Om-D E-M5 Mark 2 den FUJİFİLM X-T20'ye Geçiş

Canon EOS-M + G ve diğerleri, Nikon S ve J serisi, Fujifilm X serisi, Pentax aynasızlar...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Om-D E-M5 Mark 2 den FUJİFİLM X-T20'ye Geçiş

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzt Şub 14, 2022 5:19 pm

Herkese merhabalar.
Geçtiğimiz günlerde Em5.2 makinemi sarı sitede ilana verip bir kaç gün sonra X-T20 ile takas ettim.
Aslında Em5.2 yi nakit ihtiyacım üzerine ilana eklemiştim fakat sattıktan sonra aklımda Fujifilm almak vardı. X-E2 düşünüyordum hatta. Ama sonra X-T20 denk gelince üste fark vererek takas etmiş bulundum. Forumda çok çok konuşulmuş olsa da bi sayfada ben açıp Olympus-Fuji ikileminden bir kaç satır yazmak istedim.

--- Kasa Kalitesi ---

Öncelikle dış kasadan başlamak gerekirse, X-T20 bana Em10dan da basit bir malzeme kalitesi hissettirdi. Em5.2 den önce uzun zaman boyunca Em10 kullanmıştım ve gerek Em10 gerekse Em5.2 çok iyi bi malzeme kalitesi veriyor ve güven hissettiriyor. X-T20'de Özellikle ekranın sağ köşesinde konumlandırılan 4 yön tuşu ve Q, Menü, Back tuşları kanımca vasatlar. 4 yön tuşuna her tıkladığınızda tak tuk acayip basit bir ses geliyor ki hem Em10 da hem Em5.2 de bu tuşlarında kalitesi netti.

Öte yandan fonsiyon tuşları gayet yeterli sayıda. Em10 da çok az sayıdaydı. X-T20 de optimum seviyede tutulmuş ancak Em5.2 de bu tuş sayısı arşa çıkmıştı. Ekranın hemen üzerinde yer alan Manievela tuşunun yerini bir başka Manievela tuşu doldurabilir bence. Tek hareket ile kadranlar pozlama - diyaframdan iso - sıcaklık dengesine geçiyorsunuz ki muhteşem birşeydi. Belki benzer tuş X-T2,3,4 de vardır bilmiyorum. Kıyaslamalarımı sadece kullandığım cihazlar üzerinden yapıyorum.

Em5.2 de bulunan kadranlar yumuşacık ve tıkır tıkır dönüyor. Yani muhteşem bir mühendislik dengesi vardı. Hem ufak bir parmak hareketi ile dönecek kadar yumuşak hemde çanta içi sürtünme ile dönmeyecek kadar net bir durumu vardı. Ve kadranların metal kalitesi ise Em5.2 de 9/10 ise X-T20de ise 7/10 civarında bir kalite hissi var plastik üzerine metal kaplama yapılmış gibi geldi ama emin değilim. Öte yandan X-T20'nin kadran dönme hassasiyeti ise çok sert. İki parmak ile rahat dönüyor diğer türlü tek parmak olunca biraz fazla güç uygulamak gerekiyor.

Ve de aslında X-20, Olympus kanadında Em10 Mark 3 ün rakibi oluyor. Fakat Em10 Mark 3 ü elime alıp deneyimlemesem de X-T20 den daha iyi bir yapı kalitesinde olduğunu düşünüyorum.

--- Yazılım/Arayüz ---

Doğru bir benzetme mi olur bilmiyorum ama bence Olympus un arayüzü Android mantığında, Fuji ise İos mantığında. Şöyle ki, Android de ayarlar menüsüne girdiğiniz zaman hemen her şey kendine ait ana başlık içindedir. Ama ios tarafında genelde 1 ana başlık içinde 3 4 tane daha ana başlık olabiliyor. O yüzden de ios ayarları daha karmaşık gelebiliyor. Hele ki bundan 3 4 sene öncesinde ayarlardan aa bu da varmış aa şu da varmış diye keşifler oluyordu arkadaş ortamında. Ama Android tarafında herşey ulu orta apaçık durumda.

Olympus'ta da benzer bir durum söz konusu. Ayarlar açık ve kullanımı daha rahat. Fuji de ise başlık içinde başlık mecvut. Bu da aradığınız bir ayarı bulmayı zorlaştırıyor.

--- Q Tuşu/Super Control Tuşu ---

Fujinin Q tuşu Olympus'un Ok tuşu gibi bir işleve sahip ama Super Control gibi bir seçenek vermiyor malesef. Çokça özelleştirme ve kısayol atamaları mevcut Q tuşunda ama Super Control gibi daha fazla seçenek olmasını isterdim açıkcası.
Ama her ikiside son derece kullanışlı fakat bir anda Olympus'tan Fujifilme geçince birtakım eksiklikleri hissediyorsunuz.

--- Fotoğraf Kalitesi ---

Em10 dan Em5.2ye geçince fotoğraf kalitesi anlamında bende hiçbir şey değişmemişti. Evet sensör boyutu aynı ama imaj kalitesi anlamında da bana kalırsa herşey aynıydı. Sadece daha rahat kullanlan bol bol tuş, daha iyi vizör ve daha iyi fonksiyonel bir ekran. Benim gözümde Em10 ile Em5.2 nin farkı bu kadardı. Elbetteki hava sızdırmazlığı veya birinin orta segment diğerinin giriş seviye olmaları farklı şeyler ama fotoğrafa yansıyan bir farklılık hissedemedim. Em10 da 3 eksenli bir sabitleme varken Em5.2 de 5 eksendi ama bu da video tarafında hissediliyordu fotoğrafta 1 stop belki 2 stop etki ediyordu.
Burada da X-T20 farkını hissettiriyor işte. 14 bit Raw dosyaları var ki adobe raw da açınca çamur gibiler ve aslında bu benim aradığım ve istediğim birşeydi. Çünkü raw kalitesi ne kadar kötü ise içinde barındırdığı bilgi de o kadar çok aslında. Ama Em.2 olsun Em10 olsun her ikisinde de Raw dosyaları direkt jpeg e çevirin kimse aradaki farkı anlamaz bile. Ama Fuji tarafındaki Raw içeriker kullanılır gibi değil. Burada Fuji çok çok öne geçiyor.

Olympus'ta 14.42, Pana 20mm 1.7, Oly 25mm, Oly 45mm, Oly 40-150mmR gibi lensleri kısa ve uzun dönemlerle kullanma şansım olmuştu. Fuji de şu an elimde 16-50 kit lens mevcut. Fotoğraf kalitelerinin farkları anlamında şu an pek yorum yapamıyorum çünkü prime lenslere deneme şansım olmadı henüz. Ama aradaki Mp farkından dolayı Fuji daha keskin geliyor gözüme. Bunu da zamanla deneyip gözlemleyeceğim. Hatta imkank bulabilirde iki makineyle eş zamanlı fotoğraf çekip kıyaslarsam tekrardan konuyu düzenleyip buraya yazarım mutlaka.

--- Lensler için Duygusal Farklılıklar ---

Duygusal yani aslında Maddi farklılık tarafında her iki sistemde yer yer öne geçiyor yer yer geride kalıyor. Fakat kanımca Fuji total olarak biraz daha önde. Şöyle ki 50mm e denk gelen bir prime lens Olympus tarafında 4000 5000 civarında anca bulunuyor (oly 25mm 1.8) Ama fuji tarafında yine ff eşleniği 50mm olan 35mm f2 bir lens 2000 lira bantlarında bulunuyor. Fakat zoom lens isteyince, ki ben Oly 40-150mmR yi aşırı seviyordum ve 1000-1500 liralara bulunuyor satılıyor. Fakat aynı odak aralıklı Fuji lensler 4500 dolaylarında? Neden? Çünkü lens içi OİS var üretim maliyetleri daha yüksek... Fakat optik kalite üç aşağı beş yukarı aynı...

Ama öte yanda FF eşleniği 85-90mm olan F1.2 Prime pro lens almak istediğimizi düşünelim. Olympus 45mm 1.2 şu an 18.000 dolaylarında satılırken Fuji 56mm 1.2 10.000 dolaylarında satılıyor. Optik kalitelerine değinmiyorum her iki lenste iki sistemin bayrak gemisi lensleri ama fiyatları malum ortada.

Kısaca lens fiyatları konusunda Fuji yer yer ciddi anlamda öne geçiyor. Burada Fujinin yerelleştirilmiş fiyat politikası çok ciddi avantajlar sağlıyor. Dolar bazlı olsa muhtemelen Olympus daha cazip olacaktı. Çünkü önceden Olympus=F/P makineleri idi. Umarım yeni Om System ile ülkemiz için yerel fiyatlandırma yaparlar bizlerde uzaktan bakmak zorunda kalmayız.

Şu an için Fujifilm'e geçmiş olsam da aklımın köşesinde Om-D E-M5 Mark 3 alma isteğim canlı canlı duruyor.
Olympus makinelerin kendine ait bir ruhu var bence, gövdeyi elinize alınca elinizde robotik bir makineden çok yaşayan bir makine olduğu izlenimi veriyor. Ağır ve tok yapısı güven veriyor. Fuji de daha çok analog fotoğrafçıları hedefliyor. Analog fotoğrafçıları hedeflemesini pek desteklediğimi söyleyemem. Ben 90ların ortalarında doğup son bir kaç yıldır fotoğraf makinesi aldım ve kullanıyorum. Peki ya 2000 yılında doğup 2025 de 25 yaşında olacak kişi ne yapacak? Analog makineden bi haber olacak ama retro görünüme heves edecek. Olympus ise burda doğru hamle yapıyor bence, Retro görünüm + özelleştirilebilir kadranlar. Fuji de Enstane tekerine diyafram atamayı çok isterdim ama nafile o mod şu an A modu için çalışıyor. Bu kısma çok girmeyeyim yoksa yazı daha da uzayacak :)

Lafı biraz uzattım sanırım, buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim. (Umarım okumuşsunuzdur) Yorum yapmayı eksik etmeyiniz. Olabildiğince tarafsızca yazmaya çalıştım faydalı olabilmişimdir umarım, sürç-i lisan ettiysem affola...
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

tkcn13
Müdavim Üye

Re: Om-D E-M5 Mark 2 den FUJİFİLM X-T20'ye Geçiş

Mesajgönderen tkcn13 » Pzt Şub 14, 2022 10:12 pm

Güzel karşılaştırmaniz için teşekkür ederiz. Maalesef Olympus un fiyat performans avantajı kaybolup gitti. Şu anda neredeyse piyasadaki en pahalı marka.
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

o_an
Müdavim Üye

Mesajgönderen o_an » Sal Şub 15, 2022 4:55 pm

Hocam yanlış anlamayın ama üste para vermek bir yana dursun. Üste para almalıydınız.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Şub 15, 2022 8:12 pm

Öncelikle hayırlı olsun yeni setiniz sevgili @burakciftci82
Keyifli fotoğraflar diliyorum.
Çok detaylı yorumlarınız için ayrıca forum adına teşekkür etmek isterim. Zor bir karar verip farklı bir platform deneyimine adım atmanız gerçekten takdir edilmesi gereken bir durum.
Fujifilm Olympus mukayesesine girmeyin çünkü her iki platformun iyi ve kötü yanları mevcut. Benzer adımı ben de atmıştım. APSC ile m43 sensör birbirine çok yakın kalitede sonuçlar verecektir size; fark X-Trans ile Bayer renk diziliminde ortaya çıkıyor. Yüksek ISO’larda X-Transın ciddi avantajı var. Ancak sürekli yüksek yani 400 ISO’nun üzerini kullanmanız gerekmiyorsa fark belli belirsiz. Düşük ISO’larda AA filtresi olmayan m43 sensör eşdeğer kalite sunuyor. Bu neredeyse kanıtlandı.
m43 sistemde taban ISO 200 olarak seçildiğinde APSC X-Trans bir sensörde rahatlıkla ISO 800 kullanılır yeterlilikte oluyor ve bu ciddi avantaj. En çok makro tarafında zorlanacaksınız çünkü m43 lensler sensör ölçüsüyle birleşince rakipsiz!
Fotoğraf işleme konusunda hemen Capture One Express yazılımını kurun bilgisayarınıza bu olmazsa olmaz; lightroom gibi bir uygulama sizi mutsuz eder. C1 ile raw dönüşümünü veya işlemeyi yaparsınız sonra hangi yazılımı kullanarak bitirseniz olur.
X-T20 iyi bir gövde; X-T2 ve T3 arasında konumlandırılıyor ki bu çok iyi.
16Mpix 24Mpix farkı büyük avantaj lehinize kullanacaksınız eminim.
Hacim konusunda ben hep m43 sistemi sevdim, çok rahat taşınımı var. Hatta eski Pen P5 gövdemi o kadar çok özlüyorum ki.
Son söz olarak; olabildiğince çok fotoğraf çekip makinenize alışmaya çalışın.

Tekrar hayırlı olsun; güzel fotoğraflar bekliyoruz. Sevgi ve saygılar.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Sal Şub 15, 2022 9:36 pm

tkcn13 yazdı:Güzel karşılaştırmaniz için teşekkür ederiz. Maalesef Olympus un fiyat performans avantajı kaybolup gitti. Şu anda neredeyse piyasadaki en pahalı marka.

Çok teşekkür ederim Zeki hocam, bi ara sizinde ilanlarınızı sahibinde de çok görüyordum, elimde Em1.2 olsa bırakmazdım ama Em5 olunca bir tık daha kolay bir veda oldu :)

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Sal Şub 15, 2022 9:37 pm

o_an yazdı:Hocam yanlış anlamayın ama üste para vermek bir yana dursun. Üste para almalıydınız.

Yok hocam olsun fazlası eksiği önemli değil. Mal satıldıktan sonra arkasından gözümün kalmasını pek sevmiyorum. Alınan alındı satılan satıldı helali hoş olsun. Benim Em5.2 çok çizik içindeyi soyulma boya atması bayağı vardı, vizör lastiği yoktu vs vs.. kutu de hiç yoktu ama aldığım cihaz tertemiz ve lensinde bodynin de kutusu duruyo. O yüzden üzerine fark vermeyi zaten ben teklif etmiştim.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Sal Şub 15, 2022 9:38 pm

Staphreux yazdı:...

Çok teşekkür ederim Faruk Hocam daha iyileri sizlerin olsun inşallah.

Dediğiniz özelliklerle Em5 farkını belli ediyor fakat bu dediğiniz özelliklerin hiç birini kullanmadım bile. O yüzden kullanacağım az özelliği kullanmayacağım çok özelliğe tercih ederim. Mekanik perde hızı olarak 1/4000 X-T20 için ama elektronik olarak 1/16000 - 14fps lere çıkıyor. Ama inceleme yazısında da dediğim gibi X-T20 aslınd Em10 Mark 3 ün rakibi. Fuji tarafında Em5.xx - ve Em1.xx ile doğrudan rakip yok sanırım. Em1 ve Em5 Olympus un amiral gemisi aslında, Fuji de de Amiraller X-Txx ler ve X-Proxx ler. Ama Em5 2015 cihazı olup XT20 2017 cihazı olduğu için aradaki amiral gemisi farkları büyük ölçekte kapanmış durumda.

Em5.2 yi bende hiç elimden çıkarmak istemiyordum ama malesef ekonomik şartlardan dolayı mecburen elimizdeki bir şeyi satmadan başka bir şey alamıyorum...
En son burakciftci82 tarafından Sal Şub 15, 2022 9:39 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Sal Şub 15, 2022 9:38 pm

DrOpMaN yazdı:....

Çok teşekkür ederim Korhan Hocam daha iyileri sizin olsun inşallah.

Farklı bir platform deneyimini uzun zamandır istiyordum hocam aslında. Em5.2 ye veda ederken oldukça zorlandım ama hayatımda kullandığım, satin aldığım ilk fotoğraf makinem Olympus oldu. Olympus dışında hiç bir deneyimim yok. M43 bile diyemiyorum buna çünkü Panasonic tarafında da birşey kullanmadım.

Kendimce diğer markalarda ne var ne yok deneyimlemek gerekiyor diye düşünerek farklı sistemlere giriş yapmak istedim. Ilk etapta da karşıma Fuji çıktı.

Hatta makineyi komple satma durumumda aklımda Nikon D5300 almak bile vardı. Aynalı sistemi, Nikon lensleri denemek istiyordum. Halende istiyorum :D Lens fiyatlari uygun gövde fiyatı iyi vs cazip geliyordu. Ama şimdilik kısmet Fuji oldu. Fuji içinde aynı şeyi düşünüyorum yani bunu da bi sene kadar kullanıp yine farklı makineler denemek istiyorum.

Keşke maddi imkanlar el verse de elimdeki makineyi satmadan diğerini alıp kullanabilsem ama malesef. Birini satmadan ötekini alamıyorum malesef.

Fujifilm - Olympus ikiliminden uzaktayım hocam, her ikisi sistemde Retro tarz benimsediği için çok kıyaslanıyor. Yoksa Sony, Nikon, Canon vs bunlarında APSC sensörler var ama Fuji ve Oly'nin bu kadar temasta olması bence tamamen Retro tarzlarından kaynaklı.

Olympus un bana en güzel katkısı şu yönde oldu, makine ne olursa olsun amaç fotoğraf cekmek ise eldeki imkanlar doğru kullanılırsa sonuç optimum oluyor. Olympus herkesin ön yargıyla baktığı m43 ü alıyor olabilecek en üst seviyede kullanıyor, kullanıcıya servis ediyor ve optimum mükemmel sonuçlar veriyor. E bu da biz kullanıcılara elbette yansıyor. O yüzden şu an kullandığım makineyi çok fazla önemsemiyorum desem yeridir.

Lightroom u denedim ama dediğiniz gibi Raf dosyalarla pek uyumlu çalışmadı. Capture One ı indiriyorum birazdan deneyeceğim.

Az biraz durumumu toparlarsam o zaman Em5.3 alıp yine elde 1 saniyede fotograflar çekmeye devam ederim ya da Om System Om-5 çıkarırsa, ah bir de yerel fiyatlandırma uygularsa efsane olurdu. O zaman direkt Om-5 için zorlardım kendimi.

Ama şimdilik ne Om-5 çıktı ne de bende o kadar para var ikiside hayal, biri yakında gerçek olur ama diğerine biraz zaman var :)

Şimdilik X-T20 ye zaman ayırıp makineyi tanımam gerekiyor, Olympus adeta gözüm gibi olmuş hangi fotoğrafı hangi açıdan nasıl çekerim diğer gözümle görüp makineyi oraya tutmam gerekiyordu ama Fuji de bu duruma çok yabancıyım şimdilerde. Önce 3:2 formata alışmam lazım, 4:3 daha iyi sanki ama bilemiyorum...
Ergonomi olarak Em5ten daha hafif ama lenslerle durum ne olacak bilmiyorum bakalım 35mm f2 alabilirsem deneyimleme şansım olacak.
Neyse laf biraz uzadı uzadı, güzel temennileriniz için çok teşekkür ederim. Yeni fotoğraflarla paylaşımlara devam inşallah :)

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

tkcn13
Müdavim Üye

Mesajgönderen tkcn13 » Sal Şub 15, 2022 10:07 pm

burakciftci82 yazdı:
tkcn13 yazdı:Güzel karşılaştırmaniz için teşekkür ederiz. Maalesef Olympus un fiyat performans avantajı kaybolup gitti. Şu anda neredeyse piyasadaki en pahalı marka.

Çok teşekkür ederim Zeki hocam, bi ara sizinde ilanlarınızı sahibinde de çok görüyordum, elimde Em1.2 olsa bırakmazdım ama Em5 olunca bir tık daha kolay bir veda oldu :)

Sistemi baya denediğim için bide malum fiyatlardan dolayı artık deneme şansına sahip değilim o yüzden girdi çıktı olmuyor :) Farklı bir fanteziye girdim Canon Nikon lenslerini olympusta deniyecem :) Bende D800 vardı sevemedim bir türlü, Olympus candır, tabi geniş açıyada sahip olabilseydim daha da can olacaktı :)
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Sal Şub 15, 2022 10:19 pm

tkcn13 yazdı:
burakciftci82 yazdı:

Sistemi baya denediğim için bide malum fiyatlardan dolayı artık deneme şansına sahip değilim o yüzden girdi çıktı olmuyor :) Farklı bir fanteziye girdim Canon Nikon lenslerini olympusta deniyecem :) Bende D800 vardı sevemedim bir türlü, Olympus candır, tabi geniş açıyada sahip olabilseydim daha da can olacaktı :)

Tatvan’ı 7mm ile Nuri Bilge Ceylan fotoğrafları gibi panorama yapmak efsane olurdu inşallah kısmet olur deneyimlersiniz. İnstagramdan takip ediyorum güzel fotoğraflarınız var, Tatvan’ın doğası da renk katıyor.

Ben bi ara Viltrox Speedbooster 2 almaya niyetlenmiştim, Olympus 75mm 1.8 alamıyorum bari Canon 85mm 1.8 deneyeyim dedim sonra fiyatlar artı o da hayal oldu :D Ama o dönem YouTube dan çok incelemeye bakmıştım, odak hızı görüntü kalitesi gayet güzeldi. İmkan varsa denemekte fayda var bence :)

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Çrş Şub 16, 2022 11:49 am

Olympus sistem kullanmadan önce, bir süre X-T1 kullandım. ben fujideki malzeme kalitesine hayran kalmıştım. 23mm 1.4 - 35mm 1,4 ve 18-55mm 2.8-4 kit lens gibi lensleri denedim. bu lenslerin yanında olympusun lensleri plastik oyuncak gibiler. o zamanlar fujinin yanında olympus da bedava gibi birşeydi. aynı fiyat politakası devam etseydi piyasayı kesinlikle domine ederlerdi. fiyat demişken, neyseki elimizde bişeyler var ve artık sadece değerini bilmeye çalışıyoruz. alıp satmak çok çok zor oldu

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

mhmmdx
Üye

Mesajgönderen mhmmdx » Cum Şub 18, 2022 1:52 am

apsc sensör m43 sensörden daha iyi sonuçlar vereceğini az çok hepimiz kabul ediyoruz. gündüz ne kadar arada fark yok denecek kadar az olsada ışık azaldıkça büyük sensör her zaman daha iyi iş çıkarıyor. ama aşağı yukarı hepimiz hobi için kullanıyoruz fotoğraf makinelerini ve hobi için yapılan şeyin eziyete dönüşmesini kimse istemez. işte burada hobinin eziyete dönüşmesini engelliyor mft sistemi, ufak lens ufak body tatilde veya haftasonu fotoğraf çekmeye çıktığınızda size yük olmuyor keşke yanımda getirmeseydim demiyorsunuz. iki abim sayesinde fuji canon nikon gibi gövdeleri kısa süreli kullandım çok çok iyi imaj kalitesi olan cihazlar ama özellikle dslr ile fotoğraf çekerken sanki herkes bana bakıyormuş gibi hissediyorum ve rahatsız ediyor bu his. sonra taşıma sorunu var iki lens yanınzda götürmek isteseniz sırt çantası taşımanız gerekiyor ama mft de bu yok. bu sene muş bitlis d.bakır vs gezdim eğer yanımda dslr veya mft harici bir makine götürmüş olsaydım pişman olurdum. ben 99 un sonunda doğan 2000 li sayılabilecek bir genç olarak bu sorundan şikayetçiyim yaşça büyük kişilerin buna hiç katlanamayacağını biliyorum. ya büyük sensörlü kompakt kamera ile ya da mft sensörlü bir makine ile tatile giderim diğer türlüsü eziyet oluyor :)
En son mhmmdx tarafından Prş Şub 09, 2023 11:31 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Şub 19, 2022 8:03 am

Demek ki…

phpBB [video]
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

“Diğer aynasız sistemleri ve kompaktlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir