Sokak (goodie)

Önemli ve faydalı bilgi için lütfen önce bu başlığı bir ziyaret edin : viewtopic.php?f=10&t=32

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

goodie
Üye

Sokak (goodie)

Mesajgönderen goodie » Prş Tem 06, 2017 11:20 pm

M43 sistemine yeni geçtim ve makineme alışmaya çalışıyorum. Aynı zamanda fotoğrafçılığın en sevdiğim dalı olan sokak fotoğrafçılığına da alışmak için uğraşıyorum fakat makineye alışmaktan çok daha zor tabii ki. Belki de en zor fotoğraf tarzı budur.

Zaman içindeki gelişmemi görmek açısından bu konuyu açıyorum. Ne kadar sevsem de sokak fotoğrafçılığı zorluğu sebebiyle bazen insanı yıldırıyor. Çoğu zaman ya olayları görecek gözüm-tecrübem olmadığından ya da görsem bile cesaret edemediğim için elim boş döndüğüm oluyor. Zorladığı ve yıldırdığı kadar da zevkli elbette. Duygu ve heyecan yönünden yoğun olması sebebiyle seviyorum herhalde. Manzara çekmeyi de severim fakat monotonluğu sebebiyle saatler boyu yapabileceğim bir şey değil. Sokakta ise bir saniye diğerini tutmuyor. Bu çeşitliliğe rağmen iyi fotoğraflar çekemiyorum ama iyiye gidecektir umarım.

Bugün çektiğim fotoğraflardan bazılarını ekliyorum. Zamanla güncellerim. Tamamı E-M10 II + 14-42mm EZ ikilisiyle monotone (siyah-beyaz) resim moduyla çekildi. Renksiz çekim yapmak daha kolay geldiği için böyle kullanmayı düşünüyorum. Renkler bazen dikkat dağıtabiliyor. RAW'da renk var zaten, oradan alınabilir gerekirse.

1) Resim

2) Resim

3) Resim

4) Resim

5) Resim

6) Resim

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Sokak

Mesajgönderen biunlu » Prş Tem 06, 2017 11:36 pm

Güzel fotoğraflar tebrik ederim.

Siyah beyaz candır :)
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Tem 07, 2017 7:58 am

Teşekkürler, güzel fotograflar.

Sokak Fotografında ikilemde kaldığım bir konu; danışayım. Konu içindeki kişiler kameraya bakmalı mı? Bakmamalı mı? Hangisi daha doğal?

Ben 3 ve 6 olan karelerinizi daha çok sevdim...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Tem 07, 2017 3:26 pm

DrOpMaN yazdı:Teşekkürler, güzel fotograflar.

Sokak Fotografında ikilemde kaldığım bir konu; danışayım. Konu içindeki kişiler kameraya bakmalı mı? Bakmamalı mı? Hangisi daha doğal?

Bende siz gibi en çok 3, 6 yı beğenmiştim.

Bu da sizin sorunuzun bir cevabı aslında.

Kişinin makineye bakmaması en güzeli ama bu seferde kişinin haberi ve izni var mı gibi hususlar devreye giriyor.

Sokakta tek çekim yaptığım nadirdir. Genelde yanımda biri olur. Yalnızsam tele objektifle headshot :)

Ufak tefek istinalar dışında, genel yaklaşımım şu şekildedir.

Öncelikle muhabbet açarım, fotoğrafınızı çekebilir miyim diye sorar ya da makinemi gösterip başımla onay isterim. Bir kare göstermelik çektikten sonra topu arkadaşıma atarım.

Model arkadaşımla konuşurken seri çekime bağlarım :)

Başa dönelim, modelin makineye bakmaması kesinlikle tercihimdir.

flickrr / 500px
web adresim:

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cum Tem 07, 2017 5:11 pm

DrOpMaN yazdı:Teşekkürler, güzel fotograflar.

Kameraya bakmamaları daha doğal tabii ki. Sonuçta bu bir portre çekimi değil ve insanları doğal halleriyle, davranışlarıyla fotoğraflamak amaçlanıyor. Yine de bazen bakmaları da doğallığı bozmuyor. O an yapmakta oldukları şeyi değiştirip size poz vermeleri veya tepki gösterip el hareketi yapmaları gibi şeyler olunca doğallık kalmıyor. Buna rağmen kameraya bakmaları fotoğrafa ayrı bir hava katıyor.

Kameraya bakma durumu genelde documentary photography denen tarzda oluyor. Street ve documentary de birbirine yakın olduğu için ikisini karıştırmak güzel olabiliyor bence. Artık fotoğraf çekmeyen ama en beğendiğim fotoğrafçılardan olan Thomas Leuthard'ın böyle fotoğrafları var ve doğallıktan uzak değiller. Hatta o anki duyguyu verme açısından daha da başarılı olabiliyor.

ResimUntitled by Thomas Leuthard, on Flickr

ResimUntitled by Thomas Leuthard, on Flickr

Resimnju dɛli #7 by Thomas Leuthard, on Flickr

Resimnju dɛli #11 by Thomas Leuthard, on Flickr

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Sokak (goodie)

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Tem 07, 2017 6:03 pm

Şu fotografınız çok etkileyici.
ResimOsman BEG Statue by Vyc_Majoris, on Flickr

Sorum olacak; EOS 100D ve 85mm 1.8 veya 10-18mm kombinasyonunda ne yetersiz geldi de M43 tercih ettiniz? Samsung NX seri makineler kullanmışsınız; bunlar da renk yetenekleri açısından iyi makineler.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Tem 07, 2017 6:33 pm

Thomas çok iyi işler çıkarmış. Hisli ve etkileyici fotoğraflar.

Ancak ben sizin fotoğraflarınızı da çok beğeniyorum.

Harika işler başarıyorsunuz.

flickrr / 500px
web adresim:

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cum Tem 07, 2017 11:37 pm

DrOpMaN yazdı:Şu fotografınız çok etkileyici.
ResimOsman BEG Statue by Vyc_Majoris, on Flickr

Sorum olacak; EOS 100D ve 85mm 1.8 veya 10-18mm kombinasyonunda ne yetersiz geldi de M43 tercih ettiniz? Samsung NX seri makineler kullanmışsınız; bunlar da renk yetenekleri açısından iyi makineler.

Teşekkürler. Geniş açı güzel bir perspektif veriyor. İlk çektiğim fotoğraflardan biri o.

NX makineler çok iyi ve lensleri ise harika ama vizör olmaması bazı durumlarda sıkıntı yarattığı için vizörlü makine arayışında A6000, X-T10 ve E-M10 II arasından Olympus'u seçtim. İyi fiyata NX1 bulabilseydim başka sistemlere hiç bakmazdım zaten. Onu geçebilen bir makine yok hala. NX'ler bir ara acayip fiyatlara satıldılar. Sıfır olarak 350 liraya 60mm F/2.8 macro lens almıştım mesela. Tarihte daha iyi bir kampanya olmuş mudur bilmiyorum :) Flickr'daki tüm makroları NX Mini + 60mm lens ile çekiyorum. Küçük sensör ile makro çekmenin avantajı çok fazla. NX Mini elimde hep duracak bu yüzden.

100D + 10-18mm kombinasyonu da elimde. Dolar-euro fırlamadan önce bu lensin sıfırı 750-800 liraydı. İndirimlerle falan 650TL civarına aldım ben. Ultra geniş açı vazgeçilecek birşey değil. İnsan alıştı mı bırakamıyor. Sırf 10-18mm kullanmak için 100D kullanıyorum şu anda. Makine sayısını azaltıp taşınabilirliği artırmak için 9-18mm almak isterim ama 10-18mm'nin avantajları var. Daha geniş açılı çekim yapıyor (insan ultra geniş açının tadını alınca 1mm bile kaybetmek istemiyor), daha keskin (özellikle kenar ve köşelerde), ayrıca 100D ve 10-18mm'yi satsam anca 9-18mm alabiliyorum. Yani bir lens ve iyi bir gövde satıp muadil bir lens almak mantıksız geliyor. 2000-2500 civarına 7-14mm alabilsem düşünürdüm.

Biraz uzun oldu ve konu dışına çıktık ama durum bu.

@biunlu teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: Sokak (goodie)

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Tem 08, 2017 12:02 am

Fotograflarınızı bende ilgiyle takip ediyorum. Adıni animsayamadım şuan ama çok unlü bir sinema yönetmeni var. Filmlerinde bazen çok kısa bir süre kadraja girer ve hemen ilgiyi üzerine ceker. Mesela yagmurlu bir gunde herkes semsiyesinin altına girmiş koşuştururken bixim yönetmen fanilayla kadraja girer ve çıkar. Sizin bu camdan yansımali fotograflarınız aklima onu getirdi. Cok begendim.
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Pzr Tem 09, 2017 1:24 pm

7) ResimPacking up by Vyc_Majoris, on Flickr

Yanımda sadece telefon vardı. Makine olsaydı daha iyi bir fotoğraf çıkabilirdi. Birkaç daha iyi fotoğrafı kaçırdım. Buna şükür yine de.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Pzt Ağu 07, 2017 12:40 pm

8) ResimStreet by Vyc_Majoris, on Flickr

9) ResimKid by Vyc_Majoris, on Flickr

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Sal Ağu 08, 2017 2:14 pm

10) ResimBored people by Vyc_Majoris, on Flickr

goodie