

keynowski yazdı:

Kuşlardan önce ben de buradaydım ama ah şu kuşlar :)...

Böyle deyince Cüneyt Arkının Alageyik filmi aklıma geldi

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Nis 10, 2017 11:47 pm

Şununla kıyaslamak gerekir reel ortamda.
Panasonic G Macro 30 mm f/2.8 ASPH.

Her iki lens de övgü almış 30mm alanında.
Hayırlı olsun sayın @enginsüzen ve en büyük teşekkür paylaştığınız deneyimler için.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Pzt Nis 10, 2017 11:54 pm

aytek yazdı:
keynowski yazdı:

:):):) Gerçekten de o filmdeki Cüneyt Arkın gibi hissediyorum. Kuşlar beni çağırıyor. :)

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: Olympus 30mm. F3.5 Makro inceleme ve örnek fotoğraflar !..

Mesajgönderen karadagyan » Sal Nis 11, 2017 12:05 am

castrobey yazdı:Yeni öğrendim; karımın abisi benim kayınbiraderim oluyormuş! İşte o kayınbirader dün geldi, "haydi pazara gidelim" dedi. Çok yakınımızda kurulan ve benim daha önceden bilmediğim halk pazarına gittik. Fırsat bu fırsat dedim ve 30mm'yi takıp makineye öyle çıktım. Bakın net olarak söylüyorum; autofocus hızı da, keskinliği de hem Oly 60mm Macro'dan, hem Pana 45mm Macro'dan, hem de Oly 12-40'tan (bununla hızları aynıdır ama bariz daha keskin) daha iyi. Keskinlikte efsane olarak anılacak bence m4/3 sistemde bu lens. Sadece bir makro lensi değil, genel kullanım amacı ile de bakıldığında çok başarılı ve alınır buldum kendisini. Çok aşık diyaframa ihtiyaç duymuyorsanız, bu lens varken Olmypus 25mm 1.8 alınmaz derim mesela ben. Bu arada DxOMark puanlarını da merakla bekliyorum.

Fotoğraflara bakarken benim bir sokak fotoğrafçısı olarak çok tecrübesiz olduğumu ve Dudullu'daki pazarda insanların nasıl tepki vereceğini bilemediğim için ekstra çekingen davrandığımı hesaba katmanızı rica edeceğim.

...
...
ResimDudullu Halk Pazarı - Peynir tezgahı by Engin Süzen, on Flickr
...
...
ResimDudullu Halk Pazarı - Yumurta tezgahı by Engin Süzen, on Flickr
...
ResimDudullu Halk Pazarı - Turşu tezgahı by Engin Süzen, on Flickr

Fotoğrafların tam çözünürlüklü hallerini Flickr'dan görüp detaylara bakabilirsiniz.
...
Dip not olarak tekrar belirtmek istiyorum; ev ortamında, (kararsız led ışıklar, TV ışığı vesaire ile aydınlanan ortamdan bahsediyorum) alet de yavaş ve kararsız davranıyor. İlk yazdığımdan sonra defalarca denedim, düzgün ışıklı ortamdaki davranışları ile alakası yok resmen. Pana 45mm bahsettiğim ortamda daha kararlı davranış sergileyip, daha hızlı ve doğru netleme yapıyor. Haaa, "birini alacaksın" deseler düşünmeden Pana 45'e sırtımı dönerim, o ayrı.

Hayırlı olsun size de castrobey. Yalnız birsey eklemek isterim ki ben bu pazar fotograflarına bakınca 12-40 ın keskinligini göremedim. Flickrda da inceledim fotograflarınızı...Gerçi nicedir elimde 12-40 olmadığı için ve 30mm macro kullanmadığım icin yanılıyor olabilirim. Fakat 30mm macro lens 12 40 dan keskinse sadece 30mm de keskindir onu net söyleyebiliriz ;))) 12-40 ı özel yapan 12 den 40 a f2.8 de bile tam performans vermesi zaten.;p

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Sal Nis 11, 2017 12:25 am

DrOpMaN yazdı:Şununla kıyaslamak gerekir reel ortamda.
Panasonic G Macro 30 mm f/2.8 ASPH.

Her iki lens de övgü almış 30mm alanında.
Hayırlı olsun sayın @enginsüzen ve en büyük teşekkür paylaştığınız deneyimler için.

Çok teşekkür ederim. Ben eylemlerime zevkle devam edeceğim :)

Panasonic 30mm Macro ile Olympus 30mm Macro, temel olarak benzer boyutlarda (Olympus %30 daha hafif) ve gövde yapısı olarak, her iki markanın da orta sınıf kategorisine (metal bayonet, ABS yapı) girebilecek benzer lensler. Panasonic'in avantajı 2/3 adım f stop ve OIS titreşim engelleme sistemine sahip olması. OIS'te de cimrilik yapmayıp Mega yerine daha etkili olan Power OIS'i tercih etmelerini beklerdim (34mm'de de Mega var ama bu lens çok daha yeni ve daha yeni teknolojiyi hak ediyor bence). Olympus'un avantajı ise sistemin ruhuna yakışır şekilde daha hafif olması ve büyütme gücünün %25 fazla olması. Geri kalan her şeyleri aynı olsa da, 2/3 adım diyafram, %25 fazla büyütme gücü için her türlü harcanır bence. Bunun haricinde -kendi adıma- Olympus kullanıcısı olarak, lens üstünde bulunan titreşim engellemenin bana bir avantaj sağlamadığını düşünerek, o özelliği de her türlü es geçebilirim. Benim nezdimde, aralarındaki tercih edilebilirliği yaratacak temel fark hız ve keskinlik olacaktır bu iki ürünün. Şimdi... buraya kadar söylediğim her şey, teknik özelliklere dakıp karşılaştırarak söylenmiş teorik bilgiler aslında. Zira Panasonic 30mm'yi görmedim, sadece hakkındaki teknik dataları işliyorum. Gerçek hayata gelince... Olympus 30mm'yi görüp kullanmış biri olarak Pana 30mm'yi görmeden, çok büyük konuşuyorum; o lensin bu kadar keskin, hızlı ve kararlı olduğuna inanmıyorum. Deneyince haklı çıkacağımı düşünüyorum. İnşallah haksız çıkarım, tükürdüğümü memnuniyetle yalarım ve sistemin, benim çok beğendiğimden daha keskin ve daha hızlı 30mm macro'su olur, onun keyfi de bana yeter.
Bu arada yurtdışı fiyatları aynı olmasına rağmen, Panasonic 30mm TR'ye geldiğinde min fiyatın 1.350-1.400 aralığında olacağını düşünüyorum. Bu da 1.100 TL'ye bulunabilen Olympus 30mm'yi fiyat bakımından %20-25 avantaj ile daha "alınır" kılacaktır
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: RE: Re: Olympus 30mm. F3.5 Makro inceleme ve örnek fotoğraflar !..

Mesajgönderen castrobey » Sal Nis 11, 2017 12:33 am

karadagyan yazdı:
castrobey yazdı:...

Hayırlı olsun size de castrobey. Yalnız birsey eklemek isterim ki ben bu pazar fotograflarına bakınca 12-40 ın keskinligini göremedim. Flickrda da inceledim fotograflarınızı...Gerçi nicedir elimde 12-40 olmadığı için ve 30mm macro kullanmadığım icin yanılıyor olabilirim. Fakat 30mm macro lens 12 40 dan keskinse sadece 30mm de keskindir onu net söyleyebiliriz ;))) 12-40 ı özel yapan 12 den 40 a f2.8 de bile tam performans vermesi zaten.;p

Anıl hocam, zaten belirttiğim gibi elimde makine ile sokağa çıkma alışkanlığım yok. İnsanların potansiyel tepkilerini kestiremediğimden (hele ki pazar ortamında) ziyadesiyle tedirgindim açıkçası. O mütereddit ruh durumu objektife de yansıdı haliyle :) Patates fotoğrafında en öndeki patatese bak mesela. Onu çekerken bile elim tiitriyordu stresten :) Çektikçe açılırım, açıldıkça daha iyilerini çekerim, söz :)
Olympus 30mm Macro

“Olympus MAKRO lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir