Nikon D5600 vs D3400 !

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Nikon D5600 vs D3400 !

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Haz 03, 2017 4:40 pm

Fujifilmin sensör yapısında farklılıklar olduğunu biliyorum. Bir süre Nikon lenslerimle S2 kullanmıştım. RGB yanı sıra bir katman daha vardı renk bileşenlerinde. Yine bu farklı yapı sebebiyle standartların dışında olduğundan Adobe geride kalabiliyor olabilir mi? Çünkü yine bildiğim kadarıyla Fujifilm renkleri kendi yazılımlarıyla daha iyi sonuçlar veriyordu. Baskı aşamasında jpeg çıktıları sırasında Kodak-Noritsu yazılımla diğer JPEG'lerden farklı renkler almıştık. Düzeltmeyi Cyan eksiltmeye çözdüğümüzü hatırlıyorum. Ki baskıcılar bilirler; genelde Cyan katmanına pek dokunulmaz. +Red fotoğraf sıcak görünsün, bas gitsin.
Bu tür bir farklılık olabilir dpreview karşılaştırmasında görünen. Acaba?
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

WinterH
Üye

Mesajgönderen WinterH » Cmt Haz 03, 2017 4:42 pm

12-14 bit RAW konusunda, D5100 ve D7000 örneğin aynı sensörü kullanıyorlar, ama biri 12bit diğeri 14bit RAW veriyor. Başka bazı gövdelerde de vardı sanki bu durum. Makinenin donanım / yazılımı ile ilgili, ve muhtemelen daha çok da ürün farklılaştırma stratejisi amaçlı olabileceğini tahmin ettiğim bir şey.

ACR'nin her markanın RAW dosyalarıyla aynı derecede iyi anlaşamaması ise tecrübeyle sabit bir durum benim için. Hatta Photoshop CC'den önce Olympus RAW'larıyla da sanki o kadar iyi anlaşamıyordu gibi geliyor bana.
flickr : https://www.flickr.com/photos/wh83/

Ekipman :
OM-D EM5, PEN E-P3, Olympus 14-42 II R, Panasonic 14mm 2.5, Olympus 75-300 II, Walimex 7.5mm /3.5 fisheye, Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm 2.4, Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm 3.5, Pentax-M 50mm 1.4, Meyer Optik Oreston 50mm 1.8, Pentacon 100mm 2.8

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Haz 03, 2017 5:48 pm

DrOpMaN yazdı:...

Ben de bu ihtimali düşündüm. Dediğiniz gibi olabilir. + pozlama telafisini yazılımsal verirken belki dediğiniz gibi bir ana rengi de uygun olmayan biçimde arttırıyor ise bozulma yüksek oranda görünüyordur. Dediğiniz mantıklı. Şu Fuji X-Pro2'nin RAW'ını indirip bizim diğer RAW işleme programları ile bir bakmak lazım ne kadar fark edecek diye.
-
WinterH yazdı:...

Dolayısı ile yazılımın fotoğrafçılıkta ne kadar büyük bir rol oynadığını, önemini de görüyoruz aslında burada. Bir de 12/14 bit olayının öyle çok büyük bir fark göstermediğini de görüyoruz ama işte bu görünen yazılımın ürüne ait çıktıyı doğru işleyememe sebebiyle olma ihtimalini de görüyoruz ki bu durum tüketici açısından yanıltıcı olabilir.

Ben bugün halen kimi zaman Olympus'un yazılımı ile RAW işleme ihtiyacı duyabiliyorum kimi fotoğraflarda. Üstelik Olympus yazılımnda basbayağı "acemi" sınıfında bir kullanıcıyımdır. Bu pazarlama stratejileri, reklamlar, işte tüketicilerin kendilerinin belki bilinçsizce oluşturduğu algı operasyonları nedeniyle geçmişte de bir çok başka alanda iyi olan değil iyi pazarlanan ürünün hayatta kaldığı görülmüştür. Birkaç yıl önce birisi Olympus Viewer'in RAW işlemesinin Adobe'ninkinden iyi olduğunu yazdığı ve örnek görsellerle kanıtladığı bir incelemesine rastlamıştım. Tabi bizlerin olağan beklentisi "E yıllar içinde yenilenen sürümler ile Adobe bu konuda kendisini geliştirmiştr herhalde" şeklinde oluyor. Acaba gerçekten de öyle mi ? Yoksa bu güncellemelerin çoğu bildiğiniz gibi aslında sadece veya çoğunlukla yeni çıkan ürünlere gelen destek, bazı bug'ların giderilmesi şeklinde de olabilir mi ?!
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

WinterH
Üye

Mesajgönderen WinterH » Cmt Haz 03, 2017 9:23 pm

Olympus sisteme ilk girdiğimde Photoshop CS6 kullanıyordum, epeyce bir süre kafayı yedirdi bana RAW'larla elde ettiğim sonuçların çoğu zaman makine JPEG'lerinden kötü oluşu, fakat sonra CC versiyonundan itibaren ciddi bir değişiklik oldu ACR ve ORF dosyaları arasındaki ilişkide ve istediğim sonuçları elde etmek için çok daha az uğraşır oldum.

Burada sıkıntı şu oluyor ki, eğer photoshop ve eklentilerine alıştıysanız, dahası birden fazla marka makineniz varsa, en makul yol Photoshop üzerinden gitmek oulyor bir yandan, diğer yandan da, bazen ufak tefek şeylerden insan markaların kendi uygulamalarına bakmak zorunda kalabiliyor...

Nikon cephesinde eskiden şöyle bir sıkıntı vardı, şimdi nasıl bilmiyorum takip etmedim ama, ücretsiz düzenleme yazılımı olan ViewNX güzel sonuç vermekle birlike özellik olarak inanılmaz kısıtlıydı. Oldukça ücretli olan CaptureNX daha geniş kapsamlı özelliklere sahip olmakla birlikte, demosunu benim bilgisayarımda denedğimde (ki kötü bir bilgisayar da sayılmazdı o zaman için) performans olarak rezaletti ve kullanımı pratik değildi pek.

Bir ara yol önce RAW'ları markaların programından geçirip, TIFF, DNG ya da JPEG kaydettikten sonra, hala ihtiyaç varsa düzenlemeye Photoshop'ta devam etmek olabilir ama pratiklikten çok uzak. Bir de, mesela RAW üzerinde ne yapmak istediğinize göre de hangi RAW düzenleyici daha başarılı değişebiliyor, biri renkleri daha iyi verirken, diğeri gölgeleri, bir ötekisi de parlak bölgeleri daha iyi kurtabiliyor vb vb iyice can sıkıcı bir hal alıyor konu :P.

Alternatif RAW işleyici çok aradım, çeşitli alternatifleri fırsat çıktıkça denedim, genel anlamda halen ACR'nin en iyi olduğunu düşünüyorum, hatta zaman geçtikçe de bu fark açılıyor gibi geliyor bana. Ama yine de hala ufak tefek sinir bozuculukları olabiliyor arada.

Ben ilk bir süre hem Olympus Viewer hem Photoshop'u kurulu bırakmıştım ara ara OV kullanabiliyordum Photoshop'ta aldığım sonucu beğenmezsem ama Photoshop CC'den sonra böyle bir ihtiyacım kalmadı. Üstelik E-P3 gibi eski bir gövdenin RAW'ları için konuşuyoruz, dolayısıyla her zaman yeni model desteğinden ibaret değil sanırım ACR güncellemeleri, her ne kadar ben de bir ara çoğunlukla öyle olabileceğini düşündüysem de.

Bir de şöyle küçük bir şey ekleyeyim, bilirsiniz ACR içinde noise giderme bölümü var detay kısmının altında. Normalde kullandığım markaların hiç birinde bu özellikten memnun değildim, hem gürültü giderişi çok iyi sayılmazdı hem çok detay kaybettiriyordu. O yüzden Neat Image isimli eklenti yazılımı kullanıyorum genelde bu işlem için. Fakat bir kez denedim E-M5'i aldıktan sonra ve gördüm ki garip bir şekilde yeni ACR versiyonlarında, E-M5'in RAW'larında noise giderme özelliği şaşırtıcı derecede başarılı çalışıyor, hatta zaman zaman neat image'den daha iyi de olabiliyor.

Dolayısıyla Olympus kısmında artık ACR ile barışık durumdayım diyebilirim, Canon RAW'ları da (Canon makinem kalmadıysa da düzenlenmemiş bir sürü RAW var hala) hiç bir zaman sıkıntı olmadı benim için ACR ile. Fakat, en yeni versiyonda bile, Nikon D5100 ve D7000 rawları hala sıkıntı oluyorlar bana...
flickr : https://www.flickr.com/photos/wh83/

Ekipman :
OM-D EM5, PEN E-P3, Olympus 14-42 II R, Panasonic 14mm 2.5, Olympus 75-300 II, Walimex 7.5mm /3.5 fisheye, Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm 2.4, Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm 3.5, Pentax-M 50mm 1.4, Meyer Optik Oreston 50mm 1.8, Pentacon 100mm 2.8

“Nikon D-SLR sistem gövde ve lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir