Leica microscope lens

Canon, Nikon, Pentax ve diğer d-slr sistemleri gövde, lens incelemeleri ve sorularınız için...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Leica microscope lens

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Şub 01, 2017 11:09 pm

Böyle de bir şeyi anca görebildim ben. Bizim Esat'ın işleri. Bunu bulmuş :)

ResimMicroscope Lenses by Sefa Kaya, on Flickr

var da ne yapmış peki ?

ResimFly eyes by Sefa Kaya, on Flickr
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: Leica microscope lens

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Şub 01, 2017 11:31 pm

Bu olayı ben icten ice cok merak ediyorum ancak zaman ve mekanım ( makro yada mikro cekimler yapabilecegim bir masa ve 3 metre kare yer ) olmadığı icin yan gözle bakıyorum hep...Terapi, yaratıcılık, merak, kesif, heyecan ne ararsan o hisleri barındırıyor bende...

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Prş Şub 02, 2017 12:03 am

Normal makro lenste bile net alan çok çok az olup hatta makrocular fotoğraf bindirme ile o kadar emek verirken bu tür mikroskobik lenslerden net alan nasıl olur acaba? Mesela yukarıdaki böcek gözü fotoğrafında net alan çok çok iyi, acaba onda da bindirme çalışması mı var yoksa direk tek çekim mı?
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Şub 02, 2017 3:05 am

Bu fotoğrafçının portfolyayı taramak lazım belki bir şeyler vardır orada kullanımına dair, ben pek bakamadım.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
iskampavya
Müdavim Üye

Re: RE: Re: Leica microscope lens

Mesajgönderen iskampavya » Prş Şub 02, 2017 1:38 pm

Ubeyd yazdı:Normal makro lenste bile net alan çok çok az olup hatta makrocular fotoğraf bindirme ile o kadar emek verirken bu tür mikroskobik lenslerden net alan nasıl olur acaba? Mesela yukarıdaki böcek gözü fotoğrafında net alan çok çok iyi, acaba onda da bindirme çalışması mı var yoksa direk tek çekim mı?

Mikroskop lensleri ile tek karede fotograf almak imkansizdir,odak istifleme kacililmaz.. obje ile calisma mesafesi 0.5 mm ye kadar duser buda enaz 50-60 kare farkli bolgeden netlik almak demek cekilecek objenin belli bir bolgesi cekiliyorsa, sayet tamami netlenecekse 120-150 kareyi bulabiliyor fotograf.. zevkli ve sıkıntılı bir iştir...

Resim
Cropsuz,bakmam lazim ama 120-130 kare civari.. ortalama x4 büyütme

Kullanıcı avatarı
iskampavya
Müdavim Üye

Mesajgönderen iskampavya » Prş Şub 02, 2017 2:00 pm

karadagyan yazdı:Bu olayı ben icten ice cok merak ediyorum ancak zaman ve mekanım ( makro yada mikro cekimler yapabilecegim bir masa ve 3 metre kare yer ) olmadığı icin yan gözle bakıyorum hep...Terapi, yaratıcılık, merak, kesif, heyecan ne ararsan o hisleri barındırıyor bende...

Resim

Cok buyuk alana ihtiyac yok hocam kucucuk bir köse dahi yeterli ama zaman ve sabirdan cok lazim :) ben genelde fotografdaki alanda cekiyorum cok yer kaplamiyor.

Resim
Buda mutfağı işgal ettigim zamanlardan,korugun ucundaki agrandizor lensi ters bagli, x3 buyutmelere kadar iş görür.. uzerindeki buyukmelerde lens zorlanir...
Zorlanmaya ornek şu sinek fotigrafim;

Resim

Genelde kullandigim ise mikroskop lensi fiyatina gore cok cok iyi is goren lomo
Resim

Kullanıcı avatarı
iskampavya
Müdavim Üye

Mesajgönderen iskampavya » Prş Şub 02, 2017 2:12 pm

Hemen hemen her lens ile makro cekiyorum,deniyorum.. kimi körugun onune duz bagli,kimi ters.. lensin performansli oldugu buyutmeyi kesfederseniz her lens makroya donusebilir. Guzel fotograflar alabilirsiniz deneme ve sabir işi..

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Şub 02, 2017 2:57 pm

iskampavya yazdı:...

Hocam çok teşekkürler bilgilendirici mesajlarınız için. Gerçekten de sabır bu işin en önemli malzemesi gördüğüm kadarı ile. 10'lu haneleri geçen makro istiflemeleri falan ciddi sabır işi benim için ki 100'lerden de bahsediyorsunuz. Herkesin yapabileceği iş değil. Düzenli bir çalışma, konsantrasyon da gerektiriyor belli ki. Tebrik ederim sizi bu nedenle de.
-
-

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: RE: Re: Leica microscope lens

Mesajgönderen karadagyan » Prş Şub 02, 2017 7:25 pm

iskampavya yazdı:
karadagyan yazdı:Bu olayı ben icten ice cok merak ediyorum ancak zaman ve mekanım ( makro yada mikro cekimler yapabilecegim bir masa ve 3 metre kare yer ) olmadığı icin yan gözle bakıyorum hep...Terapi, yaratıcılık, merak, kesif, heyecan ne ararsan o hisleri barındırıyor bende...

Resim

Cok buyuk alana ihtiyac yok hocam kucucuk bir köse dahi yeterli ama zaman ve sabirdan cok lazim :) ben genelde fotografdaki alanda cekiyorum cok yer kaplamiyor.

Resim
Buda mutfağı işgal ettigim zamanlardan,korugun ucundaki agrandizor lensi ters bagli, x3 buyutmelere kadar iş görür.. uzerindeki buyukmelerde lens zorlanir...
Zorlanmaya ornek şu sinek fotigrafim;

Resim

Genelde kullandigim ise mikroskop lensi fiyatina gore cok cok iyi is goren lomo
Resim

Vallahi muhtesem isler. Daha bir özendim buna simdi...hocam bilal'e anlatır gibi anlatırsaniz ne lazım ekipman olarak. Flas, uzatma tupu, adaptor, ters baglama aparati vs???

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
iskampavya
Müdavim Üye

Re: RE: Re: RE: Re: Leica microscope lens

Mesajgönderen iskampavya » Prş Şub 02, 2017 10:22 pm

hocam herşeyden önce sabır lazım :)
zevkli bir alandır makro.. makroya girdiğinizde hep daha fazla büyütme istersiniz, daha fazla detay istersiniz..
ekipman olarak gerekli malzemeleri sayayım.
*perdesi çok güçlü olmayan bir gövde.. aynasız bu iş için çok çok ideal,geçmişte bu iş için tam kare ve crop olarak bir çok gövde ile çalıştım büyük gövdelerin perde şiddeti yüzünden çok fotoğrafım çöp oldu çünkü x4 x5 gibi büyütmelerde titreşimi kontrol edemezseniz fotoğraflarda fululuk yapar(flaşlı/flaşsız) tam kare olarak a7 serisi çok iyi iş yapıyor,crop gövdelerde küçük gövdelerde sorun yaşamadım,aynasızların elektronik perde özelliğinin olması ayrıca avantaj.

*lensler; iş makro olunca aslında bir çok lens işe yarar hatta piyasada gerçek makro lens dediğimiz 1:1 büyütmeli lensleri kullanmayız bile (onlar sokakta parka bahçede hızlıca 1:1 ihtiyacının yeterli olduğu alanlarda kullanmak içindir) çünkü istediğimiz büyütme oranlarında bize verdikleri pek birşey yoktur ama elimizdeki birçok lensi istediğimiz büyütme oranına göre gövdenin veya körüğün önüne ters bağlayarak çok daha fazla büyütmelere çıkabiliriz.
buarada ters lens çalışması için filtre çapı 52mm olanalar ayrıca avantajdır çünkü bu filtre çapında çok çeşitli lens var ve bu şekilde kullanılabilirler ayrıca bu filtre çapı 52mm olan lensler arasında 28mm 50mm arasındakiler hepden iyidir odak mm si nekadar düşerse büyütme okadar yükselir yeni başlayacak olanlara 50mm den başlamalarını öneririm.

*agrandizör lensleri piyasada bulabileceğiniz artık atıl olan bu lenslerde makro için harika lensler.. ters bağlı lenslerden daha iyi performans sunarlar, çok çok özel olanları var marka olarak ama atıl kalmalarından dolayı ucuza alabileceğinizi düşünmeyin millet artık eski olan herşeye vardır bununda bir karameti diyerek biton para istiyor.

*mikroskop lensleri; yüksek büyütmelerin olmassa olmazı.. piyasada çok uygun bulabileceğiniz gibi çok pahalı olanlarıda var.. x4 x5 x10 x20 ve daha fazla oranda çalışanları mevcut.. büyütme oranı nekadar büyürse alan derinliğide o denli daralır buda bu lensler ile çalışmayı zorlaştırır,buda obje ile çalışma mesafenizin düşmesi demek,mikroskop lensleri ile çalışırken obje ile aranız kullandığınız lense göre 1cm ile 0.5mm gibidir genelde,çalışma mesafesi 1cm lerden fazla bir mikroskop lensi istiyorsanız iyi paralar ödersiniz nekaar para okaar mesafe :)) ama buradaki mesafeyi vereyim 1000 tl bana ver ordan 10cm gibi bişeyde yok :)

*tripot; mümkün olduğunca sağlam sapasaglam bir tripot lazım.. ucuz etin yahnisi olmaz oldurmaya çalışırsanız bütün emek çöp olur. evde stüdyo ortamı kuracaksanız küçük tripot da olur makinenin altına kitapda olur... tahta tripot bu işin en iyisi derler.. ben hiç kullanmadım.

*körük/tüp; işin içinde makro varsa olazsa olmaz ekipman körüktür. tüp de aynı amaca hizmet eder.. ama olmaz.. uğraşılmaz.. körük şarttır,kolaylıktır.
körüklerde kaba kaydırma özelliği olanlar ayrıca tercih edilmelidir,büyük yardımı olur.. çalışmalarınızda mikroskop lensleri kullanmaya başlayana kadar başka birşeye ihtiyaç bırakmaz.

*hassas kaydırma; diğer bir olmazsa olmaz da hassas kaydırmadır,yüksek büyütmelerde çok çok sığ alanda netlik başka türlü bulunmaz. hassas kaydırma mikroskop lensleri ile çalışırken çok gerekli bir ekipmandır diğer ters lens veya agrandizör lensleri ile çalışırken şart değildir. bu iş için hazır ürünlerde satılıyor fakat fiyatları aşırı yüksek,ben hep kendim yaptım ve onu kullandım.

*ışık; hertürlü ışık sistemi kullanılabilir,sabit ışıklar,fenerler,flaşlar... ışık fotoğraf için olmazsa olmazdır fakat bazen harici ışık kullanmayız,duruma göre karar verilir doğal işık vasa ve kadrajınızı öyle hayal ettiğinizde beğendiyseniz ekstra bir kaynağa ihtiyaç yoktur.

*difüzör; ışığı yumuşatmak için herşey kullanılabilir,,, kağıt,peçete,bez,aklınıza ne gelirse... makroda ışığı yumuşatmak önemlidir. hatta çok önemlidir.

*arka plan; bunun içinde herşeyi kullanabilirsiniz, fotoğrafınızı ön plana çıkartacak olan objeniz kadar arka plan şeçiminizdir.. yanlış bir fon seçimi(renk vs.) emeğinizi boşa cıkarır.

hızlıca aklıma gelenler bunlar... aslınsa madde madde genişletilmeye detaylandırılmaya muhtaç ama bir çırpıda fikir vermesi için çok detaya girmedim.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Prş Şub 02, 2017 11:26 pm

Hocam ben en çok şunu merak ediyorum. Bu mikroskop lenslerinin bayoneti nedir ? Körüğe veya makineye nasıl bağlarız ? m4/3 için olan adaptörleri var mıdır ?

Kullanıcı avatarı
iskampavya
Müdavim Üye

Mesajgönderen iskampavya » Prş Şub 02, 2017 11:46 pm

Esat Sanlav yazdı:Hocam ben en çok şunu merak ediyorum. Bu mikroskop lenslerinin bayoneti nedir ? Körüğe veya makineye nasıl bağlarız ? m4/3 için olan adaptörleri var mıdır ?

RMS diye gecer mikroskop lenslerin bayoneti ve genelde encok bulunan rms-m42 donusturucudur,birtane bu donusturucuden aldiktan sonra bir tanede ornegin canon da kullanacaksaniz m42-canon donusturucu almaniz gerek,bu lensi körük ile kullanacaksaniz sayet piyasadaki koruklerin cogu m42 oldugundan aslinda baska birsey almanizada gerek kalmaz.

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Pzt Şub 06, 2017 10:35 pm

Ben de Aliexpressten mikroskop lens ve adaptörünü aldım fakat kullanmak henüz nasip olmadı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

listera
Üye

Mesajgönderen listera » Pzt Şub 06, 2017 11:39 pm

Makro fotoğrafçılığa ilgi duyup da kendini sınamak isteyenler özel lens veya flaş gibi nispeten pahalı aksama yatırım yapmadan evvel objektifleri ters takma, çift objektif birleştirme ya da uzatma tüpü kullanma gibi daha ucuz ve yatırılanı geri almanın kolay olduğu yöntemleri deneyebilir. Zira oldukça zaman alıcı, disiplin gerektiren ve çevrenizden olumsuz geri dönüş almaya aday (sinek ve böcekleri mutfak masasında ne kadarlık bir süre boyunca fark ettirmeden fotoğraflayabilirsiniz ki:)) bir konu ve "bu iş bana göre değilmiş" demek gayet olası.

1:1 çarpan sonrası alınan sonuçlar özellikle canlı (gerçi çekilenlerin çoğu ölü oluyor ama!) fotolarında yapay geldiğinden çok yüksek büyütme bana pek çekici gelmedi. Yine de dünyayı hiç görmediğimiz açılardan gözleme şansı vermesi hoş. Bu 3:1 ila 4:1 arasındaydı.

Resim
Yaban arısı

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Sal Şub 07, 2017 6:11 pm

aytek yazdı:Ben de Aliexpressten mikroskop lens ve adaptörünü aldım fakat kullanmak henüz nasip olmadı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hocam linkini atabilir misiniz ? Merak ettim.

“D-SLR sistem inceleme ve önerileri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir