m43'den Sony FF'e doğru yol alıyorum

Canon EOS-M + G ve diğerleri, Nikon S ve J serisi, Fujifilm X serisi, Pentax aynasızlar...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

9-3
Isınmaya Başlayan Üye

m43'den Sony FF'e doğru yol alıyorum

Mesajgönderen 9-3 » Pzr Oca 20, 2019 6:17 pm

Başlığın yeri burası değil ise uygun gördüğünüz bir yere taşıyabilirsiniz.

Bir şeyler karalamadan önce bir noktaya değinmek istiyorum; Profesyonel değilim söyleyeceklerim bir amatörün bakış açısını yansıtacaktır. Eksik gedik hatalarım vs olursa affola. Genel anlamda elektronik daha özel anlamda fotoğraf benim hobim. Kimisi kuş beslemeyi, kimisi balığa gitmeyi sever. Ben de elimden geldiğince elektronik ile haşır neşir olup kafa dağıtıyorum. Yazacaklarım belki defalarca yazıldı yine de ben de bir kere daha yazayım.

Yazacaklarım şahsi görüşlerim olup m43 sisteme başlamayı, başka bir sistemden m43'e geçmeyi düşünenlere olumlu olumsuz bir fikir vermektir.

En baştan söyleyeyim m43 gerçekten keyifli. Güzel sonuçlar elde edebileceğiniz bir sistem.

Artıları:

1.Taşınabilirlik; pratiklik sistemin kompaktlığı hafif olması vs diyebilirsiniz.

2. Geniş lens parkuru. her bütçeye uygun lens mevcut.

3. Son çıkan gövdelerdeki 5 eksenli titreşim engelleme özelliği. Tüm sistemler içinde efsane

Eksileri:

1. Sensör ebatı; Düşük ışık koşullarında problem çıkartabiliyor. Bir de daha profesyonel kullanıcıların genelde ifade ettikleri fotoğraftaki bir eksiklik derinlik eksikliği vs vs.. var tatmin etmiyor diyorlar.

2. Pro serisi lenslerin hala küçük olmalarına rağmen kompakt olmaktan çıkmış olmaları. Evet pro lenslerin artıları mevcut ama bu sefer lensler kompakt olmaktan çıkıyorlar. Ayrıca çok da ekonomik değiller.

3. İkinci el alım satımı özellikle Canon,Nikon ve Sony'e göre daha zor. Alması kolay satması nispeten, özellikle iyi lenslerde çok zor.

Sony A7 serisinin ilk üyesinden sonra Olympus'a geçmiştim. Kendimi cennette bulmuş gibi hissettim :)). Ama o günden bu yana Sony kendisini çok geliştirdi. M43 ün en büyük problemi ise hala sensör. Forumlarda gruplarda sürekli tartışıyorlar. Bakalım sensörleri daha ne kadar ileriye taşıyabilecekler. Hatta kulislerde en son ifade edilen Panasonic FF gövde çıkaracak diyorlardı.

Evet hali hazırda m43 sistemden hobi kısmında Sony'e geçtim. A7 iii ile devam ediyorum.AF hızı gayet tatminkar. 5 eksenli titreşim engelleme m43 de ki kadar efektif değil ama öyle 1-2 saniye elde foto çekmeye, ff sensör ve ff lenslerden ötürü gerek kalmıyor. 1/6-8 kayıpsız çekim yapılabiliyor. Iso da 1600 e(Olympusta 200-400 tutmaya çalışıyorduk. Yok ben olympusta 3200-6400 çıkarım diyorsanız bunda da 25000 e çıkabilirsiniz sıkıntı yok) kadar korkusuzca yüklenebiliyorsunuz.

Hemen hemen %90 m43 lensini kullanmış birisi olarak; Tavsiyelerim. kişiden kişiye değişir evet :)

GÖVDE

Em1 mk1, Em5 mk2, Em10 mk2 yeterli.

Em10 mk2: Porfesyonel. Bunun yerine 2. el ff gövde tercih ederim.
Em1 mk1:Hala efsane.
Em5 mk2: optimum. Yalıtım vs var. toz su koruma vs var. Bunda karar kılardım.
Em10 mk2: Hesaplı, küçük m43 ruhuna uygun çözüm. Hala elimde tutuyorum. 60mm makro ile birlikte iş için kullanıyorum.

BUGÜN OLSA LENS SEÇİMLERİM NE OLURDU:

Tak çıkar dert etmiyorum baştan yazayım:

Panasonic 15mm f1.7/Olympus 45mm f1.8 ve yanına 75mm f1.8 alırdım. Olympus 45mm nispeten çok pahalı değil. Para varsa 75mm koyun. 75mm ayrı bir dünya. Onun dışında 15-45mm amatörler için başlangıçta yeter de artar bile.

Bunun dışında

1- Tek lens Oly 12-40mm f2.8 yada Pan12-35mm f2.8 tek geçerim. Şahsen Olympus lensleri daha çok tutuyorum.%90 her türlü işinizi görür.

2. Prime olsun hızlı olsun diyorsanız Panasonic 15mm f1.7 ya da Panasonic 25mm f1.4 (hangi açı hoşunuza gidiyorsa. Ben 15mm'yi daha rahat buluyorum.). Günlük kullanım için yeterli.

3. Portre için İsviçre çakısı Olympus 45mm f1.8. Evet para mühim değil ise ve bulabilirseniz Leica 42.5mm f1.2 ya da 75mm F1.8 ama bence o toplara girmek için acele etmeyin.

4. Makro 60mm f2.8 tek geçerim. Başka bir şey aramazdım.

Tele ve geniş açı kısmına çok hakim değilim. Bir bilene sorabilirsiniz.

Olympustan tamamen çıkmadım. Ancak hobi kısmını bıraktım diyebilirim. Yazdığım yazmadığım çeşitli sebebleri var. Biraz sıkıldım diyelim. Şu anda Sony sistemdeyim. APS-C' yi direkt atladım çok cazip gelmedi açıkçası.

Sony de 2 adet prime lens aldım onlar ile devam edeceğim. M43 sistemden çok daha ağır olmadı özellikle pro lensler ile mukayese edildiğinde.taşınabilirlik kısmı m43 ü aratmadı. Yine pro lensler ile kıyasladığımda.FF sistemde zoom lens olayına hiç girmiyorum evet gerçekten büyükler :)). m43 sistemin en büyük avantajı tüm açıları denediğim bir sistem oldu. Neye ihtiyacım olup olmadığını m43 sistem ile öğrendim.

FF sistem evet daha pahalı, ancak sonuçları çok daha tatminkar bulduğumu söyleyebilirim. Amatör gözümle bile fotoğraflar çok daha hoşuma gidiyor. ff sistem için iyi sony lensler bulunuyor .Bunun dışında ff tüm sistem lensleri iyi kötü bir şekilde adapte edilebiliyor öyle bir seçenekte var. Belki 3-4 sene sonra gövde değiştiririm.

yazdıklarım şahsi görüşlerimdir. Umarım birilerine faydası dokunur.

Selamlar

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: m43'den Sony FF'e doğru yol alıyorum

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Oca 20, 2019 7:27 pm

Çok tartışıldı bu konu; yorum yapmayacağım. Hayırlısı olsun
Yalnız Panasonic 15mm lensi elinizden çıkarırsanız ben almak isterim.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

9-3
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen 9-3 » Pzr Oca 20, 2019 7:35 pm

DrOpMaN yazdı:Çok tartışıldı bu konu; yorum yapmayacağım. Hayırlısı olsun

Hayır hocam tartışma konusu değil zaten. Tartışmakta anlamsız. Zevkler ve renkler konusu. Beklentilerinizi karşılayan ne ise en iyisi odur. Ben deneyimlerimi paylaştım tam bir amatör olarak. m43 sistemi de APS-C sistemi de FF sistemi de toz pembe göstermeye gerek yok sadece. Hepsinin avantajları, dezavantajları mevcut. 15mm satıldı bu arada.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Pzr Oca 20, 2019 7:47 pm

Size göre eksi olan yanlara yönelik bende kendi fikirlerimi paylaşayım:

1- Düşük ışık koşullarında problem çıkarıyor diyorsunuz da IS sistemin avantajından kendiniz bahsettiniz, tamam bu is avantajı doğal olarak hareketsiz gövdeler için geçerli, zaten hareketli nesneleri gece ya da karanlık ortamlarda çekecek insanlar biraz araştırıp C-AF performansı iyi olan ve yüksek isolarda olabildiğince başarılı performans veren makinelere baksınlar. Tamamıyla mükemmel makine yoktur, yerine göre mükemmel makine vardır. Bir insanın Olympus almasında ki ana nedenlerden biri hareketsiz nesnelerde isoyu neredeyse hiç yükseltmeden her koşulda olabildiğince elde uzun pozlama yapabilmesi olmalı. Olympus'u yüksek isolarda kullanacak insan hiç almasın daha iyi zaten, üstelik Olympus yüksek isolarda en iyi dinamik aralığı veren makinelerden biri (em1 mark 2 üzerinden konuşuyorum), şu ufacık sensörle bile Canon 70D'den daha iyi iso performansı verebiliyorsa em1 mark 2, Olympus teknolojisinin ne kadar kalite olduğunu görebiliriz. Yani düşük ışıkta problemli değil, yerine göre.

2- Pro serisi lenslere gelecek olursak, pro adı üzerinde profesyonellere yönelik üretilmiş lensler. Mesela aynı kulvarda olan diğer sistemlerin lenslerinden örnekler verelim. Olympus 7-14mm f2.8 - Nikon 14-24mm f2.8, Olympus 40-150mm f2.8 - Canon 70-200mm f2.8, bir de Sony'den örnek verelim: Sony 24-70mm f2.8 - Olympus 12-40mm f2.8. M4/3 sistem hangi kulvarda olursa olsun daha büyük sensörlü makinelerin lenslerine göre boyut olarak daha avantajlı. Boyut karşılaştırması yapılacaksa aynı kulvardaki lenslerin karşılaştırılmasına dikkat edilmesi lazım.

3- Evet m4/3 sistemin 2. el piyasası TR'de Canon/Nikon/Sony kadar yoğun değil fakat yine de ne alırken zorlandım ne de satarken :)

9-3
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen 9-3 » Pzr Oca 20, 2019 8:08 pm

Esat Sanlav yazdı:Size göre eksi olan yanlara yönelik bende kendi fikirlerimi paylaşayım:

1- Düşük ışık koşullarında problem çıkarıyor diyorsunuz da IS sistemin avantajından kendiniz bahsettiniz, tamam bu is avantajı doğal olarak hareketsiz gövdeler için geçerli, zaten hareketli nesneleri gece ya da karanlık ortamlarda çekecek insanlar biraz araştırıp C-AF performansı iyi olan ve yüksek isolarda olabildiğince başarılı performans veren makinelere baksınlar. Tamamıyla mükemmel makine yoktur, yerine göre mükemmel makine vardır. Bir insanın Olympus almasında ki ana nedenlerden biri hareketsiz nesnelerde isoyu neredeyse hiç yükseltmeden her koşulda olabildiğince elde uzun pozlama yapabilmesi olmalı. Olympus'u yüksek isolarda kullanacak insan hiç almasın daha iyi zaten, üstelik Olympus yüksek isolarda en iyi dinamik aralığı veren makinelerden biri (em1 mark 2 üzerinden konuşuyorum), şu ufacık sensörle bile Canon 70D'den daha iyi iso performansı verebiliyorsa em1 mark 2, Olympus teknolojisinin ne kadar kalite olduğunu görebiliriz. Yani düşük ışıkta problemli değil, yerine göre.

2- Pro serisi lenslere gelecek olursak, pro adı üzerinde profesyonellere yönelik üretilmiş lensler. Mesela aynı kulvarda olan diğer sistemlerin lenslerinden örnekler verelim. Olympus 7-14mm f2.8 - Nikon 14-24mm f2.8, Olympus 40-150mm f2.8 - Canon 70-200mm f2.8, bir de Sony'den örnek verelim: Sony 24-70mm f2.8 - Olympus 12-40mm f2.8. M4/3 sistem hangi kulvarda olursa olsun daha büyük sensörlü makinelerin lenslerine göre boyut olarak daha avantajlı. Boyut karşılaştırması yapılacaksa aynı kulvardaki lenslerin karşılaştırılmasına dikkat edilmesi lazım.

3- Evet m4/3 sistemin 2. el piyasası TR'de Canon/Nikon/Sony kadar yoğun değil fakat yine de ne alırken zorlandım ne de satarken :)

Dediklerinize itiraz edebileceğim bir nokta yok Esat Sanlav hocam. Kaldı ki sizin yazdıklarınızın hemen hemen aynısını benzer ifadeler ile yukarıda bahsettim. M43 kötü bir sistem de demiyorum. Bahsettiğiniz Em1 mk2 yi de kullandım. gerçekten güzel gövde. m43 tıkandığı nokta sensör boyutu şahsi fikrim bu. Bunu şimdilik istedikleri oranda aşamıyorlar gibi görünüyor ve yazılım kısmında 'gerçekten iyi' işler çıkarıyorlar.

Ancak forumları takip ediyorum ve şu anda Em1x modeli ile ilgili genel memnuniyetsizlik söz konusu. o da bence kendilerini tekrar etmeleri ve fiyatı. 3000 dolar ona veremem ama iyi çıksın Em1 mk2 fiyatı düşer beklentisinde insanlar.

m43 için şu anki hissiyatım em1o mk2 yi basit bir prime(15-17-25 neyse) takarım ve günlük işimi görür. Fazlasını yapmasına gerek yok benim için

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzr Oca 20, 2019 9:33 pm

DrOpMaN yazdı:Çok tartışıldı bu konu; yorum yapmayacağım. Hayırlısı olsun

Hocam Pana değil ama DJI olanı var sahibinden’de düşünürseniz. Sadece üzerindeki isim farklı, ağırlıklarına kadar aynılar diyordu forumdan arkadaşlar.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 1353/detay

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Oca 21, 2019 12:44 am

Hayırlı uğurlu olsun.

Ben de fotoğrafa ilk ciddi adımımı 2007 yılında Nikon D80 ile attım. 2018 yılı ortalarına kadar da Nikon DSLR kullanmaya devam ettim. Bu süre zarfında APS-C ve Full Frame bir çok gövde ve lens kullandım. (8 Gövde, 30 civarı lens)

2018 yılında E-M10 Mk III ile M43’e adım attım. Kısa bir kullanım sürecinden sonra, sistemi çok beğenmeme karşın, bir takım sınırlamaları nedeniyle E-M10 MkIII'den Pen-F' geçtim. Pen-F beni o kadar mutlu etti ki, seyahatlerde kullanmak için yanına 12-100mm lens ile bir de E-M1 Mk II aldım.

Eylül 2018’de aynasız sistemlerin avantajlarına alışınca, artık DSLR kullanmak istemediğime karar verdim. E-M1 Mk II çok başarılı bir kamera olsa da, yüksek çözünürlüklü Full Frame kameralara alışan biri için bir geri adım olduğu gerçek. O nedenle Nikon setimin tamamını ve E-M1 Mk II ile pro lenslerimi satıp Sony A7R III ile bir FF sistem kurdum.

Kullandığım her kameranın güçlü yanları ve handikapları var. Önemli olan fotoğrafçının yeteneklerine ve tarzına uygun ekipmanı seçmesi.

Yukarıda da bahsedildiği gibi mükemmel kamera yok.

Şu an Sony A7R III’ü seyahatlerde ana kamera olarak, model & portre, manzara çekimlerinde kullanıyorum.

Pen-F ise birincil sokak kameram. Seyahatlerde ikincil kamera olarak 12mm f/2 veya 17mm f/1.8 ile bileğime takarak kullanıyorum.

E-M1 (İl versiyon) ise yağmurlu havalarda kullanmak için yedek kamera olarak bulunduruyorum.

Tecrübelerimi yine paylaşacağım..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Oca 21, 2019 10:03 am

Karşılaştırmak doğru olmaz ama, yine de geçiş anlamında bir değerlendirme yapmam gerekirse;

Sony A7R III vs Olympus OM-D E-M1 Mark II:

Sony'nin avantajları:
Sony bir defa büyük sensör ve yüksek çözünürlük ile yüksek ISO performansı, detay ve keskinlik sunuyor. Ayrıca yüksek çözünürlük, gürültü temizlemeyi de daha efektif hale getiriyor. Phase detection netleme noktalarının fazla olması da, hem düşük ışık koşullarında netlemeyi kolaylaştırıyor, hem doğruluk ve hızı arttırıyor. Zeiss ve G Master lenslerin kalitesi insanı hayran bırakır cinsten.

Buna karşın bazı handikapları var;
1) Su geçirmezlik konusunda Olympus E-m5 ve E-M1'den ve hatta piyasadaki diğer rakiplerinden geride. Kameranın alt kısmında hiç izolasyon yok, bu da sert yağmurda kamerayı savunmasız bırakıyor.
2) Ergonomisi E-M1 Mk II ile yarışamaz. E-M1 Mk II kullandığım en ergonomik aynasız kamera, ele mühtiş oturuyor ve tüm gün çekim yapsanız dahi eliniz yorulmuyor. Sony'yi rahat kullanabilmeniz için L-Bracket veya Grip Extension kullanmanız şart.
3) Teknoloji olarak E-M1 Mark II'nin gerisinde. Live Time, Live Bulb, Live Composite, Pro Capture, High Res Shot, Focus Shift, Interval Shooting, Double Exposure yok. Art modları oldukça sınırlı.
4) Sensör stabilizasyonu başarılı, ancak Olympus kadar efektif değil.
5) AF Lenslerde mesafe göstergesi yok. Ucuz lenslerde netleme halkası dijital olarak çalışıyor, yeterince hassas değil.
6) Sensör boyutu sessiz çekimin efektif kullanımını sınırlıyor. Sessiz çekim modunda en küçük harekette, fotoğrafın perspektifi bozuluyor. Aynı sorun M43'te de var, ama sensör küçük olduğundan o kadar sıkıntı yaratmıyor. (Tek çözümü Global Electronic Shutter, teknoloji geliştirildi ancak henüz tüketici kameralarına uygulanmadı)
7) E-M1 MkII kadar kişiselleştirilebilir bir kamera değil. Uğraşıp kamerayı kişiselleştirdiğinizde de, ayarları yedekleyemiyorsunuz. Eğer reset atmanız gerekirse, her şeyi yeni baştan yapmak zorundasınız.
8) Lens kalitesi çok yüksek, buna karşın çok büyük, ağır ve çok da pahalı. PRO lenslerle kıyaslanmaz. 2 kat civarı ağırlık, 2-3 kat fiyat farkları var.
Av. Erhan Meço (İzmir)

Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Oca 21, 2019 10:23 am

M43'e gelirsek; Bana göre alınabilir kameralar (Sadece Fotoğraf çekenler için);

E-M10 Mark II: Fiyat/fayda bakımından, "ben sıfır alır kullanırım" diyenler için birebir.
E-M1 Mark I: Efsane bir kamera. 2013 yılında piyasaya çıkmış olsa dahi, en son yazılım güncellemeleri yüklü hali, son 3 senedir piyasaya sürülen bir çok kameradan iyi. Temiz bir ikinci eli, yağmur geçirmezliği ve tüm özellikleri ile insanı çok mutlu eder.
E-M1 Mark II: "Ben iyisini alır kullanırım" diyene, bana göre piyasadaki en iyi croplu kamera. Özlemiyorum dersem yalan olur.
Pen-F: Tek kelime ile aşk.

(E-M10 Mark III alacağıma Mark II alırım. EM-5 Mark II alacağıma E-M1 alırım.)

En iyi Sabit Lensler:
1) Olympus 9mm f/8 Body Cap: Gördüğüm en iyi "kötü" lens.
2) Panasonic Leica (DJI) 15mm f/1.7: İdeal sokak lensi
3) Olympus 17mm f/1.2 PRO: Kullandığım en iyi lenslerden biri. Aynı anda çok keskin ve çok yumuşak geçişli.
5) Panasonic Leica 25mm f/1.4: Kullanmak nasip olmadı ama incelediğim kadarıyla çok başarılı.
6) Olympus 45mm 1.8: Boyutundan beklenmeyecek bir performans
7) Panasonic Leica 42.5mm f/1.2 Noct.: Buna da kullandığım en iyi lenslerden biri diyebilirim. Müthiş kaliteli ve keskin.
8) Olympus 60mm f/2.8 Macro: Şaşırtan lenslerden bir diğeri
9) Olympus 75mm f/1.8: Efsane

En iyi Zoom lensler:
1) Olympus 12-100mm f/4 IS PRO: Bu genişlikte bu kadar yüksek kalite veren lens çok az.
2) Olympus 7-14mm f/2.8 PRO: Bir diğer efsane lens. Pahalı ama bence her kuruşuna değer.
3) Panasonic Leica 12-60mm f/2.8-4 P.OIS: Özlediğim bir diğer lens. 12-100'den daha keskin.
4) Olympus 12-40mm f/2.8 PRO: Bir şey söylemeye gerek yok.
5) Olympus 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Micro: Su geçirmezliği, makro özelliği, elektronik/manuel zoom seçeneği bu lensi çok özel kılıyor. Keskinliği de hoşuma gitti.

Listeler benim kendi tecrübe ve fikirlerimden oluşuyor. Katılmayanlar olabilir elbet.
Av. Erhan Meço (İzmir)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Oca 21, 2019 12:18 pm

Harika derleme; klavuz gibi...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

9-3
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen 9-3 » Pzt Oca 21, 2019 12:47 pm

erhanmeco yazdı:Karşılaştırmak doğru olmaz ama, yine de geçiş anlamında bir değerlendirme yapmam gerekirse;

Sony A7R III vs Olympus OM-D E-M1 Mark II:

Sony'nin avantajları:
Sony bir defa büyük sensör ve yüksek çözünürlük ile yüksek ISO performansı, detay ve keskinlik sunuyor. Ayrıca yüksek çözünürlük, gürültü temizlemeyi de daha efektif hale getiriyor. Phase detection netleme noktalarının fazla olması da, hem düşük ışık koşullarında netlemeyi kolaylaştırıyor, hem doğruluk ve hızı arttırıyor. Zeiss ve G Master lenslerin kalitesi insanı hayran bırakır cinsten.

Ağzınıza sağlık Erhan hocam. Benim de üstü kapalı değindiğim noktaları gayet güzel ifade etmişsiniz.

Hem spor otomobil olsun hem az yaksın hem sürüşü rahat olsun uzun yolda yormasın. Şu anda öyle bir araç yok. Foto dünyasıda öyle sanırım. Verdiğimiz paraların karşılığını maksimum almak istiyoruz, herkesin derdi bu.

Fizik her zaman fiziktir. Özellikle zoom lens ergonomisi konusunda m43 hala rakipsiz. Sony'den Olympus'a geçerken iki derdim vardı; Birincisi AF hızı ikincisi ergonomi. Olympus ilaç gibi geldi bugüne kadar. Sony ilk seriler özelliklede kit lensleri ile kabus gibiydi benim için. İkinci serileri bilmiyorum. Ama üçüncü serilerde bu işi çözmüşler aletler ışığın problemli olduğu noktalarda bile gayet kararlı çalışıyorlar. Benim için bu yeterli.

Taşınabilirlikde ise prime lens tercih ettiğim için EM 1 mk2 den sonra zor gelmedi açıkçası. Herkesin aklı bir olsa bileciğe pazar kurulmazmış o hesap. Farklı deneyimler istekler beklentiler illaki olacaktır.

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Pzt Oca 21, 2019 12:51 pm

Ben de birçok lens ve birçok gövde deneyenlerden biriyim. Pentaxla başladım, fuji sistem, Sony A 7 sistem, M43 sistem ve 60-70 civarında muhtelif lensleri 15-20 kadar da gövde elimden geldi geçti.
Bunların içerisinde, renk yorumu, derinlik hissi, lenslerinin önemli bir kısmında fotoğrafa verdiği 3 D algısı en iyi Pentaxta mevcut.
En iyi, en yeni teknolojiler M43 sistemde var. Ne yazık ki fotoğraflar flat, dümdüz çıkıyor.
Fujifilim sensör teknolojisi ayrı bir kulvar gibi. Gövdeler de lensler de güzel. Fakat M43 sistemlerin sağlamlığı,ergonomisi ve keskinliği bunlar da yok. Fujinin renk yorumu da güzel.
FF sistemlerin sensör, DR genişliği ve İSO başarımı tartışılmaz. Fotoğraflar da tabii ki derinkli ve IQ yüksek. Fakat pahalı, lensler ağır ve iri.
Sonunda bir süre daha M43 sistem ile devam etmeye kara verdim.
Tek lensli aynasız güzel makineler de çoğalmaya başladı.
Bir süre sonra herhalde böyle bir gövde ile fotoğraf serüvenini noktalayacağım.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

9-3
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen 9-3 » Pzt Oca 21, 2019 1:00 pm

REİS yazdı:Tek lensli aynasız güzel makineler de çoğalmaya başladı.
Bir süre sonra herhalde böyle bir gövde ile fotoğraf serüvenini noktalayacağım.

Sony rx1r serisi ile bu işe girdi. rx1r ii daha başarılı ancak malum ateş pahası.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Prş Mar 14, 2019 2:29 pm

Gelelim Sony A9'a :)

Bir çoğunuzun bildiği üzere, sokakta kullandığım Pen-f 'imi Sony A9 ile değiştirdim. Venedik'te kamerayı hemen hemen her koşulda, her lensle test ettim. Artık gönül rahatlığı ile görüşlerimi yazabilirim.

Büyük sensörün malum avantajlarının yanında, 24 megapiksellik çözünürlüğü de gayet yeterli detay sunuyor.
Sony A9 tamamen yeni bir sensör tasarımına sahip. Stacked CMOS adı verilen sensör, türünün bugüne kadar üretilmiş en büyük boyutlu örneği ve sadece A9'da kullanıcılara sunuluyor. Bu sensör teknolojisi; geleneksel sensörlerden 20 kat daha hızlı veri okunmasını sağlıyor. Bu sayede kamera elektronik perdeyi birincil seçenek olarak sunuyor. Bu da A9'a saniyede 20 kare fotoğraf çekebilme hızı ve saniyede 60 defa pozlama ve netleme yapabilmeyi sağlıyor.

Kısacası avantajları:
1) Tamamen sessiz ve titreşimsiz, herhangi bir ekran kararması olmadan, saniyede 20 kare fotoğraf çekebilme,
2) Muazzam bir netleme hızı (699 Nokta Phase Detect),
3) Stacked sensörün aynı anda fotoğraf çekerken, aynı anda netleme ve pozlama yapabilmesi (DSLR ve Aynasız kameralarda, kamera fotoğraf çekerken netleme ve pozlama yapamaz. Takip sisteminde ve seri çekimde dahi, kamera netlemeyi yapar, fotoğrafı çeker, yeniden netleme yapar ve yeniden fotoğraf çeker. A9 bunu anlık yapabiliyor)
4) Geleneksel sensörlü aynasız kameralarda, elektronik perde ile hareketli objeler çekildiğinde veya kamera hareket ettirildiğinde, rolling shutter adı verilen perspektif bozulmaları meydana gelir. A9'da bu bir problem değil.

Gelelim benim gözlemlerime;

Artıları:
1) Gerçekten sessiz, titreşimsiz, ekran kararması ve perspektif bozulması olmadan saniyede 20 kare çekebilmek muazzam bir his. Geleceğin kamerasını kullandığınızı hissediyorsunuz. Kullanmaya başladığım andan itibaren hastası oldum diyebilirim.
2) Netleme sistemi tek kelimeyle inanılmaz. E-M1X kullanmadım ancak E-M1 MkII ile kıyaslayabilirim; aralarında ışık yılı var.
3) Sensör önünde AA filtre olmadığından, alınan fotoğraflar oldukça keskin.

Eksileri:
1) Dinamik Menzil ve ISO Performansı, 2. ve 3. Jenerasyon A7'lerin gerisinde. Geleneksel sensörler, bu konuda daha başarılılar.
2) RAW'da ISO 6400'ün üzerinde çok karanlık alanları açmaya kalktığınızda, moire denen desenlenmeler meydana geliyor. Luminance noise reduction ile bunları büyük ölçüde giderebiliyorsunuz. Ama insanın canını sıkıyor. (JPEG fotoğraflarda görülmüyor)
3) Flicker adı verilen; özellikle LED ve Florasan gibi belirli frekanslarda ışık veren ışık kaynaklarında bazı fotoğrafların aydınlık, bazılarının karanlık çıkmasına neden olan sorun, (her ne kadar Sony olmadığını iddia etse de) A9'da ne yazık ki var. Hatta bu sorun A9'da, aynı değerlerde çekilen bir fotoğrafın karanlık, diğerinin aydınlık olması sorunu değil, fotoğrafın belirli alanlarının karanlık, belirli alanlarının aydınlık olmasına neden oluyor. (Seri çekimde sorun olmayan fotoğraflar yakalıyorsunuz)

Sonuç: A9'dan çok büyük ölçüde memnunum, her güzel gibi kusurları var, ancak beni zora sokacak şeyler değil. Gerçekten kullanırken, kendini özel hissettiren bir kamera. Çok nadir bir şey kaçırıyorsunuz. Eskiden manuel netleme kullanıyordum, artık AF-C kullanıyorum. Bu uzaktaki veya çok yakındaki olayları da kaçırmamamı sağlıyor. Kimse o büyüklükte bir kameranın sessiz çalışmasını beklemediğinden, hiç sorun olmuyor. Şimdilik birlikte mutlu ve mesuduz.

Not: Nisan ayında 5.0 versiyon yazılım güncellemesi gelecek. "Real Time AF Tracking" ile "Real time Eye AF" ve Real Time Animal Eye AF" özellikleri gelecek. Af sisteminin efektif kullanımının da arttırılacağı, bunlar haricinde bir çok yenilik daha geleceği söyleniyor.
En son erhanmeco tarafından Prş Mar 14, 2019 3:40 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Av. Erhan Meço (İzmir)

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Mar 14, 2019 3:27 pm

erhanmeco yazdı:Gelelim Sony A9'a :)...

Erhan bey

Gorusleriniz ve deneyimlerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

“Diğer aynasız sistemleri ve kompaktlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir