1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Minimalizm - Günün belgeseline hoş geldiniz...

Gönderilme zamanı: Prş Oca 04, 2018 12:54 am
gönderen ciddibiri
Görsel sanatlarda minimalizm
Richard Serra, "Berlin Eğrileri" (1986, çelik) Berlin
Ludwig Mies van der Rohe'in restore ettiği barselona'daki German Pavilion

Soyut dışavurumculuğun biçime ve duyguya verdiği aşırı öneme karşı bir tepki olarak, nesnenin nesne olma özelliğine dikkat çekmek ve ifade, tarihsel, sembolik anlamlarını minimuma indirmek amacıyla hareket etmiştir. Minimalist sanatçılar, nesnelere ve nesnelliğe olan bu ilgi nedeniyle genellikle heykel üzerinde yoğunlaşmışlardır. Bu alandaki önemli isimler arasında Carl Andre, Sol LeWitt, Robert Morris, Richard Serra, Donald Judd, Dan Flavin sayılabilir. Süreç sanatı, arazi sanatı, performans sanatı ve enstalasyon sanatı minimalizmden etkilenerek ortaya çıkmıştır.
Müzikte minimalizm

Görsel sanatlara benzer şekilde, müzikte de minimalizm, biçimciliğe tepki olarak çıkmış, müzikteki duygusal sterilliği, entelektüel karmaşıklığı ve diğer biçimleri ortadan kaldırma amacı gütmüştür. Tarihi veya duygusal izlenimleri en aza indirgemek için melodi ve harmonide basitlik ön plana çıkarılır, tekrarlara önem verilir. Elektronik enstrümanların kullanımı da bu amaca uygun olduğundan yaygındır. Minimalist besteciler arasında Philip Glass, Steve Reich, Terry Riley, Michael Nyman, La Monte Young, John Adams, Yann Tiersen ve Peter Machajdík sayılabilir.
Alıntılar

Bazı edebi şahsiyetlerin minimalizm akımı hakkındaki sözleri;

Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır. (Descartes)
Sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır. (Hegel)
Fakirlik, yoksunluk, eksiklik değildir minimalizm; aksine bilinçli bir tercihtir; zor olanı seçmektir, azla çok yapmaktır. (Ludwig Mies van der Rohe)
Akla, hem de saf akla hitabeden sadece saf akıl ile haz alınan bir güzelliktir minimalizm. (Kant)
-
phpBB [video]


https://www.youtube.com/watch?v=vrhOM05HFMg

Re: Minimalizm - Günün belgeseline hoş geldiniz...

Gönderilme zamanı: Prş Oca 04, 2018 12:58 am
gönderen ciddibiri
OOOhaaaa ! dedim , af edersiniz...
Belgeselde bir yerde diyor ki "Reklam her yerde, bir akşam iş çıkışı gittiğiniz barda yanınızda sohbete başladığınız kişi bir alkol firması tarafından orada görevlendirilmişi birisi olabilir" ! ! !

Bakınız : dınınımhıbırformu vijikilim HS serisi pazarlama görevlileri !.. (Sene 2002-2005 falan)

Şlak !..