Nd filtre kullanımı hakkında bildikleriniz.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Nd filtre kullanımı hakkında bildikleriniz.

Mesajgönderen biunlu » Cmt Oca 27, 2018 4:05 pm

Geçen 12-40 ile birlikte Hoya NDx400 a 9 stopluk bir filtre edindim. Üzerinde BW UV filtre de vardı.

Normal çekim - ND ile çekimin (kaç stopluk filtre olduğuna göre) hangi enstanteneye denk geldiğinin hesaplamaları falan var.

Ben hesap yapmadan A(diyafram öncelikli modda) artı pozlama yaparak ve lcd ekrandaki sonucu gözlemleyerek çekim denedim.

Ortalama 1.5 artı pozlama ile istediğim aydınlığı yakaladım.

Manuel çekimde değerler lcd ekrana yansımıyor bilirsiniz.

Sizler ND filtreyi nasıl kullanıyorsunuz?

UV üzerine ND takmıştım buna ne dersiniz?

Otoritelerin çoğu UV giltreyi para tuzağı olarak görmekte ancak BW olunca bende çıkarmak istemedim.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

salih
Müdavim Üye

Re: Nd filtre kullanımı hakkımda bildikleriniz.

Mesajgönderen salih » Cmt Oca 27, 2018 5:45 pm

ND filtre hıc kullanmadım, ama bende kullanmak istiyorum yada almak istiyorum açıkçası.
UV filtreye gelince, eğer BW gibi bir marka ise günül rahatlığı ile kullanım veya o kalitede bir filtreyi, ama ucuz filtre takmaktansa güneşlikle kullanmak daha mantıklı gibi geliyor bana.
Zaten 12-40 optik olarak çok üst düzey onu ucuz şeylerle bozmamak lazım diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cmt Oca 27, 2018 6:01 pm

Bende uv kullanmamaktan yanayım. Objektif üzerinde gelince birde bw olunca kullanmamak olmaz dedim.

Benim merak ettiğim uv üzerine nd takmanın dezavantajı olur mu? Sök tak zor olacak çünkü.

flickrr / 500px
web adresim:

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cmt Oca 27, 2018 9:13 pm

Keskinlikten baya baya gider, hani çok kaliteli filtreler olsa dahi üst üste 2 filtrenin keskinliğe etkisi olacağını düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Oca 27, 2018 9:19 pm

biunlu yazdı:Bende uv kullanmamaktan yanayım. Objektif üzerinde gelince birde bw olunca kullanmamak olmaz dedim.

Benim merak ettiğim uv üzerine nd takmanın dezavantajı olur mu? Sök tak zor olacak çünkü.

12-40’ın üzerine hangi filtreyi takarsanız takın -özel bir durum yoksa- lensinizin kalitesini sattığınız 12-50’nin de altına çekersiniz. Önermem...

Sevgi ve saygılar
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Çrş Şub 14, 2018 1:37 am

ND filtre, temel olarak delikten içeri giren ışığı azaltır. Misal "1 stop" diyorsa, sensöre (ya da filme) düşen ışık 1 stop, yani yarı yarıya azalır. UV filtreyi, hele ki yeni nesil sensörlerin uv filtreleri olması münasebeti ile, artık sadece lensin ön elemanını dış etkenlere karşı kprumak için kullanıyoruz artık. Kullanıyoruz derkeni tövbe - haşa takmam lensimin üstüne. En kalitelisi, geçirgenliği en yüksek olanı. Ne kadar yüksek olursa olsun %100 olmasının imkanı yok yine de. "Fotoğrafçıyım" diyorsanız, lensinizi korumayı öğrenin bence... en iyisi bu. ND ya da Polarize filtre kullanımı ise yerine göre zorunluluk oluyor. Mesela makinenizin en yüksek perde hızında bile diyaframınızı çok kısmanız gereken bir ışık varsa (ve siz kısmak istemiyorsanız), burada ND filtreye sığınacaksınız. Mesela manineniz size "diyaframı f/11'e kıs" diyorsa, takacaksınız 5 stop ND filtreyi, f/2 ile çekeceksiniz fotoğrafınızı. Ya da özellikle hareketli su (şelale, nehir vs) fotoğrafı çekerken sıkça başvurulan suyun flu görünmesi gibi bir durumu arzuluyorsanız, ND filtre burada yardımınıza koşacak yine.
Bu arada burada genel olarak fotoğraf konuşuyoruz ama videocular için daha büyük bir gereklilik ND filtre. Mesela Sony'nin birçok Profesyonel video kamerasında (FS700 gibi) yerleşik ND filtre bulunur. Videocu nasıl yanına lens almadan çekime çıkmazsa, ND filtre almadan gündüz çekimine de çıkmaz.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Çrş Şub 14, 2018 7:30 am

Uzun uzun yazmışsınız Engin Hocam teşekkür ederim.

Uv konusunda alanında uzman olan herkes siz gibi düşünüyor.

UV filtre tercihi kullanıcıya kalmakla beraber uv üstüne nd takmak pek akıllıca değil anlaşılan.

Pozlamaya gelirsek Nd filtre takılıyken Manuel mod kullanmak yerine A(diyafram öncelikli) modda kullanıp lcd ekranda çıktı iyileşinceye kadar artı pozlama yapıp enstantane süresinin yükselmeni sağlıyorum.

Bu kullanım şekli doğru mudur? Merkım bu.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Prş Ağu 08, 2019 5:02 pm

biunlu’nün sorusu halen yanıt bekleyedursun ben de ND filtre için bir tavsiye isteyeyim. Genelde güneş batmadan birkaç saat öncesinde veya bulutlu havalarda deniz kıyısında çekim yapmak için kaç stopluk ND filtre almalıyım 12mm f2 lens için? 46mm filtre çapı için çok seçenek yok zaten 3-6-10 stop olanlar var. 10 stop düşündüm ama bu kez de mesela golden hour diliminde çekim yaparken ışığı fazla kırarsa diyaframı açıp keskinliği düşürmek istemem. 6 stop da daha aydınlık bir ortamda yetmezse de bu sefer diyaframı iyice kısıp difraksiyona sebep olmak var. Var mı bir öneriniz, bunun optimumu nedir akşamüstü (kimi zaman ters ışıkta) yapılacak çekimler için?

Sertaç Mavişerit
Üye

Mesajgönderen Sertaç Mavişerit » Prş Ağu 08, 2019 5:24 pm

poormansmoodyblues yazdı:biunlu’nün sorusu halen yanıt bekleyedursun ben de ND filtre için bir tavsiye isteyeyim. Genelde güneş batmadan birkaç saat öncesinde veya bulutlu havalarda deniz kıyısında çekim yapmak için kaç stopluk ND filtre almalıyım 12mm f2 lens için? 46mm filtre çapı için çok seçenek yok zaten 3-6-10 stop olanlar var. 10 stop düşündüm ama bu kez de mesela golden hour diliminde çekim yaparken ışığı fazla kırarsa diyaframı açıp keskinliği düşürmek istemem. 6 stop da daha aydınlık bir ortamda yetmezse de bu sefer diyaframı iyice kısıp difraksiyona sebep olmak var. Var mı bir öneriniz, bunun optimumu nedir akşamüstü (kimi zaman ters ışıkta) yapılacak çekimler için?
Ben 10 stop almanızı tavsiye ederim. Diyaframı açmak yerine çekim sürenizi uzatırsınız. Altın saatlerde ışık öğlen saatleri kadar şiddetli olmasa da 10 stopluk filtre ile rahatlıkla çekim yaparsınız

VKY-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Prş Ağu 08, 2019 5:44 pm

Sertaç Mavişerit yazdı:...

Teşekkür ederim Sertaç bey benim de tahminim o yöndeydi. 10 stop fazla gelirse çözümü daha basit en azından.

Sertaç Mavişerit
Üye

Mesajgönderen Sertaç Mavişerit » Prş Ağu 08, 2019 5:57 pm

Hocam bu arada ucuz yollu ND almamanızı tavsiye ederim. Hoya, BW, Heliopan gibi kaliteli markalar alın.

VKY-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Prş Ağu 08, 2019 6:23 pm

Aynen Hoya alacağım muhtemelen. B+W’nin 46mm filtresini bulamadım zaten, iyilerden sırf Hoya var sanırım.

ikiarabidere
Üye

Re: Nd filtre kullanımı hakkında bildikleriniz.

Mesajgönderen ikiarabidere » Çrş Şub 09, 2022 10:09 am

Konu biraz eskimiş ama yinede sormak istiyorum. BW 58mm ND 1000x Filtre için düşünceleriniz nelerdir? Kullanan var mı? Bu ürün 10 Stop mu? 700 liralık bir fiyatı var. Yada bu fiyat civarlarında 9-10 stopluk bir ne filtre tavsiyeniz var mı? Boşa para harcamak istemiyorum yardıma ihtiyacım var.

“Tripod, Çanta, Filtre incelemeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir