Zamanın geçmediği bir forum

"Düşünen adam" bölümünde "ADAM" cinsiyet belirtici tanım olarak kullanılmamıştır ! Öncelike bunu belirteyim. Bu bölümde her alanda, her konuda başlık açıp soru, düşünce, hayal, masal ne gelir ise paylaşabilirsiniz. Konu sınırlaması olmayan sınırsız bölüm diyelim... Tabi bu demek değildir ki toplum, ahlak, kişi hakları konusunda da fütursuzca konu açılabilsin :) Seviyeyi koruyalım, her şeyi konuşalım.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Zamanın geçmediği bir forum

Mesajgönderen karadagyan » Pzt May 21, 2018 12:21 am

M43 haricinde diger markalara ait forumlara da üyeyim okumak maksatlı ama içlerinde biri var ki zulüm resmen. Bir iki kişi hariç ne bir fotograf ekleyen var ne bir cümle yazıp çizen var. Hatta ikinci el ilanlarına bakıyorum ara sira o forumda nuh devrinden kalma ilanlar dolu. Ara sıra ilan sahipleri şöyle bir ibare kullanıyorlar aylar önce açtıkları ilan için " Güncel Diyelim " Kesmiş umudunu yani. Beklenti yok ama yine de güncel diye yazayım diyor adam ;) Distribütör önemli gercekten. Bence zoom ithalat olympusu bu şartlarde iyi yaydı memlekete. Panasonic ve pentax'ı kimler getirtiyorsa sanki satılmasın diye çalışıyorlar. Halbuki iki markanın da çok iyi gövdeleri ve objektifleri var. Geçenlerde bir arkadaşım pentax önerir misin diye sordu ne yalan söyleyeyim tek kelime ile hayır dedim. Cok merak ediyorum panasonic ve pentax'ı ithal edip düstribütörlüğünü alan firma yönetimini nerede ne iş ile mesguller. Enteresan...
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Zamanın geçmediği bir forum

Mesajgönderen Ubeyd » Pzt May 21, 2018 1:26 am

Panasonic her GH serisi makine çıkardığı zaman onu getirtiyor, her birisinde ortalama 2000 TL kâr ederek ülke genelinde 400-500 tane satıyor, bu da onlara sene boyunca yetiyor :) ben olsam ben de başka birşeye karışmam
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Re: Zamanın geçmediği bir forum

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt May 21, 2018 11:14 am

Türkiye'de bir takım sektörler çok enteresan hakikaten. Kamera sektörü de bunlardan biri. Firmalar pazara giriyorlar, reklam-halkla ilişkiler-promosyon biraz yardırıyorlar, sonra biraz yayıldı mı anında tok satıcıya bağlıyorlar.

Mesela en büyük örneği Fujifilm; piyasaya hızlı girdi, insanların peşlerinde koşturdular, herkesin eline kamera tutuşturdular, kimine yalvar yakar hibe ettiler, Amerika'dan ucuz sattılar. Şimdi git showroom'un kapısından gir, kimsenin yüzüne bakmıyorlar. APS-C kameraları, anlamayana Full Frame parasına iteliyorlar.

Sony de aynı şekilde. Müşteriye ukalalık diz boyu.

Ama işte sektörün bir dengesi var, Nikon/Canon kutup noktaları, Fujifilm-Sony-Olympus vs.. gibi markalar biraz işin ucunu bıraktı mı, müşteri Nikon/Canon'a doğru yeniden kayıyor. Çünkü hayatlarında kullandıkları ekipman dışında başka marka ekipman almamış "çok bilen" cahil bir takım var, bu kullanıcılara "Ne olympus mu? Ne Fujifilm mi? hahahah." gibi tepkiler veriyorlar. Çoğu amatör-hevesli kullanıcı da pes ediyor bir noktada... Zaten kullanıcı genel anlamda bilinçsiz.

Mesela bir arkadaşım geçen Fujifilm için "Bize Full Frame'e gerek yok, aynı performansı veriyor diye APS-C kameraları sattılar, şimdi çağırıp Medium Format gösteriyorlar." dedi. X100F satmışlar, Pen-F 'i gördü, "keşke bundan alsaymışım" dedi.

Panasonic biraz distribütörler arasında heba oldu, en sonunda ihale en umurunda olmayan, konuyla alakasız adamların üzerine kaldı. Ben Zoom yerinde olsam Panasonic'in de distribütörlüğünü almaya çalışırdım.

Zoom İthalatın da zaman içerisinde tok satıcı moduna bağlaması muhtemel. Stok konusunda sıkıntıları var mesela, 12-100mm'i bir öğrencime Zoom'dan bulamadık, sadece Fotozeynep'te bulabilidik, o da Mert Can beyler stokçu çalıştıkları için bir kaç tane atmışlar kenara. Ben E-M1 Mark II için ikinci şarj cihazını istettim o da yoktu. Aksesuarların büyük çoğunluğunu getirmiyorlar vs... Ama git Nikon/Canon'un her şeyini neredeyse bakkalda bile bulabiliyorsun...
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

“Düşünen insan” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir