Outdoor, Kamp Fotoğrafçılığı ve Lens Seçimi

45mm. F1.8, 75mm. F1.8, 25mm. F1.8 vb.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

dogadakisakal
Isınmaya Başlayan Üye

Outdoor, Kamp Fotoğrafçılığı ve Lens Seçimi

Mesajgönderen dogadakisakal » Pzt Ağu 17, 2020 8:47 am

Merhaba arkadaşlar

Kamp ve outdoor ile ilgileniyorum ve 4k takipçili bir instagram hesabım var. Şimdye kadar bütün fotoğraflarımı HTC U11 cep telefonu ile çektim. Snapseed ve Lightroom ile gayet iyi işler çıkardım, çok iyi geri dönüşler aldım. Ama çok daha iyilerini çıkarmak istiyordum ve bu sebeple Olypmus EM10 Mark III makine aldım. 14-42 IIR lens ile beraber. Lakin bu lens bana istediğimi vermiyor ki ben zaten alırken bunu biliyordum. Yakın mesafede sorun yok ama biraz uzağa gidince işler değişiyor.

Aşağıda atacağım şekilde fotoğraflar almak istiyorum. Yani alan derinliği olan fotoğraflar
İlk araştırmalarım sonucunda 45mm f/1.8 lensin işimi göreceği yönünde ama makinelerle ilgili hiçbir bilgim yok.
Sizlerin yardımını bekliyorum. Fiyat olarak çok uçuk şeyler alamam. yani 2200 civarında bir şey anca alabiliyorum
Bunda sonra da uzak mesafeden çekim yapmak için yine Olympus'un 40-150mm 1:4.0-5.6 R lensini almayı düşünüyorum. Mesela ağaç dalındaki kuşu veya başk bir şeyi çekmek için. Yardımcı olursanız sevinirim.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

dogadakisakal
Isınmaya Başlayan Üye

Re: Outdoor, Kamp Fotoğrafçılığı ve Lens Seçimi

Mesajgönderen dogadakisakal » Pzt Ağu 17, 2020 9:13 am

Staphreux yazdı:Salgının ve ekonomik zorlukların baş gösterdiği şu dönemde hobisini devam ettirebilenlere büyük saygı duyuyorum. 2 yıldır olympus kullanan bir fotoğraf gönüllüsü olarak bir çok lens kullandım. Eklediğiniz örnek fotoğraflara ve belirttiğiniz amaca dönük olarak esasen en uygun lensin olympus 75mm f/1.8 olduğunu düşünüyorum. Bu önerim fiyat faktörü gözardı edilerek ifade edildi zira 75mm lens oldukça pahalı. Bunun biraz daha ucuzu sigma 56mm f /1.4. Oldukça uygun fiyatlı alternatif ise olympus 45mm f/1.8. Ancak kit lensin tele odak uzaklığı zaten 42mm ve bu size yetmemiş sanırım. Bu sebeple uzaktan rahat çekim yapabilmek için diyafram açıklığından ödün vererek olympus 40-150mm f/4-5.6 da düşünebilirsiniz.
Bilgim ölçüsünde daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım.
Şimdiden keyifli çekimler dilerim

Gönlüm 75mm f/1.8 den yana ama bütçem el vermiyor. Esasında makineyi bile günlerce mesaiye kalarak almaya çalıştım diyebilirim

Yani normalde alacak durumda değildim pek te. Bunun borcu 2 aya bitiyor. Ondan sonra lensi almayı planlıyorum.
almışken beni üzmeyecek bir şey alayım ki sürekli olarak lens almak zorunda kalmayayım. Nokta atışı yapmak zorundayım bu yüzden. 40-150 mm dahaalınabilir bir lens ama alan derinliği konusunda çok şey vaad etmiyor gibi. Yani makine aldım ama başıma bela da aldım sanki biraz :D

Esasında şurada 45mm f/1.8 ile çok iyi işler çıkmış gibi. Yani çok uzak olmasa da birkaç metre mesafeden güzel alan derinliği yakalamış çeken kişi

https://www.youtube.com/watch?v=2XqP2HGaor8&t=30s

tkcn13
Müdavim Üye

Mesajgönderen tkcn13 » Pzt Ağu 17, 2020 11:33 am

Merhaba. Gösterdiğiniz fotolar 75 mm ile çekilebilir. 45 mm fiyatına göre güzel bir lens ancak prime lens alırsanız mecbur dediğiniz gibi 40-150 tarzı bir lens daha gerekli kılıyor. Kullanmadığım 40-150 lensinin sizi tatmin etmeyeceği yönündeyim ve yinede hiç kullanmadığım panasonic 14-140 ı araştırmanızı öneririm. Örnek fotolarda çok beğendiğim bir lens.
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Ağu 17, 2020 12:25 pm

Merhabalar. Çektiğiniz fotoğraflar 45mm’den bile dar bir açıyla çekilmiş gibi duruyor. 75mm pahalı, ben Olympus 60mm ile 40-150mm’yi birlikte almanızı öneririm. Bu ikili pahalı gelirse Sigma 60mm de alınabilir Olympus’un yerine ama makro şansınız olmaz Sigma ile.

dogadakisakal
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen dogadakisakal » Pzt Ağu 17, 2020 1:32 pm

Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim.
Özelden kendisine sordum, zaten karşılıklı takipleşiyoruz kendisiyle.
Kendisi ağırlıklı olarak 50mm f 1.4 ve 85mm f1.4 kullanıyormuş. Tabi aynı kalitede lens almam mümkün değil çünkü f 1.4 ler pahalı. Muhtemelen kendisi DSLR kullanıyor onu sormadım. Bu lens konusu cidden para isteyen bir konu. Adamlar bunları çok ucuza alabildiği için kaliteli galerilere sahipler. Sırf kamp ve outdoor fotoğrafçısı olan bir hesap var mesela inanılmaz görseller çıkarıyor. Lens olayını bir halledebilsem bu alanda ciddi bir hesaba sahip olacağımı düşünüyorum ama bütçe olarak ulaşamıyorum. O yüzden fiyat/performans lensleri ile işimi çözmek durumundayım.

3 cevapta da verilen lenslere göz atacağım. 40-150 olanı biraz incelemiştim esasında. Tekrar gözden geçireyim.

Ekleme: Makro çekimle çok haşır neşir olmuyorum esasında. O yüzden 60mm çok benlik değil gibi.

dogadakisakal
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen dogadakisakal » Çrş Ağu 19, 2020 9:48 am

Şimdilik Olympus 40-150mm f/4.0-5.6 R Lensi aldım arkadaşlar. İndirime girmişti gri rengi 790 liraya onu aradan çıkarmış oldum. Tam istediğim şeyleri veremeyecek ama yukarıda attığım fotoğraflara yakın çekimler alabilirim diye düşündüm. Flickr üzerinden de çekimlere baktım iş görür düzeyde idi. Elime para geçince de 45mm'yi alırım ve defteri kapatırım muhtemelen bir süre.

dogadakisakal
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen dogadakisakal » Çrş Ağu 19, 2020 11:23 am

Staphreux yazdı:Fiyatına kıyasla imaj kalitesi oldukça yüksek bir lens. Asıl amacınız sığ alan derinliği olan fotoğraflar çekmek ise bilhassa 100mm ve üstündeki odak uzaklıklarında işinizi hayli görecek bir lens. Bu odak uzaklıklarına çıkınca çekeceğiniz portre vb fotoğraflarda perspektif yığılmasına dikkat edin.
Fotoğraflarınızı bekliyoruz :)

Teşekkür ederim. Kampa gittiğimde özellikle güzel görseller almaya çalışacağım. Biraz da hiç makien kullanmamış olmanın acemiliği var ama meraklı olduğum konular olduğu için kısa zamanda aşarım tahminimce. :D

EHABERDAR
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen EHABERDAR » Çrş Ağu 19, 2020 3:22 pm

Staphreux yazdı:
dogadakisakal yazdı:Şimdilik Olympus 40-150mm f/4.0-5.6 R Lensi aldım arkadaşlar. İndirime girmişti gri rengi 790 liraya onu aradan çıkarmış oldum. Tam istediğim şeyleri veremeyecek ama yukarıda attığım fotoğraflara yakın çekimler alabilirim diye düşündüm. Flickr üzerinden de çekimlere baktım iş görür düzeyde idi. Elime para geçince de 45mm'yi alırım ve defteri kapatırım muhtemelen bir süre.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.
Fiyatına kıyasla imaj kalitesi oldukça yüksek bir lens. Asıl amacınız sığ alan derinliği olan fotoğraflar çekmek ise bilhassa 100mm ve üstündeki odak uzaklıklarında işinizi hayli görecek bir lens. Bu odak uzaklıklarına çıkınca çekeceğiniz portre vb fotoğraflarda perspektif yığılmasına dikkat edin.
Fotoğraflarınızı bekliyoruz :)

Hocam sayende perspektif yigilmasini diye bi sey oldugunu ogrendim.. peki bunu onleme yolu var mi?

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Çrş Ağu 19, 2020 9:50 pm

dogadakisakal yazdı:...

İnstagramda bulunan fotoğraflarınızı inceledim ve az önce sizi takip ettim fotoğraflarınız çok güzel çok hoşuma gitti benim.
Lens olarak keşke 40-150mm lensi almasaydınız. Niye diyeceksiniz; çünkü elinizde zaten 14-42 var bir de 40-150mm aldınız oldu size 14-150mm. Lens ekipmanınıızda güzel bir odak aralığı oluştu ancak doğada gezinirken sürekli lens değiştirme işi bence biraz zorlayabilir. Mesela ben 10 gün kadar köyde kaldım, makinede 14-42 takılı uzakta bir nesneyi çekeceğim ama lens değiştirmeye çekindim çünkü çok fazla toz vardı sensöre ciddi anlamda toz kaçma sıkıntısı vardı ama tek parça 14-150mm lensim olsaydı böyle bir derdim olmadı. Zaten şu anda da m43 piyasasında da hali hazırda 14-150 veya 12-200mm lensler mevcut.

Bence outdoor için biçilmiş kaftan Olympus 12-200mm dir. Suya ve toza dayanıklı olması outdoor tarafında daha da bir alınabilir yapıyor. Alternatif olarak Panasonic 14-150mm e de bakabilirsiniz.
Benim nacizane önerim elinizdeki her iki kit lensi de satıp ve bir tane 12-200mm alın, yanına da ilerleyen süreçlerde ihtiyaç durumunuza göre portre için olympus 45mm 1.8 veya 25mm 1.8 alırsınız yada makro için ayrı bir lens alırsınız veya ilgi alanınıza göre onu siz belirlersiniz ve dört dörtlük olur.
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

dogadakisakal
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen dogadakisakal » Çrş Ağu 19, 2020 11:57 pm

burakciftci82 yazdı:
dogadakisakal yazdı:...

İnstagramda bulunan fotoğraflarınızı inceledim ve az önce sizi takip ettim fotoğraflarınız çok güzel çok hoşuma gitti benim.
Lens olarak keşke 40-150mm lensi almasaydınız. Niye diyeceksiniz; çünkü elinizde zaten 14-42 var bir de 40-150mm aldınız oldu size 14-150mm. Lens ekipmanınıızda güzel bir odak aralığı oluştu ancak doğada gezinirken sürekli lens değiştirme işi bence biraz zorlayabilir. Mesela ben 10 gün kadar köyde kaldım, makinede 14-42 takılı uzakta bir nesneyi çekeceğim ama lens değiştirmeye çekindim çünkü çok fazla toz vardı sensöre ciddi anlamda toz kaçma sıkıntısı vardı ama tek parça 14-150mm lensim olsaydı böyle bir derdim olmadı. Zaten şu anda da m43 piyasasında da hali hazırda 14-150 veya 12-200mm lensler mevcut.

Bence outdoor için biçilmiş kaftan Olympus 12-200mm dir. Suya ve toza dayanıklı olması outdoor tarafında daha da bir alınabilir yapıyor. Alternatif olarak Panasonic 14-150mm e de bakabilirsiniz.
Benim nacizane önerim elinizdeki her iki kit lensi de satıp ve bir tane 12-200mm alın, yanına da ilerleyen süreçlerde ihtiyaç durumunuza göre portre için olympus 45mm 1.8 veya 25mm 1.8 alırsınız yada makro için ayrı bir lens alırsınız veya ilgi alanınıza göre onu siz belirlersiniz ve dört dörtlük olur.

Doğru ancak dediğiniz lensi alabilmem için ciddi bütçe lazım. Lensin fiyatı 5000TL civarı. Şuan mümkün değil o parayı vermem.
Doğada çok hareket etmiyorum esasında. Genelde kamp alanında olduğum için ya kendimi, ya ateşi ...vs çekiyorum. Sürekli lens değiştireceğim durum olmuyor. Trekking/hiking yapıyor olsaydım dediğiniz doğruydu. Ama kamp alanında genelde kompozisyon belirliyorum veua spontane gelişiyor olay. Dediğim gibi, söylediğiniz lens şuan bütçemi fazla fazla aşıyor. Yakın zamanda da almam çok zor. İki lensi satsam bile toplamı 2000TL eder. O lensi almam için 2500TL daha eklemem lazım. O da imkansız. EĞer ileride durumum müsait olursa almayı düşünürüm tabiki. Gerçekten tüm ihtiyacıma cevap verecek bir lens.

“Olympus PRIME lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir