Hangi lensi almalıyım?

Gövde, lens, gövde+lens kitleri gibi... Hangi marka/model ne alayım sorularınıza hep birlikte çözüm arıyor-buluyoruz...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
ozgurcekic
Isınmaya Başlayan Üye

Hangi lensi almalıyım?

Mesajgönderen ozgurcekic » Sal May 28, 2019 10:28 am

Merhabalar.

Pana 45-175 f4-5.6
Pana 14-140 f3.5-5.6
Oly 14-150 f4-5.6 II

Yukarıda ki lenslerden hangisini tavsiye edersiniz? Veya alternatif tavsiyeleriniz var mı?
En son ozgurcekic tarafından Çrş May 29, 2019 12:10 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Hangi lensi almalıyım?

Mesajgönderen daniska » Sal May 28, 2019 11:29 am

ozgurcekic yazdı:Merhabalar.

Pana 45-175 f4-5.6
Pana 14-140 f3.5-5.6
Oly 14-150 f4-5.6 II

Yukarıda ki lenslerden hangisini tavsiye edersiniz? Veya alternatif tavsiyeleriniz var mı?

ilk lens ile diğer iki lens farklı. ilk lense alternatif olympus 45-150 veya panasonic 45-200, 45-150.
lens değiştirmek bana işkence diyorsanız şıklardan 2 veya 3 arasında seçim yapın. yoksa ayrı bir tele lens almak daha iyidir.
uygun fiyatlı tele lenslerden benim tavsiyem panasonic 45-175 olacaktır. uzayıp kısalmaması mükemmel bir özellik. optik kalite olarak da tatmin edecektir. uzun bir süre kullanmıştım. flikr hesabımda örnek fotoğraflar bulabilirsiniz.

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

ozgurcekic
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ozgurcekic » Çrş May 29, 2019 12:14 am

azulceleste yazdı:Merhaba,
Bu sorunuzu aşağıdaki linkte paylaşmanız gerekmektedir.
viewforum.php?f=87

Pardon Alışveriş kategorisi gözümden kaçmış.. Konuyu nasıl taşıyabilirim bilgim yok.. Taşıma veya silme yetkim olduğunu sanmıyorum..

ozgurcekic
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ozgurcekic » Çrş May 29, 2019 12:26 am

daniska yazdı:
ilk lens ile diğer iki lens farklı. ilk lense alternatif olympus 45-150 veya panasonic 45-200, 45-150.
lens değiştirmek bana işkence diyorsanız şıklardan 2 veya 3 arasında seçim yapın. yoksa ayrı bir tele lens almak daha iyidir.
uygun fiyatlı tele lenslerden benim tavsiyem panasonic 45-175 olacaktır. uzayıp kısalmaması mükemmel bir özellik. optik kalite olarak da tatmin edecektir. uzun bir süre kullanmıştım. flikr hesabımda örnek fotoğraflar bulabilirsiniz.

Cevap için teşekkür ederim aslında çok kararsızdım telelens mi yoksa tak-gez mi alayım karar veremedim.. Sizin tecrübelerinize güveniyorum aslında daha fazla araştıracaktım fakat siz doğrudan 45-175 45-150 45-200 ve 45-150 kıyaslaması da yaptınız.. Sanırım tele lens görünüm, ekonomi ve ihtiyaçlar bakımından benim için daha iyi, tavsiyenize uyup 45-175 alacağım.. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim..

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş May 29, 2019 2:53 am

Tamam başlık taşındı... Bende 14-150 II var, optik olarak işte kit lens vasatlığında ama su geçirmez bir gövdeniz var ise tabi çok iyi bir tercih oluyor. Bunun haricinde hani önerebileceğim bir lens değil !.. Mesela 60mm. F2.8 makro lensim ile çektiğim fotolardan sonra bu 14-150 II'nin optik kalitesi fotoğraf makinamı sanki "kompakt bir makina ile fotoğraf çekmişim" gibi gösteriyor fotoğraflarda :) Fakat bilerek alıyorsanız bunu benim gibi, bu fotoları 16mp. değil de şöyle 8 mp. çözünürlükte falan baktığınızda iyi görünüyor.

Sanırım Pana 14-150'de çok daha iyi değildi. Yeni çıkan 12-200 de hiç parlak değil. Sırf verdiği geniş açı ve zum sebebi ile belki tercih edilebilir. 14-150 II'den sonra bana 12-200'ü ancak bedava verseler kullandırtabilirler :)
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

ozgurcekic
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ozgurcekic » Çrş May 29, 2019 4:29 pm

ciddibiri yazdı:Tamam başlık taşındı... Bende 14-150 II var, optik olarak işte kit lens vasatlığında ama su geçirmez bir gövdeniz var ise tabi çok iyi bir tercih oluyor. Bunun haricinde hani önerebileceğim bir lens değil !.. Mesela 60mm. F2.8 makro lensim ile çektiğim fotolardan sonra bu 14-150 II'nin optik kalitesi fotoğraf makinamı sanki "kompakt bir makina ile fotoğraf çekmişim" gibi gösteriyor fotoğraflarda :) Fakat bilerek alıyorsanız bunu benim gibi, bu fotoları 16mp. değil de şöyle 8 mp. çözünürlükte falan baktığınızda iyi görünüyor.

Sanırım Pana 14-150'de çok daha iyi değildi. Yeni çıkan 12-200 de hiç parlak değil. Sırf verdiği geniş açı ve zum sebebi ile belki tercih edilebilir. 14-150 II'den sonra bana 12-200'ü ancak bedava verseler kullandırtabilirler :)

Yani diyorsun ki objectif alma boşver.. :D Tamam bilgim yok yanlış doğru demiyorum ama seni böyle kızdıran değilde sana keyif veren ekonomik birkaç tavsiye iyi olurdu.. ;)

Daha önce Canon 1200D kullanmıştım elimde iyi olmasada iş görebilecek bir kit lens ve bir tane de 75-300 vardı.. Sağda solda parti piknik yürüyüş gibi arkadaşlar ile toplu yaptığımız etkinliklerde sadece kullanıyordum..
Şimdi GX85 var 12-32 kit ile birlikte.. Fakat fotoğraflarda birşeyler eksik gibi geliyor.. Fotoğraf çekmeyi bilmiyorum belki benden kaynaklıdır fark.. Gerçi henüz 75-300 alternatifi yok elimde galiba 45-175 alacağım ondan sonra belki birşeyler değişir.. Artık yollara düşmeyi planlıyorum eğlenceli teşvik eden tavsiyeleriniz varsa paylaşırsaniz sevinirim..
En son ozgurcekic tarafından Prş May 30, 2019 1:01 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş May 29, 2019 5:17 pm

ozgurcekic yazdı:
ciddibiri yazdı:Tamam başlık taşındı... Bende 14-150 II var, optik olarak işte kit lens vasatlığında ama su geçirmez bir gövdeniz var ise tabi çok iyi bir tercih oluyor. Bunun haricinde hani önerebileceğim bir lens değil !.. Mesela 60mm. F2.8 makro lensim ile çektiğim fotolardan sonra bu 14-150 II'nin optik kalitesi fotoğraf makinamı sanki "kompakt bir makina ile fotoğraf çekmişim" gibi gösteriyor fotoğraflarda :) Fakat bilerek alıyorsanız bunu benim gibi, bu fotoları 16mp. değil de şöyle 8 mp. çözünürlükte falan baktığınızda iyi görünüyor.

Yani diyorsun ki objectif alma boşver.. Tamam bilgim yok yanlış doğru demiyorum ama seni böyle kızdıran değilde sana keyif veren ekonomik birkaç tavsiye iyi olurdu..

Daha önce Canon 1200D kullanmıştım elimde iyi olmasada iş görebilecek bir kit lens ve bir tane de 75-300 vardı.. Sağda solda parti piknik yürüyüş gibi arkadaşlar ile toplu yaptığımız etkinliklerde sadece kullanıyordum..
Şimdi GX85 var 12-32 kit ile birlikte.. Fakat fotoğraflarda birşeyler eksik gibi geliyor.. Fotoğraf çekmeyi bilmiyorum belki benden kaynaklıdır fark.. Gerçi henüz 75-300 alternatifi yok elimde galiba 45-175 alacağım ondan sonra belki birşeyler değişir.. Artık yollara düşmeyi planlıyorum eğlenceli teşvik eden tavsiyeleriniz varsa paylaşırsaniz sevinirim..

Sanırım arkadaşı yanlış anlamışsınız. Sizi eleştiren ya da herhangi birşeye kızan bir tavrı yok. Sizin sorduğunuz lenslerle ilgili olarak kendi deneyimlerini ve bildiklerini, kendi üslubuyla, olabildiğince paylaşmaya çalışmış.

ozgurcekic
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ozgurcekic » Prş May 30, 2019 12:59 am

webbie yazdı:Sanırım arkadaşı yanlış anlamışsınız. Sizi eleştiren ya da herhangi birşeye kızan bir tavrı yok. Sizin sorduğunuz lenslerle ilgili olarak kendi deneyimlerini ve bildiklerini, kendi üslubuyla, olabildiğince paylaşmaya çalışmış.

Asıl şimdi ben yanlış anlaşıldım özür dilerim.. Yazıda smile/ler falan vardı düzeltme yaparken kaldırmıştım geri eklemeyi unutmuşum.. Yazı bu hali ile biraz isyankâr durmuş olabilir... Fakat kimseyi yanlış anladığım tavır yaptığım yok..

Foruma üye olmadan önce de hatta forumdan bihaberken bile "ciddibiri" ni takip ediyor ondan birşeyler öğreniyordum.. Kendisine ve deneyimlerine saygım sonsuz.. :)

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Prş May 30, 2019 10:15 am

ozgurcekic yazdı:
webbie yazdı:Sanırım arkadaşı yanlış anlamışsınız. Sizi eleştiren ya da herhangi birşeye kızan bir tavrı yok. Sizin sorduğunuz lenslerle ilgili olarak kendi deneyimlerini ve bildiklerini, kendi üslubuyla, olabildiğince paylaşmaya çalışmış.

Asıl şimdi ben yanlış anlaşıldım özür dilerim.. Yazıda smile/ler falan vardı düzeltme yaparken kaldırmıştım geri eklemeyi unutmuşum.. Yazı bu hali ile biraz isyankâr durmuş olabilir... Fakat kimseyi yanlış anladığım tavır yaptığım yok..

Foruma üye olmadan önce de hatta forumdan bihaberken bile "ciddibiri" ni takip ediyor ondan birşeyler öğreniyordum.. Kendisine ve deneyimlerine saygım sonsuz.. :)

Herkesin birbirini yanlış anladığı ülkenin sıradan vatandaşlarıyız. :)

Kullanıcı avatarı
Ravensight
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Ravensight » Prş May 30, 2019 10:28 am

Hayırlı Cumalar
Oly E-M10ii - 25mm f1.8 - 12-40 f2.8 Pro

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Prş May 30, 2019 12:54 pm

Ravensight yazdı:Hayırlı Cumalar

Hayırlı cumalar maacır kardeşim.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş May 30, 2019 1:22 pm

Hahaha ! Ne oldu be ? Aaa !.. Herkes yanlış anladı ise neticede tersin tersi olup doğruda kucaklaştık demektir :) O zaman şöyle diyeyim. Ben bu lensler içinde 1 tek 14-150 II'yi kullandım, optik kalitesini beğenmedim. Optik olarak daha kaliteli lenslerim olduğundan da fazlaca kullanmadım. Diğerleri hakkında bir şey diyemiyorum. Bir de lens alma değil de benim bu üstteki mesajımdan optik olarak daha kaliteli bir lensin daha iyi olacağına dair bir çıkarımda bulunmak daha kolay bir olasılıktı sanki ama siz böyle bir sonuç çıkartmışsınız, elbette sizinkisi de mümkündür.

Yanlış anlaşılmalar var ise kusuru ve sebebi bana aittir arkadaşlar, üstleniyorum. Cezam ne olsun ? 3 gün banlasın beni bir yönetici mesela ?

Tamam yani neticede hepimizin keyfi yerinde. ortam güzel mi ?!

Valla şunu da diyeyim, başkası adına öneri yapmak çok zor. İnsan ille de bi kendisi deneyip görmek istiyor. Bu durumu aynen anne-babamızın bize bir çok konuda yapma-etme demesine rağmen bizim yapıp kafamızı kırıp gözümüzü patlatıp ağlayarak anamıza koşmamıza da benzetiyorum !.. (Yine mi yanlış anlaşılcam yah yoksa, bi korku sardı beni) :) Hatta fotoğraf makinasından, otomobile kadar bir çok şeyin çocukluk dönemimizdeki bu oyun ve oyuncak merakının büyümüş hali olduğunu da düşünürüm zaman zaman. Ne ise işte bu konu derin...

40-150 R kullandım hem de farklı zamanlarda 2 kere aldım şu anda yok, yani 2 kere de satma nedenim ne ki ? 40-150 R bu 14-150 II'den çok daha iyi optik kalite olarak bunu da özellikle belirteyim.

Dolayısı ile 150mm'ye ulaşan 2 farklı lensi toplamda uzunca bir süre kullandım. Bana göre, benim için yaşam alanım (demek ki çok öyle ormani, doğa ile iç içe, kuş-timsah-fil vs.) pek vahşi yaşamla iç içe olmadığından bana gelmedi bu lensler. 3-4 kere uzaklardan hatun fotoladım bu lenslerle :) Yalnız o fotolarıma bakarken beni çok rahatsız etti bu fotoğraflar ve sokak fotoğrafçılığını en iyi niyetli de olunsa kişilerin farkında olmaksızın "TACİZ" edilmesi olduğuna inanmama neden oldular !.. Güzel bir şey değil yani benim açımdan. Haliyle bu tür lenslerin benim için kullanım alanı yok. Başkası için koşullar çok farklıdır ve kullanır bilemem. Ben kendi tecrübelerime dayanarak bunları aktarmış olayım.

Lens önerisi de bence makro lens alınması (bence dedim, bana göre yani) çok daha geniş kullanım alanı sunan, çok kullanışlı fantastik lensler makro lensler. Zaten zamanında da çok derdim kendime "Öyle taa uzaklar ile ne işin var, sen önce en yakın çevreni iyi bir gör de, görebiliyor musun ?"

Vivitar 55mm. F2.8 filmli elle netlemeli makro lens kullandım önceleri ,sonra 60mm f2.8 lens aldım, her iki lens için de "Harika" diyebilirim.

Ayrıca saygımız-sevgimiz karşılıklı ve eksik olmasın hiç. Teşekkür ederim hepinize mekanımızı böyle huzurlı ve saygın tuttuğunuz için.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

ozgurcekic
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ozgurcekic » Cum May 31, 2019 6:16 pm

Sensey ciddibiri başta olmak üzere iliginiz için hepinize teşekkür ederim :D

Sensey'in burada ve tanışma bölümünde bana vermiş olduğu cevaplar doğrultusunda kafamdaki tüm sorular ve karışıklıklar dan kurtuldum..

Makro üzerine çalışmalar yapmaya karar verdim fakat öncesinde şuan elimde olan 12-32 ile biraz makinamı tanıyacağım.. Şuan imkanım olmasına rağmen lens alma işini erteleyecegim.. Artık çevredekileri görmeyi ve makinamın yeteneklerini öğrendikten sonra 60mm alacağım..

“Hangisini Alayım ?” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir