Merhabalar, 17mm F/1.2 Örnekler

45mm. F1.8, 75mm. F1.8, 25mm. F1.8 vb.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Özgür
Isınmaya Başlayan Üye

Merhabalar, 17mm F/1.2 Örnekler

Mesajgönderen Özgür » Prş May 03, 2018 11:28 pm

Öncelikle herkese merhaba.Epeydir okuyarak takip ediyordum sizleri.Forumdaki arkadaşlık,yardımcı olma çabası,paylaşma isteği çok hoşuma gitti.Hem bir merhaba demek hem de bu güzel ortama az da olsa katkıda bulunmak istedim.
Çorluda yaşıyorum, ufak bir stüdyom var.Düğün çekimleri,doğum günü ve mezuniyet çekimleri gibi sıkıcı,uğraştırıcı,kısıtlayıcı bir sürü çekim yapmak zorunda kalıyorum.Maalesef, hobi olarak size büyük keyif veren şey, iş haline dönünce epey sıkıntı yaşıyorsunuz.İş olarak yaptığım çekimlerde Canon kullanıyorum 6 senedir.Hobi kısmında daha ufak sistemler kullandım.Olympus epm1 mini,fuji xt1 ve sony a7ıı kullandım.Son bir yıldır şiddetli bel ve kas ağrıları çekiyorum.Kocaman Canonu taşıyamaz hale geldim ve gözümü karartıp komple olympus sisteme geçtim.Gözümü karartıp dememdeki neden herkesten duyduğumuz ufak sensör,yeterli gelmeyen sığ alan,2x çarpan vs.. gibi klişe şeyler lakin uzun zaman tam kare kullanıp,bu işten para kazanınca korkmadım değil.Şu an EM1 Mark2 kullanıyorum.Çok mutluyum ve olağanüstü bir sistem olduğunu düşünüyorum.İş olarak yaptığım için maalesef,arka taraf ölsün diyen bir kitleye çekim yapmak zorunda kalıyorum.Bunun çok da önemli olmadığını,bu şekilde çekilen fotoğrafların iyi fotoğraf diye nitelendirilmesinin yanlışlığını anlatmaktan yoruldum artık.Tamam öyle yaparız deyip geçiyorum :) Bu mecburiyetten dolayı,m43 sisteminde bu etkiyi verecek lensler seçmek durumunda kaldım.Engin beyden 40-150 f/2.8 aldım.Castrobey sanırım kullanıcı adı.Çok yardımcı oldu sağolsun.Geçen hafta 17mm 1.2 aldım ve onu aldıktan sonra Mark3ümü sattım.Şu an tamamen olympus ile yapacağım çekimleri.Bir de 80D var yedek olarak tuttuğum.Mark3ten gelenle 45mm 1.2 siparişi verdim yarın da o gelecek.Epey pahalıya mal oldu lakin hem sevdiğim sistemi kullanıyorum hem de biraz olsun ağrılarımdan kurtulmuş oldum.Uzun bir yazı oldu kusuruma bakmayın.17mm 1.2 ile çektiğim birkaç örnek paylaşarak bitireyim.Son bir ek yapayım.Lensi çok sevdim.Kusur olarak görebileceğim tek şey f/1.2 de fazla CA yapıyor gibi geldi.1.2 de yapması normaldir tabi ama bir tık fazla geldi bana.Gitarist fotoğrafında saçlarda çok belirgin.Gerçi canon 35mm 1.4 kat be kat kötüydü.Mos mor ağaçlar oluyordu :)

ResimOZGR3354 by Özgür Özkan, on Flickr

ResimOZGR2481 by Özgür Özkan, on Flickr
ResimOZGR3416 by Özgür Özkan, on Flickr
ResimOZGR2000 by Özgür Özkan, on Flickr
ResimOZGR1954 by Özgür Özkan, on Flickr
En son Özgür tarafından Prş May 03, 2018 11:36 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Merhabalar, 17mm F/1.2 Örnekler

Mesajgönderen biunlu » Prş May 03, 2018 11:31 pm

Selamlar.

Fotoğraflar açılmıyor güncellemeniz mümkün mü?
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Özgür
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Özgür » Prş May 03, 2018 11:33 pm

Evet beceremedim sanırım.Tekrar deniyorum hemen :)

Özgür
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Özgür » Prş May 03, 2018 11:37 pm

Tekrar denedim ama yine kırık link olarak görünüyordu.BBcode olarak yükleyebildim ancak :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum May 04, 2018 12:24 am

Hoş geldiniz aramıza.
Keyifli forumlar :)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cum May 04, 2018 1:56 am

Hoş geldiniz :)

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum May 04, 2018 2:04 am

Özgür yazdı:...

Hoşgeldiniz aramıza...
Geçmiş olsun... Umarım kas ağrılarınız geçmiştir yada ciddi sorun olmayacak kadar azalmıştır.
Evet Engin bey "castrobey" kullanıcı adı ile forumumuzun ve m43 sistem Türkiye kullanıcıları için de sanırım önemli bir üyesi. Ben de castrobey sayesinde bir ekipman ile buluşmuştum.

Paylaştığınız fotoğraflara flickr kodu harici bir de forumdan kod eklemenize gerek yok. Ben ilk mesajınızdakileri düzelttim. flickr'daki BB kodu kopyapa/yapıştır yaptınız mı tamamdır, ayrıca burada hiçbir işleme gerek yok. Direk böyle görünür olacaktır paylaşımınızda fotoğraflar.

Özellikle şu "arkaplan öldü ise fotoğrafı fotoğraf oldu zanneden kitle" bence doğal olmayan bir efekte hastalık derecesinde sapmış bir kitle. Ben de yıllardır "Bir fotoğrafı başarılı, güzel, iyi kılan etkenler içerisinde bokeh ve arkaplan katliamı (alan derinliği) en önemli koşullardan birisi değildir" diyorum. Hatta "Her yıl yapılan worldpress, national geographic ödüllerine layık görülen fotoğraflara bakın" diyorum. Fotoğraf alemini bence bu pisliğe :o bulaştıran "Fakirler karanfil bırakıyordu, ben gittim gül bıraktım" zihniyeti ile aynı zihniyet olabilir diye düşünüyorum bazen :shock:

Hatta bunu "Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış" atasözümüz ile de bağdaştırıyorum. Öyle ya F1.8 hadi ne ise orta karar bu hobi ile ilgilenen herkesin ulaşabileceği bir şey ama işi fotoğraf olmayıp sadece orta karar hobi olarak fotoğraf ile ilgilenen birisi güncel iyi bir gövde + F1.4, F1.2 lens (e 1 tek lens de yetmeyecek) ler almaya kalkarsa ya imkansız yada epey bir uzun süre diğer bir çok şeyden kısıntı yapması gerek. Ben almadım, alamayacağımdan tabi !.. Ha böyle uzun süre bikaç şeyimden kısar da alırsam alırım ama işte bir tek arkaplan daha çok öldü diye bu hobi bana daha mı çok zevk verecek ! Hobi ya, e öyle bir zevk de sapkınlık gibi görünüyor benim koşullarımda. Ne ise ki fotoğrafçılık çok büyük bir derya. Konu olarak sadece insan ve portre ile sınırlı değiliz. Hatta ben özellikle insan ve portre fotoğrafları konusunda da farklı düşünüyorum. Çünki bu tür fotoğraflar fotoğraftaki kişinin parmak izi kadar özel bir kopyasıdır. Kendi izni ile fotoğraf çekilir, yine özellikle kendi izni var ise sosyal ortamlarda paylaşılabilir. Hal böyle olunca da insan fotoğrafları bence çok özel, her zaman, her yerde insanlara gösterilmemesi gereken bir alanı fotoğrafçılığın. Bu nedenle diğer bir çok alanını daha çok seviyorum fotoğrafçılığın.

Mesela şu adam bu fotoğrafları çekerken zulüm mü yaşıyor, bu hobiden keyif almıyor mudur da yapıyordur kompakt makina ile bu fotoğrafları ?

ResimSnowflake n.1 05-Feb-2018 by Alexey Kljatov, on Flickr
ResimSnowflake n.4 13-Feb-2017 by Alexey Kljatov, on Flickr

ResimSnowflake macro photography by Alexey Kljatov, on Flickr

https://www.flickr.com/photos/chaoticmind75/

Eminim çoğumuzun elindeki ekipman bu vatandaşınkinden daha pahalıdır. Hatta benim 1 tek makro lensim bunun bu fotoları çektiği ekipmanı alır ama benim 1 tane şunların yakınından geçebilecek fotoğrafım yok. Bu da ekipman yarıştırmanın saçmalığına güzel kanıt.

Paylaştığınız tecrübeleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum May 04, 2018 3:28 am

Özgür yazdı:...

Selamlar, en sonunda "tam olarak" hoşgeldiniz aramıza :) Setiniz iyice zenginleşmeye başladı, kuyruğu iyice kaptırdınız m4/3'e artık :)
Aynı CA problemine ben de 45mm 1.2'yi denediğimde rastlamıştım. Bu kalitede bir lens için biraz garip gelmişti açıkçası. 7-8 ay önce, kısa bir süre deneme fırsatı bulduğum Leica 42.5'te, hatırımda kaldığı kadarı ile bu kadar belirgin CA yoktu. Tabii ki "hatırımda kaldığı kadarı ile" diyorum çümkü iki lensi aynı koşullarda, yanyana koyup deneme fırsatım olmadı. Serinin 3 lensini de denedim, üçü için de (17, 25 ve 45mm) aynı şeyi söylüyorum: sistemdeki 1.8 diyaframlı kardeşleri ile, 1.8 ve üstü değerlerde, imaj kalitesi olarak çok çok farklı lensler değiller. Tabii ki Pro özellikleri ve 1 stop diyafram avantajı ile ayrılıyorlar onlardan.
Şimdi bu söylediğim birçok insana garip gelecek belki ama bir de görünüş farkı var ki, eğer iş yapıyorsanız, ciddiye alınıp alınmamanız arasındaki -maalesef- en ciddi farklardan biri bu oluyor. Açıkçası ben çok fazla umursamıyorum ama bunun çok önemli bir şey olduğunu da itiraf etmek zoundayım. Mesela still life ve backstage fotoğrafları çekeceğim bir çekimde, elimdeki E-M1m2+ 45mm 1.8, Canon 5D Mark IV kullanan lookbook fotoğrafçısı ve Sony A7S2 kullanan videocu tarafından çok fazla ciddiye alınmamıştı. Bakın müşteriyi de bir kenara koyuyorum, bu işin içinde olan adamların bile tepkisi bu oluyor. Tabii ki gif için seri çekim yaptığım sırada her ikisinin de "n'oluyo yaa" diyen gözlerle elimdeki makineya bakakalması, hatta ertesi gün fotoğraflara bakarken diğer fotoğrafçı arkadaşı, çektiğim fotoğrafları "o makine ve lens" ile çektiğime ikna etmeye çalışırken yorulmak bana büyük keyif vermişti :) Pro lensler, bu anlamda da -üzülerek söylüyorum- daha tercih edilebilir seçenekler.

ciddibiri yazdı:...

Hocam, sizin şu "Ekipman hastalığı yaratıcılığı öldürüyor! Olabilir mi?!" başlığı, kendimi çok fazla sorgulamama sebep olmuştu. İlgilenen arkadaşlar için de link bırakayım: viewtopic.php?f=33&t=2453
Kar tanesi çeken abi tek, hatta nadir bir örnek de değil. Her fırsatta sizin E-PL makine + kit lens kombosu ile yaptıklarınızı anlatıyorum çevremdeki insanlara. Tabii ki ekipman bir halta yaramıyor demiyoruz, kimse yanlış anlamasın. Yapamamanın, hatta çoğu zaman yapmamanın yükünü ekipmana (yani ekipmansızlığa) yükleyip, işin içinden sıyrılıvermenin yanlışlığının altını çizmeye çalışıyoruz. Daha önce yine forumda paylaşmıştım; mesela bu abi iPhone ile çekiyor fotoğraflarını. Bir de 5S!
Resim- light it up - #iphone #shadow #closeup #face #dark #blackandwhite #blackandwhitephotography #blackandwhitephoto #bnw #bnwphotography #bwphotography #bw #monochromephotography #monochrome #other #freestyle by Victor Erdi, on Flickr
Bir de şu başlıktaki viewtopic.php?f=49&p=25173#p25173 "Watchtower Of Turkey nasıl çekildi?" konusu var mesela. Adam GH3 ve GoPro ile çekmiş arkadaş. GH3'ü bırakın, düğün salonunda halay videosu çeken adama GH4'ü beğendirirken zorlandığım oluyor.
Diyeceğim odur ki, "yerim dar" diyenin oynamaya niyeti olmadığını bilelim.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Özgür
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Özgür » Cum May 04, 2018 2:34 pm

Herkese çok teşekkür ederim.Hoşbulduk :) Ciddi hocam kas ağrılarım geçen yaza göre daha iyi.Çok teşekkürler sorduğunuz için.Fizik tedavilere,hareketlere devam.100 kilonun altına da inebildim sonunda.99,5 oldum :) Kar tanesi fotoğrafları harikaymış.Dediğiniz gibi,fotoğrafın keyif alabileceğiniz birçok alanı var ve illa ki çok pahalı sistemler gerekmiyor bu alanlarda üretim yapmak için.Benim sıkıntım,yaşadığım yerin berbat olması.80lerin ortasına kadar şirin bir trakya kasabası olan yer 90larla beraber fabrika cenneti olmuş.Memlekette ağaçtan çok fabrika var.Hal böyle olunca,nadiren arkaplana koyacak güzel şeyleriniz oluyor.Kanola zamanı ve ayçiçeği zamanı gibi.Onun haricinde arkadaki çirkinlikleri yumuşatmak için sığ alana ihtiyacınız oluyor.Ekipman seçiminde ve kullanım şeklinde,yaşadığınız yerin çok önemli olduğunu düşünüyorum.İstanbul'da yaşasam ya da izlanda da 1.2 diyaframlı lenslerin yanından geçmezdim muhtemelen.İnsanlar şöyle düşünüyor kanımca; Arkadaki sığ alanı cep telefonu veremiyor,mecburen fotoğrafçı tutmak zorundayız :)
Engin hocam selamlar.Anca kısmet oldu yazmak :) 45mm elime geçti.17mm kadar Ca yapmıyor gibi.Daha kontrol edilebilir gibi.Bir iş yapıyorsam iyi yapmalıyım mantığıyla alıyoruz bunları ama karşı taraf ne kadar anlıyor orası tartışılır. Sağlık problemlerinden sonra kendimi paspas etmeme kararı aldım açıkçası.Kimse koca makineleri,lensleri taşıyorsunuz diye madalya takmıyor size.Ya da güzel olduğunu düşündüğünüz binbir emekle çektiğiniz bir fotoğrafta saçmasapan bir şeye takılıyorlar.O yüzden olympus sistemi tam bana göre diyorum artık.Hafiflikse hafiflik,kaliteyse kalite.Bir daha da dönmüp bakmam başka sistemlere :)

“Olympus PRIME lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir