Sony DSC-RX10 II almayı düşünüyorum

Lensi değiştirilemeyen, sabit lensli 3x zumludan tutun da 50x ve üzeri her türlü sabit lensli modeli bu sınıfa katabiliriz. "Kompakt" genellikle en ufak sensörlü modeller gibi anımsanıyor ama asıl "kompakt" tan anlaşılan şey bütün ihtiyaçları tek bünyede barındıran bir şey olmasıdır. Bu sebeple sensör boyutu bir modeli kompakt olmaktan çıkartamaz.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Sony DSC-RX10 II almayı düşünüyorum

Mesajgönderen webbie » Pzt Eyl 11, 2023 12:03 pm

Selam gençler. Bir süredir kaşıntım tuttu ve tekrar fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Aslına bakarsanız, ilk olarak Panasonic Lumix G80 almaya karar vermiştim fakat daha sonra Sony RX1R, Fujifilm X100T, Panasonic LX100 Mark 2, Canon EOS 200D arasında gidip geldim.
Tüm bunları araştırırken, ne istediğim konusuna odaklanmayı unuttuğumu fark ettim ve sonunda başlıktaki makinede karar kıldım. Birkaç saat sonra yine fikir değiştirebilirim fakat şimdilik aklımdan geçenleri paylaşmak ve fikirlerinizi almak isterim. İlla ki bilgi paylaşmanıza gerek yok; fikriniz olsa bile bana yeter çünkü yeni bir bakış açısı kazanmış olurum.

- Panasonic Lumix G80: Fiyatı, seçenekler arasında en düşüğü ve yetenekleri de muhtemelen (Cüzdan açılırsa) en fazla olanı bu makine. Ancak kendimi tanıyorum ve eğer değiştirilebilir objektifli bir makine alırsam, alacağım hiçbir objektif beni tatmin etmeyecek ve durmadan daha iyi lens peşinde koşacağım. Alacağım hiçbir objektifin hakkını verecek kadar çok ya da özenli fotoğraf çekmiyorum ki zaten Fujifilm X-H1’i satma nedenim de buydu.

- Sony DSC RX1R: Tam çerçeve olması ve lens kalitesi nedeniyle listeme girdi ama hem saçma sapan fiyatı hem de sabit açı (sanırım böyle söyleniyordu) lensinin kullanımı kısıtlaması nedeniyle vazgeçtim.

- Fujifilm X100T/S/V: Sabit açı lens bana uymadığı için vazgeçtim.

Canon EOS200D: En küçük DSLR olması ve objektif çeşitliliği/uygun fiyatları nedeniyle listeye girdi ama sonrasında, benim için büyük dert olan o koca lenslerin birkaç tanesiyle gezmek zorunda olma fikri nedeniyle vagzeçtim.

Sony DSC-RX10 II: Niyetim RX10 III veya daha güncel bir model almaktı ama fiyatları arşa değmiş durumda. O yüzden de görece uygun fiyatlı olan Mark 2’de karar kıldım. Makine büyük, sensörü 1 inç ve bunlar olumsuz yönleri olarak duruyor fakat ikisini de pek umursamıyorum. Çekeceğim fotoğrafları poster boyutunda bastırmayı düşünmüyorum. Objektifi 24-200 f/2.8 olduğu için aynı anda birkaç tane lens taşıma derdinden kurtulacağım. Videoyla işim olmadığı için, 4K veya yavaş çekim gibi konularla ilgilenmiyorum.

Durum kısaca bu şekilde. Siz olsanız, ne yapardınız?

soyhaa
Üye

Re: Sony DSC-RX10 II almayı düşünüyorum

Mesajgönderen soyhaa » Pzt Eyl 11, 2023 6:51 pm

Hocam kafa karıştıracak gibi olacak ama bide ricoh gr iii`e bakin

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzt Eyl 11, 2023 7:24 pm

soyhaa yazdı:Hocam kafa karıştıracak gibi olacak ama bide ricoh gr iii`e bakin

Ona daha önce bakmıştım ama sabit odak uzaklığından dolayı elemiştim.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Çrş Eyl 13, 2023 9:07 am

webbie yazdı:...

RX10 Mark II nin fiyatı ne kadar hocam
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Eyl 13, 2023 10:23 am

burakciftci82 yazdı:

Yaklaşık 350-400 sterlin civarı. RX10 serisinde her bir yeni modelin fiyatı neredeyse ikiye katlanarak gidiyor. Rx10 250 sterline bukunabilirken, RX10 mark 3 750 sterlin civarı.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Çrş Eyl 13, 2023 12:13 pm

webbie yazdı:
burakciftci82 yazdı:

Yaklaşık 350-400 sterlin civarı. RX10 serisinde her bir yeni modelin fiyatı neredeyse ikiye katlanarak gidiyor. Rx10 250 sterline bukunabilirken, RX10 mark 3 750 sterlin civarı.

Türkiye fiyati ile yorumlayacagim hocam, orada hangi makine ne kadar tam bilmiyorum:)

Yaklaşık 13500 liraya denk geliyor 400 sterlin ve bence bu fiyata 1 inch sensörlü dslr ebadında bir makineyi şahsen satın almazdım ben.
Üste bir miktar daha eklenerek em10 Mark 3 ve 14 42 + 40-150mm bence daha mantıklı. 1 inch sensörlü makinelere çok sıcak bakamıyorum ben, özellikle akıllı telefonlardan sonra çok da yeterli gelmiyor, en azından ff olarak 600m dengi optik zoom verse yaban hayatta tercih edilebilir ama dediğiniz makine 200mm veriyor.
Bence em10 serisi daha mantıklı dilediğiniz gibi lens özelleştirmesi de cabası

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Eyl 13, 2023 1:02 pm

RX10 Mark II nin fiyatı ne kadar hocam[/quote]
Yaklaşık 350-400 sterlin civarı. RX10 serisinde her bir yeni modelin fiyatı neredeyse ikiye katlanarak gidiyor. Rx10 250 sterline bukunabilirken, RX10 mark 3 750 sterlin civarı.[/quote]

Türkiye fiyati ile yorumlayacagim hocam, orada hangi makine ne kadar tam bilmiyorum:)

Yaklaşık 13500 liraya denk geliyor 400 sterlin ve bence bu fiyata 1 inch sensörlü dslr ebadında bir makineyi şahsen satın almazdım ben.
Üste bir miktar daha eklenerek em10 Mark 3 ve 14 42 + 40-150mm bence daha mantıklı. 1 inch sensörlü makinelere çok sıcak bakamıyorum ben, özellikle akıllı telefonlardan sonra çok da yeterli gelmiyor, en azından ff olarak 600m dengi optik zoom verse yaban hayatta tercih edilebilir ama dediğiniz makine 200mm veriyor.
Bence em10 serisi daha mantıklı dilediğiniz gibi lens özelleştirmesi de cabası[/quote]

Aslına bakarsanız, ilk mesajımda bahsettiğim Panasonic için geçerli şartlar Olympus için de geçerli. Yani ben bu ikisinden birini alsam, daha önce yaptığım gibi fotoğraf çekmeyi bir kenara bırakıp, daha iyi lens sahibi olmaya odaklanacağım ve Olympus kullanırken son olarak 60mm makro ve 12-40 sahibi olduğum için yine en azından bu iki lensi arayacağım. Hal böyle olunca, bana maliyeti muhtemelen 1.000 sterlini geçecek. Normal bir kullanıcı için sizin söylediğiniz gayet yerinde ama ben kendimi bildiğim ve daha önce bu yöntemi denediğim için, Panasonic ve Olympus ya da değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinelerini son sıraya koyuyorum.
Sony RX10’un benim için en büyük avantajı, istesem de lenslere para harcayamayacak olmamdır. Sony’nin 8x zoom özelliği benim beklentilerimin altında fakat 1 inç sensörlü ve tüm odak uzaklıklarında 2.8 diyaframa sahip tek makine de maalesef RX10 mark II.
Seneye Moğolistan’da 1 ay kadar kalacağım ve orada özellikle zoom özelliği yüksek bir objektif ihtiyacım olacak. Aklımdan geçen senaryo, RX10 mark II deneyip, makinenin objektif dışındaki özellikleri beni tatmin ediyorsa RX10 mark III’e geçmek (24-600 mm objektifi olduğu için) ya da Panasonic G80 (Burada Olympus pek bulunmuyor) ve adam akıllı 2 objektifle yola çıkmak ya da bir delilik yapıp, fotoğraf kalitesini umursamayıp, Nikon P900 almak olacak.
Ezogelin çorbası tarifi gibi oldu, kusura bakmayın :)

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Çrş Eyl 13, 2023 5:36 pm

Leica 1" sensor kullanan bir cep telefonu vardı, onu al hocam. Ciddi söylüyorum ya gülme hemen :) veya ayfon samsung un son versiyonunu al

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Eyl 13, 2023 6:23 pm

zekisofu yazdı:Leica 1" sensor kullanan bir cep telefonu vardı, onu al hocam. Ciddi söylüyorum ya gülme hemen :) veya ayfon samsung un son versiyonunu al

Bahsettiğiniz telefon sanırım Sony’nin son çıkardığı ve 1.600 Sterlin fiyatı olan 1 inç sensörlü telefon olsa gerek. Fiyatını görünce, sırf meraktan detaylarına baktım ve anladığım kadarıyla 1 inç sensörün tamamını kullanmıyor. Bir nev’i 500.000 milyon megapiksel çözünürlüklü kamerası olduğu iddia edilen telefonlar gibi bir pazarlama taktiği ile satılmaya çalışılıyor.

Bende iPhone 12 Pro var ve 14 Pro’yu da denedim. Gerçek hayatta Instagram’da kullanılabilecek özçekimler dışında pek bir işe yaramıyorlar. Bir dükkanda Hasselblad Stellar Special Edition var görünüyor ve fiyatı da makul. Eğer gerçekten varsa, sırf fiyatından dolayı onu alabilirim.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Eyl 13, 2023 7:19 pm

Hasselblad satılmış. Kaldığım yerden devam.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Çrş Eyl 13, 2023 9:05 pm

Zekisofu'nin dediği telefon Panasonic Leica Dmx Cm1 adlı telefon, epey eski ama bence halen taş gibi kamerası var :)
1" lik sensörlü bir makine alacaksanız ultra zoom olursa ancak öyle alın bence öteki türlü boşuna masraf olur, kaldı ki 2021-23 arası güncel bir amiral telefon kullanıyorsanız geniş ve standart açılarda hiç bir üstünlüğü olmayacak (direkt jpeg tarafında). Onun dışında Bi zaman sonra makine size yük olmaya başlayabilir.

Valla bence İngilterenin alım gücünü kullanın hocam, oradaki gelir duzeyiniz nasil bilmiyorum ama belkide bir tane Oly body + 12 100mm bir de Panasonic body + 100-400mm ya da 100-300mm gibi setlere bizden daha çok ulaşabilir durumdasinizdir :D

Moğolistan ya da herhangi bir ulke gezisinde fotoğraf cekme düşünceniz varsa bence böyle bir set kurarsanız ekstra bir lense ihtiyacınız olmaz. İlerleyen zamanlarda da ihtiyaca göre portre için 45mm 1.8 makro içinde 60mm 2.8 alırsınız olur biter geriye setin sefasını sürmek kalır :)

Ha bu setin üzerinde daha şu lensim de olsun bu lensim de olsun denirse o da kullanıcının kendine kendine kaşınması olur ki orada da kendinizi durdurursaniz yıllarca aynı setle ilerlersiniz bence. :)

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Eyl 13, 2023 11:09 pm

burakciftci82 yazdı:

Zekisofu'nin dediği telefon Panasonic Leica Dmx Cm1 adlı telefon, epey eski ama bence halen taş gibi kamerası var :)
1" lik sensörlü bir makine alacaksanız ultra zoom olursa ancak öyle alın bence öteki türlü boşuna masraf olur, kaldı ki 2021-23 arası güncel bir amiral telefon kullanıyorsanız geniş ve standart açılarda hiç bir üstünlüğü olmayacak (direkt jpeg tarafında). Onun dışında Bi zaman sonra makine size yük olmaya başlayabilir.

Valla bence İngilterenin alım gücünü kullanın hocam, oradaki gelir duzeyiniz nasil bilmiyorum ama belkide bir tane Oly body + 12 100mm bir de Panasonic body + 100-400mm ya da 100-300mm gibi setlere bizden daha çok ulaşabilir durumdasinizdir :D

Moğolistan ya da herhangi bir ulke gezisinde fotoğraf cekme düşünceniz varsa bence böyle bir set kurarsanız ekstra bir lense ihtiyacınız olmaz. İlerleyen zamanlarda da ihtiyaca göre portre için 45mm 1.8 makro içinde 60mm 2.8 alırsınız olur biter geriye setin sefasını sürmek kalır :)

Ha bu setin üzerinde daha şu lensim de olsun bu lensim de olsun denirse o da kullanıcının kendine kendine kaşınması olur ki orada da kendinizi durdurursaniz yıllarca aynı setle ilerlersiniz bence. :)

Bahsettiğiniz setlerin hepsi çok güzel ve hepsini sırayla tamamlayabilirim ama eve sokamam. O setleri eve sokarsam, eşim beni bir daha eve sokmaz. Evimiz biraz küçük olduğu ve benim ıvır zıvır merakımdan dolayı geçtiğimiz aylarda evde adım atacak yer kalmayınca, eşim tarafından tüm ıvır zıvırla birlikte kapının önüne koyulma riski yaşadığımdan, göz önünde olmayacak, tek parça veya bir iki parçadan fazlasını eve sokamam.
Eğer değiştirilebilir objektifli bir makine alacak olursam, muhtemelen Panasonic G80 veya G8 alırım çünkü burada Olympus pek bulunmuyor ve bulunduğunda da saçma sapan rakamlar isteniyor. Ben zaten Olympus’un Türkiye kadar popüler olduğu ikinci bir ülke görmedim.
Sanırım öncelikle RX10 Mark II’yi birkaç günlüğüne kiralayıp, ondan sonra karar vermem doğru olacak.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Eyl 20, 2023 2:06 pm

Bu sabah bir gazla Olympus O-MD E-M1 ve 17mm f/1.8 aldım. Aklımda olmayan bir ikiliydi ama oldukça ucuza denk gelince, alıverdim. Yine uygun fiyata bir Panasonic GX85 vardı ve amacım onu almaktı ama hazır bildiğim makineyi bulunca, kararımı değiştirdim.

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Çrş Eyl 20, 2023 6:10 pm

Yine bir klasik daha yaşandı: Şuna buna niyetlendim ama felanca m43 seti çok ucuza bulunca dayanamadım...
Çok ucuza başka gövdeler de vardı onlara niye dayanamadın sen onu söyle :)

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Eyl 20, 2023 6:27 pm

zekisofu yazdı:Yine bir klasik daha yaşandı: Şuna buna niyetlendim ama felanca m43 seti çok ucuza bulunca dayanamadım...
Çok ucuza başka gövdeler de vardı onlara niye dayanamadın sen onu söyle :)

Hemen söyleyeyim :)

Makinenin buradaki ikinci el fiyatı ortalama 220-250£ arası. Lensin ikinci el fiyatı ise neredeyse her yerde sabit 249£. Yanında 2 adet pil, Lexar’ın 1667 serisi 64gb hafıza kartı ve çanta için toplam 200£ ödedim. Aldıktan sonra yol üzerindeki bir mağazaya uğrayıp, makine ve lens için ne kadar vereceklerini sordum; 300£ hemen vereceklerini söylediler.

Niyetim hala değişmiş değil fakat bunlarla bir süre oynayıp, sonrasında hedefimdeki makinelerden bir diğerine geçerim sanırım.

“Kompakt - inceleme ve önerileri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir