Canon FD 50mm f/1.4 ile çekilen fotograflar

Manuel (Filmli makina zamanlarının lensleri. Yeni güncel AF olmayan lensler hariç) lensler ile ilgili bilgi ve fotoğraf paylaşım alanıdır.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

listera
Üye

Re: Canon FD 50mm f/1.4 ile çekilen fotograflar

Mesajgönderen listera » Pzr Kas 11, 2018 10:11 pm

Ben teşekkür ederim, zira cevap verebilmek için dosyanın ham halini aramam gerekti ve dosyanın olması gerektiği yerde olmadığını gördüm. Yedek HDD'de olmadığı için, ben de farkında olmadığımdan tüm çekimin bir kazaya gitme olasılığı yüksekti. Demek ki arada sandıkları kontrol etmek, içerilerini havalandırmak gerekiyormuş...

Neyse, sorularınıza dönersek flaş olması zaten düşünülemez zira hem sahnede canlı bir performans var hem de o kadar uzaktan flaşın bir anlamı olamazdı (büyük bir sahnenin son sırasındaydım). Kişiel olarak flaşı makro dışında hiç kullanmam kullanıp iyi sonuç alanı da saygıyla selamlarım:)

Diyaframı hatırlamıyorum ama f/2 ya da 2.8 olabilir. Perde hızıysa 1/100'müş ki aslında çok yavaş bir değer; hareketli sahnelerde çok kare çöpe gitmiştir, ama EM-5 ile ISO'da pedalı kökleyemiyorsunuz. Azami ISO değerim olan 800 ile çekmişim.

Bahsettiğiniz yüksek detayda bence birkaç faktör rol oynuyor.
Birincisi objektif : 50mm (standart) bir lensin keskin sonuç vermemesi şaşirtıcı olurdu.
İkincisi makine. 16 MP muazzam boyutta bir veri havuzu. 16-20 MP'e burun kıvıranlardan en azından bir kısmı ya 2000'lerde çekilen bir ham dosyayı işlememiş, ya da evinin içini duvar kağıdı yerine çektiği National Geographic seviyesinde fotolarla döşüyor. Çektiklerini Web üzerinde sergileyen veya orta boyutlarda çıktılarla yetinen benim gibi hevesliler için bu algılayıcılar sınırları bilinirse gayet iyi sonuç verebilecek yetenekte.
Ama bence en az üsttekiler kadar önemli bir başka faktör var ki o da çekilenlerin profesyonel olarak bu işle uğraşan, jest ve mimiklerini kullanmayı bilen sanatçı olmaları ve de ortada bir ışıklandırma ve makyaj çalışması olması.

Yazıyı özlü bir sözle bitirecek olursak "amaç foto çekmekse lensin süper ya da daha az süper olması çok da önemli değil, çektiklerimizin değerini bilelim, yedeklerini alalım ve arada bir onları hatırlayalım", derim:))

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Kas 12, 2018 10:42 pm

listera yazdı:...

Teşekkür ederim Üstad; keyifle okudum ve -forumda giderek azalan tecrübe paylaşımlarına büyük önem veriyorum- her kelimesinden dersler çıkardım.
Ancak arşivinizin bir kısmının ulaşılamaz olmasını aynı oranda kaygıyla öğrendim. Büyük geçmiş olsun :(

Maalesef bir gün hepimizin başına gelebilir...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

listera
Üye

Mesajgönderen listera » Cmt Kas 17, 2018 1:11 pm

Sağolun, Allah'tan dosyalara ulaştım. Ama aramasaydım, silinebilecek bir klasörde olduklarından kaybedebilirdim. Şu dijital içeriğin derdi de bu işte.

emirhan
Üye

Mesajgönderen emirhan » Cmt Kas 21, 2020 4:10 pm

Google üzerinden lens hakkında araştırma yaparken bizim foruma denk geldim :), henüz çok fazla fotoğraf çekme şansım olmadı ama şuana kadar aldığım sonuçlardan fazlasıyla memnun kaldım. Eğer nispeten ucuz bir portre/kısa tele lensim olsun diyorsanız kesinlikle gözden geçirmenizi tavsiye ederim (hazır almışken biraz daha üstüne koyup 1.8 yerine 1.4 olanı alın).

Resim10 Kasım. by Emirhan, on Flickr
Canon FTbN + Canon FDn 50/1.4 + OM-D M10 Mark 1

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum May 07, 2021 1:03 am

Zihin Karmaşası

ResimMind blown by Korhan Kumral, on Flickr
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

“Manuel Lensler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir