Voightlander MFT lensler hakkında görüşleriniz?

Manuel (Filmli makina zamanlarının lensleri. Yeni güncel AF olmayan lensler hariç) lensler ile ilgili bilgi ve fotoğraf paylaşım alanıdır.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Voightlander MFT lensler hakkında görüşleriniz?

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Kas 28, 2017 8:27 pm

ardabaranburcak yazdı:Bir gün kullanma hayaliyle yaşadığım lensler kendileri.

İtiraf etmeliyim ki benim de...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Sal Kas 28, 2017 8:36 pm

Bir ara Voigtlander Nokton 25mm 0.95 kullanma şansım oldu.
İzlenimlerim : Lens metal ve cam hissini sonuna kadar veriyor. Keskinlik ve renk karakteri çok güzel. Ancak 0.95'de acayip soft. Portre için kullanılabiliyor ama diğer çekimler için diyaframı kısmak gerekiyor. O dönem elimdeki M.Zuiko 25mm daha hafif ve otomatik odağa sahip olduğu için onu tercih ettim ve Voigtlanderi elimden çıkardım. Gerçi her lensi elimde tutma şansım olsaydı bu lensi saklamak isterdim. Keyifli bir lens aslında.
O dönem Paypal Türkiyede çalışıyordu. Ebay üzerinden Fransaya sattım. Artık Paris'te geziyor :)

Elimde kalan bir kaç fotoğraf :

ResimDanbo&Pumkins by mmutlutr, on Flickr

ResimP2140007 by mmutlutr, on Flickr
Mevcut sistem: Fujifilm X-T30 + XF 16-80mm

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Kas 28, 2017 8:42 pm

35MMUTLU35 yazdı:...Ancak 0.95'de acayip soft.

ResimP2140007 by mmutlutr, on Flickr

Beni etkileyen bu olmuş olabilir. Sizin bu fotoğrafınız farklı, çok beğendim. Kutlarım, güzel bir kare.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Sal Kas 28, 2017 10:42 pm

DrOpMaN yazdı:Beni etkileyen bu olmuş olabilir. Sizin bu fotoğrafınız farklı, çok beğendim. Kutlarım, güzel bir kare.

Teşekkürler DrOpMaN. Evet lensin bir karakteri var.
Mevcut sistem: Fujifilm X-T30 + XF 16-80mm

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Çrş Kas 29, 2017 2:59 pm

DrOpMaN yazdı:Engin üstad da denemiştir mutlaka, burada görüş belirtirse mutlu oluruz.

Enteresandır, son birkaç zamandır bu lenslerle ilgili birkaç şey yazmak istiyordum. Pas gelmişken vurayım bari:)

Öncelikle seride 4 lens var, onu belirtelim. 10.5mm, 17.5mm, 25mm ve 42.5mm. Hepsi de 0.95 diyaframlı. Bu seride en çok tutulan lenslerden biri 25mm olanı. Açısından dolayıdır herhalde, diğerlerinden çok daha fazla rastlıyorum kullanıcısına.
Lenslere genel olarak baktığımda, hepsinin ortak ve süper diyebileceğim özelliği, close focus performansları. Büyütme oranları, sistemdeki benzer odak uzaklığındaki muadillerine göre çok çok iyi. Mesela 25mm'ninki 1:4 gibi. Yani neredeyse yarı (daha doğrusu çeyrek) makro diyebiliriz. Bu da 17cm'den netleme yapması anlamına geliyor. Olympus 28mm 1.8'e bakalım; 1:8.33 büyütme, ve min. 24cm'den netleme sonuçlarını görüyoruz. Sadece 25mm değil, tüm modellerde buna benzer sonuçları görebiliyoruz.
Lensler manuel netlemeli, ağır fakat sağlamlar... malzeme kaliteleri ve kullanırken verdikleri güven hissi ise muhteşem.

0.95 diyafram faktörü tabii ki çok önemli. Hele ki bizimki gibi küçük sensörlü, dolayısı ile ışık ihtiyacı yüksek bir sistemde daha da önemli. Lakin yine şahsi fikrim; bu lensleri, mecbur kalmadıkça 1.8'in altında kullanmamak gerektiği. Zira daha açık diyafram değerlerinde, özellikle bizim gibi kit lenslerle dahi keskin sonuçlar almaya alışmış bir kullanıcı kitlesini tatmin edecek sonuçlar vermediğini düşünüyorum. 1.8'den sonra toparlanıyor, 2.8'de süper oluyor tamam da, e zaten ben o değerlerle, daha ucuza alabildiğim, çok daha hafif, üstelik otomatik netlemeli sistem lensi ile kullanabiliyorum makinemi. Yani şunu diyeyim; genel olarak, fotoğraf amaçlı kullanım için çok uygun seçenekler olduklarını söyleyemeyeceğim. Ha, devamlı kapalı mekanlarda konser fotoğrafları çekmeniz gerekiyordur misal, o zaman size biçilmiş kaftan olurlar.

Fotoğraf için uygun olmadığımı düşündüğümü belirttim. Peki video için nasıl uygun oluyorlar? "Filmciler" bilirler; bir sahnede ışık, kullanacağınız en açık diyaframa göre ayarlanır sahnede. Aynı sahne içinde, farklı açılardan, farklı lensler kullanarak yapacağınız tüm çekimler, bu belirlediğiniz diyaframa göre yapılır mümkünse. İşte elinizde benzer özellikleri haiz bir lens seti varsa, işiniz çok kolaylaşır. Bir de fotoğrafta (yerine göre) gerektiğinde yapıyoruz uzun pozlamayı, kısık diyaframla da görüyoruz işimizi lakin videocular bu denli esnek olamıyorlar maalesef. Lenslerin manuel odaklamalı olması, follow focus ile kullanım kolaylığı, kademesiz diyaframı (içlerinde sadece 25mm'nin ilk versiyorunda yok de-click diyafram bileziği) gibi faktörler de var tabii ki videoda avantaj hanesinde. Bu arada kademesiz diyafram kullanabildiğiniz gibi, halkayı 180 derece çevirerek kademeli diyafram moduna da geçebiliyorsunuz.
Konum ile alakalı bir örnek vereyim. Mesela blok çikolatadan birkaç mm kalınlığında bir parçayı keserken, çikolata kırılarak (adeta küçük bir patlana olur) düşer yana. Şimdi bu sahneyi, çok yakından çekilmiş, kırılan parçaların fluya düştüğü bir ağır çekim sahnesi olarak düşleyin. Bunu başka lensle bu denli etkileyici çekmeniz zordur.
Zaten, firmanın da bu lensleri video çekenleri hedefleyerek yaptığı da aşikar bence.

25mm için klasik dedik. 17.5, bizim makinelerde 35mm, BlackMagic Pocket'te ise 50mm'ye denk gelen açısıyla yine video işi için vazgeçilmez denecek bir lens bence. 42.5'in fazlaca alternatifi oldu. Ucuz istiyorsan Oly 45mm 1.8'i al, kurtul. Olmadı, aynı paraya Oly45mm 1.2 var. Hem de Pro serisi, yalıtımlı. Ve henüz bu lensi kullanmadım ama en açık diyaframda (1.2) dahi, Voigtlander 42.5'ten daha keskin olduğuna eminim. Yeri gelmişken Panasonic 42.5'mm 1.2'yi de analım. Fiyatı biraz daha pahalı ama kesinlikle (yine fotoğrafçılar için söylüyorum) Voigtlander 42.5'ten daha iyi bir seçenek. Üstelik tüm bunları, satışta bir Voigtlander 42.5'im varken söylüyorum.

Bu 4 lens içinde, fotoğraf amaçlı kullanım için en verimlisi 10.5mm bence. Sistemdeki geniş açı kıtlığında, çölde vaha resmen bu lens. Yine kıyası yaparken, kullandığım lenslerden Kowa 8.5 2.8 ve Olympus 12mm 2.0'ı düşünüyorum. Kowa'nın açısı çok güzeldi. Sağlamlığı Voigtlander'i aratmayacak kadar iyiydi. Keskin mi keskin... üstelik geometrik bozulması yok denecek kadar azdı ama işte diyafram 2.8'di (T3.1) Olympus 12mm ise zaten kendini ispat etmiş bir lens. Küçük, keskin, güzel bir lens. Yine diyaframa takılıyoruz bunda da. Şimdi belki diyeceksiniz ki "n'apacaksın arkadaş daha açık diyaframı?" Özellikle gece manzara çekimlerinde, açık diyaframın ajantajı net olarak çıkıyor ortaya. Hele ki milkway falan çekecekseniz, sistemde sizin işinizi daha iyi görecek bir lens yok bence. Diğer 3 lensin de, yakın değerlerde alternatiflerinin olmasına karşın, 10.5mm bu konuda kesinlikle rakipsiz.

Lens özelinde sormak istediğiniz bir detay olursa, bildiğim - dilim döndüğü kadarı ile cevaplamaya çalışırım.

(Başlığı "manuel lensler"den "diğer markaların sistem lensleri" altına taşıyabilirsek daha faydalı olacak sanki.)
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

o_an
Müdavim Üye

Mesajgönderen o_an » Çrş Kas 29, 2017 11:40 pm

castrobey yazdı:
DrOpMaN yazdı:Engin üstad da denemiştir mutlaka, burada görüş belirtirse mutlu oluruz.

Enteresandır, son birkaç zamandır bu lenslerle ilgili birkaç şey yazmak istiyordum. Pas gelmişken vurayım bari:)

Öncelikle seride 4 lens var, onu belirtelim. 10.5mm, 17.5mm, 25mm ve 42.5mm. Hepsi de 0.95 diyaframlı. Bu seride en çok tutulan lenslerden biri 25mm olanı. Açısından dolayıdır herhalde, diğerlerinden çok daha fazla rastlıyorum kullanıcısına.
Lenslere genel olarak baktığımda, hepsinin ortak ve süper diyebileceğim özelliği, close focus performansları. Büyütme oranları, sistemdeki benzer odak uzaklığındaki muadillerine göre çok çok iyi. Mesela 25mm'ninki 1:4 gibi. Yani neredeyse yarı (daha doğrusu çeyrek) makro diyebiliriz. Bu da 17cm'den netleme yapması anlamına geliyor. Olympus 28mm 1.8'e bakalım; 1:8.33 büyütme, ve min. 24cm'den netleme sonuçlarını görüyoruz. Sadece 25mm değil, tüm modellerde buna benzer sonuçları görebiliyoruz.
Lensler manuel netlemeli, ağır fakat sağlamlar... malzeme kaliteleri ve kullanırken verdikleri güven hissi ise muhteşem.

0.95 diyafram faktörü tabii ki çok önemli. Hele ki bizimki gibi küçük sensörlü, dolayısı ile ışık ihtiyacı yüksek bir sistemde daha da önemli. Lakin yine şahsi fikrim; bu lensleri, mecbur kalmadıkça 1.8'in altında kullanmamak gerektiği. Zira daha açık diyafram değerlerinde, özellikle bizim gibi kit lenslerle dahi keskin sonuçlar almaya alışmış bir kullanıcı kitlesini tatmin edecek sonuçlar vermediğini düşünüyorum. 1.8'den sonra toparlanıyor, 2.8'de süper oluyor tamam da, e zaten ben o değerlerle, daha ucuza alabildiğim, çok daha hafif, üstelik otomatik netlemeli sistem lensi ile kullanabiliyorum makinemi. Yani şunu diyeyim; genel olarak, fotoğraf amaçlı kullanım için çok uygun seçenekler olduklarını söyleyemeyeceğim. Ha, devamlı kapalı mekanlarda konser fotoğrafları çekmeniz gerekiyordur misal, o zaman size biçilmiş kaftan olurlar.

Fotoğraf için uygun olmadığımı düşündüğümü belirttim. Peki video için nasıl uygun oluyorlar? "Filmciler" bilirler; bir sahnede ışık, kullanacağınız en açık diyaframa göre ayarlanır sahnede. Aynı sahne içinde, farklı açılardan, farklı lensler kullanarak yapacağınız tüm çekimler, bu belirlediğiniz diyaframa göre yapılır mümkünse. İşte elinizde benzer özellikleri haiz bir lens seti varsa, işiniz çok kolaylaşır. Bir de fotoğrafta (yerine göre) gerektiğinde yapıyoruz uzun pozlamayı, kısık diyaframla da görüyoruz işimizi lakin videocular bu denli esnek olamıyorlar maalesef. Lenslerin manuel odaklamalı olması, follow focus ile kullanım kolaylığı, kademesiz diyaframı (içlerinde sadece 25mm'nin ilk versiyorunda yok de-click diyafram bileziği) gibi faktörler de var tabii ki videoda avantaj hanesinde. Bu arada kademesiz diyafram kullanabildiğiniz gibi, halkayı 180 derece çevirerek kademeli diyafram moduna da geçebiliyorsunuz.
Konum ile alakalı bir örnek vereyim. Mesela blok çikolatadan birkaç mm kalınlığında bir parçayı keserken, çikolata kırılarak (adeta küçük bir patlana olur) düşer yana. Şimdi bu sahneyi, çok yakından çekilmiş, kırılan parçaların fluya düştüğü bir ağır çekim sahnesi olarak düşleyin. Bunu başka lensle bu denli etkileyici çekmeniz zordur.
Zaten, firmanın da bu lensleri video çekenleri hedefleyerek yaptığı da aşikar bence.

25mm için klasik dedik. 17.5, bizim makinelerde 35mm, BlackMagic Pocket'te ise 50mm'ye denk gelen açısıyla yine video işi için vazgeçilmez denecek bir lens bence. 42.5'in fazlaca alternatifi oldu. Ucuz istiyorsan Oly 45mm 1.8'i al, kurtul. Olmadı, aynı paraya Oly45mm 1.2 var. Hem de Pro serisi, yalıtımlı. Ve henüz bu lensi kullanmadım ama en açık diyaframda (1.2) dahi, Voigtlander 42.5'ten daha keskin olduğuna eminim. Yeri gelmişken Panasonic 42.5'mm 1.2'yi de analım. Fiyatı biraz daha pahalı ama kesinlikle (yine fotoğrafçılar için söylüyorum) Voigtlander 42.5'ten daha iyi bir seçenek. Üstelik tüm bunları, satışta bir Voigtlander 42.5'im varken söylüyorum.

Bu 4 lens içinde, fotoğraf amaçlı kullanım için en verimlisi 10.5mm bence. Sistemdeki geniş açı kıtlığında, çölde vaha resmen bu lens. Yine kıyası yaparken, kullandığım lenslerden Kowa 8.5 2.8 ve Olympus 12mm 2.0'ı düşünüyorum. Kowa'nın açısı çok güzeldi. Sağlamlığı Voigtlander'i aratmayacak kadar iyiydi. Keskin mi keskin... üstelik geometrik bozulması yok denecek kadar azdı ama işte diyafram 2.8'di (T3.1) Olympus 12mm ise zaten kendini ispat etmiş bir lens. Küçük, keskin, güzel bir lens. Yine diyaframa takılıyoruz bunda da. Şimdi belki diyeceksiniz ki "n'apacaksın arkadaş daha açık diyaframı?" Özellikle gece manzara çekimlerinde, açık diyaframın ajantajı net olarak çıkıyor ortaya. Hele ki milkway falan çekecekseniz, sistemde sizin işinizi daha iyi görecek bir lens yok bence. Diğer 3 lensin de, yakın değerlerde alternatiflerinin olmasına karşın, 10.5mm bu konuda kesinlikle rakipsiz.

Lens özelinde sormak istediğiniz bir detay olursa, bildiğim - dilim döndüğü kadarı ile cevaplamaya çalışırım.

(Başlığı "manuel lensler"den "diğer markaların sistem lensleri" altına taşıyabilirsek daha faydalı olacak sanki.)

Engin bey, ne desem bilemedim. Çok faydalı bilgiler, bu lensler hakkında yanlışlarımız vardı bizi aydınlattınız.

Bende om lensler hakkında sizden bilgi almak isterim. Bildiklerinizi yazabilir misiniz? Birde günümüz lensleri ile kıyaslayınca, optik kaliteleri arasında farklar nelerdir? Vakit ayırıp yazabilirseniz çok sevinirim

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Kas 30, 2017 9:07 am

castrobey yazdı:....

Teşekkürler Üstad'ım. Eğer bu lensler eskisi gibi Cosina olarak sunulsaydı geçmişte olduğu gibi (Canon, Nikon uyumlu) yüzlerine bakmazdım; bakmadım da zaten geçmişte. Ancak "Voigtländer" olarak sunulunca ve teknolojisi geliştirilmiş düşüncesiyle dikkat ediyor insan.
f/0.95 diyafram açıklığı önemli bir özellik ve her açıda bu diyafram değerinin muhafaza edilmiş olması da güzel bir teknolojik beceri firma açısından.
Leica'lara ve Zeiss serisine en iyi alternatif olarak olarak gösteriliyor; alternatif konusuna şüphe ile baktım her zaman. Önyargı olabilir, olmayabilir de...

Diyelim ki 10,5mm aldığımızda bunu 2x Krop çarpanıyla hesaplayıp değerledirmemiz gerekiyor değil mi; yani 21mm? Yoksa 10.5mm olarak mı görecek bizim m43 makineler.

Tekrar teşekkürler bu aydınlatıcı, ezber bozan bilgiler için.

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Cum Ara 01, 2017 10:00 pm

"Yani şunu diyeyim; genel olarak, fotoğraf amaçlı kullanım için çok uygun seçenekler olduklarını söyleyemeyeceğim."
Buna katılmıyorum. Bu lensler f0.95'te de iyiler. f0.95'te MTF değerleri en süper değil, kontrastları de Zeiss Otus kadar değil ama kendilerine has bir karakterleri var ve gözü hiç rahatsız etmiyorlar. Yani fotoğraf için de rahat kullanılırlar. Ben kızımın birsürü fotoğrafını çektim 25mm f0.95 ile. Leica 25mm f1.4'ten farklı bir karakteri var ve çocuk fotoğrafı için çok idealler (çocuk sabitken tabi :) ).
Türkiye'deki dert kur derdi. Artık 1000$ ve üzeri lenslere ulaşmak aşırı zor.

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Cmt Ara 02, 2017 1:19 am

Bunlar da 42.5mm'den

Resim

Resim

Resim

Resim
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Ara 03, 2017 12:24 am

Eveeeet! Aradığımı -kısmen- buldum. Bu başlık altında yazılanları büyük çoğunlukla doğrulayan bir kıyaslama...

4xmm Portre lenslerini çarpıştırmışlar. Hem Voightlander, hem Olympus, hem de Lumix lensleri hem de.

https://mirrorlesscomparison.com/micro- ... er-42-5mm/

Bu kıyaslamayı 25mm için bulabilseydim mükemmel olacaktı ama bu da bir bilgi. Paylaşıyorum...

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Pzr Ara 03, 2017 1:54 pm

o_an yazdı:Engin bey, ne desem bilemedim. Çok faydalı bilgiler, bu lensler hakkında yanlışlarımız vardı bizi aydınlattınız.

Bende om lensler hakkında sizden bilgi almak isterim. Bildiklerinizi yazabilir misiniz? Birde günümüz lensleri ile kıyaslayınca, optik kaliteleri arasında farklar nelerdir? Vakit ayırıp yazabilirseniz çok sevinirim

Aslında tam olarak yanlışı düzeltme diyemem. Farklı bir bakış açısı daha uygun olur sanki.

Fırsat buldukça, hemen hemen tüm lens adaptörlerini edinmeye çalıştım, çoğuna da sahibim. Canon FD/FL ve M42 mount'lu çokça lens deneme şansım oldu. Manuel lensler içinde bana en az rastgelen lensler OM ve CY'ler oldu. Bu konuda -tabiri caiz ise- ukalalık edecek kadar tecrübeli değilim. Sadece birkaç lens deneyebildim OM mount'lu. Üç para beş kuruşa dahi bulunabilen 50mm 1.8 bile, fiyatına göre gayet başarılı bir lensti. Çok sık rastlanmayan 28-48mm f/4 kullanma şansım oldu geçenlerde. m.Zuiko serisi yeni prime'ları aratmayacak kadar başarılı buldum ben kendisini. Bir dostumda Pen-F için üretilmiş (bayoneti farklıdır) bir lens seti vardı. 40mm 1.4, 25mm 4.0, 20mm 2.8, 100mm 3.5 içlerinden hatırladıklarım lensler. Bu lensler birkaç günlüğüne bana konuk olmuşlardı. Kendilerini de gayet başarılı bulmuştum. Genel olarak bende şöyle bir pozitif önyargı oluştu; üzerinde Zuiko yazan bir lens kötü olamaz. Tabii ki istisnalar vardır... ben rast gelmedim.
Günümüz lensleri ile eski lensler arasındaki en büyük fark kaplama sanırım. Direkt ışığa karşı mukavemetleri daha zayıf ve istemneyen durumlara sebep olabiliyorlar. Böyle diyorum ama özellikle bu mukavemetsizliklerinden dolayı bu lensleri tercih eden, flare ile oynamaya bayılan bir kullanıcı kitlesi de var. İş en sonunda yine geliyor, tercihlere ve bütçeye dayanıyor yani. Zuiko lensler, genel olarak optik anlamda tatmin edici (fiyat/performans) derecede başarılılar.
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Pzr Ara 03, 2017 1:59 pm

DrOpMaN yazdı:
castrobey yazdı:....

Teşekkürler Üstad'ım. Eğer bu lensler eskisi gibi Cosina olarak sunulsaydı geçmişte olduğu gibi (Canon, Nikon uyumlu) yüzlerine bakmazdım; bakmadım da zaten geçmişte. Ancak "Voigtländer" olarak sunulunca ve teknolojisi geliştirilmiş düşüncesiyle dikkat ediyor insan.
f/0.95 diyafram açıklığı önemli bir özellik ve her açıda bu diyafram değerinin muhafaza edilmiş olması da güzel bir teknolojik beceri firma açısından.
Leica'lara ve Zeiss serisine en iyi alternatif olarak olarak gösteriliyor; alternatif konusuna şüphe ile baktım her zaman. Önyargı olabilir, olmayabilir de...

Diyelim ki 10,5mm aldığımızda bunu 2x Krop çarpanıyla hesaplayıp değerledirmemiz gerekiyor değil mi; yani 21mm? Yoksa 10.5mm olarak mı görecek bizim m43 makineler.

Tekrar teşekkürler bu aydınlatıcı, ezber bozan bilgiler için.

Bu odak uzaklığı mevzuunu kafa karıştırmadan çözelim; üzerinde X mm yazan tüm lensler aynı kadrajı görür. Yani elimizde Olympus 25mm 1.8, Voigtlander 25mm 0.95, Canon - Nikon 25mm lensler falan var. Alayı, aynı makineye takıldığında, aynı açıyı (mesela m4/3 makinede, fotoğraf modunda 50mm dengi) verir.
Olympus 30mm Macro

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Pzr Ara 03, 2017 2:16 pm

ozturert yazdı:"Yani şunu diyeyim; genel olarak, fotoğraf amaçlı kullanım için çok uygun seçenekler olduklarını söyleyemeyeceğim."
Buna katılmıyorum. Bu lensler f0.95'te de iyiler. f0.95'te MTF değerleri en süper değil, kontrastları de Zeiss Otus kadar değil ama kendilerine has bir karakterleri var ve gözü hiç rahatsız etmiyorlar. Yani fotoğraf için de rahat kullanılırlar. Ben kızımın birsürü fotoğrafını çektim 25mm f0.95 ile. Leica 25mm f1.4'ten farklı bir karakteri var ve çocuk fotoğrafı için çok idealler (çocuk sabitken tabi :) ).
Türkiye'deki dert kur derdi. Artık 1000$ ve üzeri lenslere ulaşmak aşırı zor.

Hocam, tabii ki "fotoğraf amaçlı kullanım için çok uygun seçenekler olduklarını söyleyemeyeceğim" derken, lenslerin boyut dezavantajını, manuel netlemeli olmalarını, yüksek fiyatlarını ve sistem içindeki alternatiflerini düşünerek sarfettim o sözleri. Yoksa "bu lenslerle fotoğraf çekilmez" demek istemedim. Dediğim gibi; eğer çok açık diyafram değerlerine ihtiyaç duyulacak özel bir amaç yoksa, bunca dezavantajı olan, fiyatı bu kadar yüksek bir lens yerine, sistem içindeki af'li bir alternatifi daha tercih edilebilir bulduğumu anlatmak istedim. Elimde Voigtlander 42.5 varsa fotoğraf çekerken kullanırım... kullanıyorum da. Yoksa, sadece fotoğraf çekme amacı ile o lensi almam, o parayı gözden çıkarttıysam Oly 45mm 1.2 veya Pana 42.5mm 1.2'ye yönelirim. Doğru hareketin de bu olacağını düşünüyorum. 1000USD vereceğim, ağır ve manuel netlemeli bir lens alacağım, bari jilet gibi olsun, di'mi?
Sizi bilmiyorum ama ben 1000USD ödediğim lensten net bir keskinlik garantisi bekliyorum. Bu anlamda, denediğim Olympus 25mm 1.2'nin bile beni tam anlamıyla tatmin etmediğini söylemem gerekir. Ne keskinlik, ne de rendering konularında 75mm'nin yanına yaklaşamadığını düşünüyorum. Tabii ki sadece 1 saat kullanma şansım olduğunu ve çok büyük bir beklentiyle elime aldığımı da not düşeyim.

Bu konularda sizin kadar tecrübe sahibi olmadığım için, yersiz beklentiler içine de giriyor ve bu yüzden bu tip tatminsizlikler yaşıyor olabilirim.
Olympus 30mm Macro

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Pzr Ara 03, 2017 4:55 pm

DrOpMaN yazdı:Eveeeet! Aradığımı -kısmen- buldum. Bu başlık altında yazılanları büyük çoğunlukla doğrulayan bir kıyaslama...

4xmm Portre lenslerini çarpıştırmışlar. Hem Voightlander, hem Olympus, hem de Lumix lensleri hem de.

https://mirrorlesscomparison.com/micro- ... er-42-5mm/

Bu kıyaslamayı 25mm için bulabilseydim mükemmel olacaktı ama bu da bir bilgi. Paylaşıyorum...

Şimdi ben de okudum, aşağı yukarı aynı şeyleri söylemişiz. 25mm için de bir karşılaştırma olsaydı, benzer şeyleri yazacaklardı, emin olabilirsiniz.
Olympus 30mm Macro

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Nis 12, 2018 2:40 pm

Bugün dehşet bir karşılaştırmaya rastladım.

Farka bakar mısınız...

http://www.wlcastleman.com/equip/reviews/25m43/index.htm

Resim

“Manuel Lensler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir