Kaliteli Lensler... Filtreli mi? Filtresiz mi?

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

amanism
Müdavim Üye

Kaliteli Lensler... Filtreli mi? Filtresiz mi?

Mesajgönderen amanism » Çrş Eyl 07, 2016 3:16 pm

Arkadaşlar m43 sistemin keskin lenslerini filtreli mi kullanmalıyız? mesela Olympus 12mm-- 45mm--75mm--12-40...Panasonic -20mm--12-35mm....gibi keskin lensler için ne dersiniz. Diyorlar ki fotoğrafın kalitesi camın kalitesi kadardır. Kaliteli filtreler bu lenslerde aynı keskinliği verir mi? Özellikle polarize filtreler için önemsiyorum konuyu...

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Kaliteli Lensler... Filtreli mi? Filtresiz mi?

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Eyl 07, 2016 4:47 pm

Benim şöyle acayip bir gördüğüm durum var. Mesela kimi zaman tren, otobüs, tramvay camına yaklaştırıp fotoğraf çekiyorum. O fotoğraflar bile gayet keskin oluyor ki bu camların optik olarak bir kalitesi herhalde söz konusu bile değildir. Ayrıca kirli/tozlu falan da oluyorlar. Dolayısı ile çok dandik olmadıktan sonra lense o kadar yakın konumda bulunan bir camın bariz görüntü bozukluğuna sebep olacağını sanmam.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Çrş Eyl 07, 2016 4:58 pm

Geniş açıda çok belli etmese de tele kısımda kötü filtreler ciddi derecede bozuyor kaliteyi, 45mm gibi 75mm gibi tele kısımdaki lensler için hoya yahut bw gibi filtreler işi garantiye almak olur
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

suleyman.ozek
Üye

Mesajgönderen suleyman.ozek » Çrş Eyl 07, 2016 6:21 pm

Ben 12-40 ve 40-150 için Uv ve polarize olarak hoya ultra hd kullanıyorum. Nd olarakta Bw 10 stop var. Eski makinelerimde kullandığım filtrelerim için de bu markaları tercih ettim çok da memnunum. Tavsiye ederim.
Görece pahalı gibi ama bu tür aksesuarlar için % 10 a kadar bütçe ayırmak makul. 2000-3000 liralık lensin ön camını açık bırakmak beni ürkütüyor.

Sent from my iPad using Tapatalk
Olympus om-d e-m1 _/_ Olympus 12-40 2.8 pro _/_ 40-150 2.8 pro _/_ MC-14 1.4x tc _/_
FL-600R Flash _/_ Bir sürü manuel _/_ Wacom intuos pro M
https://www.flickr.com/photos/34slymn76/

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Eyl 07, 2016 9:57 pm

Filtreyi üretiyorlarsa bir bildikleri vardır muhakkak firmaların. Bu filtreleri kullanan profosyonel fotografçılar da olduguna göre filtre kullanmaktan zarar gelmez...Filtrenin keskinlikte büyük bir başarım sağlayacağını sanmıyorum ancak kötü filtrenin olumsuz etkilerinin olacagıni düsünüyorum bende. Filtre bence özellikle pahalı lenslerin üzerine kesinlikle takılmalıdır. 2500 liralık bir lensin 50-100 liralık bir korumayı hakettigi tarafındayım...

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Çrş Eyl 07, 2016 10:01 pm

Peki ben de bir soru sorayım konuyla alakalı; parasoley kullanırken ayrıca filtreye de gerek var mı? (lensi koruma amaçlı) (ben sadece 60mm makro lens ile filtre kullanıyorum (hoya hd), diğer lenslerimle parasoley kullanıyorum.)
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Eyl 07, 2016 10:05 pm

Merak ettim şu hoya hd yi. Herkeste var sanırim...parasoley düsmelerde ( asıl islevi lens icine gelen ışıği dengelemek ) kısmi bir koruma sağlıyor. Ama 12 40 a bence bir tane alın çünkü çizilme vb hasarlardan da korur. Diger boyutu da hem parasoley hem filtre fotografa birlikte keskinlik vb yönünden nasıl bir fayda sağlar hiç fikrim yok...

https://youtu.be/-e9TUIC-Dtk boyle bisiy buldum az once..
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Çrş Eyl 07, 2016 10:17 pm

12-40 'ta vardı aldığımda (2.el). Çıkardım ben de :) 12-40' a da 35-100' e de takmak lazım galiba. Sonuçta epey masraflı lensler. Canon 400mm' ye gerekmez. Onun parasoleyi açınca ön camdan yaklaşık 8-10cm açılıyor parasoley. Darbeye maruz kalma ihtimali çok çok düşük. Fotoğrafa katkı sağlamasını beklemiyorum ben de. Zarar vermesin yeter filtreler. Makro lensi sıfır almıştım. Alır almaz filtre de taktım. Filtresiz keskinlik vs daha mı iyi olur bilmiyorum. Ama bu haliyle de çok seviyorum 60mm makro lensi.

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Çrş Eyl 07, 2016 10:33 pm

Bir de şunu merak ettim. İyi bir UV Filtre takılıyken lense parasoleye gerek var mı?

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Eyl 07, 2016 10:47 pm

Sanırım yok. Ikisi de aynı islevi görüyor cünkü. Belki cok sert bir ışık varken parasoley daha gerekli olabilir

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Çrş Eyl 07, 2016 11:00 pm

Teşekkürler hocam. Uv filtre alacağım bir ara. Parasoley toplam hacmi arttırdığı için çok da sevmiyorum aslında. Çantaya da zor sığıyor parasoley olunca...

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Prş Eyl 08, 2016 11:35 am

Güneşlik ile UV filtre alakasız, birbiri yerine kullanmayın. Özel bir amacınız yoksa filtre kullanmanın çok anlamı yok. Koruma amaçlı kullanılır mı bilmem. Bir kere Sigma 150mm f2.8 makro lensimin önünü bir yere çarptım, önündeki BW filtre çatladı ama ön cama birşey olmadı. Güneşlik takılı olsaydı çarptığım şey ön cama bile gelmeden güneşliğe takılacaktı aslında.
Filtre kullanacaksanız da kesinlikle pahalı birşey alın. Ucuz filtre ile pencere camının farkı yok. Ucuz filtreler çözünürlüğü azaltıyor, iç yansımaları arttırıyor, renk bozulmaları yaratıyor (özellikle mor) vs..
Filtre öneremem burada, fiyata bakıp karar verin.
Güneşlik çok önemli aslında. Sadece koruma için değil, asıl amacı sağdan soldan gelen ışığın yarattığı iç yansımaları ve kontrast azalmasını önlediği için. Objektife ters takılabiliyorsa taşımak çok zor olmaz, ters takılamıyorsa çantanın başka bir yerine konabilir.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Eyl 08, 2016 12:17 pm

Ertan hoca'nın katkısından sonra yeni bir soru doğuyor;
herkes 40 50 liralık bir uv yerine kaliteli ( daha pahalı ) uv filtre öneriyor. Multi coated özellikli olmalı deniyor göz gezdirdiğim bazı sitelerde. Fakat kullangımız objektifler multi coated kaplama değil mi ? Yada hem lenste hem de filtrede multi coated kaplama olması '' iki kat zırh'' gibi bir etki mi yaratacak ? Yada işin içinde bir ihtiyaç yaratma ve tüketme stratejisi mi var firmalarca uygulanan ?

Bonus Soru:) hem uv hem güneşlik ayrı seyler birbiri yerine ikame etmeyin demişsiniz Ertan Hocam ancak yeni bir soru da burada doğuyor. Üzerine güneşlik takılması mümkün olmayan lensler de var ve bu lenslerin filtre yuvaları mevcut oluyor. Burada üretici niçin güneşlik takılamayan bir objektif üretmiş oluyor ? Bildiğim kadarıyla olympus 12-50 mm ye güneşlik takılması mümkün değildi...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Mesajgönderen dgncsk » Cum Eyl 09, 2016 11:09 am

geniş açılı lenslerde parlam akontrolü için parasoley şarttır. UV filtre ön camı koruyor sadece. DSLR lerde filtre netleme problemlerine neden olabiliyor.
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Pzt Eyl 12, 2016 2:55 pm

karadagyan yazdı:Ertan hoca'nın katkısından sonra yeni bir soru doğuyor;
herkes 40 50 liralık bir uv yerine kaliteli ( daha pahalı ) uv filtre öneriyor. Multi coated özellikli olmalı deniyor göz gezdirdiğim bazı sitelerde. Fakat kullangımız objektifler multi coated kaplama değil mi ? Yada hem lenste hem de filtrede multi coated kaplama olması '' iki kat zırh'' gibi bir etki mi yaratacak ? Yada işin içinde bir ihtiyaç yaratma ve tüketme stratejisi mi var firmalarca uygulanan ?
Bonus Soru:) hem uv hem güneşlik ayrı seyler birbiri yerine ikame etmeyin demişsiniz Ertan Hocam ancak yeni bir soru da burada doğuyor. Üzerine güneşlik takılması mümkün olmayan lensler de var ve bu lenslerin filtre yuvaları mevcut oluyor. Burada üretici niçin güneşlik takılamayan bir objektif üretmiş oluyor ? Bildiğim kadarıyla olympus 12-50 mm ye güneşlik takılması mümkün değildi...

O kaplamalar filtreden kaynaklı yansımaları engellemek için. Lensteki kaplamalar anca kendine yetiyor :) Kaplamanın kalitesi gerçekten farkediyor. 10 civarı filtre kullandım, pahalı filtrelerin farkını anlamak kolay oluyor. Sigma'nın WR seramik filtreleri çok iyi, B&W XS-Pro ve F-Pro filtreleri iyi, Hoya HD filtreler iyi, Heliopan SH-PMC filtreler iyi, Rodenstock HR filtreler iyi. Başka iyi filtreler de vardır tabi.
12-50mm için güneşlik var ama o fiyata yaklaşmam ben :)
http://www.getolympus.com/us/en/lens-ho ... -lens.html

“Tripod, Çanta, Filtre incelemeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir