Video için lens?

Gövde, lens, gövde+lens kitleri gibi... Hangi marka/model ne alayım sorularınıza hep birlikte çözüm arıyor-buluyoruz...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
omerugras
Isınmaya Başlayan Üye

Video için lens?

Mesajgönderen omerugras » Prş Tem 16, 2020 8:26 pm

4k videolar çekip kurgu vs. ilgileniyorum m10 Mark3 var elimde kit lens ile birlikte gimbala takıp kullanacağım ama lens konusunda kafam çok karışık yardımcı olur musunuz.

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Video için lens?

Mesajgönderen ugryy » Prş Tem 16, 2020 8:40 pm

Bütçeniz, sıfır-ikinci el fark eder mi, hangi mm kullanıyorsunuz daha çok (kit lenste deneyebilirsiniz kaç mm işinizi görür, hoşunuza gider) gibi bilgiler verir misiniz?
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

Kullanıcı avatarı
khantheroth
Sağlam Üye

Mesajgönderen khantheroth » Prş Tem 16, 2020 10:13 pm

omerugras yazdı:4k videolar çekip kurgu vs. ilgileniyorum m10 Mark3 var elimde kit lens ile birlikte gimbala takıp kullanacağım ama lens konusunda kafam çok karışık yardımcı olur musunuz.

Hangi gimbali kullaniyorsunuz? Sorumun lensle ilgisi yok. Bende gimbal dusunuyorum o nedenle sordum.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
"Be the change you want to see in the world"

omerugras
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen omerugras » Prş Tem 16, 2020 11:32 pm

ugryy yazdı:Bütçeniz, sıfır-ikinci el fark eder mi, hangi mm kullanıyorsunuz daha çok (kit lenste deneyebilirsiniz kaç mm işinizi görür, hoşunuza gider) gibi bilgiler verir misiniz?

Bütçe ile ilgili problemim yok hocam aklımdan geçen lens 25mm f1.2 gerçeğe yakın bir açı verdiği için ama emin değilim 12-40 prom vardı sattım pişman olacak mıyım meçhul :)

omerugras
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen omerugras » Prş Tem 16, 2020 11:33 pm

khantheroth yazdı:
omerugras yazdı:4k videolar çekip kurgu vs. ilgileniyorum m10 Mark3 var elimde kit lens ile birlikte gimbala takıp kullanacağım ama lens konusunda kafam çok karışık yardımcı olur musunuz.

Hangi gimbali kullaniyorsunuz? Sorumun lensle ilgisi yok. Bende gimbal dusunuyorum o nedenle sordum.

henüz gimbal almadım hocam crane m2 araştırıyorum

Kullanıcı avatarı
khantheroth
Sağlam Üye

Mesajgönderen khantheroth » Cum Tem 17, 2020 12:33 am

omerugras yazdı:
khantheroth yazdı:

henüz gimbal almadım hocam crane m2 araştırıyorum
Genelde crane m2 sony a6000serisi hafif govdeler icin diye biliyorum. M10m3 biraz agir bir govde lensin agirligini da baz alarak düşünün m2 nin tasima kapasitesi yanilmiyorsam 750gr civarı.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Çrş Tem 22, 2020 3:12 pm

Öncelikle videoya yönelik bir Panasonic bir makine almanızı tavsiye ederim. Gh5, g9, hiç yoksa g85. Gx85 bile elinizdeki makineden daha iyi.
Taa m43 sistemin kuruluşunda Oly fotoğraf, Pana video işlerini üstlenmiştir. Video amaçlı özellikler nelerdir dersen ona ayrıca bakmanız lazım.

Lens seçeneklerinde ise eğer otomatik odak kullanacaksanız Olympus lensler daha iyi performans veriyor.

Oly 25mm ve Oly 75mm tercih edilebilir. Bu iki lens ihtiyacın %80'ini karşılar.

Bazı tecrübeler:
Oly 25, panasonic 25'ten daha iyi odaklıyor.
Oly 75 mm'in video çekiminde odaklamasının, oly 45 ten daha çok daha iyi olduğunu da şaşırarak tecrübe ettim.

Eğer video çekiminde zoom kullanacaksanız, yani spor, aksiyon, duygu karşıtlık vb. işlerde bu sevideki bütün lensler zoom yapınca odağı kaybediyor, o yüzden bu işe hiç girmeyin. Anca follow focus olursa olur. Bunlar da daha başka seviyeler.

Gövdede sabitleyici IBIS diye bir teknoloji sizin makinenizde de var, bu özelliği iyi kullanmak cimbaliden daha iyidir.
Yine söyleyeyim eğer aksiyon vb işleri çekmek istiyorsanız m43 iyi bir tercih değil.

Sözün özü: eğer üreteceğiniz videoları sizden başkası finansal olarak desteklemeyecekse, yani videolarınızın profesyonel olarak bir değeri yoksa, kimse bu videolara para vermeyecekse, kendinizi geliştirmek için bu ekipmana yatırım yapıyorsanız bu maksat çerçevesinde hareket etmek her zaman iyidir. Aslında işlerin, projelerin çerçevesini, maksadını aşacak şekilde genişletmemek, her iş için geçerli bir tedbirdir.
Selamlar.

Kullanıcı avatarı
xxSpecter
Üye

Mesajgönderen xxSpecter » Prş Tem 23, 2020 1:23 pm

Zamanında birisi Panasonic gövdelerin, Olympus gövdelerden daha iyi video çektiğini söylemiş ve sürü psikolojisi ile Panasonic'in video çekimi hep daha iyi gibi gösterilmiş. Olympus OM-D E-M10 MARK III, birçok Panasonic modelinden daha iyi video çekiyor. Hele hele Gx85 bile çok daha iyi demek maalesef bir öngörüden ileriye gidemez. Gx85'de ki AF'nin ne kadar yavaş çalıştığını youtube videolarından izleyebilirsiniz. Ayrıca IBIS olayına hiç girmiyorum. Olympus modellerle yarışamayacak düzeyde. Em10 mark 3, Panasonic Gx9'dan bile daha iyi video çekiyor. Çünkü o model algılayıcı da kırpmasız 4k video çekiyor. Kimine göre kontrast yoğunluğu fazla gelebilir onlarda zaten premier pro ile düzeltilir.

Şu bağlantıya girip okuyun ve video örneğine bakın: https://www.eoshd.com/review/the-absolu ... s-for-500/

Benim lens önerim ise Sigma 30mm f1.4 olacak. Düşük ışıkta bile diyaframın düşük olmasından kaynaklı olarak daha iyi video, fotoğraf çekebilirsiniz. f1.4 değere sahip bu kadar uygun hiçbir model lens yok. Kesinlikle tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
khantheroth
Sağlam Üye

Mesajgönderen khantheroth » Prş Tem 23, 2020 10:34 pm

xxSpecter yazdı:Zamanında birisi Panasonic gövdelerin, Olympus gövdelerden daha iyi video çektiğini söylemiş ve sürü psikolojisi ile Panasonic'in video çekimi hep daha iyi gibi gösterilmiş. Olympus OM-D E-M10 MARK III, birçok Panasonic modelinden daha iyi video çekiyor. Hele hele Gx85 bile çok daha iyi demek maalesef bir öngörüden ileriye gidemez. Gx85'de ki AF'nin ne kadar yavaş çalıştığını youtube videolarından izleyebilirsiniz. Ayrıca IBIS olayına hiç girmiyorum. Olympus modellerle yarışamayacak düzeyde. Em10 mark 3, Panasonic Gx9'dan bile daha iyi video çekiyor. Çünkü o model algılayıcı da kırpmasız 4k video çekiyor. Kimine göre kontrast yoğunluğu fazla gelebilir onlarda zaten premier pro ile düzeltilir.

Şu bağlantıya girip okuyun ve video örneğine bakın: https://www.eoshd.com/review/the-absolu ... s-for-500/

Benim lens önerim ise Sigma 30mm f1.4 olacak. Düşük ışıkta bile diyaframın düşük olmasından kaynaklı olarak daha iyi video, fotoğraf çekebilirsiniz. f1.4 değere sahip bu kadar uygun hiçbir model lens yok. Kesinlikle tavsiye ederim.

Aslinda suru psikolojisi olarak degil. Zekisofu nun da dedigi sekilde bende iki makineyi tecrube etmis biri olarak GX85 in cok daha basarili videolar urettigini soyleyebilirim. IBIS olayina hic girmiyorum sozune katiliyorum bende tartismasiz GX85 cok daha ustun. Ben bu konuyu amator olarak deneyimledim ancak zekisofu bu isi profesyonel olarak yapiyor. Isi marka atismasina cevirmeye gerek yok bence. Deneyip gormek gerek sadece.

Kullanıcı avatarı
xxSpecter
Üye

Mesajgönderen xxSpecter » Cum Tem 24, 2020 1:39 pm

khantheroth yazdı:
xxSpecter yazdı:Zamanında birisi Panasonic gövdelerin, Olympus gövdelerden daha iyi video çektiğini söylemiş ve sürü psikolojisi ile Panasonic'in video çekimi hep daha iyi gibi gösterilmiş. Olympus OM-D E-M10 MARK III, birçok Panasonic modelinden daha iyi video çekiyor. Hele hele Gx85 bile çok daha iyi demek maalesef bir öngörüden ileriye gidemez. Gx85'de ki AF'nin ne kadar yavaş çalıştığını youtube videolarından izleyebilirsiniz. Ayrıca IBIS olayına hiç girmiyorum. Olympus modellerle yarışamayacak düzeyde. Em10 mark 3, Panasonic Gx9'dan bile daha iyi video çekiyor. Çünkü o model algılayıcı da kırpmasız 4k video çekiyor. Kimine göre kontrast yoğunluğu fazla gelebilir onlarda zaten premier pro ile düzeltilir.

Aslinda suru psikolojisi olarak degil. Zekisofu nun da dedigi sekilde bende iki makineyi tecrube etmis biri olarak GX85 in cok daha basarili videolar urettigini soyleyebilirim. IBIS olayina hic girmiyorum sozune katiliyorum bende tartismasiz GX85 cok daha ustun. Ben bu konuyu amator olarak deneyimledim ancak zekisofu bu isi profesyonel olarak yapiyor. Isi marka atismasina cevirmeye gerek yok bence. Deneyip gormek gerek sadece.

Şuan elimde hem M10 mark iii hem de Panasonic GX80 var. aralarında kesinlikle bahsettiğiniz kadar fark yok. IBIS olayında ise yorumunuzu şaşkınlıkla okudum. Olympus'un IBIS i daha iyi çalışıyor. Fotoğraf olayında ise Olympus açık ara önde.

“Hangisini Alayım ?” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir